Trafik Cezası
Trend

74/b trafik cezası

74/b trafik cezası Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçierine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek, yasaktır.
Bu kurala Sürücülere karayolları trafik kanunu gereğince 74/b trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununYayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” başlıklı 74. Maddesine istinaden 74-b maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

74 b itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 74/b yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 74-b itiraz talebinizi yazın, 74-b dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

Özetle yayaya yol vermeme cezası gün geçtikçe gündem olmaya devam ediyor ve yaya geçidi cezası ile ilgili çok fazla tartışma bulunmaktadır.

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçierine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek, 74/b trafik cezası 488 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 74/b maddesine 110 lira zam yapılarak 598 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

74/b trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 366 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 366 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 448,5 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 74/b trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 74/b trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçierine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek, yani 74/b trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 74/b trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” başlıklı 74. Maddesine istinaden 74-b maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 74/b trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” başlıklı 74. Maddesine istinaden 74-b maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 74/b trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” başlıklı 74. Maddesine istinaden 74-b maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 74/b trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” başlıklı 74. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 74/b trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

74/b trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 74/b trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

74/b trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 74/b trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

74/b trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçierine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek, 74/b trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 74/b trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 74/b trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 74/b trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

74/b trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 74/b trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 74-b maddesinden 488 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 122 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 366 TL olan kısmı 122 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

74/b trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

74/b trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 74/b trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 74/b trafik cezası fotopokisi,
 • 74/b trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 74/b trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 74/b trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 74/b trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 74/b trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 74/b trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

74/b trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 74/b trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununYayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” başlıklı 74. Maddesine istinaden uygulanan 74/b trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 74/b trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçierine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek, 74/b trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununYayalara ilk geçiş hakkı verilmesi” başlıklı 74. Maddesine istinaden uygulanan 74/b trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

214 Yorum

 1. 74/b trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz? Bir de 74 b trafik cezası erken ödeme yapmak istiyorum itiraz etmeme engel olur mu 74/b trafik cezası indirim hakkımı kaybetmek istemiyorum.

  1. Merhaba Erdal,

   74/b trafik cezası yaya geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamaktır. İtiraz etmeden önce muhakkak cezanın yazıldığı yerde kamera varsa temin etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü siz yavaşlamanıza rağmen bu ceza yazılıyorsa iptal olacaktır bunu kanıtlayabilmeniz için tek bir yol var o da kamera kaydı olacaktır. İtiraz dilekçesi konusunda yardım hattımızdan iletişime geçebilirsiniz isterseniz yorum kısmında mail adresinizi belirtirseniz size mail olarak da gönderebiliriz. Cezayı erken ve indirimli ödemenizde itiraz sürecini etkileye bir durum olmaz ancak dekontunuzu kaybetmeyin.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Merhaba 74/b maddesi gereği trafik cezası yedim ancak cadde olarak doğru sokak olarak bulamadığım yada yazılan yerin adresi yanlış belirtilmiş.Kamera olup olmadığını bu yüzden tam anlamıyla bilmiyorum rica etsem dilekçe konusunda yardımcı olurmusunuz.Teşekkürler.

     1. Merhaba bende bir dilekçe alabilirmiyim birde odeyipmi gidelim yoksa odemeyipmi cezayı ??gitsek daha uygun olur

     2. Merhaba;
      74/b maddesinden bana da ceza yazılmış. Örnek dilekçe gönderebilir misiniz.

     3. 11 Aralık 2022 trafik cezası yedim ama yolda giderken yaya felan yoktu yavaşlamamı gerektiren bir neden işaret yoktu lütfen itiraz dilekçemi gönderirseniz sevinirim

   2. 74/b trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz?

     1. Ben de örnek itiraz dilekçesi istiyorum şimdiden teşekkür ederim

   3. Merhaba,
    “İtiraz etmeden önce muhakkak cezanın yazıldığı yerde kamera varsa temin etmeniz sizin yararınıza olacaktır.” demişsiniz ancak ceza 3 Haziran 2021’de yazılmış, tebligat ise 28 Haziran’da elime ulaştı. Ankara’da yaşıyorum, ceza Eskişehir’de yazıldı. Şimdi sırf bunun için Eskişehir’e gitsem bile tam olarak cezanın yazıldığı yeri bilemiyorum, adres var ama caddenin tam olarak neresi? Ayrıca olay yerini gören kamera yoksa ne yapabiliriz? Kamera olsa bile esnaf genel olarak 1-2 haftalık kayıttan eskisini tutmaz, üzerine yazdırır. Yani, kamera ile ispat, destekleme durumu çok zor.
    Ama yine de itiraz dilekçemi göndereceğim. Sizden bir örnek itiraz dilekçesi rica edebilir miyim lütfen?

  2. 74b trafik cezası iptali için itiraz dilekçesi örneği hakkında yardımcı olursanız sevinirim

    1. 74b trafik cezası iptali için itiraz dilekçesi örneği hakkında yardımcı olursanız sevinirim

  3. 74/b cezasına itiraz etmek istiyorum dilekçe yollarmısınız.ellerin de görüntü kaydı olup olmamısı bana olumsuz bir durum teşkil edermi?

 2. Mrb, 74 b trafik cezası itiraz dilekçesinden mailime gönderebilir misiniz. Yazdıkları yerde birçok kamera var, ve doğru düzgün yaya geçidi bile yok. İtiraz edeceğim.
  Syg…

  1. Merhaba Celaleddin,

   Yaya geçidi ya vardır ya da yoktur. Eğer araç içi kameranız var ise yaya geçidine yaklaşırken yavaşladıysanız kanıt olarak sunmanız sizin avantajınıza olacaktır. itiraz dilekçesi örneği mail olarak gönderilmiştir.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Mustafa,

   Öncelikle itiraz sebebini yazarsan hem yapman gerekenler konusunda hemde hazırlanacak dilekçe konusunda yol haritasını belirlemiş olacağız. 74/b maddesine itiraz sebebiniz nedir?

   Kazasız günler dileriz.

   1. 74b trafik cezası iptali için itiraz dilekçesi örneği hakkında yardımcı olursanız sevinirim palavradan ceza yazıyorlar böle bişey olmadı bende

 3. Mrb. Ben Hayati Çelik, Samsun Atakum şehir içinde ATAKUM 1.inci J.TRF. Tim K.LIĞI personeli tarafından trafik kural ihlali tesbit edilmiş ve SAMSUN Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ceza İşlemleri Büro Amirliği tarafından 74/b ceza tutanağı gönderildi. Tespit edilen kural ihlalinin Yeri’ni trafik polisine sorduğumda kendi yetki alanları olduğunu, jandarmanın yetki alanı olmadığını belirtti. Aynı zamanda belirtilen kuralı kesinlikle ihlal etmedim. Trafik ışıklarından yaklaşık 30 metre sonra yaya geçidinde fazla sayıda araç geçer iken yaya yola inmiyor ve geçmiyor ben hayli yavaş gittiğim halde haksız bulduğum 74/b cezası aldım ve buna itiraz etmek istiyorum. Lütfen itiraz dilekçesini nasıl bir şekilde yazacağım konusunda yardımcı olunuz. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hayati,

   Samsun valiliğine resmi yazılı başvuruda bulunarak ATAKUM 1.inci J.TRF. Tim K.LIĞININ görev sorumluluk alanı sınırlarının tarafına bildirilmesini iste ve gelen cevabi yazıda size yazılan ceza bu alanın dışında kalıyorsa usulen bozma gerekçesi sayılacaktır. Esastan itiraz konusuna gelecek olursak araç içi kameran veya çevre iş yerlerinden o an oradan geçişini gösteren bir video kaydı temin edemiyorsan aksini kanıtlaman zor dolayısıyla cezanın iptal edilmesi çok zor.

   Kazasız günler dileriz.

 4. Plakama 78/b maddesinden ceza yazıymış ben o yaya geçidinde bir olumsuzluk yaşamadım hızlı gitmek imkansız bir yer ve yolda tümsek var öğrendiğim kadarı ile fahri müfettiş yazmış itiraz etmek istiyorum araçta 4 kişiydik ve rampa bir yer itiraz etmek istiyorum itiraz örneği dilekçesi gönderebilirmisiniz sonuç alabilirmiyim bilmiyorum

  1. Merhaba Muharrem, itiraz için dilekçe örneği mail olarak gönderildi ancak sadece itiraz dilekçesi bu cezanın iptali için yeterli değildir. Kazasız günler dileriz.

     1. İşin garibi yazanında somut bir delili yok Bu adalete güven kaybı dilekçe örneği gelmedi

   1. Merhaba kesinlikle hiçbir yayanın bulunmadığı yolda ceza kesildi. Öncelikle yaya yoksa dahi yavaşlamak mı gerekiyor? Olmayan hangi yayaya saygı duyulmadığından bu ceza kesildi anlamadık. Kasıtlı yapıldığını düşünüyoruz. Örnek itiraz dilekçesi talep ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

 5. 12/02/2020 tarihinde gıyaben 74/b maddesinden ceza almışım.e devlette gördüm ve 25/02/2020 tarihinde ödedim.ceza tutanağı 09/03/2020 tarihinde tebliğ edildi.tebliğ tutanağında görüntü vb.herhangi bir şey yoktu.Yol vermeye özen gösteririm ancak ceza yazıldığına göre dikkat etmemişim diye düşündüm,görüntü veya belge vardır nasılsa dedim ama şimdi trafik memurunun kasıtlı da yapabileceği düşüncesi ağır basıyor.kısaca itiraz dilekçesi yazmak istiyorum örnek dilekçenizi rica ediyorum.

  1. Merhaba Türker, trafik cezalarında fotoğraf veya video çekme zorunluluğu yoktur. Ayrıca dilekçenizde kasıtlı olarak yazıldığını iddia ederseniz kanıtlamak zorundasınız, aksi taktirde tazminat davası ile karşılaşabilirsiniz. İtirazınızın konusu cezaya dair somut bir kanıt ise iptal olmayacaktır. Kolluk kuvvetlerinin ve trafik cezası yazmaya yetkili kişilerin tespit durumu yeterli sayılmaktadır. Yine de itiraz dilekçesi örneği tarafınıza mail olarak gönderilmiştir. Kazasız günler dileriz.

 6. 74/b ye itiraz ettim. sonuc 6217 / 7 maddesi 5326 sayılı kanun 28/10 maddesi göre red diyor. yardımcı olursanın sevinirim

  1. Merhaba İbrahim,

   5326 sayılı kabahatler kanununun 28. maddesi başvurunun usul yönünden incelenmesi hükümlerini içermektedir. Usul yönünden başvurunuz reddedilmiş. Başvuru dilekçenezi ve gerekçeli kararınızı iletişim sayfamızda bulunan mail adresimize göndermeniz durumunda uzmanlarımız inceleyip sizlere yardımcı olacaklardır.

   Kazasız günler dileriz.

 7. 11/12/2020 tarihinde gıyaben 74/b maddesinden cezası aldım. 03/03/2020 tarihinde tebliğ edildi. Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

 8. 01/03/2020 tarihinde gıyaben 74/b maddesinden cezası aldım. 11/03/2020 tarihinde tebliğ edildi. gelen ceza tutanağında fotoğraf yok, yaralanma yok, cezanın bulunduğu mahal 20 km hızı geçemeyecek şekilde ,Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz kaza mahalli bursa karacabey bursa cad. no.1

 9. yer bursa karacabey ilçesi bursa caddesi girişi Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz.

 10. İyi Günler ,
  10/03/2020 tarihinde 74/b maddesine göre ceza almışım , tebligat 30/03/2020 de geldi. Cezada AVM önünde (yaya geçidi olmayan) yayalara geçiş hakkı vermemek, yavaşlamamak yazıyor. Bahsedilen yer kavşak noktasında bulunan trafik ışıklarına 30-40 metre mesafede , herhangi bir yayaya öncelik vermeme durumum da olmadı. Örnek bir itiraz dilekçesi paylaşabilir misiniz ?

  1. Merhaba Nihan, örnek itiraz dilekçesi gönderildi. Ayrıca aracınızla cezanın yazıldığı yerden geçişinizi gösteren video kaydı temin etmeye çalışın.

 11. Tarafıma İtiraz dilekçesini göndermenizi arz ediyorum iyi çalışmalar dilerim.

 12. 74/B maddesi Yaya Geçidi İhlali uyarınca 598 Tl ceza tarfıma 06/05/2020 tarihinde tebliğ edildi ihlalin 12/01/2020 tarininde gerçekleştiği EDS tarafından saat 15:46:04 te 3 adet foto ile ceza kesilmiş olduğu görülmekte.
  Ancak belirlenen yerde yaya gecidinde aracım lambalar açık halde bekleyerek yayayalar geçtikten sonra bekleyen 2 yayanın karşıya gecmeyip toplu taşıma araçı bekledikleri görüldüğü halde tarafıma ceza kedilmiştir.
  Bu konuda tarafıma örnek bir dilekçe örneği göndermenizi rica ederim.

   1. Merhaba bana da gönderebilir misiniz benimkini Fahri trafik müfettişi yazmış kamera görüntü vs yok olay gününü de net hatırlıyorum böyle bir şey de olmadı

 13. Merhaba. 74/b maddesi kapsamında ceza almışım. Fakat corona dolayısıyla zaten az yayanın bulunduğu bir cadde. Kasıtlı olarak bir yayaya yol vermemezlik yapmadım. Örnek bir dilekçe gönderebilir misiniz lütfen? Araç içi kameram yok. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Bu cezanın iptal edildiği durumlar çok mu nadir?

  Cezanın Düzenlendiği Yer:ATATÜRK CADDESİ ÜZERİ HARİKA KÜNEFE KARŞISI

 14. Merhaba. bölünmüş yol da yolun geliş yönünden yani sol tarafından gelmekte olan yayaya da durup yol vermediğim için yazıldı. Benim şeridimde geçmekte olan yada geçme hazırlığında olan yaya değildi. Üstelik hızım da 20-30 gibi çok azdı. Bu duruma uygun bir itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz. Teşekkürler.

 15. Merhaba bu trafik cezasini bende yedim mobesede tanidigim vardi baktirdim bir bayan ve cocuk beklerken ben yol vermemisim ve gecmisim ve hiç hatirlamiyorum böyle birsey olmusmu olmamismi.
  Banada bir itiraz dilekcesi yollarmisinz bide bu cezaya itiraz edip kaybedersek nekadar kaybimiz olur para olarak mahkeme masrafi

 16. Fahri müfettiş 74/b den ceza yazmış ancak gönderilen evrakta hiç bir delil yok delil yetersizliğinden başvurmak istiyorum.

 17. Fahri müfettiş 74/b den ceza yazmış ancak gönderilen evrakta hiç bir delil yok delilsizlikten itiraz etmek
  İstiyorum.

 18. Gece vakti boş yaya geçidinden yavaşlamadan geçtiğimden ceza yemişim örnek itiraz dilekçesi atarmısınız.?

 19. Merhaba kolay gelsin. İstanbul Kadıköy Altıyolda yeşil ışık yanarken geçtim. yolda yaya vs yoktu. üstelik bu kurala oldukça uyan biriyim. yaya geçidi olmasına gerek yok. yolda yaya varken yol veririm. haksız bir ceza kesildiğini düşünüyorum. istanbulda zaten trafikte gitmek çok zor hızım falan zaten yoktu. itiraz etmek istiyorum. dilekçe örneği paylaşır mısınız ?

   1. Merhabalar ben de bugün bursa da fomara fevzi çakmak caddesi’nde lamba olmayan yaya geçidi’nde yaya dikkatsizce karşıdan karşıya geçerken ben de arkamdaki araç ben durursam bana arkadan çarpabilir diye durmadım ve devam ettim. Bana da bu nedenle 598 tl olan 74/b trafik cezası kesildi. Itiraz dilekçe örneği bana da gönderebilir misiniz ? Bu cezalar hiç adil değil lamba yok üstelik yanımdaki araç ta durmadı ona rağmen sağımdaki o araca hiçbir şekilde herhangi bir cezai işlem uygulanmadı. Ama beni durdurdular.

 20. 74/b maddesinden ceza kesilmiş itiraz dilekçe örneğini mail olarak atarsanız memnun olurum

   1. Mail adresinin spam kutusundan önemli postalara almayı unutmuşum, 10 gün geçtiği içinde mailiniz silinmiş, ceza tarafıma yeni tebliğ oldu, ben her zaman yaya geçitlerine yaklaşırken mutlaka frene basarak yavaşlarım, ceza kesilen yerde büyük ihtimal kamera vardır ama ceza ekine eklememişler, rica etsem tekrar gönderebilir misiniz ?

    1. Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

 21. 23/10/2020 tarihinde gıyaben 74/b maddesinden cezası aldım. 03/03/2020 tarihinde tebliğ edildi. Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

 22. 13/11/2020 tarihinde Afyonkarahisar parkafyon karşısında keskin virajlı alt geçidin hemen çıkışında bulunan yaya geçidi için ceza yažılmışO yaya geçidine süratle girmem çok zorİtiraz için dilekçe örneği göndermesini rica ederim Teşekkürler

   1. 25.12.2020 günü cadde üzerinde sol şeritten ilerlerken yaya geçidine geldiğimde yavaşladım ve sol tarafıma baktım herhangi bir yaya yoktu sağ tarafıma baktığımda yaklaşık benimle birlikte 2 araç gececek kadar mesafede bir kişinin beklediğini gördüm caddenin kalabalık olmasından dolayı ve bu kişinin yolun karşı tarafına geçme hamlesinde bulunmadığından kişinin karşı tarafa geçme niyetinde olup olmadığını algılayamadım benden önceki ve sonraki aracında seyir ettiğini gördüm.
    Bana 74/b maddesinden dolayı trafik cezası yazıldı bununla ilgili tarafıma itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz .şimdiden teşekkür ediyorum

     1. örnek dilekçe tarafıma ulaşmadı tekrar gönderebilirmisiniz

    1. 25.12.2020 günü cadde üzerinde sol şeritten ilerlerken yaya geçidine geldiğimde yavaşladım ve sol tarafıma baktım herhangi bir yaya yoktu sağ tarafıma baktığımda yaklaşık benimle birlikte 2 araç gececek kadar mesafede bir kişinin beklediğini gördüm caddenin kalabalık olmasından dolayı ve bu kişinin yolun karşı tarafına geçme hamlesinde bulunmadığından kişinin karşı tarafa geçme niyetinde olup olmadığını algılayamadım benden önceki ve sonraki aracında seyir ettiğini gördüm.
     Bana 74/b maddesinden dolayı trafik cezası yazıldı bununla ilgili tarafıma itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz .şimdiden teşekkür ediyorum

 23. merhaba e devletten gördüm 2 ay önce yazılmış bir 74/b den ceza var. ancak bana tabliği yapılmadı nasıl itiraz edebilirim acaba?

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz.

 24. İyi günler;
  Yayanın benden sonra yaya yoluna çıktığını ispatlamak için mobese görüntülerini talep edebileceğim bir yer var mı?
  Ayrıca itiraz dilekçesi gönderebilirseniz sevinirim.

 25. Merhabalar, Trafik İdari Para Cazası Karar Tutanağına göre 28/01/2021 tarihinde 74/B den kesilmiş trafik cezası tarafınma 09/02/2021 tarihinde tebliğ olmuştur. Yalnız ben bu cezayı gerektirecek nasıl bir fiil işlediğimi, kime yol verip vermediğimi hatırlamıyorum. Aslında kurallara uyan, yaya görünce durmaya özen gösteren biriyim. Cezanın iptali için Sulh Hukuğa dava açmak istiyorum. Dava dilekçesi örneği gönderebilir misiniz. Bir de davayı kaybettiğim takdirde mahkeme masrafı veya başka masraflar çıkar mı?

 26. 74b trafik cezası iptali için itiraz dilekçesi örneği hakkında yardımcı olursanız sevinirim Yalandan yere bana böle bir ceza yazıyorlar geçen istanbula karlı günde yazmışlar insanlar araba ile duramıyor yol vermemişim diye ceza yazmışlar

 27. Mrb. Ben Halil KALKAN, öncelikle böyle bir online yardım yaptığınız İçin çok teşekkür ederim.Fahri trafik Müfettişi personeli tarafından trafik kural ihlali tesbit edilmiş ve Kahramanmaraş Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ceza İşlemleri Büro Amirliği tarafından 74/b ceza tutanağı gönderildi.Trafik ışıklarından yaklaşık 30 metre sonra yaya geçidinde trafik levhası var. Bu da trafik işaret levhalarına uymama cezasını gerektirirken tarafıma 74/b cezası aldım ve buna itiraz etmek istiyorum. Lütfen itiraz dilekçesini nasıl bir şekilde yazacağım konusunda yardımcı olunuz. Teşekkür ederim.

 28. 74/b maddesinden ceza yedim yaya olmadığından ve yavaş olduğumdan eminim örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

   1. Merhaba 74/b trafik cezası itirazı için örnek dilekçe gönderebilir misiniz rica etsem

 29. Merhabalar, 74/b maddesine göre trafik cezası kesilmiş. Örnek dilekçe gönderebilirmisiniz.

 30. Merhaba 74/b üzerinden şirket arabasına ceza göndermişler ama ceza saattinde ben iş yerindeyim ve kamera kayıtları mevcut dilekçe örnegi gönderirseniz sevinirim 650 tl çok yüksek bir rakam boşu boşuna maaşımdan kesilecek

 31. Merhabalar,
  Örnek veriyorum: Trafik sorumlusu arkadaş 74/b’den plakaya ceza yazmış olsun. Bu kural ihlalinin olduğuna dair sadece beyanda bulunması yeterli mi? Elinde fotograf veya görüntü olmadan.
  Mağdur olanlar haklarını nasıl savunacak. Bunu merak ediyorum.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. Tanzim edilen cezanın aksini gösteren bir kanıt sunulması halinde ceza iptal olur.

 32. Merhabalar 74/B’den ceza yedim.Fahri müfettiş yazmış. Herhangi bir foto veya video belge yok cezada.Ceza Saati 08:08 yazılmış. Ceza yediğim yer ile işyerimin arası 4 dk 1.5 km gösteriyor. İşyerine girişim 8:10 kamera görüntüleri de var aracının giriş saati belli. Sulh cezaya İtiraz etsem iptal olur mu?

  1. Takribi olarak 50 km/h hızla giden bir araç 1.5 kilometreyi 1 dakika 48 saniyede kat edebilir. İtiraz konusunda değerlendirmeyi sizin yapmanızda fayda var.

 33. Merhabalar Tekirdağ Çorluda yaşıyorum. Bulunduğum ilçe sınırlarındaki cadde üzerinde ters yönde araç içinde bekleyerek oradan geçen araçlara istisnasız ceza yazmak için bekleyen bir trafik ekibi mevcut. Babamın aracıyla geçişi esnasında ( Yaşı itibariyle de 74 trafik kurallarına uyan birisidir. ) ne sürati belirtilmiş nede resim çekmeden ceza kesilmiştir. Tamamen orada bulunan memurun babamın araç plakası 34 ( İstanbul ) olduğu için nasılsa buralı değil diyerek bu cezayı kesmiştirler. Biraz önce emniyet müdürlüğünü aradım ceza için resim ve video var mı diye sormaya yok dediler. Nasıl ispat edecekler yada ispat edeceğim cezanın haklı yada haksız olduğunu…
  Belki de memurun 34 plakalı araçlara garezi var. Bilemeyiz. Resimde yok video da yok. Bu resmen arkasını arama ve öde cezası dürüst vatandaşın suçu bu mu
  Bu konuda bir yardım mahiyetinde dilekçe örneği talebim vardır. Yardımınızı rica ediyorum.
  İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkürler

  1. Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiş

 34. 74-b trafik cezası bana fahri müfettiş tarafından yazılmış. Fakat yaya yolunda kimse yoktu. 20 km hızla gidilen okul geçitiydi. Cumartesi günü ve sokağa çıkma kısıtlaması olan gündü. Fotoğraf kaydı vs de yok.. Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? Teşekkürler..

 35. Merhaba.
  Sağa dönüşte 74/b trafik cezası yedim ancak hem araçlar için sağa dönüş hemde dönüş yapılan yoldaki yayalara yeşil ışık yandığından dolayı sinyalizasyon hatası olduğunu düşünüyorum bu yüzden itiraz etmek istiyorum ek olarak sağa dönüşte yayaya yol ver levhası yoktu ve eğer ceza yazılacaksa 53/b olması gerekiyordu.

  Dilekçe örneği yollarsanız sevinirim.

  İyi Çalışmalar.

 36. Tarafım okul müdürü olup 74/b maddesine göre ceza yazıldığını tesadüfen e devletten öğrenmiş oldum. Ceza yazılan adresten o saatlerde çocuğumu okula bırakmak üzere geçmekteyim. Belirtilen adres akan bir cadde olup, 74/b cezasını oluşturacak bir ortam yoktu. Ayrıca ceza yazılan adres ayrıntısı olmayıp sadece cadde ismi verilmiştir. e devlette herhangi bir ayrıntı da verilmemiştir. Bu cadde üzerinde trafik akışı içerisinde belirtilen gün ve saatte böyle bir olay yaşamadım ve zaten eğitimci olduğum için ve ben de veli olarak çocuğumu okula her gün bıraktığım için yayalara karşı eğitimci bir veli olarak çok duyarlı bir şekilde hareket etmekteyim. Okulumuzda da bu konuda okul giriş çıkışlarında önce yayalara geçiş hakkı verilmesi için gönüllülük çalışmaları yapmaktayız. Ceza 13,04,2021 tarihinde yazılmış ancak tarafıma da tebliğ edilmemiştir. 10 günlük süre geçmiş ve ceza adresime de tebliğ edilmemiştir. Kesinlikle böyle bir cezanın yazılması şaibeli ve hatadır.
  desteğiniz için teşekkürler

 37. Samsun yolunda seyir halindeyken güzergahım gereği Akköprü metro durağı önü tarafına dönüş yaptım. Sürekli kullandığım anayollardan biri olduğu için burada yaya geçidi olduğundan haberim vardı. Her zaman yavaşladığım ve yaya önceliğine önem verdiğim bu yolda cezanın yazıldığı anda arkamdan gelen aracın hem çok hızlı seyir halinde olması hem de yayaların öncesinde geçmiş olup olası bir kazaya sebebiyet vermemek için zaten yavaş gittiğim bu yolda durmadan yola devam ettim

 38. Ankara Samsun yolu Akköprü kavşağında 74/B maddesinden 652 TL ceza yedim.
  Olayı anı :
  Samsun yolunda seyir halindeyken güzergahım gereği Akköprü metro durağı önü tarafına dönüş yaptım. Sürekli kullandığım anayollardan biri olduğu için burada yaya geçidi olduğundan haberim vardı. Her zaman yavaşladığım ve yaya önceliğine önem verdiğim bu yolda cezanın yazıldığı anda arkamdan gelen aracın hem çok hızlı seyir halinde olması hem de yayaların öncesinde geçmiş olup olası bir kazaya sebebiyet vermemek için zaten yavaş gittiğim bu yolda durmadan yola devam ettim.

  Bu konuyla İlgili itiraz dilekçesinde karşı savunmam nasıl olmalıdır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 39. Samsun yolunda seyir halindeyken güzergahım gereği Akköprü metro durağı önü tarafına dönüş yaptım. Sürekli kullandığım anayollardan biri olduğu için burada yaya geçidi olduğundan haberim vardı. Her zaman yavaşladığım ve yaya önceliğine önem verdiğim bu yolda cezanın yazıldığı anda arkamdan gelen aracın hem çok hızlı seyir halinde olması hem de yayaların öncesinde geçmiş olup olası bir kazaya sebebiyet vermemek için zaten yavaş gittiğim (15 Km hız ile) bu yolda durmadan yola devam ettim.

  74/b den 652 tl ceza göndermişler. Buna uygun itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz.

 40. merhaba,

  * tc kimlik numarası ile Avcılar / İstanbul da faaliyetini sürdüren Saykon hazır giyim ith.ihr. tic. ltd şti firmasında sigortalı olarak çalışmaktayım. 18.05.2021 tarihinde 34 GC 1342 plakalı aracıma Atatürk Bulvarı çamlık rerstaurant önü konyaaltı / antalya adresinde karayolları trafik ceza kanunu 74/b den ceza yazıldığını gördüm. Trafik cezasının yazıldığı tarih ve saatte Üniversite Mah. Bağlar içi cad. no:43 avcılar / istanbul adresinde çalışmakta idim. Cezanın yazılmış olduğu adres ve tarihte şahsımın veya aracımın bulunması kesinlikle hatalıdır. Fotoğraf kaydı vs de yok.. Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? ilginiz için Teşekkür ederim.
  aracın plakası : 34 GC *
  Tutanak Seri sıra no: MA-*
  Ceza saati 14:02
  Ceza maddesi : 74 / b
  Cezanın düzenlendiği yer : Atatürk Bulvarı, Çamlık Restaurant önü konyaaltı // 07

 41. İyi Günler. Bugün trafik cezası geldi. İhlal olarak Yaya geçidinde yavaşlamamak yazıyor. Lakin 4 yıldır aynı yolu kullanıyorum ve yaya geçidinden hiç bir zaman hızlı geçmedim ilk defa başıma böyle bir şey geldi. Madde açıklaması kısmında “Görevli ışıklı trafik işareti bulunmayan ve trafik işaret levha belirlenmiş yaya geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, burdan geçen yayalara ilk geçiş hakkını vermemek. ” yazıyor. İhlalin yeri kısmında ise “İnönü Caddesi Fuadiye kavşağı yaya geçidi Görüntüsü var.” yazıyor. Bahsi geçen yerde kamera yok görüntü var demekle ne kastediliyor olabilir. Bir de itiraz etmeyi düşünüyorum. Red edilirse eğer 1/4 indirimden faydalanmak için, İtiraz etmeden önce ödeme yapsam mantıklı olur mu. İtirazıma örnek bir dilekçe gönderebilir misiniz?

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. İndirimden faydalanmak için cezayı ödedikten sonra itiraz edebilirsiniz. Cezaya dair görüntü hakkında net olarak bilgi almak isterseniz, trafik denetleme şube müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Örnek dilekçe gönderilmiştir.

 42. Merhaba, 19 Haziranda 74/B maddesinden yazılan trafik cezasını e-devlet üzerinden öğrenmem üzerine Emniyet Müdürlüğü’nden ilgili birimi aradığımda cezanın fahri trafik müfettişi tarafından yazıldığını söylediler. Ceza ile ilgili resim veya video olup olmadığını sorduğumda, olmadığını söylediler. Trafik kurallarına uyan birisiyim. Hatta yayalara yol vermek konusunda daha da hassasım. Yanımda kızım ve eşimde bulunmaktaydı ve ceza yazılacak bir ortam olmadı. 28.06.2021 tarihinde tebliğ edildi. Cezaya itiraz dilekçesi örneği gönderirseniz memnun olur, iyi çalışmalar dilerim.

 43. merhaba,iyi çalışmalar,74/b itiraz dilekçesi yollayabilir misiniz?Aynı gün 22 dakika arayla iki tane ceza mesajı geldi e-devletten.

 44. İhlal ve hız yapmadığıma rağmen alt geçitten geçerken müfettiş tarafından ceza yazılmış 74/b ve trafik kurallarına uyulmadığından.Herhangi bi ihlal yada yayaya yol vermeme gibi durumda yok yanımda şahitlerim var ve orda her hangi kamera ve trafik levhası bulunmamaktadır.Cezanın yazıldığını e devletten gördüm ne yapabilirim.

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 45. 74/b trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz?

 46. merhaba , 09.11.2021 tarihinde saat
  11:39 da NONU CADDESİ nde aracıma 74B trafik cezası kesilmiş .

  Saat 11:39 da bahsedilen noktada okul önü ve yaya geçiti bulunmakta olup geldiğim güzergahta bahsedilen yola cıkmak için kontrollü çıkış yaptım ve ortalama 30 km hız ile ielrledim.Yaya geçişinde trafik polis otosu kamera kaydı yapmakta olup geçiş sırasında hızım normalim altında ve yol boş yaya geitinde geçen yok yaya geçidinde yol vermeme gibi bir durum söz konusu olmadı.

  Ayrıca trafik radar araçının uygulama yaptığına dair herhangi bir uyarı işareti bulunmamaktadır

 47. Merhaba 19/12/2021 tarihinde bugün aracımla hızlı ve yaya geçidinde yaya olmadığı halde plakaya ceza yazılmış ve e-devlet ten öğrenmiş bulunmaktayım itiraz dilekçesi örneği konusunda yardımcı olduğunuzu görüp yardımcı olabileceğinizi umuyorum şimdiden teşekkürler

 48. Merhaba kolay gelsin aynı şelilde banada ceza gömdermişler yaya yol verme gibi birşey olay yaşamadım itiraz da bulunmak istiyorum size zahmet itiraz dilekçesi alabilirmiyim

 49. merhaba ben 74/b den ceza yemişim cezayı ödedim ama itiraz etmek istiyorum dilekçe örneği yollarmısınız.

 50. 74 b den Fahri müfettiş tarafından tarafıma yazılmış haksız cezayı iptal ettirmek istiyorum. Elimde kamera ve fotoğraf kayıtları da mevcut. Dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

 51. 74b trafik cezası iptali için itiraz dilekçesi örneği hakkında yardımcı olursanız sevinirim, birşey degisecekmi bilmiyorum ama böyle bir cezai duruma düşmek çok acı

 52. Merhabalar,74-b cezası e-devletten sisteme düşmüştür. İtiraz için dillekçe örneği gönderebilir misiniz,, teşekkür ederim desteğinizie.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu