Sigorta Hukuku
Trend

Trafik Güvenliği Uzmanı Ahmet Merkepçi kimdir?

Trafik cezaları ve trafik kazalarındaki itiraz süreçlerinde danışman olarak görev alan Ahmet Merkepçi yaptığı işlerde titiz ve hassas olmasıyla biliniyor. Sürücülerin trafik kurallarına hakim olmadığını ve hakları konusunda bilgilendirilmediğini belirten fakat yapılması gerekenler konusunda danışmanlık yapan Adli Trafik Uzmanı Ahmet Merkepçi kimdir?

Günümüzde giderek artış gösteren trafik kazalarında kazazedeler kendilerinin haklı olduğunu bilse bile uğraşmamak için tutanağa itiraz etme gereği duymuyorlar. Aynı şekilde haksız yere ya da hatalı bir şekilde kesilen trafik cezalarını ödeyen ve itiraz hakkı bulunmasına rağmen bunu kullanmayan vatandaşların sayısı da bir hayli fazla. İtiraz süreçlerinin sanıldığı gibi uğraştırıcı olmadığını ve doğru bir başvuru ile hızlı sonuçlar alınabileceğini söyleyen Adli Trafik Uzmanı Ahmet Merkepçi ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Ahmet Merkepçi hakkında merak edilenler

25 Ağustos 1991 yılında doğdum, 30 yaşındayım. Aslen Gaziantepliyim ama şuan İstanbul’da ikamet ediyorum. Evli ve dünyalar güzeli bir çocuk babasıyım. Çay içmeyi ve insanlarla sohbet etmeyi çok severim. İlk, orta ve lise eğitimimi Gaziantep’te tamamladım. Sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde devam ettim. Mezuniyetimin ardından Gaziantep Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Araştırma Projem ise “ trafik güvenliğindeki eğitimin rolü “. Hedefim Doktora olduğundan trafik  ve sigorta hukuku konuları üzerinden araştırmalarımı ve eğitimlerimi devam ettiriyorum. Trafik kazalarında kusur oranına itiraz hizmeti ve araç değer kaybı ödemeleri kısacası sigorta uyuşmazlıklarında hizmet vermekteyim. İş konusuna bakış açıma gelecek olursak yaptığım her işte titiz ve hassasımdır. Asla pes etmem tam bir işkoliğimdir.

Hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Trafik kazalarında kusur oranına itiraz, araç değer kaybı tazminatı, ağır hasarlı (pert olan) araçların rayiç bedel itirazı kısacası sigorta uyuşmazlıkları konusunda hizmet veriyorum.

Biri kaza yaptı ve kendisinde herhangi bir kusur olmadığını düşünüyor. Hakkını nasıl savunabilir?

Elbette hakkını savunabilir. Sıklıkla yaşadığımız bir durumdan bahsetmek istiyorum. Ne yazık ki sürücülerimiz trafik kurallarına tam anlamıyla hakim değil. Yaşanan kaza sonrasında soyut gerekçelerle kendi haklılıklarını savunuyorlar ancak bizler için esas olan konu kurallara göre kusur oranı doğru mu değil mi şeklinde ilerler. Trafik kazasını itiraz sürecinde bizler taşın altına elimizi koyuyoruz kazanın oluş şeklini inceleyip yapılması gerekenler noktasında ücretsiz bilgilendirme kampanyamız var.

Bu kapsamda kazazedeler ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ adresini ziyaret ederek gerek itiraz gerekse de kaza ile ilgili ücretsiz inceleme ve değerlendirme hizmetimizden faydalanabilirler.

Kusur oranına nasıl itiraz ediliyor? Araç sahibi mi yoksa kaza yapan sürücü mü itiraz etmeli?

Kusur oranı itirazı yargı yoluyla yapılabilir. İtirazı araç sahibi yapabilir çünkü karayolları trafik kanununun 85. maddesine göre araç sahibi müştereken ve müteselsilen sorumluluğu vardır. Nitekim yapılan itiraz sonrasında aracında meydana gelen hasar onarım bedelini veya araç değer kaybını alabilmesi için kusur oranı itirazı araç sahibi veya araç sahibinin vekili tarafından yapılması gerekiyor.

Sigorta şirketiyle mutabakat yapılsa dahi pert aracın bedeline itiraz edilir mi?

İtiraz edilebilir ancak usul yönüyle birkaç teknik detay var. Mutabakat kelime anlamıyla uzlaşmak kısacası anlaşmaktır. Yani uzlaştığınız veya anlaştığınız bir konuda soyut olarak itiraz etmek doğru değil. Sigorta şirketi ile yapılacak olan mutabakatta kesinlikle araç sahipleri “fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydıyla” ibaresi ile mutabakata şerh düşmeleri gerekir.

Tabii bu bahsettiğim durum usul yönüyle ilgiliydi. Esas yönüyle inceleyecek olursak, sigorta şirketinde ödemiş olduğu bedel, aracın rayiç bedelini karşılıyorsa tabii ki itiraz etmenin bir anlamı olmayacaktır. Piyasa rayiç bedel araştırması noktasında mutlaka araç sahiplerinin bir uzman yardımı almalarında fayda var.

Araç değer kaybı itiraz davaları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu konuda da teknik bir inceleme gerekir. Ödenen değer kaybı bedelinde eksiklik olabilir ancak bu durumu şahsi düşüncelerden arındırarak somut bir dayanağa bağlamak gerekir. En kolay haliyle ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ sayfasından ücretsiz olarak araç sahipleri değer kayıplarını hesaplayabilir almış oldukları ödeme ile arasında bir fark var ise bana ulaşarak itiraz davası için neler yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgilendirme talep edebilirler.

Sizi en çok zorlayan konular neler?

Trafik kazası sonrasında tanzim edilen kaza tespit tutanağında olmayan bir durumun var olduğu yönündeki iddialar bizi çok zorluyor. Nitekim bu iddiaları kanıtlayacak somut bir delil yoksa yapılacak başvuru da afaki oluyor. Dolayısıyla kazada ister haklı ister haksız olduğunuzu düşünün muhakkak olay yerinde detaylı fotoğraflar çekerek gerekirse video kaydına alarak çevrede olay anını gören kamera kaydı var mı sıcağı sıcağına delilleri toplamak gerekiyor.

Neden sizinle çalışmalılar?

Her şeyden önemlisi bizler bu süreci tüm şeffaflığı ile yürütüyoruz. Tabii ki bunu söylem olarak söylemek çok kolay ancak biz bu şeffaflığı fiiliyata dökmüş durumdayız. Kaza mağduru kişi ile sözleşme yapıyoruz. Eğer yürütmüş olduğumuz itiraz süreci olumsuz sonuçlanırsa tüm yargılama maliyetlerini biz üstleniyoruz hiçbir suretle ödeme almıyoruz. Kısacası bizimle bu süreci yürüten bir kişinin kendi açısından hiçbir kaybı olmayacaktır. Zira bugüne kadar da yaptığımız başvurularda %98 gibi çok ciddi bir başarı oranımız var. Bu tarz uyuşmazlıklarda kendi adımı taşıyan ahmetmerkepci.com web sitemde bulunan iletişim sayfasından kazazedelerimiz ücretsiz olarak bana ulaşabilirler.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar ahmet bey, oluşturduğunuz bu ” TRAFİK SÖZLÜK” sayfanızdan durmadan açıp okuyorum. özenle hazırladığınız hatta özenle hazırladığınız çok belli olan ”TRAFİK SÖZLÜK” ten bir trafikçi olarak durmadan açıp bir şeylere bakıyorum… Tebrik etmek istedim bu güzelim çalışmanızı. Fikrinize kaleminize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu