Trafik Sözlüğü

SRC 5 Belgesi Nasıl Alınır?

Src 5 belgesi nasıl alınır? Sorusuna yanıt olarak; Tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınmasına yönelik araçların taşıdıkları mallar birbirinden farklıdır. Yasal olarak taşınacak kimyasal nitelikteki ürünlerin uzman ve sertifikalı kişiler tarafından taşınması gerekir. SRC 5 belgesi bu amaçla alınmalıdır. Bu belgenin bazı kısımlarını nasıl edinebileceğiniz söyle açıklanabilir. Tehlikeli madde ambalaj içindeyken; Temel eğitim alınır. Tehlikeli madde tanker ile taşınacak ise; Tanker eğitimi. Adr sınıf 1 kapsamında patlayıcı taşınıyorsa; 1. sınıf patlayıcılar için sertifika alınır. Adr class 7 kapsamında radyoaktif madde taşınacak ise; Class 7 radyoaktif malzeme sertifikası alınır.

Src 5 belgesi  nasıl alınır? Src belgesi almak için Src 3 (uluslararası nakliye) veya Src4 (yurtiçi nakliye) belgelerinden en az birine sahip olmanız gerekir. Bunun için ek gereksinimler, psikoteknik değerlendirme sertifikası, sürücü belgesi ve en az bir ilkokul diplomasıdır.

Src 5 Belgesi İçin Sınavla İlgili En Sık Sorulan Sorular

Girilen sınavda en az 60 puan almak gerekir. Sınavlarda 25 temel eğitim sorusu ve 15 tanker eğitim sorusu bulunur. Toplam 4 sınavdan başarılı olunması gerekir. Aksi belirtilmedikçe, sınavlar genellikle saat 10.00’da yapılır. Aksi bir durumda sınava girecek adaylara bildirilir. Sınav süresi ise 1 saat sürer. Sınavlar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı üniversite veya liselerde yapılır.

SRC 5 Belgesi nasıl alınır özelindesorular Src 3’e benzemez. Sorular farklıdır, Src 1,2,3 ve 4, belgelerde ise tamamen farklıdır. SRC5, ticari araç sürücüleri için zorunlu bir SRC belgesidir. Bu belgeyi almak şarttır. SRC 5 ADR belgesi, Karayolu Trafik Kanunu uyarınca tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC 5 ADR Sertifikası Tehlikeli Madde Taşımacılığı Eğitimi Kimler İçin Yapılır?

ADR Sözleşmesi ve Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınmasına İlişkin Yönetmelik ve Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşıyacak Araç Sürücülerinin Eğitimine İlişkin Yönerge uyarınca, tehlikeli madde taşıyan sürücülerin eğitimine yönelik SRC 5 (ADR Sertifikası) ile tehlikeli maddelerin taşınması için araç sürücüleri ve tehlikeli madde sektöründe şoför olmak istiyorsanız bu eğitime mutlaka katılmalısınız.

SRC 5 – ADR Belgesini Nasıl Alabilirim?

SRC 5 belgesi nasıl alınır açısından tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken bir mesleki yeterlilik sertifikasıdır. SRC 5 sertifika eğitimine katılabilmeniz için SRC3 veya SRC4 sertifikalarından birine sahip olmanız gerekir. SRC 5 belgesi almak için 19 saatlik eğitimin tamamlanması Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından açılan sınavı başarı ile geçmek gerekir. Sınavı kazanmış olmak için  geçme notu  en az 60’tır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Mesleki Eğitim İçin Gerekli Belgeler

SRC 5 – ADR Tehlikeli Madde Taşımacılığı Temel Sürücü Eğitimi Sertifikası başvurusu  ve SRC Belgesi nasıl alınır? sorusunun yanıtı için aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • SRC3 ve/veya SRC4 belgesinin fotokopisi
 • 1 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır)
 • Kimlik fotokopisi
 • Sürücü belgesinin kopyası
 • Diplomanın kopyası

 SRC 5 – ADR Belgesinin- Tehlikeli Madde Taşımacılığında Mesleki Eğitimin Amacı

SRC Belgesi nasıl alınır ile birlikte tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülere yönelik SRC5 (ADR) sertifikasında, yurtiçinde ve yurtdışında karayolu ile tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmaların sürücülerinin ADR sözleşmesi yönetmeliğine uygun olarak almaları gereken eğitimi tamamlamaları gerekir. Tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınmasına ilişkin yönergeyi ve tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması için araç sürücülerinin mesleki eğitimini tamamlamalıdır. SRC Belgesi nasıl alınır sorusunun yanı sıra; Sürücülerin SRC5 niteliklerini kazanmasına, hataları ve kazaları en aza indirmesine ve çevreyi korumasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

SRC 5 – ADR Sertifikasyon Kursu

SRC 5 – ADR belgeli kurslar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tehlikeli maddeler konusunda mesleki eğitim yetki belgesi ile yetkilendirilmiş tesislerde gerçekleştirilir. SRC 5 – ADR sertifikası için tehlikeli madde taşımacılığında profesyonel eğitim verilir. Temel eğitimi en az 19 dersten oluşur ve en az aşağıdaki dersleri içerir:

 • Tehlikeli malların taşınması için genel şartlar
 • Başlıca tehlike türleri
 • Atık taşımacılığını denetlerken çevre koruma hakkında bilgi / sorular / çalışmalar
 • Tehlike durumunda önleme ve güvenlik önlemleri
 • Kaza sonrası yapılması gerekenler (ilk yardım, yol güvenliği, temel güvenlik talimatları, yazılı talimatlar vb.)
 • İşaretleme, etiketleme, faturalandırma; Turuncu uyarı işaretinin kullanımı ve işlevleri
 • Tehlikeli madde taşırken sürücü ne yapmalı ve ne yapmamalıdır?
 • Araçlarda teknik ekipmanı çalıştırma yöntemleri ve amaçları
 • Aynı araca veya aynı konteynere karışık yükleme yasağı
 • Tehlikeli malları yüklerken ve boşaltırken alınacak önlemler
 • Yasal yükümlülükler hakkında genel bilgi
 • Multimodal taşımacılık hakkında bilgiler
 • Torbaların taşınması ve istiflenmesi
 • Tünellerde trafik kısıtlamaları ve davranış kuralları (kazalara, güvenlik, yangın veya diğer acil durumlara karşı koruma vb.)
 • Güvenlik bilinci (özellikle terör saldırıları ile ilgili olarak)

Tüm bu derslerin ışığında katılımcılar derslere katılmanın ardından sınava tabii olurlar ve başarılı katılımcılara Src 5 belgesi almaya hak kazanırlar.

Kaynak: https://www.src5belgesi.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu