Trafik Levhaları ve Anlamları

Trafik bilgi işaretleri nedir

Trafik Bilgi işaretleri yol kullanıcılarını yani sürücü,yolcu ve yayaları, yol güzergahı üzerinde yol ve yolun çevresinde yol ve trafik durumu hakkındaki bilgi veren işaretlere trafik bilgi işaretleri denir.

Trafik bilgi işaretleri nedir diğer trafik işaret ve levhalarında olduğu gibi trafik bilgi işaretleri de, sürücülerin daha dikkatli olmalarını ve seyir hızlarını düşürmeleri gerektiğini bildirir.

Trafik bilgi işaretleri görünüşü nasıldır ?

ana yol levhası b-38
ana yol levhası b-38

Trafik Bilgi işaret levhalarından en çok bilineni ana yol levhasıdır. Bilgi işaretleri genelde uzun yol tabir ettiğimiz yer yerleşim yeri dışında ve şehirler arası yollarda kullanılan boyutları ve renkleri değişkenlik gösteren trafik işaret levhalarıdır.

Grubu Nedir ?

Trafik bilgi işaretleri nedir “bilgi” kelimesinin baş harfi olan B grubu trafik işaret ve levhalarıdır. Örneğin ana yol levhası b-38 şeklinde sürücünün seyretmiş olduğu yolun ana yol olduğunu bildirmektedir ve ülkemizde trafik literatüründe B-38 olarak yerini almıştır.

Nerelerde Kullanılır ?

Trafik bilgi işaretleri yol kullanıcılarına bulundukları ve istikametlerindeki olası farklılık hakkında bilgi vermek için kullanılmaktadır. Bu sebeple de yol kullanıcılarının bulundukları yolda veya istikametlerindeki bilinmesi gereken uyarı niteliği taşıyan özellikle sürücülerin gerekli tedbirleri alabilmeleri için yeterli mesafelerde konumlanmalıdır.

Hız körlüğü yazımızda da belirttiğimiz gibi bir sürücünün araçla seyir halindeyken seyir hızının artmasıyla oluşabilecek tehlikelere karşı duyarsızlaşacağı için bilgi işaretleri trafik güvenliği açısından hayati öneme sahiptir.

Trafik bilgi işaretleri nedir ?

Karayolları genel müdürlüğü resmi web sayfasında trafik işaretleri kategorisi içinde bulunan trafik bilgi işaretleri kısmında tamamı sergilenmiştir.

trafik bilgi işaretleri nedir
trafik bilgi işaretleri nedir

daha detaylı bilgilendirme için trafik bilgi işaretleri alanından bilgi alabilirsin. Diğer trafik levhaları ve anlamları için bu sayfamıza bakabilirsin.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhaba,özmalımla öğrencilerinkuruma getirirken servisi durdurup evrakları istemişler.ek3/2-a dan aracımtrafikten men etmişler.izmirbuyuksehir belediyesinden alınan yol güzergah belgemin son tarihi 30-12-2019 du fakat pandemidenndolayı buyuksehır belediyesi güzergah belgesi vermedi.agustos ayında tekrar belgeler için gittiğimde suan verilmediğini eski belgenin gecerli oldugunu soylediler.izmirde s plakalı araclar dahil hiçbir öğrenci tasıma araclarında guzergah belgesi olmadıgından eminim.itirazım yerindemidir ne yapmalıyım.

  2. 67-1d itiraz dilekçesi ttalep ediyorum. Trafiğe kapalı pazar alanında gerçekleştiği için itiraz etmek isityorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu