Trafik Cezası
Trend

46/2-g trafik cezası

46/2-g trafik cezası Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 46/2-g trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununKara yollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46/2-g maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Karayollarında trafiğin akışı ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

46 2g itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 46/2g yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 46-2g itiraz talebinizi yazın, 46-2g dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, 46/2-g trafik cezası 1002 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 46/2g maddesine 226 lira zam yapılarak 1228 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

46/2-g trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 751,50 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 751,50 tl olarak ödeyebilirsiniz.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 921 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 46/2-g trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 46/2-g trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yani 46/2-g trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 46/2-g trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-g maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 46/2-g trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-g maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 46/2-g trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-g maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 46/2-g trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 46/2-g trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

46/2-g trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 46/2-g trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

46/2-g trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 46/2-g trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

46/2-g trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, 46/2-g trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 46/2-g trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 46/2-g trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 46/2-g trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

46/2-g trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 46/2-g trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 46-2-g maddesinden 1002 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 250,5 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
751,50 TL olan kısmı 250,5 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

46/2-g Kusur Oranı

46/2g Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

46/2-g kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 46/2g
46/2-g kusur oranı

46/2g yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/46-2-g-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

46/2-g trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

46/2-g trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 46/2-g trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 46/2-g trafik cezası fotopokisi,
 • 46/2-g trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 46/2-g trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 46/2-g trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 46/2-g trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 46/2-g trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 46/2-g trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

46/2-g trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 46/2-g trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden uygulanan 46/2-g trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 46/2-g trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, 46/2-g trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden uygulanan 46/2-g trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

164 Yorum

     1. Bana da 46-2 g den ceza gelmiş ben hatalı olduğumu düşünmüyorum. Bana da itiraz dilekçesi yollar mısınız

   1. Merhaba kadın şöförüm Fahri Trafik müfettişince tespit edilen ihlal sonucu tarafıma 46-2g maddesi üzerinden 14.09.2021 Tarihinde ceza yazılmış örnek dilekçe atarmısınız teşekkürler

   2. Bana da 46-2 g den ceza gelmiş ben hatalı olduğumu düşünmüyorum. Bana da itiraz dilekçesi yollar mısınız

   3. Merhaba bana da 47 2 g cezası gelmiş kesinlikle hatalı olduğunu düşünmüyorum bir itiraz dilekçesi gönderir misiniz

  1. Merhaba Ali,

   46/2g tehlikeli şekilde birden fazla şerit değiştirme cezasıdır. Kısaca makas atmak olarak da bilinir. Sadece itiraz dilekçesi oluşturup başvuru yapmanız sonucu değiştirmeyecektir. Sizlere tavsiyemiz araç içi kameranız var ise araç içi kamera görüntüsünü dilekçeniz ek olarak belirtip başvuru yapabilirsiniz. İtiraz dilekçe örneği gönderilmiştir.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Ali Can,

   Başvuru yapmış olduğunuz mahkemenin yoğunluğu, başvuru sonrasında kurum veya kurumlardan istenilen cevabi yazıların süresi bu süreci doğrudan etkilemektedir. Net olarak gün vermek mümkün değil. 1 hafta içerisinde sonuçlanan başvurularımız da oldu 6 aydır devam eden başvurularımızda mevcut sabırla beklemelisin.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Furkan,

   Elbette itiraz etmek en doğal hakkınız ancak itirazınızın konusunu belirtirseniz. Bu hususta doğru yol haritanızı çıkartma konusunda sizlere yardımcı olabilir. Ayrıca 46/2g tehlikeli şerit değiştirme cezası itiraz dilekçeniz mail olarak gönderilmiştir.

   Kazasız günler dileriz.

  2. Dur ihlaline durmadım sigortam yok diye arkamdan 67 1d
   47 1d
   46
   32 3
   46 2g
   47 1a
   Hepsine itiraz ediyorum otomatik fites arabayla nasıl otobanda dirif cekiyim

  1. Merhaba Çağlar,

   İtiraz sebebini belirtirsen ona göre yardımcı olalım. Sadece itiraz etmek için özel bir dilekçeye ihtiyacın olmayacaktır. Cezamın iptal edilmesini istiyorum şeklinde kısa bir dilekçe ile başvurabilirsin.

   Kazasız günler dileriz.

 1. Merhaba, şehir içinde bir yer için jandarma trafik tarafından 46/2-g suçu işlediğim iddia edilen bir ceza yazılmış. Olay zamanından 16 gün sonra ceza makbuzu tarafıma tebliğ edildiği için olay gününü hatırlayamıyorum bile, itiraz etmek için dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim. Sanırım artık şehir içi olsa da jandarma trafik yazabiliyor.

  1. Merhaba Ahmet,

   Kolluk kuvvetleri ihlal tespit etmesi durumunda işlem yapabilir ancak görev sorumluluk bölgelerinde bu işlemi yapmaları gerekir. Şehir içi veya şehir dışı gibi bir kavram yoktur. Emniyet müdürlüğüne gidip size ceza yazılan mevkiinin hangi birimin görev sorumluluğunda olduğunu öğrenin. Çünkü siz bir ihlal yapmış olsanız dahi jandarma görevi sınır bölgesi dahilinde değilse buradaki ihlale usulen jandarma birimleri cezai işlem uygulayamaz ve usulen bozma gerekçesi sayılır.

   Kazasız günler dileriz.

   1. iki yönlü karayolunda ilerlerken önümdeki aracı solladım fahri memur 46.2 g den ceza kesilmiş nasıl bir dilekce yaza bilir

     1. 46g 2 için itiraz dilekçesi. 50 AAP 292 plakalı araç. Sedat BALCI

 2. Merhaba, şehir içinde bir yer için asayiş ekibi (bir kişi) tarafından 46/2-g suçu işlediğim iddia edilen bir ceza yazılmış. Görüntü bulunmamakta.
  Konuya ilişkin dilekçe örneğiniz var mıdır?

  1. Merhaba Bahadır, fotoğraf zorunlu değildir 46/2-g cezası için. Muhakkak haklılığınızı gösterebilecek video kaydı temin etmeye çalışın. itiraz dilekçeniz gönderilmiştir.

 3. 46/2-g itiraz dilekçesi istiyorum ben hatırlamıyorum 2 dir o çivarda fahri müfettiş ceza yazıp gönderiyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. İtiraz dilekçe örneği göönderirmisinzi lütfen 46/2-g yardımcı olurmusınuz

  2. Merhaba Mehmet, sana öncelikli tavsiyemiz araç içi kamera al ve bu tarz cezalarda kendi haklılığını gösterecek en iyi delil budur. Aksi taktir de kendini savunman soyut bir idda olarak kalacaktır. Örnek itiraz dilekçesi mail adresine gönderilmiştir. Ayrıca çevre iş yerlerinden aracınla tehlikeli şerit değiştirmediğini gösterecek video kaydı temin etmeye çalışmalısın.

 4. merhaba
  fahri trafik müfettişi bana 46/2-g den ceza yapmış buna kamera görüntüsü falan olmadan itirazım ne derece etkili olur
  konu hakkında bilgilendirme ve dilekçe örneği rica ederim.
  syg.

 5. Fahri trafik mufettisi tarafindan 46/2-g 1228 tl cezaya itiraz dilekçesi rica ediyorum.

 6. Slmlar 46/2g icin itiraz dilekcesi örneği alabilir miyim.. henuz tebligat gelmedi fahri mufettis mi kolluk kuveti mi bilmiyorum ama.. birde arac sahibiyim kullanan farkli itirazi ben mi yapmalıyım?

  1. Merhaba Burak, ceza araç plakasına yazılmış ise itirazı araç sahibi itiraz edebilir eğer sürücüye yazılmış ise sürücü itiraz edebilir. Usulen başvurunuz reddedilmemesi için cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde başvuru yapmalısınız. Cezayı hangi birimin yazdığının itiraz yönünden bir bağlayıcılığı yoktur.

 7. Merhaba, Fahri Trafik Müfettişinin yazmış olduğu 46/2-g cezasına itiraz etmek istiyorum. Hiç bir şekilde makas atma gibi bir eylem yapmadım. Sol şeritte seyir halindeyken sinyalimi vererek dönüş sapağına girdim. İtiraz dilekçesi örneği paylaşır mısınız? Teşekkür ederim.

  1. 46/2g dilekçesi rica edebilir miyim birde şunu sormak istiyorum bu cezayı yazarken yazan kişilerin kanıt göstermesi gerekmiyor mu resim video gibi herkes kafasına göre ceza yazamazmı

 8. Merhabalar,
  detaylı ve öğretici bilgilendirme için teşkkür ederim. 46/2-g dilekçe örneğinin gönderilmesini rica ederim.

 9. HABERİM OLMADAN VE YAPMADIĞIM BİE HATA İÇİN ARACIMA 46/2g ve 47/1-A ceza salınmıştır.

 10. Merhabalar,
  detaylı ve öğretici bilgilendirme için teşkkür ederim. 46/2-g 47/1-a dilekçe örneğinin gönderilmesini rica ederim.

 11. Merhaba 15-11-2020 tarihinde 46/2 g ihbarlı diye bir ceza gelmiş bana yardımcı olurmusunuz itiraz dilekçe örneği göndere bilirmisiniz

 12. Merhabalar, Fahri Trafik Müfettişi tarafından 46/2-f ceza maddesince tarafıma 1228 tl para cezası kesilmiştir. İtiraz dilekçesi mahkemeye sunmak istiyorum yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

 13. Merhabalar, Fahri Trafik Müfettişi tarafından 46/2-G ceza maddesince tarafıma 1339 tl para cezası kesilmiştir. İtiraz dilekçesi mahkemeye sunmak istiyorum yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

 14. Merhabalar, Fahri Trafik Müfettişi tarafından 46/2-G ceza maddesince tarafıma 1339 tl para cezası kesilmiştir.
  E5 bAKIRKÖ/ İSTANBUL 11.01.2021 SAAT : 06.21 Düzenlenmiş olup . Sadece önümde bulunan aracı geçmek için yaptığım bir hamledir. Hızımızda 60-70 km arasında ,O saatte zaten bu saatte trafik yoğunluğu bulunmamaktadır.Güvenlik kameraları ve eds kameralarının olduğu bir yerdir.
  Birde Fahri müfettiş için Savcılığa suç durusunda bulunmak için dilekçe örneği.
  İtiraz dilekçesi mahkemeye sunmak istiyorum yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

 15. Merhabalar, Fahri Trafik Müfettişi tarafından 46/2-G ceza maddesince tarafıma 1228 tl para cezası kesilmiştir.

 16. Merhabalar, öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler. Sabah yoğun trafikte saat 08:50 de, otoyol üzerinde seyir halindeyken tarafıma bu maddeden ceza yazılmış, e-devlet üzerinden tesadüfen öğrendim. 46/2-g itiraz dilekçesi örneğini gönderirseniz çok sevinirim.

 17. Açıklamalarınız için teşekkür ederizm. 46-2g itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz.

 18. Merhaba,
  Ceza yazılan tarihte 4 aylık torunumun bulunduğu hastaneden başka bir hastaneye sevki olmuştur. Ambulans arkasında dörtlülerim yakılı bir şekilde yakın takip yapmama rağmen ceza makbuzu tarafıma iletilmiştir.
  Elimde epikriz raporu ve ambulans sevk belgesi bulunmakta.
  46/2-F trafik cezasının itiraz dilekçesi düzenlenmesi hakkında yardımlarınızı rica ederim.

 19. Merhabalar, Fahri Trafik Müfettişi tarafından 46/2-G ceza maddesince tarafıma 1339 tl para cezası kesilmiştir.

  TEM EDİRNE YÖNÜ FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ ÜSTÜ/ İSTANBUL 18.03.2021 SAAT : 09.12 Düzenlenmiş olup . Sadece önümde bulunan aracı geçmek için yaptığım bir hamledir. Bölgenin hız limiti kesinlikle aşılmamıştır. Güvenlik kameraları ve eds kameralarının olduğu bir yerdir.

  İtiraz dilekçesi mahkemeye sunmak istiyorum yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

 20. Merhaba,

  46/2-G ceza maddesince tarafıma 1339 tl para cezası kesilmiştir. TEM EDİRNE YÖNÜ FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ ÜSTÜ/ İSTANBUL 18.03.2021 SAAT : 09.12 Düzenlenmiş olup . Sadece önümde bulunan aracı geçmek için yaptığım bir hamledir. Bölgenin hız limiti kesinlikle aşılmamıştır. Güvenlik kameraları ve eds kameralarının olduğu bir yerdir. İtiraz dilekçesi mahkemeye sunmak istiyorum yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

    1. Kırşehir merkez şehit sahir kurutoğlu caddesi 17 20 ceza uygulanmış devam lı şerit değiştirmişim yardımcı olurmuşsunuz banada yapmadım öyle bişey

     1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 21. İYİ GÜNLER 46/2-C MADDESİNDEN TRAFİK CEZASI GELMİŞ 2 KERE AYNI SAATLERDE AYNI YERDE ŞERİT İHLALİ VEYA BAŞKA BİRŞEY YAPTIĞIMI SANMIYORUM VE BENİM SAATİM İLE CEZA SAATİ BİRBİRİNİ TUTMUYOR BUNUN İÇİN BİLGİNİZİ VEYA İTİRAZ DİLEKÇESİ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRMİYİM RİCA ETSEM… TEŞEKKÜR EDERİM…

 22. Merhaba…. KURTKOY MAH KOCAELI-ISTANBUL ANADOLU OTOYOLU KURTKOY KAVSAGI PENDIK / ISTANBUL 18.06.2021 saat 09:52 de 46/2-G şerit ihlali cezası Düzenlenmiş olup . Sadece önümde bulunan aracı geçmek için yaptığım bir hamledir. Bölgenin hız limiti kesinlikle aşılmamıştır. Güvenlik kameraları ve eds kameralarının olduğu bir yerdir. İtiraz dilekçesi mahkemeye sunmak istiyorum yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

 23. 46/2g
  Sehirler arası yol sayılan yolda sol şeritten ilerlerken. Sol şeriti. Kapatıp çok yavaş şeklde ilerliyordu selektör yapıp korna çalıp yol istememe rağmen sağ tarafı boş oldugu halde geçmedi bende sinirlenip sağ tarafından solladım sağ şeritte 2. 3 araç mesafesinde olan araca yaklasıp sol tarafa geçtim başkada şerit değiştirmedim ceza bana varda sol tarafı kapatıp giden araca neden yok

 24. Merhaba,
  Şehir içerisinde 3 şeritli yolda ilerlerken, her zaman ki gibi sol şeridin sıkışıklığı nedeni ile diğer iki şeritten araç geçerek ilerlediğim 200- 300 metrelik mesafede yapılması imkansız makas attığımı iddia eden bir sivil plakalı polis sanırım önüne sert kırdığımdan veya farklı bir sebepten 46/2-g ile cezalandırdı. Yazıcıdan çıkarttığı bir kağıta imza atmamı istedi ancak ben kendimi suçlu görmediğim için imza atmadım.
  Bana itiraz etmem için dilekçe örneği gönderebilir misiniz

 25. Merhabalar ben 46/2g den ceza yemişim sol şeritte önümdeki araç çok yavaş gidiyordu bende sağ şeritten geçip sola attım bununla ilgili itiraz dilekçesi atabilirmisiniz teşekkürler

 26. Merhaba…. D020 KEMERBURGAZ YOLU EYÜPSULTAN/İSTANBUL 18.08.2021 saat 19:00 de 46/2-G şerit ihlali cezası Düzenlenmiş olup . Sadece önümde bulunan aracı geçmek için yaptığım bir hamledir. Bölgenin hız limiti kesinlikle aşılmamıştır. Güvenlik kameraları eds kameraları ve hız limitinin olduğu bir yerdir. İtiraz dilekçesi mahkemeye sunmak istiyorum yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

 27. Merhaba,
  18/08/2021 tarihinde tarafıma FSM köprüsünde 46/2g maddesinden ceza tanzim edilmiş. Kullanmış olduğum araç 1.4 hyundai getz otomatik vites istesemde bu tarz hızlı şerit değiştirmeleri yapamam fakat ceza tanzim edilmiş. Bununla ilgili tarafıma itiraz dilekçesi göndermenizi rica ederim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 28. 18.8.2021 tarihinde Ankara şehir hastanesi çıkışında tarafıma 46/2g maddesinden trafik ceza tutanağı yazılmış. Orası kocaman şehir hastane çıkışı makas atmak şu tarafa insan adımı ile bile çıkamıyor araçlar hastaneden. Bununla tarafıma itiraz dilekçesi göndermenizi rica ederim. Şimdiden teşekkür ederim.

 29. Merhabalar,
  28/08/2021 tarihinde yol tamiratı tıkanıklığı bulunan bir yerde öğle saatinde emniyet şeridi ihlali yağıldığına yönelik bir idari para cezası tebliğ edildi. Olay zamanı trafik çok sıkışıktı ve trafik durmuştu. Diğer sürücüler emniyet şeridinden devam ediyordu ve orda sıkışıklık yoktu. Aracımda klima bulunmamasından kaynaklı sıcaktan kötü oldum ve en yakın dinlenme tesisinde durmak için bir süreliğine emniyet şeridinde akan trafiği kullandım. Emniyet şeridi de dahil bütün şeritler doluydu.
  46/2-F trafik idari para cezası itiraz dilekçesi örneği rica ediyorum.
  İyi çalışmalar diliyorum.

 30. Merhabalar,

  Kanser hastası bi akrabamın hastane randevüsüne yetişmeye çalışırken
  46/2-F den ceza yedik. İtiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?
  çok teşekkürler

 31. Bilgilendrime için teşekkür ederim, rica etsem 46-2/f itiraz dilekçesi örneği alabilir miyim çok teşekkürler

 32. Bilgilendirme için çok teşekkürler. 46/2-g itiraz dilekçesi örneği alabilir miyim? Teşekkürler.

 33. 46/2g itiraz dilekçesi örneği alabilir miyim
  Yardımı olabilir mi bilmiyorum ama bu ceza gidiş geliş yolda yazılmış.. gidiş geliş yolda nasıl makas atabilirim bunuda hiç bilmiyorum….

 34. Merhabalar,

  46-2g itiraz dilekcesini mail adresime iletirseniz sukran duyarim.

  Selamlar ve iyi calismalar.

 35. Merhaba, Fahri Trafik Müfettişinin yazmış olduğu 46/2-g cezasına itiraz etmek istiyorum. Hiç bir şekilde makas atma gibi bir eylem yapmadım. İtiraz dilekçesi örneği paylaşır mısınız?

 36. Merhaba, Fahri Trafik Müfettişinin yazmış olduğu 46/2-g cezasına itiraz etmek istiyorum. Hiç bir şekilde makas atma gibi bir eylem yapmadım. İtiraz dilekçesi örneği paylaşır mısınız?

 37. Fahri trafik müfettişi tarafından 11.03.2022 tarihi saat 07:11 de 46/2-D maddesine göre yazılan trafik ceza tutanağı tarafıma 24.03.2022’de tebliğ edilmiştir. Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?
  Teşekkürler, iyi çalışmalar…

 38. Merhaba,
  Ödemeyi yaptım. Yine de haksız bir ceza olduğunu düşünüyorum. İtiraz şansım var mıdır?

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu