Trafik Levhaları ve Anlamları
Trend

Tehlike Uyarı işaret Levhaları Nedir

Yol kullanıcılarını yani sürücü,yolcu ve yayaları, yol üzerindeki var ise bir tehlike konusunda uyaran ve tehlikenin niteliği konusunda bilgi veren işaretlere tehlike uyarı işaret levhaları denir.

Diğer trafik işaret ve levhalarında olduğu gibi tehlike uyarı işaret levhaları da, sürücülerin daha dikkatli olmalarını ve seyir hızlarını düşürmeleri gerektiğini bildirir.

Tehlike Uyarı İşaretleri Levhaları Görünüşü Nasıldır ?

açılan köprü levhası T-5
açılan köprü levhası T-5

Örneğimizde göründüğü üzere çerçevesi kırmızı renkli zemini beyaz renkli ve uyardıkları tehlikeyi temsil eden figür ise siyah renkli levhalardır. Tehlike uyarı işaretleri levhaları her zaman görmeye alıştığımız üçgen levhalarda diyebiliriz.

Tehlike Uyarı İşaretleri Grubu Nedir ?

Tehlike uyarı işaret levhaları T grubu trafik işaret ve levhalarıdır. Örneğin Açılan Köprü Levhası T-5 şeklinde ileride açılan bir köprü olduğunu bildirmektedir ve ülkemizde trafik literatüründe T-5 olarak yerini almıştır.

Nerelerde Kullanılır ?

Tehlike uyarı işaretleri adından da anlaşıldığı gibi yol kullanıcılarına bir tehlikeyi uyarmak için kullanılmaktadır. Bu sebeple de yol kullanıcılarının tehlikeyi fark etmeden önce uyarı niteliği taşıdığı için özellikle sürücülerin gerekli tedbirleri alabilmeleri için yeterli mesafelerde konumlanmalıdır.

Hız körlüğü yazımızda da belirttiğimiz gibi bir sürücünün araçla seyir halindeyken seyir hızının artmasıyla oluşabilecek tehlikelere karşı duyarsızlaşacağı için tehlike uyarı işaretleri hayati öneme sahiptir.

Tehlike Uyarı İşaretleri Hangileridir ?

Karayolları genel müdürlüğü resmi web sayfasında trafik işaretleri kategorisi içinde bulunan tehlike uyarı işaretleri kısmında tamamı sergilenmiştir.

tehlike uyarı işaretleri-Tehlike Uyarı işaret Levhaları Nedir
tehlike uyarı işaretleri-Tehlike Uyarı işaret Levhaları Nedir

Tehlike uyarı işaretlerinden merak ettiklerinizi tehlike uyarı işretleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

131 Yorum

 1. 74/b trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz?Sulh Ceza Mahkemesi,kurumdan resim yada video kaydı isteyecekmi,yoksa bu ceza yalnızca beyan üzerine mi tanzim olunuyor,şayet böyle ise itirazın da bir anlamı kalıyormu?Çok teşekkürler,hayırlı günler dilerim

  1. Sulh ceza hakimlikleri, cezayı yazan birimden itiraza istinaden cevabi yazı isteniyor. Var ise belge ve bilgi paylaşılıyor. Ancak sizler cezanın hatalı yazıldığına dair bir delil sunmazsanız aksi kanıtlanana kadar tutanağın geçerli sayılacağı kararıyla başvuruyu reddediyor.

 2. MERHABALAR:
  konu olan itiraz için aracın şoförüne herhangi başka ceza gelirmi
  itiraz dilekçe örneği alabilirmiyiz.

 3. Merhaba Banada 2 Defa Ayrı Ayrı Ceza Yolladılar Video Veya Resim Kaydı Yollamamışlar Keyfi Yazıldığını Düşünüyorum İtiraz Dilekçesi İle İtiraz Etmek İStiyorum Örnek Dilekçe Yollayabilir Misiniz Teşekkürler.

  İlaveten Dava açmadan önce cezayı ödememiz gerekiyor sanırım değil mi ?

 4. Merhaba taksi aracımıza durak bekleme levha olmasına rağmen 61/1-n müfettiş ceza kesmiş itiraz dilekçesi göndermenizi rica ediyorum

 5. Selam Trafik Sözlük Yetkilileri.12.11.2020 Tarihinde ilimizin en kalabalik noktası BATMAN PARK AVM ÖNÜ OTOBÜS DURAKLARI ÖNÜ noktasında tarik kanun’unun 74/B maddesini ihlal ettiğim gerekçesiyle 598 TL para cezası kesilmiş.bu ceza 20.11.2020 tarihinde posta ile tarafıma tebliğ edilmiştir.Oysa bu alan Dört yol oluğ,aynı zamanda kavşaktır.Şehirler arası yolların ,şehir içi yollarla kesiştiği bir kavşak ve aynı zamanda ilimizin en büyük AVM önüdür.Bu yoğun kalabalık ortamda amir Trafik Kanun’unun ihlali ile ilgili nasıl bir tespitte bulundukları ve ihlal ettiğime dair herhangi bir video,foto tebliğ cezası makbuzu ile şahsıma tebliğ edilmemiştir.Bu konuya itiraz için şahsıma bir Trafik cezalarına itiraz dilekçesi hazırlamanız ve * adresine göndermeniz.hususunda gereğini arz ederim

 6. Merhaba. 74/B maddesinden haksız olduğunu düşündüğüm fahri müfettiş tarafından yazılmış bir ceza yedim. Şöyle ki; bana ceza yazılan yer avm kapalı otopark girişinde. Bende otoparka giriş yapıyordum ve hızım oldukça düşüktü. Arkamda da yoğun bir trafik mevcuttu. bu sebeplerle itiraz etmeyi düşünüyorum. dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim teşekkürler.

 7. İyi akşamlar , 54 1/b maddesinden ceza yazıldı,buna itiraz dilekçesi konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi günler

 8. 61-1e itiraz talebi;

  Atışalanı Caddesi Halk bankasi önündeki Cep oto park alanına aracımı park ettim ancak otopark alanının bitiminde IETT durağı var ve kanum gereği her 2 yönde 15 metre park yasağı var ama yasağa cep otoparkı da girmekte gerekli incelemeler yapılması icin ve odenilen tutarın tarafıma iadesini talep etmekteyim

 9. Merhabalar.16 Mart saat 08:52 de trafik cezası almışım.Sabah 8:52 de hiç kimsenin gerekli olmadıkça keyfi görüşmeler yapmayacağı kanaatindeyim.Ayrıca 112 çalışanıyım.Nöbete gittiğim sırada iş yerimden arkadaşımla yaptığım bir görüşme olamaz mı ? Ve herşey bir yana söz konusu tarihte kovid salgınının varoluşu ceza konusundaki kararın tekrar gözden geçirilmesi için yeterli bir neden olarak görülebilir mi ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Belirtmiş olduğunuz gerekçeler cezanın hatalı yazıldığı anlamı taşımaz. Ancak itiraz etmek isterseniz, örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

 10. Merhabalar. 61/1-a’dan park cezasi yedim. Toplam 3 şeritli caddenin en sağı yol boyu belediyenin ucretli parkiydi ama yolun kenari yol boyu boş olmadigi icin dörtlüleri yakıp arabanin icinde eşimi almak için beklerken motorlu trafik polisi arkadan aracin fotosunu cekip gitti ve yol boyunca benim gibi park etmis tüm araclarin fotosunu cekip gitti. Yanlış yerdemi duruyorum memur bey diye arkasindan seslenmeme ragmen cevap vermeden gitti. Aksam e devlete vaktim 144 tl ceza yazilmis. Bu durumda cezaya itiraz etmemin bi anlami var mi acaba. Simdiden teşekkürler.

 11. İyi akşamlar , 56 1/e maddesinden ceza yazıldı, buna itiraz dilekçesi konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi günler.

 12. Merhaba, 54 1/b maddesinden 12.02.2021 tarihinde ceza yazıldı, buna itiraz dilekçesi konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  Yayalara hep yol vermeme rağmen anlamadım cezayı.

  Teşekkürler

 13. e devleten yaptığım kontrode 29-1-2021 tarihinde 73/c den ceza yazılmış fakat henüz adresime tebliğ gelmedi bu cezaya itiraz etsem olumlu sonuç alabilirmiyim.ayrıca itiraz dilekçesi gönderirmisiniz.

 14. Ankara/Gölbaşı nda 74/b maddesinden ceza yazılmış, keyfi bir uygulama olduğunu düşünüyorum çünkü yüzlerce araç geçiyor, aradan bazılarına yazılıyor üstelik bekleyen yaya da yok, hızlı gitme ihtimali de. Örnek dilekçe gönderir misiniz?

 15. Gün aydınlık fara veya aydınlatmaya ihtiyacım yok iken saat 15:40’da aracımın far aydınlatmalarını açmadıgım halde, araçlarda şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmama maddesinden ceza yazılmış. Artı bu maddenin cezası internette 598 tl olarak gözüküyor bana 652 lira ceza geliyor açmış olsam bile vizeden geçen far aydınlatmasına nasıl ceza yazılıyor gerçekten hiç birşey anlamadım. İtiraz etmek istiyorum lütfen yardımcı olırmusunuz. Bir örnek dilekçe gönderirmisiniz.

 16. 65-1b (b) azami yük üstünde yük almak örnek dilekçe gönderebilirmisiniz çok teşekkürler

 17. Merhaba. Fahri trafik müfettişi tarafından 74b maddesinden trafik cezası aldım. Tebligatta cezanın kesildiği nokta Abdulkadir Aksu bulvarı ile Muhsin Yazıcı oğlu caddesi kesişimi denmiş. Bu nokta ışıklı bir kavşak ve ben Abdulkadir aksu bulvarından doğru gidiyordum. Trafik ışıklarını da ihlal etmedim. Bu konuyla ilgili nasıl itiraz edebilirim. Dilekçe gönderebilir misiniz. Teşekkürler

 18. Ek-2/3-c trafik cezası Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden alınan izin/ruhsatta belirtilen çalışma bölgesi/güzergah dışında belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak cezasına itiraz dilekçe örneği gönderebilirmisiniz

 19. Merhaba ; 28.04.2021 tarihinde aynı yerde 2 defa ceza yemiş bulunmaktayım ve aralarında sadece 48 dakika vardır.
  Cezalar ;
  *MA-71798186 numaralı 28.04.2021 tarihli ve 12:30 saatli ceza ve
  -MA-71813580 numaralı 28.04.2021 tarihli ve 13:18 saatli ceza olmak üzere 2 adet ceza gelmiştir

  Cezanın birini kabul ediyorum ve diğeri için itiraz etmek istiyorum. 2 ceza arasında 48 dakika vardır. Kargo lojistik işi yapmaktayım ve işimin büyük bölümünü telefon ile yürütmekteyim. Çakmak plaza da telefon almıştım.
  ( faturası mevcut ) kendi telefonumdan yeni aldığım telefona aktarım yapılırken aktarım uzadı ve beklemek zorunda kaldım.

 20. 59.madde kapsamında yediğim cezaya itiraz talebinde bulunmak istiyorum. Sürücünün tansiyonunun düşüp fenalaşması üzerine aracın dörtlüleri yakılarak araç emniyet şeridine çekilmiş ve sürücü ile yan koltukta bulunan diğer sürücü yer değiştirmiştir.

 21. Merhaba,
  Geçen hafta şirket aracımızla, belediye sınırları içinde yol izin belgesi olmadığından dolayı 5216/5393 sayılı kanunun Ek-2/3-a maddesine istinaden 6.700 TL ceza yazıldı ve aracımız 60 gün trafikten men edilip, otoparka çekildi. Belediyeden izin belgesi çıkarttık ve cezayı ödedik. Aracımızı otoparktan çekmek için bu 60 günlük trafikten men cezasına itiraz edebilirmiyiz? Nereye başvurmamız gerekir ve bununla ilgili dilekçe örneği gönderebilirmisiniz?
  Teşekkür ederim.

  1. Yapılan işlem tarihinde bahse konu evraklar olmamasından dolayı aracınız men ediliyor dolayısıyla bugün itibariyle gerekli belgelerin alınması menin iptali anlamı taşımaz.

 22. Aracımızın Yol ßelgesi Olmasına Ragmen Söför Arkadasın Eski Evrağı Göstermesinden Dolayı yol belgesinde ismi olmamasından Dolayı Aracımız ßağlanmıstır.

  1. Gerekli belgelerinizle birlikte ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 23. Merhaba;

  14.06.2021 tarihinde 73/c maddesinden dolayı ceza yazılmış tebligat ulaşmadı tesadüfen e-devlet üzerinden gördüm ve cezamı ödedim. Operatör şirketinden o güne ait kullanımı hareket dökümü aldığımda ceza saatinde herhangi bir kayıt rastlanmamıştır. 73/c Maddesi için İtiraz etmek istiyorum ceza itiraz dilekçesi örneğinde yardımcı olmanızı ve nereye başvuracağımı bildirmenizi rica ederim.

  iyi çalışmalar.

 24. 65-1b(d) Maddesi gereği ticari araçtaki yük fazlalığından 4.912,TL ceza kesilmesi gerekirken 9.824,TL ceza kesildi gerekçe olarak da aracın kardeşim adına olduğu ve ticari olmadığı için iki katı kesiliyormuş, ama benim aracı vergi mükellefi olarak kardeşimden kiralamama rağmen bunu da vergi dairesine bildirmiş olmama rağmen bu miktarda ceza kesilmesine itiraz etmek istiyorum.

 25. 60/1 A Maddesinden ceza yazıldı bana hiçbirşekilde duraklamadım sadece yavaşladım kavşakta gideceğim yönü bulmak için itiraz dilekçesi örneğini yolayabilirmisiniz

 26. 74/b itiraz dilekçesi gönderirmisiniz.
  Trafik ihlali yaptığımı düşünmüyorum cezayı da e devletten geldiğimi sadece gördüm ne yapabilirim

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 27. Merhabalar;
  Park ettiğim yer pazar girişi. Park halindeki başka bir aracın yanına ikinci sıra olarak park etmiştim. Yolu kapatmamıştım. Ceza yazan polis hiç anons yapmamış. Resmini çekip gitmiş. Park edeli 10 dk. olmamıştı. İtiraz etsem bir netice çıkar mı? Netice alabileceksem 61/1-G itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

 28. Merhaba,
  plakama yazılan 61/1-G kodlu ve MA-******* makbuz no’lu ceza nın gerekçesini netleştirmek istiyorum.
  Söz konusu tarihte Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi Craton otelin önünde, otele ait cep’e parketmiş durumdaydım.
  Cezayı yazan memurda bu park durumunun resmi varsa , o konumda park edilmez levhası vs olmadığı görülecektir.

 29. merhaba benim aracım da korsandan baglandı ve cok saçma nedenden benim arkadasım gelmişdi memeleketen kız atkadaelarım la onu almaya giderken havalimanında cevrildik ve kızları tanımama ragmen onlarında beni tanımasına ragmen kız arkadaslarıma herhangi bir korsan tasımacılık la işgili cezai işlem uygunlanmadı ama benim aracım baglandı ve 6700tl ceza yedim neye dayanarak benim afabamı bagladılar ve polis memuru beni kandırdı yazı yazdırıp kendi kendimi suclu yazdırıp arabamı bagladı bu duruma itiraz etsem bişey cıkarmı teşekkür ederim

 30. Aile ve sosyal hizmetler bakanlığından alınan engelli kimlik kartım mevcut. 61/1-o nedeniyle idari para cezası kesilmiş. itiraz edeceğim örnek dilekçe alabilir miyim

 31. İYİ GÜNLER 3 AY İÇİNDE 2. KEZ EVİMİN ÖNÜNDE ARABAMI PARK ETTİĞİM İÇİN CEZA YEDİM VE İTİRAZ ETMEK İSTEMEKTEYİM UYGUN BİR DİLEKÇE YAZARSANIZ SEVİNİRİM. EVİMİN ÖNÜNDE PARK ETMEK YASAK TABELASI YOK YOLUN GEÇİŞİNİ DE ENGELLEMİYORUM HEMEN HEMEN HER ARAÇ SAKİNİ PARK EDİYOR ZATEN BOŞ YER BULUNMUYORDA. ACİL ÖRNEK DİLEKÇE ATARSANIZ MAİLE YARIN E-DEVLET ÜZERİNDEN İTİRAZ BAŞVURUSUNU OLUŞTURUCAM.
  Ceza Maddeleri
  61/1-A

  Cezanın Düzenlendiği Yer
  d 130 yanyol üzeri

   1. merhaba 74/b trafik cezası yedim itiraz etmek istiyorum itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz teşekkür ederim.

 32. merhaba 2918 s.k 65/4 ile ilgili gıyabında plakaya yazılan cezanın 10 iş günü içinde tebliğ edilmemesi nedeniyle cezanın iptali dilekçesi gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

 33. EK_2/3_C den ceza yazıldı ticari taksi 15 gün bağlandı İstanbul havalimanında yolcu aldınız diye yolcu uygulama dan çağırmıştı.yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 34. 67- 1/d maddesinden ceza yazmışlar saçmalığa bakabilirmisiniz
  2015 model passa cc marka araçla el freni tuşlu olan,önden çekişli otomatik arabamda nasıl el freni çektiysem yada ralli yaptıysam aklım ermedi

 35. 2015 model passat cc marka araç,
  el freni tuşlu olan,önden çekişli,otomatik vites arabamda nasıl el freni çektiysem yada ralli yaptıysam aklım ermedi
  67- 1/d maddesinden ceza yazmışlar saçmalığa bakabilirmisiniz

 36. 54 / 1a maddesine itiraz dilekçesi e mail adresime gönderebilir misiniz? Lütfen

 37. Ayrıca itiraz dilekçesi verirken yada itira aleyhimize sonuçlandığında herhangi bir masrafı veya ödemesi oluyor mu?

 38. 27.12 2021 tarih ve saat:01.05′ de Karayolları Trafik Kanunu 61-1n maddesi ceza yazilmiş. Trafik Mufettişince Huzurevleri Mah. MAVİ Bulvar No:100 Çukurova Adana adresinde oturuyorum ceza evimin önünde gecenin bir saatinde yazılmış. İşkâllardan pazar yerine kadar kaldırım yok. Hékes evinin önüne park eder. Husumeti mi var bu fahri müfettişin yoksa mevcut yeri mi değerlendirememiş. Benim gibi 400 metre boyunca 20 300 araç var. Pes yani.

 39. 74b trafik cezası iptali için itiraz dilekçesi örneği hakkında yardımcı olursanız sevinirim

 40. Benim aracım çekici tır kara yolunda değil otopark bos alanda drift attığı için iki ay bağlandı ve benim aracım çalışan bir araçtır 2 ay içerisinde uğradığım zarar beni bitirdi benim bunu İtiraz etmeye hakkım varmı ilgilenirseniz çok memnun olurum

 41. 74b trafik ceza maddesinden tesadüfen e-devlet’te ceza yediğimi görmüş bulunmaktayım bahsi geçilen caddede ve o tarihte böyle bir durumla karşılaşmadım iyi biliyorum kesinlikle bir hata olduğunu düşünüyorum bununla ilgili yardımcı olursanız sevinirim

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 42. 61/1-F Trafik Cezası Fahri Trafik Müfettişi tarafından yazılmış Otobüs durağının alt tarafına kalan cepte büyük ihtimalle yazılmış Çizgileri ile Yasak bölgede olduğuma dahil ispatlayacakları görüntüyü isteyerek itiraz etmek istiyorum.
  Özdilek AVM bölgesinde sırf oraya alış verişe gelenleri rahatsız etmek için Fahri Trafik Müfettişi tarafından Ahlaksızca yazılan Trafik cezası. Büyük ihtimalle durduğum yer otobüsün yanaşmasını engelleyen yer değil zaten otobüslerde orada Durağa da girmeden müşterileri alıyor.
  Not: Cezayı ödedim yine de uyarsa itiraz edeceğim.

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.

 43. Sayın yetkili bir AVM nin bodrum katında bulunun araç parkında engelli araçlar için ayrılan yere aracımla park ettim trafik fahri müfettişince araç plakama 61/1-o maddesinden bahisle 392 tl ceza yazılmış sulh ceza mahkemesine verilmek üzere itiraz dilekçesi gönderirseniz mutlu olurum, engelli araçlar için ayrılan yer özellikle parkın bir bölgesinde olmayıp minimum 100 araçlık parkın muhtelif yerlerine serpiştirilmiş olup görülecek bir ikaz tabelasıda bulunmamaktadır sadece park edilecek yerin zeminine engelli anblemi konulmuştur. Selam ve saygılarımla.

 44. Merhabalar,

  74/B trafik cezasına itiraz için örnek bir dilekçe şablonu gönderebilirseniz çok sevinirim. Yaya geçidi işaret levhası önünde başka bir levha var. yaya geçidi levhası tam görünmüyor. aynı zamanda yoldaki yaya geçidi işareti boyalarının yarısı silinmiş.

  teşekkürler

 45. Merhabalar,
  16/06/2022 16.01’de Edirne’de, günün her saatinde yolun iki tarafında da her zaman arabaların park ettiği, yol boyunca çok sayıda market, pastane, kafe vb. işyeri olan bir caddede 61/1-c “Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek, yasaktır.” suçunun işlendiği gerekçesiyle gıyabımda ceza yazılmış (ki 20-25 dakika kısa süreliğine durdum). Muhtemelen fahri trafik müfettişi tarafından gıcık olunarak ceza yazılmıştır. O gün o saatte o yolda park eden herkese ceza yazılmamıştır diyerek itiraz edebilir miyim? Sonuçta anayasada eşitlik ilkesi var ve o saatte bana orada ceza yazıldıysa herkese yazmış olmaları gerekir.
  Bir de itiraz dilekçe örneğini tarafıma gönderebilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu