Trafik Sözlüğü
Trend

Trafik Mevzuat Nedir?

Sürücü, yolcu ve yayaların kısacası yol kullanıcılarının kara yolları üzerindeki hal ve hareketlerindeki uymakla zorunlu oldukları kanun ve yönetmeliklere Trafik Mevzuatları denir.

Trafik Mevzuatlarının Temel Özellikleri Nelerdir ?

Her şeyden önce sürücü, yolcu ve yayaların can güvenliğidir ! Trafik mevzuatları da tam da bu noktada yol kullanıcılarının can ve mal güvenliği ile temel haklarını korumak için yürürlüktedir.

Daha basit bir ifade ile iki araçlı trafik kazası sonrası araç sürücülerinin ikisi de kendinin haklı olduğunu söylerler, anlaşamadıkları noktada trafik polisi gelsin karar versin derler ve trafik polisi kanunun uygulayıcılarından biri olarak kazazedelerin birbirlerine karşı sorumlulukları doğrultusunda temel haklarını koruma altına alır !

Ancak yol kullanıcıları olarak bizlerinde uyması gereken kurallar bütünü vardır peki nedir bunlar ?

Sürücü Yolcu ve Yayanın Uyması Gereken Kanun ve Yönetmelikler Nelerdir?

Kara yollarında yol kullanıcılarının uymakla zorunlu oldukları ve trafik güvenliği, trafik düzenini ve denetiminin usul ve esaslarını 2918 sayılı karayolları trafik kanunu belirlemektedir.

Ancak kara yolları trafik kanunu da belirli iş ve işleyiş için karayolları trafik yönetmeliğini işaret etmiştir.

Trafik mevzuatlarında tabi ki kanun ve yönetmelikte belirtilen hususlar da trafik işaret ve levhalarının hükümlerine göre belirlenmiştir.

Peki bu kanun ve yönetmelik maddeleri, trafik işaret ve levhaları nelerdir hepsini inceleyelim !

Trafik Kanunu

Karayolları Trafik Kanunu
Karayolları Trafik Kanunu

Trafik kanunu olarak bilinen 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu‘dur. Kara yollarıdan trafiğin işletilmesi ve kural kaideleri düzenlemektedir.

Trafik Yönetmeliği

Karayolları trafik yönetmeliği
Karayolları Trafik Yönetmeliği

Trafik yönetmeliğinde ise usul ve esasların detaylıca belirtildiği yönetmelik ise Kara yolları Trafik Yönetmeliğidir.

Trafik İşaret ve Levhaları

Trafik Levhaları ve Anlamları
Trafik Levhaları ve Anlamları

Yolu kullananlara yol ve çevresinin genel karakteristikleri hakkında gerekli görülen uyarı ve önerilerin yazı ve semboller halinde mesajlarla aktarılmasını Trafik İşaretleri ve Levhaları sağlamaktadır.

Durma ve Park Etme işaretleri

Durma ve Park Etme İşaretleri
Durma ve Park Etme İşaretleri

Araç kullanıcılarının araçlarını durdurabilecek veya park edebilecekleri usul ve esasları belirtmek için kullanılan işaret ve levhalara Durma ve Park Etme işaretleri denilmektedir.

Trafik Tanzim İşaretleri

Trafik Tanzim İşaretleri
trafik tanzim işaretleri trafik tanzim levhaları

Kara yolları üzerinde çeşitli kısıtlamalar ve yasakları bildiren işaretlere trafik tanzim işaretleri denilmektedir.

Tehlike Uyarı İşaretleri

Tehlike uyarı işaret levhaları tehlike uyarı işaretleri
Tehlike uyarı işaret levhaları – tehlike uyarı işaretleri

Yol kullanıcılarını kara yolu üzerindeki  bir tehlike konusunda uyaran ve niteliği konusunda bilgi veren işaretlere tehlike uyarı işaret levhaları denilmektedir.

Trafik Bilgi işaretleri

trafik bilgi işaretleri
trafik bilgi işaretleri

Kara yolu güzergahı üzerinde yol ve yolun çevresinde yol ve trafik durumu hakkında bilgi veren işaretlere trafik bilgi işaretleri denilmektedir.

Yatay trafik işaretleri

yatay trafik işaretleri
yatay trafik işaretleri

Trafiğin düzenlenmesi için yol kaplamaları (asfalt, parke taşı) üzerine  yol kullanıcılarına yönelik yasaklama, kısıtlama veya rehberlik edilebilmesi için sarı veya beyaz renkte figürlerden ,çizilen çizgilerden ve yazılardan oluşan işaretlere Yatay Trafik işaretleri denir.

Yeni Standart Trafik işaretleri

Yeni Standart Trafik İşaretleri
Yeni Standart Trafik İşaretleri

Sürücüleri, yolcuları ve yayaları, kara yolu üzerinde ki olası tehlike veya bilgi verilmesi gerek duyulan haller de kullanılan trafik işaret ve levhalarına yeni standart trafik işaretleri denir.

Trafik Güvenliği

Trafik Mevzuat sadece kural kaidelerden ibaret değildir. Özellikle son zamanlarda meydana gelen trafik kazalarında çok fazla ölüm ve yaralanma yaşanmaktadır. Yaşanan trafik kazalarında maddi kaybı hiç söylemiyoruz.

Trafik mevzuatlarında yazılı olmayan ama sürücü olarak tedbir almamızı gerektiren bir çok konu vardır.

hız körlüğü nedir
hız körlüğü nedir

Özellikle hız körlüğü yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü trafik mevzuatları doğrudan kuralları belirtmektedir.

Ancak sürücü becerileri her araç kullanıcısında farklılık göstermektedir. Sürücünün yaşı, tecrübesi, refleks süreleri her ne kadar hız körlüğü yazımızın konusu olsa da trafik mevzuatlarında geçen trafik güvenliği hükümleriyle doğrudan bağlantılıdır.

Trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek gibi hiç bir sürücünün yolcunun veya yayanın amacı olamaz !

Ama bilmeyerek de olsa sonucu vahim durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Elbette trafik güvenliğini ve trafik mevzuatlarını kısaca özetlememiz mümkün değil ancak Trafik Sözlük ekibi olarak sizlere genel olarak trafik mevzuatları nedir bu yazımız da bahsetmek istedik.

Kazasız Günler Dileriz.

Çok KötüKötüOrtaİyiÇok İyi
Kullanılan Oy Sayısı: 1 Ortalama: 5,00
Loading...
Daha Fazla Göster

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı