Trafik Sözlüğü
Trend

Karayolları Trafik Kanunu Nedir? (KTK Ne Demek)

Karayollarında, mal ve can güvenliği yönünden trafik güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla alınan tüm önlem ve tedbirleri 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu belirlemektedir. Kısaca ktk denilmektedir.

Güncel olarak yayınlanan mevzuat resmi sitesinde bulunan Karayolları trafik kanunu 2019 pdf halinden derlenerek sizler için madde madde sunulmuştur.

Karayolları Trafik Kanununun Önemi

Ülkemiz gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır güncel hayatta karşılaştığımız ve ne yazık ki istatistiklerle de sabit  bir durum söz konusu trafik güvenliği !

Ne yazık ki ülkemizde her gün yüzlerce kaza onlarca can kaybı binlerce yaralanma olmasına rağmen sürücü belgesine sahip ama kara yolları trafik kanunu bilmeyen yüzlerce sürücü hala trafikte araç kullanmaktadır.

Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün, bu durumu idari yaptırımlarla azaltmak adına 2018 yılında ciddi ve köklü değişiklikler yapıldı

Karayolları Trafik Kanunu 2018

Karayolları trafik kanunu 2018 yılında önemli değişiklikler ve eklemeler yapıldı. 2018 yılında karayolları trafik kanununda ciddi idari yaptırım kararları alındı ve bir çok ceza miktarında arttırıma gidildi Nedir bu değişikleri ?

Kırmızı ışıkta geçenin ehliyeti alınacak !

Hurda araçla trafiğe çıkmanın cezası 2018 tl
Çakar lamba kullanmanın cezası 2018 tl
Muayenesiz araç kullanma cezası 235 tl
Hız sınırı cezası üçüncü kademe cezası 1002 tl
Drift Cezası 5010 tl
Yayalara geçiş üstünlüğü vermeme cezası 488 tl

Elbette sizler için tek tek açıklamasını yapacağız ayrıca merak ettiğiniz maddeyi sitemizin arama çubuğunda aratarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

101 Yorum

 1. TOPTAN GIDA TİC. İLE İŞTİGAL ETMEKTEYİZ ARAÇLARIMIZ YALOVA VE İLCELERİNE
  HİZMET ETMEKTE ŞEHİRLER ARASI HİÇ BİR ÇALIŞMAMIZ YOKTUR.BİLİNDİGİ DOGRU DÜRÜST KAR
  YAĞMADIGI GİBİ ARAÇLARIMIZDA DÖRT MEVSİM LASTİK OLDUGU HALDE 65/A MADDESİ GEREGİNÇE
  TRAFİK CEZASI KESİLDİ İTİRAZ SONUCU KAZANMA İHTİMALİ VARMI

 2. Merhbalar 74/b maddesine göre jandarmanın kontrolü olmadığı bölgede ceza yazılmıştır. Ancak kamera kaydı fotoğraf herhangi bir delil bulunmamaktadır bununla alakalı bir dilekçe örneği gönderirmisiniz?

 3. Dilekçe gönderir misiniz. 10 saniye durdum. Araçtan inmedim bile. Araç istop dahi etmedi. *** hemen yapıştırmış cezayı

 4. İYİ GÜNLER,
  01/04/2021 TARİHİNDE 13:33 TE (CEZA TÜRÜ AÇIKLAMASI FTM İHBAR TUTANAKLARI ŞEKLİNDE) KASTAMONU İL MERKEZİNDE 74/B MADDESİNCE BUGÜN YANİ 05/04/2021 TARİHİNDE E-DEVLET SİSTEMİME 652 TL LİK BİR CEZA BİLDİRİMİ GELDİ.
  ANLADIĞIM KADARIYLA O BÖLGEDE İKAMET EDEN BİR FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİNCE;
  YAYA GEÇİDİNE YAKLASIRKEN YAVAŞLAMAMAK YADA YAYA YA YOL VERMEMEK ŞEKLİNDE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİNCE İHBARDA/BİLDİRİMDE BULUNULMUŞ VE KASTAMONU EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN MA 70816XXX TUTANAK SERİ VE NOSU İLE (SON 3 RAKAMI GİZLEMEK ZORUNDAYIM) 652TL LİK 74/B CEZA TUTANAĞI E DEVLETİME DÜŞTÜ. VE BU CEZAYA İTİRAZ ETMEK İÇİN BİR DİLEKÇE HAZIRLAMAM LAZIM.
  SORMAK İSTEDİKLERİM İSE
  1) ARACIMDA KAMERA VAR FAKAT MALUM ÜZERE (CEZA TARİHİ 01/04/2021 BANA BİLDİRİM TARİHİ 05/04/2021) KAMERA KAYITLARI ESKİ GÖRÜNTÜLERİN ÜZERİNE KAYIT YAPMAKTADIRLAR VE BENİM 4 GÜN ÖNCEKİ KAYDA ULAŞMAM MÜMKÜN DEĞİLDİR. BU DURUMDA NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM?
  2) FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİNCE YAZILAN CEZALARDA İSPAT YÜKÜMLÜĞÜ YOK ANLAMINDA BİR ÇOK YAZI OKUDUM. GÜNÜMÜZDE EMNİYET MENSUBU TRAFİK POLİSLERİNİN BİLE YAZMIŞ OLDUKLARI TRAFİK CEZALARINDA İSPAT ZORUNLULUĞU VARKEN FAHRİ TARAFİK MÜFETTİŞLERİ NEDEN ZORUNLU DEĞİL ANLAMAK MÜMKÜNDEĞİL?
  BU MADDEYE DEVAMLA CEZANIN KESİLDİĞİ YER OLARAK TARİF EDİLEN YERİ AKŞAM GEZDİM, SADECE 1 DÜKKAN VAR ONUN KAMERASIDA GÖRÜŞ AÇISINDA DEĞİL. (BU MANAVDA KENDİSİ İLE GÖRÜŞTÜĞÜMDE KENDİ DÜKKANININ ALT KATININ YANINDA Kİ YOLDA SÜREKLİ OLARAK ARACINI PARK ETTİĞİNİ VE HABİRE BU PARKTAN DOLAYI YÜKLÜ MİKTARDA CEZA BİRİKTİĞİNİ SÖYLEDİ- BENİ İHBAR EDEN MÜFETTİŞ BU BÖLGEDE İKAMET EDİYORKİ DEMEKKİ BU ESNAFI DA SÜREKLİ İHBAR EDİYOR DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM) BAŞKADA O ÇEVREDE NE MOBESE NEDE ÖZEL OLMAK ÜZERE KAMERA BULAMADIM. DEVLETİN DENETİM MEKANİZMASINI SAĞLIKLI ÇALIŞTIRABİLMEK İÇİN DELİL SUNMAK GEREKLİ DEĞİLMİ? BU KAPSAM DA DELİL SUNULMAZ İSE SADECE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİN İFADELERİ İHBARLARI İLE MÜFETTİŞLERİNDE KİM OLDUKLARINI BİLMEDİĞİMİZDEN BU CEZANIN HANGİ AMAÇLA KESİLDİĞİ VE GERÇEKTEN BU SUÇUN İŞLENİP İŞLENMEDİĞİ NİN BELİRLENMESİ MÜMKÜN OLMAYACAKTIR. BU KONUDA BANA NASIL YARDIMINIZ OLUR?
  3-İTİRAZ BAŞVURUSU ÖNCESİNDE BU CEZAYI İNDİRİMLİ OLARAK ÖDEMEYİ TAVSİYE EDİYOR HERKES. BUNU ANLIYORUM. İTİRAZ LEHİME SONUÇ LANIR İSE NEKADAR SÜRE SONRA İADEMİ ALABİLİRM TAHMİNEN?

  4-İTİRAZ İÇİN SULH CEZA MAHKEMELERİNDEN BAHSEDİLİYOR VE SANIRIM SÜRE 10 GÜN. DİYELİMKİ SİZ DİLEKÇE GÖNDERDİNİZ BENDE İTİRAZ BAŞVURUMU YAPTIM. İTİRAZIM RED EDİLDİ YADA ALEYHİME SONUÇLANDIĞI TAKDİRDE NEKADARLIK BİR MADDİ YÜKÜMLÜLÜKLE KARŞILAŞIRIM? MAHKEME MASRAFLARI DAVA MASRAFLARI VS TÜMÜ TAHMİNEN NE KADAR TUTAR? (MALUMUNUZ HERKES GEÇİM DERDİNDE CEZAYI ÖDEYİP KURTULMAKMI YOKSA SONUNU KESTİREMEDİĞİMİZ DAVALIK OLMAKMI?

  5- İTİRAZ İÇİN SİZİN YARDIMCI OLACAĞINIZ DİLEKÇEYE EK OLARAK HANGİ BELGELERİ HAZIRLAMAM LAZIM BU KONUDADA BİLGİLENDİRİSENİZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Anlatmış olduğunuz durum cezanın hatalı yazıldığını kanıtlamamaktadır. Şifahi olarak söylem üzerine yapılan itirazlar olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Zira itiraz hakkınız var yine de it

 5. Merhabalar araç içinde 4lüleri yakıp beklerken yediğim 61/1a cezası için itiraz dilekçesi alabilir miyim?

 6. merhabalar 30 nisan 2021 de 61/1-A trafik cezası yedim 17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması zamanında muayene olmak için daha önceden aldığım randevuma kendi aracımla özel hastaneye gittim önce hastanenin arka kısmında otoparklar var diye oraya gittim hepsi kapalıydı bu kez hastanenin kapısının önüne park ettim buradan da 61/1-A cezası yedim bu kısıtlamada postaneler açıktı 18 mayıs 2021 de tebliğ edildi sulh ceza hakimliğine muayene olduğumu kanıtlarsam , 18 günde tebliğ edildi dersem , çevre de otopark olmadığını söylersem, foto ve video yani delil tarafıma verilmediğini ve tek polis isim ve imzayla gönderildi dersem cezam iptal olur mu? teşekkür ederim

 7. Merhaba S plka takılı olmasına rağmen trafik korsan dan işlem yaptı 6700 TL ceza yazdı ve 60 gün aracımı trafikten men etti belediye izin belgesi yoktur diye bana belediye izin belgesi yoktur diye 1300 TL idari para cezası yazması gerekmezmiydi ve şuan izin belgesi elinde olmasına rağmen aracımı çıkartamıyorum

 8. Yaya geçidinde yavaslamamak ışık ve trafik işareti bullunmayan yerde yayaya ilk geçiş hakkı vermemek.yer.Batikent bulvarı meydan AVM karşısı Ali Dinçer parkı önü yaya geçidi Batikent Yenimahalle /Ankara. Ceza maddesi.74/b ceza miktarı.652 lira.ceza itiraz dilekçe örnek gonderebilirmisiniz? Fahri trafik müfettişi ve düzenlenmiş.

 9. Trafik ceza no 72 den idari trafik ceza tutanağı tanzim edilmiş olduğu bilgisi e devlet hesabıma geldi. sanırım fahri trafik müfettişi tarafından düzenlenmiş buna itiraz etmek istiyorum. Bu tür bir eylem içinde olmadım. Örnek dilekçe gönderir misiniz

 10. Park halinde telefonla konuşurken 73/C’den trafik cezası geldi. 73/C itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz ?

 11. Merhabalar dün aracım korsan taksi taşımacılığından dolayı bağlandı. Yanımdaki arkadaşım herhangi bir şey imza atmadı Ben de imza atmadım yanımdaki kişi de böyle bir şey yok aracı bağlamayın diye polise söylese de polis kanaat yetkim var aracı bağlıyorum dedi. Araç annemin üzerine annem Bodrum’da ikamet ediyor bu gün bölge idare mahkemesine gittim. Annemin dilekçe yazması gerektiğini söylediler dilekçe örneği nasıl yazılır ceza kağıdı ve ruhsat Ben de annem Bodrum’da ne yapmam lazım bana yardımcı olabilir misiniz Bu konu hakkında

  1. Örnek trafik cezası itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir. Eğer ceza bulunduğunuz ilden farklı bir il de yazılmış ise bulunduğunuz ildeki sulh ceza hakimliğine cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine sunulmak üzere şeklinde dilekçenizin başlığında belirterek başvuru yapabilirsiniz.

 12. Merhaba, 17.09.2021 tarihinde İzmir/Bostanlı’da 60/1-G cezası yazılmış. Araç eşimin üzerine ve Adana plaka, cezanın düzenlendiği il de Adana. O akşam Bostanli sahilde konser varmış ve zaten çok trafikli ve karışık bi atmosfer vardı. Otobüs durağında bile isteye duraklama yapmadım. İtiraz etmek istiyorum. Dilekçe rica edebilir miyim?

 13. Merhaba,
  61/1-N için “Ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarda” yazmakta.
  “önetmelikte belirtilen haller” nelerdir, bulamadım.
  Teşekkür ederim.

  1. İşaret levhalarında gösterilen parketme süresi veya zamanı dışında,
  2. Parketme için ayrılmış olan yerlerde belirlenmiş şekle aykırı olarak veya süre dışında,
  3. Belirli süreler için ücret ödenerek parketme izni verilen ve bu amaçla özelcihaz bulunduran yerlerde ücret ödemeden parketme halinde veya
   süresi dışında.
  4. Trafik yönetmeliği 115. maddesi.

 14. merhaba,
  çok güzel açıklayıcı olmuş ancak burada ceza alan sürücünün belgesi 60 gün sonra nasıl geri alacağı yazmıyor. yani bir eğitim yada psikoteknik raporu vs ihtiyaç var mı ? yoksa ceza belgesi ve ehliyet geri almak için verilen belge ile direk 60 gün sonunda geri alabiliyor muyuz ?
  Teşekkürler.

 15. Yaya trafik işareti yok . Isın garibi yayalar yaya şeridini kullanmıyor. Dedikleri yer göbek. Göbekte sağa dönüşte yaya falangormedim. Önümde araçta vardı. Dilekçe örneği gönderir misiniz. Su ekonomik sıkıntılı dönemde ayıptır ya. Konyanin Seydisehir ilçesinde kurala uyan yok. Yaya geçidinden giden yaya yok bu neyin cezası dilekçe gönderir misiniz

 16. merhaba korsan taksi yaparken yakalandım aracım cıkmak üzere plaka sabıkalı olacakmı her cevirmede polislerin daha önce korsan arac die ekranına düsecekmi …? yoksa plakayı degişdirmenin bir anlamı var mı ..?

 17. Örnek trafik cezası itiraz dilekçesi mail e gönderir misiniz .

  Dirift yaparken sivil polis tarafından yakalanarak plakaya ceza yazıldı fakat herhangi gibi bir tutanak VS yoktur ne aracımız trafikten men olmadi. ehliyetimi 60 gün elimden alınmadı nasil oluyor
  Anlamış değiliz ama cezamız yazıldı buna itiraz etsek fayda görürmüyüz görev üzerinde olmayan polis tarafından jandarma bölgesinde yaşanan bir durum söz konusu.

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 18. Merhabalar korsan diye arcımı bağladılar arabakiler kuzenimin arkadaşlarıydı ve hiç bir şekil araçtaki kişilerle indiktikten sonra yanıma gelip korsansın dedi ve onlara hiç bir şekilde soru bile sormadılar ben nasıl itiriz edebilirim
  Teşekkürler

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 19. Merhaba 6/12/2021 tarihinde ilk kez gittiğim bir ilçede adres ararken 74/b kapsamına giren bir hareketten dolayı bana ceza yazılmış. Hızımın yavaş olduğuna, trafiği aksatacak hareket yapmadığıma eminim. Normalde de yavaş sürerim adres aradığımız için o gün ekstra yavaştım. Cezayı e-devlette tesadüfen görüp ödedim ancak tebligat 22’sinde geldi. İtiraz etmek için tebligatı bekledim. Rica etsem bana dilekçe örneği gönderir misiniz?

 20. BEN FURKAN SABAH 08:19DA İŞE GİDERKEN 73/B TRAFİK CEZASI YAZILMIŞ DURDURULMA GİBİ BİR DURUMUM OLMADI BUNUN FOTOĞRAF VEYA BİR VİDEO KAYDI VARMI NE TÜR HATA YAPMIŞ OLABİLİRİM ÖĞRENMEK İSTİYORUM NEDEN BU CEZANIN YAZILDIĞINI BİLMEK İSTİYORUM DÖNÜŞ YAPMANIZI RİCA EDİYORUM

  1. Ben polisten kaçtım 2 3 km sonra arabayı park ettim ettiğim yerden bağlamışlar çekmişler aracimi arkadan drift ters şerit kırmızı ışık ve trafi tehlikeye sokaktan ceza geldi ben dirift yapmadım ama itiraz etmek istiyorum yardımcı olurmusnuz?

 21. Aracım otoyolda arıza yaptı emniyet şeridinde çekiç bekledim trafik cezası yazılmış 59 maddeden itiraz için ne yaparım

 22. merhaba 65/1-b(e) maddeden 10 036 tl ceza yedi adrese tebligat yapıldı 2 aysonra
  itiraz dilekçesi göndere blirmisiniz

 23. Merhaba, bu gün 74/b trafik cezası aldığımı öğrendim. İtiraz etmek istiyorum. Dilekçe konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu