Trafik Cezası

Trafik cezaları, Karayolları trafik kanununda ve karayolları trafik yönetmeleğinde belirtilen yasaklara ve kurallara uymayanlara trafik zabıtalarınca tatbik edilen trafik idari para cezalarına trafik cezaları denir. Emniyet Genel Müdürlüğü veya Jandarma Genel Müdürlüğü bünyesinde trafik birimlerinde görevli kişiler trafik mevzuatlarına göre trafik zabıtası olarak anılmaktadır.

Trafik cezaları idari yaptırımlardır. İdari yaptırımlardan nelerdir kısaca bahsetmek gerekirse para cezaları, araçların trafikten geçici olarak men edilmesi, sürücülerin geçici veya kalıcı olarak sürücü belgelerine el konulması diyebiliriz.

Ancak “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” başlıklı Türk Ceza Kanunu (TCK) 179. maddesi gereğince adli hükümlerde uygulanmaktadır. Adli hükümde ise 6 yıla kadar hapis cezası istene bilmektedir evet yanlış okumadınız ilgili kanun maddesinde;

“Kara, deniz, hava veya demir yolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.Denilmektedir trafik cezaları halk arasında sadece para cezası olarak bilinse de hapis cezası olarak da cezalandırılabilmektedir.

trafik cezası 2019
trafik cezası

Trafik Ceza Rehberi Pdf

  • trafik ceza rehberi pdf olarak yayınlanmaktadır.

2019 trafik ceza rehberi pdf egm
trafik ceza rehberi pdf

Ancak yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi trafik cezaları listesi açıklama kısmı kimlere uygulanacağı ceza puanı ve varsa diğer yaptırımlar kısmı karışık görünmektedir.

Tabi ki trafik sözlük ekibi olarak trafik cezaları maddelerini anlamlarını ve trafik ceza maddesi miktarlarını anlaşılır şekilde düzenledik.

Trafik Cezasının Tebliğ Tarihi Ne Zamandır ?

Trafik cezaları sürücülere, araç sahiplerine veya işletenlerine uygulanan idari yaptırımlardır. Kara yolları Trafik Kanunun da belirtilen hükümlerin büyük çoğunluğu sürücülere yöneliktir ve ihlallerinde büyük çoğunluğu sürücüler tarafından yapılmaktadır bu ihlalin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak uygulanan trafik cezalarında tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Araç Plakasına Yazılan Trafik Cezalarında Tebliğ Tarihi Ne Zamandır ?

Kara yolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir kısacası araç plakasına kanunen ceza yazılabilir ilgili trafik görevlileri aracı durdurmak zorunda değildir kanunen bir engel yoktur !

Trafik İdari Para Cezası Tutanağı tanzim edilir kural ihlalinin ve tanzim edildiği tarih/saat tutanakta belirtilerek ceza tatbik edilir ve araç sahibinin mernis adresine tebliğ edilmek üzere Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü veya Trafik Denetleme Büro Amirlikleri tarafından posta yoluyla gönderilir bu tebligatı imzanızın karşılığında ne zaman tebellüğ ederseniz yani imzalayarak postadan alırsanız o trafik cezasının tebliğ tarihi o gündür.

7201 Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir ve muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır. Bu durumundan dolayı sıklıkla tebliğler adrese getirilmeden muhtarlıklara verilmektedir ve cezalar tebliğ edildi sayılmaktadır zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin!

araç plakasına yazılan trafik cezası e-devlet gerçek kişi sorgulama
araç plakasına yazılan trafik cezası e-devlet gerçek kişi sorgulama

Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

“Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Kara yolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Trafik Cezasını Ödeyebileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

  • Maliye Bakanlığına bağlı muhasebe birimlerine
  • Vergi Dairelerine
  • Yetkili PTT şubelerine
  • Yetkili Banka şubelerine
  • İnteraktif vergi dairesi

Trafik idari para cezanızı ödeyebilirsiniz.

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Kredi Kartı ile Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164 maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada “Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek trafik cezalarını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Son zamanlarda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak trafik para cezası ödeme imkanı verilmiştir.

Trafik Para Cezası Erken Ödemesi Süresi Kaç Gün ?

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Kara yolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde trafik cezalarının tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmesi gerektiği bildirilmektedir. 2015 yılında eklenen ek fıkrada Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. Özetle ceza size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanabilirsiniz.

Trafik Para Cezası Taksitle Ödenir Mi ?

Trafik cezaları taksitle ödenebilir ! 

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım her zaman ki gibi ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 400 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 100 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 300 TL olan kısmı 100 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur  ?

Eğer trafik para cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Ancak faiz trafik cezası tutarını 2 katından fazla olamaz ! Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir ?

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza mahkemesine dava açmanız gereklidir.
Dava için evraklar;
Trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Mahkemesine sunulmak üzere dilekçe,
Trafik cezası fotokopisi,
Trafik cezası tebligatı fotokopisi,
eğer polis cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ceza tutanağı tebligat yerine geçer,
Ruhsat fotokopisi
eğer polis cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer plakaya ceza yazılmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi

Bu evraklarla beraber Sulh Ceza Hakimliğine dava açabilirsiniz.

Dilekçe konusunda Trafik Sözlük ekibi olarak bizlerden destek alabilirsiniz.

Trafik Cezaları Listesi

Sizler için yeni trafik cezaları 2019 temmuz güncel haliyle bir araya getirdik. Hangi trafik ceza maddesinin ne anlama geldiğini trafik idari para cezasının ne kadar olduğunu ve erken ödeme indirimi ile ne kadar ödeyeceğiniz 2019 trafik cezaları tam liste olarak yazımızın devamında sizlere sunuyoruz.

Trafik Cezası MaddesiTrafik Cezası AçıklamasıTrafik Cezası MiktarıTrafik Cezası İndirimli MiktarıTrafik Cezası Kanun Maddesi
13 Trafik Ceza MaddesiYolun Yapımından Sorumlu Kuruluştan İzin Almadan Çalışma Yapmak488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 13. Maddesi
14 Trafik Ceza MaddesiTrafik İşaretlerine Zarar Vermek488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 14. Maddesi
16 Trafik Ceza MaddesiKarayolu Üzerinde İzin Almadan Direk – Ağaç Dikmek5073 TL3804.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 16. Maddesi
17 Trafik Ceza MaddesiBelediye Sınırları Dışında İzinsiz Yapı veya Tesis Yapmak5073 TL3804.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 17. Maddesi
18 Trafik Ceza MaddesiBelediye Sınırları İçerisinde İzinsiz Yapı veya Tesis Yapmak5073 TL3804.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 18. Maddesi
20/1-a/1 Trafik Ceza MaddesiHurdaya Çıkarılan Aracın İşlemlerini Yapmamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 20. Maddesi
20/1-d Trafik Ceza MaddesiSattığı Aracı İlgili Kurumlara Bildirmemek1834 TL1375.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 20. Maddesi
20/1-d-8 Trafik Ceza Maddesiİhaleden Alınan Araçlarda Gerekli Bilgileri Vermemek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 20. Maddesi
21/1 Trafik Ceza MaddesiTescil Plakasız Araç Kullanmak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 21. Maddesi
21/5 Trafik Ceza MaddesiHurda Belgeli Araç Kullanmak2018 TL1513.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 21. Maddesi
22 Trafik Ceza MaddesiBelge ve Plaka Vermeye Yetkili Kuruluşlar17065 TL12798.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 22. Maddesi
23/2-a Trafik Ceza MaddesiAraç Tescil Belgesini Araçta Bulundurmamak92 TL69 TLKarayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/2-b Trafik Ceza MaddesiTescil Plakasını Yanlış Yere Takmak92 TL69 TLKarayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/3-a-1 Trafik Ceza MaddesiAPP Plaka Kullanmak412 TL309 TLKarayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/3-a-2 Trafik Ceza Maddesiİzin Verilen Sürede Uygun Plaka Takmamak844 TL633 TL Karayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/3-b-1 Trafik Ceza MaddesiAraç Cinsine Göre Belirlenen Sayıda Plaka Takmamak412 TL309 TLKarayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/3-b-2 Trafik Ceza MaddesiAraç Cinsine Göre Verilen İzin Süreci Sonunda Gerekli Sayıda Plaka Takmamak844 TL633 TLKarayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/3-c-1 Trafik Ceza MaddesiPlaka Üzerinde Değişiklik Yapmak412 TL309 TLKarayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/3-c-2 Trafik Ceza MaddesiPlaka Üzerinde Değişiklik Sonrası İzin Verilen Süre Sonrasında Değiştirmemek844 TL633 TL Karayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/4 Trafik Ceza MaddesiPlakasız Araç Kullanmak1698 TL1273.5 TL Karayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/5-a Trafik Ceza MaddesiBaşka Aracın Plakasını Kullanmak5000 TL3750 TL Karayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
23/5-b Trafik Ceza MaddesiSahte Plaka Takmak5000 TL3750 TL Karayolları Trafik Kanunu 23. Maddesi
25 Trafik Ceza MaddesiGeçici Tescil İşlemleri Yapmamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 25. Maddesi
26/1 Trafik Ceza MaddesiAraçlarda Bulundurulması Gereken Plaka-Işık Gibi Donanımları Bulundurmamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 26. Maddesi
26 Trafik Ceza MaddesiMevzuata Aykırı Işık Kullanmak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 26. Maddesi
26/3 Trafik Ceza MaddesiAraç Üzerinde Renk Değişikliği veya Reklam Yapıştırmka108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 26. Maddesi
28 Trafik Ceza MaddesiDevlet Malı Araçları Tescil Plakası Renklerinde Plaka Takmak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 28. Maddesi
30/1-a Trafik Ceza MaddesiGerekli Işık Donanımı Çalışmayan Araç Kullanmak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 30. Maddesi
30/1-b Trafik Ceza MaddesiAbartı Egzoz veya Cam Filmi Kullanmak235 TL176.25 TL Karayolları Trafik Kanunu 30. Maddesi
31/1-a Trafik Ceza MaddesiAraç Cinsine Bulundurulması Zorunlu Gereçleri Bulundurmamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 31. Maddesi
31/1-b Trafik Ceza MaddesiTicari Araçların Takoğfraf Kullanmaması488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 31. Maddesi
31/2 Trafik Ceza MaddesiBozuk Takoğraf Kullanmak7623 TL5717.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 31. Maddesi
32/1 Trafik Ceza Maddesi30 Gün İçerisinde LPG Ruhsata İşletmemek108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 32. Maddesi
32/3 Trafik Ceza MaddesiAraçlar Üzerindeki Değişikliklerin Uygun Olmaması1002 TL751.5 TL Karayolları Trafik Kanunu 32. Maddesi
34/a Trafik Ceza MaddesiMuayenesiz Araç Kullanmak235 TL176.25 TL Karayolları Trafik Kanunu 34. Maddesi
34/b Trafik Ceza MaddesiMuayenesi Olmadığı İçin Trafikten Men Edilen Araç Kullanmak488 TL366 TL Karayolları Trafik Kanunu 34. Maddesi
34/c Trafik Ceza MaddesiMuayenede Ağır Kusurlu Olan Aracı Kullanmak488 TL366 TL Karayolları Trafik Kanunu 34. Maddesi
35/7 Trafik Ceza MaddesiMuayeneye Yetkili Kuruluşların Sorumluluğu8000 TL6000 TLKarayolları Trafik Kanunu 35. Maddesi
36/3-a Trafik Ceza MaddesiEhliyetsiz Araç Kullanmak2018 TL1513.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 36. Maddesi
36/3-b Trafik Ceza MaddesiEhliyetine El Konulmuş Kişilerin Araç Kullanması2018 TL1513.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 36. Maddesi
36/3-c Trafik Ceza MaddesiEhliyeti İptal Edilmiş Kişilerin Araç Kullanması2018 TL1513.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 36. Maddesi
37 Trafik Ceza MaddesiSürücü Belgesi Zorunluluğu Olmayanlar108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 37. Maddesi
39/2 Trafik Ceza MaddesiEhliyet Sınıf Dışında Araç Kullanmak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 39. Maddesi
39/3 Trafik Ceza MaddesiGeçerlilik Süresi Biten Ehliyetle Araç Kullanmak407 TL305.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 39. Maddesi
39/4 Trafik Ceza MaddesiDış Ülke Ehliyetiyle Belirlenen Şartlar Dışında Araç Kullanmak407 TL305.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 39. Maddesi
42/11 Trafik Ceza MaddesiSürücü Sertifakasını Ehliyete Dönüştürmeden Araç Kullanmak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 42. Maddesi
44/1-a Trafik Ceza Maddesiİkamet Adresini Tescil Birimine Bildirimemek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 44. Maddesi
44/1-b Trafik Ceza MaddesiEhliyeti Yanında Olmadan Araç Kullanmak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 44. Maddesi
46/2-a Trafik Ceza MaddesiHızının Gerektirdiği Şeritte Araç Kullanmamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
46/2-b Trafik Ceza MaddesiŞerit Değiştirmeden Önce Gireceği Şeridi Kontrol Etmemek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
46/2-c Trafik Ceza MaddesiTehlikeli Şekilde Şerit Değiştirmek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
46/2-d Trafik Ceza MaddesiSürekli Sol Şeridi Kullanmak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
46/2-e Trafik Ceza MaddesiBüyük Araçların Sağ Şeridi Kullanma Zorunluluğu488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
46/2-f Trafik Ceza MaddesiEmniyet Şeridini Kullanmak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
46/2-g Trafik Ceza MaddesiArdı Ardına Tehlikeli Şerit Değiştirmek (Makas Atmak)1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
46/2-h Trafik Ceza MaddesiTers Yönde Araç Kullanmak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
46/3 Trafik Ceza MaddesiHayvan Sürülerinin Taşıt Yoluna Çıkmasını Engellememek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 46. Maddesi
47/1-a Trafik Ceza MaddesiPolisin Dur İhtarına Uymamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 47. Maddesi
47/1-b Trafik Ceza MaddesiKırımızı Işıkta Geçmek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 47. Maddesi
47/1-c Trafik Ceza MaddesiTrafik Levhalarına Uymamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 47. Maddesi
47/1-d Trafik Ceza MaddesiTrafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 47. Maddesi
48/5 Trafik Ceza MaddesiAlkollü Araç Kullanmak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 48. Maddesi
48/8 Trafik Ceza MaddesiUyuşturucu Madde Kullanıp Araç Kullanmak5167 TL3875.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 48. Maddesi
48/9 Trafik Ceza MaddesiAlkolmetre Üflememek2869 TL2151.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 48. Maddesi
49/3 Trafik Ceza MaddesiTicari Araç Kullanma Sürelerine Uymamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 49. Maddesi
51/2-a Trafik Ceza MaddesiHız Sınırını %10 ile %30 Arasında Geçmek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 51. Maddesi
51/2-b Trafik Ceza MaddesiHız Sınırını %30 ile %50 Arasında Geçmek488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 51. Maddesi
51/2-c Trafik Ceza MaddesiHız Sınırını %50’den Fazla Geçmek1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 51. Maddesi
51/5-a Trafik Ceza MaddesiRadar Cihazını Tespitini Yapan Cihaz İmal Etmek0 TL– TLKarayolları Trafik Kanunu 51. Maddesi
51/5-b Trafik Ceza MaddesiRadar Cihazını Tespitini Yapan Cihazı Araçta Bulundurmak2018 TL1513.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 51. Maddesi
52/1-a Trafik Ceza MaddesiKavşaklara Yaklaşırken Hızını Azaltmamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 52. Maddesi
52/1-b Trafik Ceza MaddesiYol ve Trafik Durumuna Göre Davranmamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 52. Maddesi
52/1-c Trafik Ceza MaddesiÖndeki Araçla Güvenli Mesafe Bırakmamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 52. Maddesi
52/1-d Trafik Ceza MaddesiKonvoy Halinde Araçlar Arasında Gerekli Mesafe Bırakmamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 52. Maddesi
53/1-a Trafik Ceza MaddesiSağa Dönüş Kurallarına Uymamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 53. Maddesi
53/1-b Trafik Ceza MaddesiSola Dönüş Kurallarına Uymamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 53. Maddesi
53/1-c Trafik Ceza MaddesiDönel Kavşak Kurallarına Uymamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 53. Maddesi
53/1-d Trafik Ceza MaddesiDönel Kavşakta Geriye Dönüş Kurallarına Uymamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 53. Maddesi
53/2 Trafik Ceza MaddesiSağa veya Sola Dönüşte Yayalara Yol Vermemek108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 53. Maddesi
54/1-a Trafik Ceza MaddesiHatalı Sollama Yapmak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 54. Maddesi
54/1-b Trafik Ceza MaddesiSollama Yapmanın Yasak Olduğu Yerde Sollama Yapmak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 54. Maddesi
55 Trafik Ceza MaddesiGeçilme Kurallarına Uymamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 55. Maddesi
56/1-a Trafik Ceza MaddesiŞerit İzleme ve Değiştirme Kurallarına Uymamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 56. Maddesi
56/1-b Trafik Ceza MaddesiKarşıdan Gelen Aracın Geçişini Zorlaştırmak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 56. Maddesi
56/1-c Trafik Ceza MaddesiYakın Takip108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 56. Maddesi
56/1-d Trafik Ceza MaddesiHız Sınırının Çok Altında Araç Kullanmak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 56. Maddesi
56/1-e Trafik Ceza MaddesiDar Yollarda Araç Sınıfına Göre Geçiş Kolaylığı Sağlamamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 56. Maddesi
57/1-a Trafik Ceza MaddesiKavşaklarda İlk Geçiş Hakkını Vermemek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 57. Maddesi
57/1-b Trafik Ceza MaddesiKontrollü Kavşaklarda İlk Geçiş Hakkını Vermemek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 57. Maddesi
57/1-c Trafik Ceza MaddesiKontrolsüz Kavşaklarda İlk Geçiş Hakkını Vermemek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 57. Maddesi
57/1-d Trafik Ceza MaddesiYeşil Işık Yansa Bile Duran Trafikte Kavşağa Girmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 57. Maddesi
57/1-e Trafik Ceza MaddesiKavşaklarda Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 57. Maddesi
57/1-f Trafik Ceza MaddesiAksine İşaret Olması Bile Ray Üzerindeki Araca İlk Geçiş Hakkını Vermemek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 57. Maddesi
58 Trafik Ceza MaddesiYolcu İndirme ve Bindirme Kurallarına Uymamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 58. Maddesi
59 Trafik Ceza MaddesiYerleşim Yeri Dışında Park Etme108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 59. Maddesi
60/1-a Trafik Ceza MaddesiTaşıt Yolu Üzerinde Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 60. Maddesi
60/1-b Trafik Ceza MaddesiSol Şeritte Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 60. Maddesi
60/1-c Trafik Ceza MaddesiYaya Geçidinde Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 60. Maddesi
60/1-d Trafik Ceza MaddesiKavşaklara 5 Metre Kala Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 60. Maddesi
60/1-e Trafik Ceza MaddesiDönemeçlerde Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 60. Maddesi
60/1-f Trafik Ceza MaddesiOtobüs Duraklarında Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 60. Maddesi
60/1-g Trafik Ceza Maddesiİkincis Sırada Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 60. Maddesi
60/1-h Trafik Ceza MaddesiTrafik İşaretlerinin Altında Duraklamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 60. Maddesi
61/1-a Trafik Ceza MaddesiTaşıt Yolu Üzerinde Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-b Trafik Ceza MaddesiSol Şeritte Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-c Trafik Ceza MaddesiYaya Geçidinde Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-d Trafik Ceza MaddesiKavşaklara 5 Metre Kala Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-e Trafik Ceza MaddesiDönemeçlerde Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-f Trafik Ceza MaddesiOtobüs Duraklarında Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-g Trafik Ceza Maddesiİkincis Sırada Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-h Trafik Ceza MaddesiTrafik İşaretlerinin Altında Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-ı Trafik Ceza Maddesiİzin Verilen Zaman Dışında Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-j Trafik Ceza MaddesiKamunun Faydalandığı Alanların Giriş Çıkışına Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-k Trafik Ceza MaddesiAlt veya Üst Geçitlerde Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-l Trafik Ceza Maddesiİzin Verilen Süreden Fazla Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-m Trafik Ceza MaddesiResmi Araçlara Ayrılmış Alanlara Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-n Trafik Ceza MaddesiYaya Yollarına Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
61/1-o Trafik Ceza MaddesiEngelli Araç Park Yerine Park Etmek216 TL162 TLKarayolları Trafik Kanunu 61. Maddesi
62 Trafik Ceza MaddesiPark Etmesi Yasak Olan Araçları Park Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 62. Maddesi
63 Trafik Ceza MaddesiAraçlarda Olması Gereken Işık Donanımlarını Bulundurmamak488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 63. Maddesi
64/1-a-1 Trafik Ceza MaddesiGerekli Alanlarda Uzun Farlarını Kullanmamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
64/1-a-2 Trafik Ceza MaddesiAkşam Farları Yakmamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
64/1-a-3 Trafik Ceza MaddesiArka Kenar Işıklarını Farlarla Birlikte Kullanılması108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
64/1-b-1 Trafik Ceza MaddesiSis Farlarını Gereksiz Yere Kullanmak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
64/1-b-2 Trafik Ceza MaddesiDönüş Işıklarını Farklı Anlamlarda Kullanmak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
64/1-b-3 Trafik Ceza MaddesiGece Karşılaşmalarında Işıkları Söndürmemek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
64/1-b-4 Trafik Ceza MaddesiÖndeki Aracı Geçerken Kısa Süre Dışında Uzun Farları Kullanmak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
64/1-b-5 Trafik Ceza MaddesiYönetmeliğe Aykırı Işıklandırma Yapmak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
64/1-b-6 Trafik Ceza MaddesiSadece Park Lambalarıyla Seyretmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 64. Maddesi
65/1-a Trafik Ceza MaddesiTaşıma Sınırı Üstünde Yolcu Almak85 TL63.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-b(a) Trafik Ceza MaddesiYönetmlikte Belirtilen Ağırlıktan %10 Fazla Yük Yüklemek915 TL686.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-b(b) Trafik Ceza MaddesiYönetmlikte Belirtilen Ağırlıktan %15 Fazla Yük Yüklemek1834 TL1375.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-b (c) Trafik Ceza MaddesiYönetmlikte Belirtilen Ağırlıktan %20 Fazla Yük Yüklemek2751 TL2063.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-b (d) Trafik Ceza MaddesiYönetmlikte Belirtilen Ağırlıktan %25 Fazla Yük Yüklemek3673 TL2754.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-b (e) Trafik Ceza MaddesiYönetmlikte Belirtilen Ağırlıktan %25’ten Fazla Yük Yüklemek5510 TL4132.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-c Trafik Ceza MaddesiDingil Ağırlığından Fazla Yük Taşımak915 TL686.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-d Trafik Ceza MaddesiTehlike Oluşturabilecek Şekilde Yük Yüklemek225 TL168.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-e Trafik Ceza MaddesiGerekli İzin Almadan Tehlikeli Madde Taşımak455 TL341.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-f Trafik Ceza MaddesiÖzel İzne Tabi Olan Yükleri İzin Almadan Taşımak455 TL341.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-g Trafik Ceza MaddesiGabari Dışı Yük Taşımak915 TL686.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-h Trafik Ceza MaddesiYükü Karayoluna Düşecek veya Değecek Şekilde Yüklemek225 TL168.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-i Trafik Ceza MaddesiEğimli Yollarda Dengeyi Bozacak Şekilde Yük Yüklemek225 TL168.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-j Trafik Ceza MaddesiSürücünün Görüşüne Engel Olaşak Şelikde Yük Yüklemek225 TL168.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/1-k Trafik Ceza MaddesiÇeken ve Çekilen Araçlarda Tedbir Almamak225 TL168.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/4 Trafik Ceza MaddesiAğırlık ve Kontrol Mahaline Girmemek (Yol Denetim İstasyonu)1834 TL1375.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
65/A Trafik Ceza MaddesiKış Lastiği Kullanmamak625 TL468.75 TLKarayolları Trafik Kanunu 65. Maddesi
66 Trafik Ceza MaddesiBisiklet Sürücülerinin Uyması Gereken Kurallara Uymamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 66. Maddesi
67/1-a Trafik Ceza MaddesiTehlikeli Manevra Yapmak235 TL176.25 TL Karayolları Trafik Kanunu 67. Maddesi
67/1-b Trafik Ceza MaddesiYönetmelikteki Belirtilen Şartlar Dışında Geriye Dönmek235 TL176.25 TL Karayolları Trafik Kanunu 67. Maddesi
67/1-c Trafik Ceza MaddesiDönüşlerde Niyetini Belli Edecek Şekilde İşaret Vermemek235 TL176.25 TL Karayolları Trafik Kanunu 67. Maddesi
67/1-d Trafik Ceza MaddesiDrift Yapmak5010 TL3757.5 TL Karayolları Trafik Kanunu 67. Maddesi
68/1-a-1 Trafik Ceza MaddesiYayalara Rahatsızlık Verecek Şekilde Sağ Şeridi İşkal Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 68. Maddesi
68/1-a-2 Trafik Ceza MaddesiTaşıt Yolunda Yürümek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 68. Maddesi
68/1-a-3 Trafik Ceza MaddesiYaya Yolu Olmayan Yollarda Sol Kenarda Yürümemek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 68. Maddesi
68/1-b-1 Trafik Ceza MaddesiYaya Yollarında Bulunan Işıklara Uymamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 68. Maddesi
68/1-b-2 Trafik Ceza MaddesiKarşıdan Karşıya Geçişlerde İşaretlere Uymamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 68. Maddesi
68/1-c Trafik Ceza MaddesiTaşıt Trafiğini Tehlikeye Sokacak Şekilde Hareket Etmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 68. Maddesi
69/1 Trafik Ceza MaddesiYerleşim Yerleri Dışında Binek Hayvanla Seyretmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 69. Maddesi
69/2 Trafik Ceza MaddesiBaşı Boş Hayvan Bırakmak0 TL– TLKarayolları Trafik Kanunu 69. Maddesi
70 Trafik Ceza MaddesiYarış Düzenlemek488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 70. Maddesi
71 Trafik Ceza MaddesiGeçiş Üstünlüğü Kurallarına Uymamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 71. Maddesi
72 Trafik Ceza MaddesiÇevreyi Rahatsız Edici Araç Kullanmak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 72. Maddesi
73/a Trafik Ceza MaddesiSaygısızca Araç Kullanmak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 73. Maddesi
73/b Trafik Ceza MaddesiAraçtan Birşeyler Atmak veya Dökmek108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 73. Maddesi
73/c Trafik Ceza MaddesiAraç Kullanırken Cep Telefonu ile Konuşmak235 TL176.25 TL Karayolları Trafik Kanunu 73. Maddesi
74/a Trafik Ceza MaddesiKavşak Giriş Çıkışlarında Yayalara İlk Geçiş Hakkını Vermemek488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 74. Maddesi
74/b Trafik Ceza MaddesiYaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermemek488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 74. Maddesi
75 Trafik Ceza MaddesiOkul Taşıdında DUR İşaretine Uymamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 75. Maddesi
76 Trafik Ceza MaddesiDemir Yolu Geçidi Kurallarına Uymamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 76. Maddesi
77/1-b Trafik Ceza MaddesiÖzel İşaret Taşıyan Kişilerin Geçişini Kolaylaştırmamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 77. Maddesi
77/1-c Trafik Ceza MaddesiGörevli Yönetimindeki Yürüyüş Kolları Arasından Geçmek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 77. Maddesi
78/1-a Trafik Ceza MaddesiEmniyet Kemeri Takmamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 78. Maddesi
78/1-b Trafik Ceza MaddesiKask Takmamak108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 78. Maddesi
79 Trafik Ceza Maddesiİşletme İzni Olmayanların Park Ücreti Alması0 TL0 TLKarayolları Trafik Kanunu 79. Maddesi
81/1-a Trafik Ceza MaddesiTrafik Kazasında Tedbir Almamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 81. Maddesi
81/1-b Trafik Ceza MaddesiTrafik Kazasında İz ve Delilleri Yok Etmek488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 81. Maddesi
81/1-c Trafik Ceza MaddesiTrafik Kazasında Evraklarını Vermemek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 81. Maddesi
81/1-d Trafik Ceza MaddesiTrafik Kazasını Yetkililere Bildirmemek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 81. Maddesi
81/1-e Trafik Ceza MaddesiTrafik Kazasında Karşı Tarafa Bilgi Vermemek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 81. Maddesi
81/3 Trafik Ceza MaddesiTrafik Polisi İzin Vermeden Kaza Yerinden Ayrılmak488 TL366 TLKarayolları Trafik Kanunu 81. Maddesi
82/1-a Trafik Ceza MaddesiTrafik Kazası Sonrası Sağlık Kuruluşuna Bilgi Vermemek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 82. Maddesi
82/1-b Trafik Ceza MaddesiAkar Yakıt İstasyonlarında Sağlık Malzemesi Bulundurmamak235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 82. Maddesi
82/1-c Trafik Ceza MaddesiTamire Gelen Araçtaki Kaza Şüphesini Polise Bildirmemek235 TL176.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 82. Maddesi
91 Trafik Ceza MaddesiAraç Sigortasını Yaptırmamak108 TL81 TL Karayolları Trafik Kanunu 91. Maddesi
94 Trafik Ceza MaddesiAraç Satıldıktan Sonra Sigorta Şirketine Bilgi Vermemek108 TL81 TLKarayolları Trafik Kanunu 94. Maddesi
99 Trafik Ceza MaddesiSigorta Şirketlerinin 8 iş Günü İçerisinde Zararı Ödememesi7623 TL5717.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 99. Maddesi
101 Trafik Ceza MaddesiSigorta Şirketlerinin Sigorta Yapma Zorunluluğu7623 TL5717.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 101. Maddesi
104 Trafik Ceza Maddesiİşletmelere Teslim Edilen Araçların Sigortasını Yaptırmamak7623 TL5717.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 104. Maddesi
118 Trafik Ceza MaddesiEhliyet Ceza Puanını Doldurmak0 TL– TLKarayolları Trafik Kanunu 118. Maddesi
118/5 Trafik Ceza MaddesiTrafik Kazasında Asli Kusurlu Olmak0 TL– TLKarayolları Trafik Kanunu 118. Maddesi
123/4 Trafik Ceza MaddesiSürücü Kurslarının Yönetmelikte Şartlara Uymaması0 TL– TLKarayolları Trafik Kanunu 123. Maddesi
123/5 Trafik Ceza Maddesiİzinsiz Sürücü Kursu Açmak0 TL– TLKarayolları Trafik Kanunu 123. Maddesi
131/6-a Trafik Ceza MaddesiYetkisiz Plaka Basmak (APP Plaka)10000 TL7500 TLKarayolları Trafik Kanunu 131. Maddesi
131/6-b Trafik Ceza MaddesiYetkisiz Plaka Dağıtmak (APP Plaka)10000 TL7500 TLKarayolları Trafik Kanunu 131. Maddesi
131/6-c Trafik Ceza MaddesiYetkisiz Kişilerin Luzümlü Evrak Basması10000 TL7500 TLKarayolları Trafik Kanunu 131. Maddesi
131/6-d Trafik Ceza MaddesiYetkisiz Kişilerin Luzümlü Evrak Dağıtması10000 TL7500 TLKarayolları Trafik Kanunu 131. Maddesi
Ek-2/1 Trafik Ceza MaddesiAmaç Dışında Araç Kullanmak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 135. Maddesi
Ek-2/3-a Trafik Ceza MaddesiBelediyeden İzin Almadan Yolcu Taşımak5010 TL3757.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 135. Maddesi
Ek-2/3-b Trafik Ceza MaddesiBelediyeden İzin Alınan Şartlar Dışında Yolcu Taşımak2018 TL1513.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 135. Maddesi
Ek-2/3-c Trafik Ceza MaddesiBelediyeden İzin Alınan Bölge Dışında Yolcu Taşımak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 135. Maddesi
Ek 2/5 Trafik Ceza MaddesiBelediyeden Alınan İzin Bitmesine Rağmen Yolcu Taşımak1002 TL751.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 135. Maddesi
Ek-2/6 Trafik Ceza MaddesiBelediye’ye Belirtilen Faaliyet Dışında Yolcu Taşımak334 TL250.5 TLKarayolları Trafik Kanunu 135. Maddesi
Ek-8 Trafik Ceza MaddesiSigorta Şirketlerinin Evrakları İlgili Kuruma Bildirmemesi7623 TL5717.25 TLKarayolları Trafik Kanunu 135. Maddesi

Belediyeden Alınan İzin Bitmesine Rağmen Yolcu Taşıma Cezası

Karayolları trafik kanunun Ek 2/5 maddesi belediyeden alınan izin bitmesine rağmen yolcu taşıma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya…

Devamını Oku »

Belediyeden İzin Alınan Bölge Dışında Yolcu Taşıma Cezası

Karayolları trafik kanunun Ek-2/3-c maddesi belediyeden izin alınan bölge dışında yolcu taşıma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan…

Devamını Oku »

Belediyeden İzin Alınan Şartlar Dışında Yolcu Taşıma Cezası

Karayolları trafik kanunun Ek-2/3-b maddesi belediyeden izin alınan şartlar dışında yolcu taşıma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan…

Devamını Oku »

Belediyeden İzin Almadan Yolcu Taşıma Cezası

Karayolları trafik kanunun Ek-2/3-a maddesi belediyeden izin almadan yolcu taşıma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini…

Devamını Oku »

Amaç Dışında Araç Kullanma Cezası

Karayolları trafik kanunun Ek-2/1 maddesi amaç dışında araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama…

Devamını Oku »

Sigortasız Araba Cezası

Karayolları trafik kanunun 91 maddesi sigortasız araba cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 91…

Devamını Oku »

Tamire Gelen Araçtaki Kaza Şüphesini Polise Bildirmeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 82/1-c maddesi tamire gelen araçtaki kaza şüphesini polise bildirmeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan…

Devamını Oku »

Akar Yakıt İstasyonlarında Sağlık Malzemesi Bulundurmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 82/1-b maddesi akar yakıt istasyonlarında sağlık malzemesi bulundurmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın…

Devamını Oku »

Trafik Kazası Sonrası Sağlık Kuruluşuna Bilgi Vermeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 82/1-a maddesi trafik kazası sonrası sağlık kuruluşuna bilgi vermeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan…

Devamını Oku »
Başa dön tuşu