Trafik Sözlüğü
Trend

Karayolları Trafik Yönetmeliği Nedir ?

Karayolları trafik yönetmeliği, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda bulunan can ve mal güvenliği hükümleri yönünden karayollarında trafik düzeni ve trafik güvenliği bakımından alınacak tedbirlerin karayolları trafik yönetmeliğinde düzenlenmesini belirtilen hüküm, esas ve usulleri belirlemektir.

Güncel olarak yayınlanan mevzuat resmi sitesinde bulunan Karayolları trafik yönetmeliği 2019 pdf halinden derlenerek sizler için madde madde sunulmuştur.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin Önemi

Her ne kadar trafik güvenliği, trafik düzeni, trafik denetlemesi, trafikte can ve mal kayıplarında karayolları trafik kanunu esas kabul edilse de bir çok maddesinde usul ve esaslar olarak trafik yönetmeliği işaret edilmiştir.

Meydana gelen bir kaza da, herhangi bir kural ihlalinde (trafik cezasıuygulanacak yaptırım ve fiiliyat karayolları trafik yönetmeliği esas kılınmıştır.

Elbette sizler için tek tek açıklamasını yapacağız ayrıca merak ettiğiniz maddeyi sitemizin arama çubuğunda aratarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

92 Yorum

 1. iyi günler arac plakama aynı gün iki ceza geldil biri 57/1e biride 73/c ama aracı kullanan ben degildim başkasıydı ceza bana geldi bu cezaya nasıl itiraz ederim

 2. 74/B cezasına itiraz dilekçesi lütfen . 1 saat kamera kayıtları incelendi ve bulunamadı.
  silinmiş dendi.2. kamera ya bakınca aracım hiç görünmüyor. Polisler itiraaaaz et abi dediler.
  ödemeyi yapmıştım. Dilekçe lütfen

  1. Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

 3. 26/03/2021 günü plaka ma ceza yazılmıştîr olay mahalinde gerekli tedbirler alınmış ve yetkili kişi bilgilendirilmiş olup herhangi bir bilgilendirme yapmadan ceza yazılmıştır bilgilerinize sunulur

 4. Merhaba,
  74-b trafik cezası itiraz talebi için dilekçe örneği noktasında yardımınızı rica ederim. Syg.

 5. Merhaba 74/B Trafik idari Para cezası için itiraz dilekçesi yazacağım. Yardımcı olursanız örnek dilekçe gönderirseniz sevinirim.

 6. 73/ C İtiraz dilekce örneğini gönderirseniz memnun olurum. Saygılarımla. ( Araç sehir halinde değil ışıklarda dururken görüp araç içinden cea yazıldı

 7. 04 06 21 de saat 10/30 ARACIM LA DÜKANİMA GIDERKEN EKIPLERIN DURDURMASINDAN DOLAYI Bana aracında nevar dediler bende * olduğunu onuda dukana göturuyorumdedim onlardA ka2 varmi bende demki nen şehir içi kullanıyorum burası hususi diye onlarda dediği ceza yazmayacağım ama değerlendirmeye alacağız diyip arkamdan cez gönderdiler 26 /1-A2 madesinden acaba ben itiraz etsem iptal olurmuş yardımcı olursanız sevinirim

 8. Yola inmeye çalışan yavru bir kediyi güvenli alana götürmek için indiğim esnada trafik polisi gelip aracın resmini çekmiş.ailem aracın içerisin de ve araç çalışır vaziyette.araç,yolun kenarında ve trafik akışını engellemeyecek pozisyon da,eşim polisi darkedince bi sorun varsa aracı çekeyim de diyor,memur elinin tersiyle ve kabaca gerek yok diyerek gidiyor.dönmem 5-10 dakika sürmemiştir.ve demin e-devletten idari para cezası uygulandığı mesajı aldım.bu cezaya itiraz edebilirmiyim,iptali mümkün mü?

 9. Merhabalar
  Bursa da ikamet ediyorum seyahat esnasında İzmir Özdere Çukuraltı kavşağında 74/b den ceza kesilmiş.Görüntü kayıtlıdır diye not düşülmüş.Özellikle kavşaklarda yavaşlayan bir sürücüyüm ama günümüzde malesef ağaç arkasına saklanan radarlar ,110km den birden 50 km hıza düşen hız sınırlamaları hiç bir şehirde birbirine benzemeyen uygulamalar ve yol tiplerinden dolayı vede devletin insanların ceza yemesinden oluşacak gelirden yıllık bir hedef bütçesinin olduğunu televizyonda açıklamasından da anlaşılıyorki, istediğiniz kadar kurallara uymaya çalışın,trafikte olupta ceza yememek insan üstü bir varlık olmayı gerektiriyor.
  Cezayı indirimli ödedim,göremediğim şeye itiraz etmek zorundayım sanırım.
  Görüntüyü izleyebilme şansım varmıdır yada itiraz sonucundamı incelenir.
  Mahkeme başvurusu ücretsiz deniyor fakat haksız olma durumumda ödemem gereken bedel nedir.
  Şehir dışı olduğundan internet üzerinden tam olarak nasıl bir yol izleyerek itirazda bulunmalıyım.
  Dilekçe örneği nasıl olmalıdır.

 10. Merhaba 74/B Trafik idari Para cezası için itiraz dilekçesi yazacağım. Yardımcı olursanız örnek dilekçe gönderirseniz sevinirim.

 11. 8/9 2021 tarihinde izmir adnan menderes hava alanından arkadaşımın misafiri geldi bana rica etdi alır mısın diye bende kendi özel aracımla aldığım sırada polis arkadaşlar bizi indirdi misafirler bayandı korsan taksicilik mi yapıyorsunuz para karsiligimi yapıyorsunuz dedi bende hayır misafirlerim dedim bayan arkadaşta sadece yakıt parası vereceğiz deyince cezai işlem uygulandı ve 60 gün aracim bağlandı ben ali bahar

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 12. Merhabalar Ağustos ayının 24 ve 25 inde kaldırıma park ettiğim için ceza yemişim. Cezayı Eylül ayının 1 inde öğrendim. Öğrendikten sonra kaldırıma park etmedim. Ağustos ayının 30 ve 31 inde yine ceza yemişim toplam 4 adet cezam var. Cezayı yazdıkları günden sonra sisteme geçirmişler. 4 tane ceza birikmiş oldu. İtirazım ise şu madem cezayı yazıyorsunuz bari beni hemen bilgilendirin. Ertesi gün tekrar tekrar ceza yazmışlar. Cezayı yazdıktan 8 gün sonra öğreniyoruz ceza yediğimizi.

  1. İtiraz etmek istiyorsanız, ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz.

 13. 54/1-A’dan 24 Ağustos 2021 tarihinde Bilecik/Söğüt civarında Fahri Trafik Müfettişi ceza kesmiş.
  Aynı tarihte Fethiye’den Ankara’ya doğru 12.30’da yola çıktım. Ceza 14:27’de kesilmiş. O saatte orda olmam mümkün değil. Üstelik yolumun üzerinde bile değil.
  Ancak 7 Ağustos 2021 tarihinde Balıkesir’den Ankara’ya dönerken o yolu kullanmıştım. Arada 17 gün fark var.
  Cezaya itiraz için dilekçe örneği göndermenizi rica ediyorum.

 14. 74/b maddesinden ceza aldım trafik memuru video çekimi yapmış ancak videoda yay geçidinin başında duran yayanın cep telefonu ile konuştuğu ve benim aracım geçtiktekten sora karşıya geçtiği görülüyor sulh ceza mahkemesine itiraz dilekçemde bu video kaydının trafikten istenerek izlenmesini talep edebiliriyim?
  Cezaya itiraz için dilekçe örneği göndermenizi rica ediyorum.

 15. Merhaba aracım ek 2/3A maddesinden bağlandı aracım vito münübüs d2 ve tursab belgem var ceza ve yürütmeyi durdurma karar dilekçeşi talebim var bilginize rica ederim

 16. merhaba , lokasyonda bulunan trafık ışığı yeşile dönünce hareket ettim. ışığın önüde yaya geçitiymiş. zaten yeşile dönen ışıkla haraket ettiğim için yavaşlamama gibi bir durum olamazken ve yayaya kırmızı yanıyor iken 74/b de n ceza yazılmış.

 17. MERHABALAR..
  ANKARA Çankaya Sıhhıye den Necatibey Caddesine girerken, cadde üzerinde sağda Belediyece ayrılmış ve çizgilerle belirlenmiş ücretli otopark alanları mevcuttur. Bu alanın neredeyse hemen bitiminde otobüs durağı vardır. Elbette ki bu durağı fark ettim ama durağın hemen bitiminde araç parkı için ayrılmış bölüme aracımı park etmeme rağmen 61/1-e maddesinden plakama ceza yazılmış.

  Rica etsem bu bilgiler ışığında nasıl itiraz edebileceğime dair bir dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

 18. merhabalar
  12.11.2021 tarihinde 16 acd 570 plakalı aracıma genç caddesi üzerinde yanlış parktan ceza kesilmiştir.aracım çalışır halde ve dörtlüler açık şekilde markete girip çıktım araç uzun süreli beklemedi ve park halinde değildi yolun gidişini engelleyecek bir halde değildi kesinlen bu cezaya itiraz ediyorum trafik ekip otosu yoldan geçerken fotoğraflamıştır bekleme süresince dörtlüler yanık trafiği aksatmayacak şekilde araç çalışır durumda markete girip çıktım.
  mailime uygun bir şekilde dilekçe konusunda yardımcı olur musunuz

 19. merhaba 74/b trafik cezası yedim itiraz etmek istiyorum itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz teşekkür ederim.

 20. Yukarıda olayı yazmıştım. Olay 29 aralık tarihinde oldu. Şikayet dilekçesi emailime gönderirmisiniz?

 21. Hava alanının önünde dörtlüleri yakıp 5 – 10 dk bekledim 61/1-B den ceza yedim itiraz edersem sonuç çıkar mı?

 22. öncellikle bu kadar mağdura yardım ettiğiniz için teşekkür ederim .
  09/04.2022 tarihinde istanbul ilinde çekimlere geçkaldığını söyliyen kısa mesafe oldugu içinde taksilerin almadığını söyliyen eli ayağı düzgün tanımadığım bir kişiyi iyilik olsun diye aracıma aldım 300 metre ileride sivil trafik ekipleri durdurduğunda ise durumu iza ettim hiç dinlemediler aracıma binen vatandaşı gönderdiler banada 2/3-A dan işlem yapıp aracımı trafikten 60 gün men ettiler buna nasıl bir itiraz ede bilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 23. Slmlar 57 1/b den ceza yemişim. Buna itiraz etmek istiyorum. Bana bir tane dilekçe örneği gönderir misiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu