Hizmetlerimiz
Trend

Trafik Cezası İtirazı

Kara yolları trafik kanununda ve trafik yönetmeliğinde belirtilen kurallara ve yasaklara uymayanlara uygulanan trafik idari para cezasına trafik cezası denir.

Trafik Cezaları Kimlere Uygulanır ?

 • Sürücülere
 • Araç sahiplerine
 • İşletenlere
 • Yayalara
 • Yolculara

Kimler Trafik Cezası Uygulamaya Yetkilidir ?

 • Trafik polisleri
 • Jandarma trafik timleri
 • Fahri trafik müfettişleri
 • Ceza yazmaya yetkili kolluk kuvvetleri

Elbetteki sürücü, yaya veya yolcu olarak ihlal ve kabahat amacı olmaksızın hatalarımız olabilir ancak yol kullanıcıları olarak bizler kadar trafik cezasını uygulayanlar da hata yapabilir.

Şunu belirtmekte fayda var trafik ihlallerini tespit edenler bizler gibi insan ve sehven hata yapabilirler.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Trafik idari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine cezanın iptali için başvuru yapılması gerekmektedir.

 • Trafik cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (cezanın araç plakasına yazılması durumunda)
 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Ruhsat ve başvurucunun kimlik fotokopileri
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz.

Dilerseniz 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük destek hattından ücretsiz yardım olarak cezanızı incelemesini ve itiraz sürecinizi yönetmesini isteyebilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Fahri trafik müfettişinin ihbarı ile plakama trafik kanununun 46/2-H maddesi ihlalinden ceza tutanağı tanzim edilmiş. Fotoğraf veya video Görüntüsü ile delillendirilmediğinde Sulh ceza hakimliğine yapacağım itirazdan netice alabilirmiyim.İtirazım reddedilirse mahkeme masrafları ne kadar olur?Bilgi verirseniz memnun olurum.Saygılarımla Ahmet

  1. Merhaba Ahmet,

   Karayolları Trafik Kanunununa istinaden uygulanan trafik cezalarında fotoğraf veya video kaydı zorunluluğu yoktur. Tespit yeterlidir. Nitekim fahri trafik müfettişleri de uygulamış oldukları cezai işlemlerde böyle bir zorunlukları yoktur. 46/2-h trafik cezası ile ilgili olarak detaylı bilgiye trafiksozluk.com/46-2-h-trafik-cezasi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

   Trafik cezalarında idari itiraz başvurularında dava açmak ücretsizdir. Ancak başvurunuz reddedilirse yani itirazın kabul edilmez ve davayı kaybederseniz yargılama giderleri sizden tahsil edilir. Yargılama giderleri ile ilgili net olarak rakam vermek doğru değildir.

   Kazasız günler dileriz.

   1. merhaba 13.04.2020 günü 2 kez radar cezası aldığım e devlet kapısına mesaj olarak geldi nasıl itiraz edebilirim veya bilgi alabilirim yardımcı olur musunuz lütfen ?

    1. Merhaba Özlem, ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için 51/2-a radar cezası yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

     Ayrıca e-posta hesabınıza örnek itiraz dilekçesi gönderilmiştir.

     1. İstanbul’da ikamet ediyorum Evra Çorum da yazılmış posta ile dilekçe göndersem kabul edilir mi acaba

     2. Merhaba Özlem, başvuruyu İstanbuldan yapacaksanız;

       Çorum Nöbetci Sulh Ceza Hakimliğine Sunulmak Üzere
       İtsanbul Nöbetci Sulh Ceza Hakimliğine

      Şeklinde dilekçenize başlık yazın ve İstanbuldan başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu