Trafik Levhaları ve Anlamları
Trend

Tehlike Uyarı işaret Levhaları Nedir

Yol kullanıcılarını yani sürücü,yolcu ve yayaları, yol üzerindeki var ise bir tehlike konusunda uyaran ve tehlikenin niteliği konusunda bilgi veren işaretlere tehlike uyarı işaret levhaları denir.

Diğer trafik işaret ve levhalarında olduğu gibi tehlike uyarı işaret levhaları da, sürücülerin daha dikkatli olmalarını ve seyir hızlarını düşürmeleri gerektiğini bildirir.

Tehlike Uyarı İşaretleri Levhaları Görünüşü Nasıldır ?

açılan köprü levhası T-5
açılan köprü levhası T-5

Örneğimizde göründüğü üzere çerçevesi kırmızı renkli zemini beyaz renkli ve uyardıkları tehlikeyi temsil eden figür ise siyah renkli levhalardır. Tehlike uyarı işaretleri levhaları her zaman görmeye alıştığımız üçgen levhalarda diyebiliriz.

Tehlike Uyarı İşaretleri Grubu Nedir ?

Tehlike uyarı işaret levhaları T grubu trafik işaret ve levhalarıdır. Örneğin Açılan Köprü Levhası T-5 şeklinde ileride açılan bir köprü olduğunu bildirmektedir ve ülkemizde trafik literatüründe T-5 olarak yerini almıştır.

Nerelerde Kullanılır ?

Tehlike uyarı işaretleri adından da anlaşıldığı gibi yol kullanıcılarına bir tehlikeyi uyarmak için kullanılmaktadır. Bu sebeple de yol kullanıcılarının tehlikeyi fark etmeden önce uyarı niteliği taşıdığı için özellikle sürücülerin gerekli tedbirleri alabilmeleri için yeterli mesafelerde konumlanmalıdır.

Hız körlüğü yazımızda da belirttiğimiz gibi bir sürücünün araçla seyir halindeyken seyir hızının artmasıyla oluşabilecek tehlikelere karşı duyarsızlaşacağı için tehlike uyarı işaretleri hayati öneme sahiptir.

Tehlike Uyarı İşaretleri Hangileridir ?

Karayolları genel müdürlüğü resmi web sayfasında trafik işaretleri kategorisi içinde bulunan tehlike uyarı işaretleri kısmında tamamı sergilenmiştir.

tehlike uyarı işaretleri-Tehlike Uyarı işaret Levhaları Nedir
tehlike uyarı işaretleri-Tehlike Uyarı işaret Levhaları Nedir

Tehlike uyarı işaretlerinden merak ettiklerinizi tehlike uyarı işretleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 74/b trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz?Sulh Ceza Mahkemesi,kurumdan resim yada video kaydı isteyecekmi,yoksa bu ceza yalnızca beyan üzerine mi tanzim olunuyor,şayet böyle ise itirazın da bir anlamı kalıyormu?Çok teşekkürler,hayırlı günler dilerim

    1. Sulh ceza hakimlikleri, cezayı yazan birimden itiraza istinaden cevabi yazı isteniyor. Var ise belge ve bilgi paylaşılıyor. Ancak sizler cezanın hatalı yazıldığına dair bir delil sunmazsanız aksi kanıtlanana kadar tutanağın geçerli sayılacağı kararıyla başvuruyu reddediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu