Trafik Sözlüğü
Trend

Karayolları Trafik Yönetmeliği Nedir ?

Karayolları trafik yönetmeliği, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda bulunan can ve mal güvenliği hükümleri yönünden karayollarında trafik düzeni ve trafik güvenliği bakımından alınacak tedbirlerin karayolları trafik yönetmeliğinde düzenlenmesini belirtilen hüküm, esas ve usulleri belirlemektir.

Güncel olarak yayınlanan mevzuat resmi sitesinde bulunan Karayolları trafik yönetmeliği 2019 pdf halinden derlenerek sizler için madde madde sunulmuştur.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin Önemi

Her ne kadar trafik güvenliği, trafik düzeni, trafik denetlemesi, trafikte can ve mal kayıplarında karayolları trafik kanunu esas kabul edilse de bir çok maddesinde usul ve esaslar olarak trafik yönetmeliği işaret edilmiştir.

Meydana gelen bir kaza da, herhangi bir kural ihlalinde (trafik cezasıuygulanacak yaptırım ve fiiliyat karayolları trafik yönetmeliği esas kılınmıştır.

Elbette sizler için tek tek açıklamasını yapacağız ayrıca merak ettiğiniz maddeyi sitemizin arama çubuğunda aratarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. iyi günler arac plakama aynı gün iki ceza geldil biri 57/1e biride 73/c ama aracı kullanan ben degildim başkasıydı ceza bana geldi bu cezaya nasıl itiraz ederim

 2. 74/B cezasına itiraz dilekçesi lütfen . 1 saat kamera kayıtları incelendi ve bulunamadı.
  silinmiş dendi.2. kamera ya bakınca aracım hiç görünmüyor. Polisler itiraaaaz et abi dediler.
  ödemeyi yapmıştım. Dilekçe lütfen

  1. Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

 3. 60/1- C trafik cezasına itiraz dilekçe örneği rica ediyorum.
  Saygılarımla,

 4. 26/03/2021 günü plaka ma ceza yazılmıştîr olay mahalinde gerekli tedbirler alınmış ve yetkili kişi bilgilendirilmiş olup herhangi bir bilgilendirme yapmadan ceza yazılmıştır bilgilerinize sunulur

 5. Merhaba,
  74-b trafik cezası itiraz talebi için dilekçe örneği noktasında yardımınızı rica ederim. Syg.

 6. Merhaba 74/B Trafik idari Para cezası için itiraz dilekçesi yazacağım. Yardımcı olursanız örnek dilekçe gönderirseniz sevinirim.

 7. 73/ C İtiraz dilekce örneğini gönderirseniz memnun olurum. Saygılarımla. ( Araç sehir halinde değil ışıklarda dururken görüp araç içinden cea yazıldı

 8. 04 06 21 de saat 10/30 ARACIM LA DÜKANİMA GIDERKEN EKIPLERIN DURDURMASINDAN DOLAYI Bana aracında nevar dediler bende * olduğunu onuda dukana göturuyorumdedim onlardA ka2 varmi bende demki nen şehir içi kullanıyorum burası hususi diye onlarda dediği ceza yazmayacağım ama değerlendirmeye alacağız diyip arkamdan cez gönderdiler 26 /1-A2 madesinden acaba ben itiraz etsem iptal olurmuş yardımcı olursanız sevinirim

 9. Yola inmeye çalışan yavru bir kediyi güvenli alana götürmek için indiğim esnada trafik polisi gelip aracın resmini çekmiş.ailem aracın içerisin de ve araç çalışır vaziyette.araç,yolun kenarında ve trafik akışını engellemeyecek pozisyon da,eşim polisi darkedince bi sorun varsa aracı çekeyim de diyor,memur elinin tersiyle ve kabaca gerek yok diyerek gidiyor.dönmem 5-10 dakika sürmemiştir.ve demin e-devletten idari para cezası uygulandığı mesajı aldım.bu cezaya itiraz edebilirmiyim,iptali mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu