Trafik Cezası
Trend

Ek-2/3-a trafik cezası

Ek-2/3-a trafik cezası Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, yasaktır.
Bu kurala Sürücülere karayolları trafik kanunu gereğince Ek-2/3-a trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden ek-2-3-a maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Yönetmelikler ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

Ek 2-3a itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda Ek 2/3-a yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına Ek-2-3a itiraz talebinizi yazın, Ek-2-3a dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, Ek-2/3-a trafik cezası 5010 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk Ek 2/3-a maddesine 1131 lira zam yapılarak 6141 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

Ek-2/3-a trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 3757,5 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 3757,5 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 4605,75 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var Ek-2/3-a trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde Ek-2/3-a trafik cezası ceza puanı bulunmamaktadır. Ancak sürücü belgesi ceza puanı olmuş olsaydı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, yani Ek-2/3-a trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı Ek-2/3-a trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden ek-2-3-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak Ek-2/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden ek-2-3-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak Ek-2/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araç trafikten men edilir.

Ek-2/3-a trafik cezası ihlalinden dolayı, 60 gün araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak Ek-2/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

Ek-2/3-a trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına Ek-2/3-a trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

Ek-2/3-a trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır Ek-2/3-a trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

Ek-2/3-a trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, Ek-2/3-a trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek Ek-2/3-a trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden Ek-2/3-a trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak Ek-2/3-a trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

Ek-2/3-a trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım Ek-2/3-a trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size ek-2-3-a maddesinden 5010 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 1252,5 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 3757,5 TL olan kısmı 1252,5 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

Ek-2/3-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

Ek-2/3-a trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • Ek-2/3-a trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • Ek-2/3-a trafik cezası fotopokisi,
 • Ek-2/3-a trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber Ek-2/3-a trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise Ek-2/3-a trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde Ek-2/3-a trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu Ek-2/3-a trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek Ek-2/3-a trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretsiz hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ek-2/3-a trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. Ek-2/3-a trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden uygulanan Ek-2/3-a trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan Ek-2/3-a trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, Ek-2/3-a trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden uygulanan Ek-2/3-a trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. Selamun aleyküm
  Ben Kocaeli de ikamet etmekteyim ve türizim tasımacılıgı yapıyorum d2 yolcu tasıma belgem aracımda var noter sozlesmeli ve tursab seyahat acentasından sozlesmem var.
  Bu halde Ek-2/3-a trafik cezası yedim ve aracım baglandı.
  Kocaelide boyle bir ruhsatın bana verilemeyecegini soylediler belli bir yol güzergahımızın olmadıgından dolayı fakat ben bu cezayı sabiha gokcen hava alnında yedim. İstanbul büyüksehir belediyesinin böyle bir calısma izni var ancak benim gibi 9+1 araclara verilemiyor daha düzenleme yapılöadıgını ve önümüzdeki günlerde kurul bu konuda toplanacagını söylediler.
  Bende idare mahkemesine itiraz dilekcemi verdim cok bilinçli oldugum soylenemez daha cok sora sora bi itiraz dilekcesi verdim elimde olan belgelirimi de dahil ederek tabi. Benim bi maduriyetim var. Ve benim gibi calısan yaklasık 8000 arac var türkiye genelinde. Bu izin benim bildigim sadece istanbul belediyesinde var.
  Nasıl bir yol izlemem gerekiyor bi küçük bilgi verir seniz tesekkur ederim

  1. Merhaba Emrah,

   Öncelikli olarak mağdur olduğunuz konusunda haklısınız. Çünkü Karayolları Trafik Kanunu ek 2/3 a trafik cezası 2019 yılından bu yana İstanbul ilinde çok fazla mağduriyet yarattı.

   Ne yazık ki trafik mevzuatları yönünden değerlendirilecek olursak ktk’ nun ek-2/3-a trafik ceza maddesi uygulanmasında herhangi bir hata yok. İzin belgesi almaktan başka çareniz bulunmamaktadır.
   Ancak alamadığınız biliyoruz Trafik Sözlük ekibi olarak bugüne kadar onlarca başvurumuz oldu. Tek çözüm gerek Kocaeli gerekse de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin adım atması gerekmektedir. Çözüm üretilmezse siz ve sizler gibi aynı durumda olan kişilere ek 2/3a trafik cezası yazılmaya devam edecektir.

   Bahsettiğimiz gibi trafik mevzuatlarına göre usule uygun bir işlem. Umarız İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) ivedilikle çözüm bulur.

   Kazasız günler dileriz.

 2. Merhaba Ek 2/5 ibb güzergah belgesinin olmaması yada tarihinin geçmiş olmasından dolayı ceza yazılmış aracın geçerli ibb yol ve güzergah belgesi bulunmaktadır buna itiraz etmek için dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim…

  1. Merhaba Cengizhan,

   Eğer anlattığınız gibi ise muhakkak itiraz edin cezanız iptal olacaktır. Örnek itiraz dilekçesi mail olarak gönderdik. Ancak sürecinizle alakalı olarak detaylı bilgi vermeniz durumunda, detaylı bir dilekçe hazırlamakta fayda var.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Gökhan,

   Talebini daha açık bir şekilde yazman durumunda itirazının sebebini belirtirsen daha net bir şekilde yardımcı olabiliriz. Sadece başvuru dilekçesiyle sonucu değiştiremezsin. Yine de itiraz dilekçesini mail olarak gönderiyoruz.

   Kazasız günler dileriz.

 3. merhaba 2/3a maddesine itiraz Etmiştim Denizli idare mahkemesi 60 gün mahkeme sonucu kadar durdurma kararı almıştı. Bugün gelen karar ise alınan durdurma red kararı vermişler ve İzmir idare mahkemesi itiraz yolu açmışlar. Ayrıca araç sahibi ile ceza yiyen aynı kişi değil ceza yiyen şoför 6147 TL ceza aracı 60 gün men verilmiştir şimdi bi kararı nasıl itiraz edebilirim

 4. Merhaba ek2/3 cezasi yedim. Izmir havaalanina transfer firmasinda sofor olarak calisiyordum. Lakin transferimiz izmirden aydinaydi yani ek2/3 e dahil degildi. Ve ben calisan olarak ceza yedim buna itiraz etmek istiyorum dilekce mail olarak atar misiniz. Soyle ki kendi sahsima calismiyordum aracin tum belgeleri tamamdi tursabdan onayli is yapiyorduk haksiz yere ceza yedik hemde 8 tane 5.000 tl olarak isleten defilim rezervasyonlu yolcu tasiyordumbunun da ilgili belediyeden izne gerek olmadigini biliyorum cnku izmir ve aydin

  1. Merhaba Emin, Şehir içinde yolcu indirme ve bindirme konusunda belirlenmiş bir nokta yoksa ise belediyeden izin almak zorundasınız. İtiraz dilekçesi örneği mail olarak gönderdik dilerseniz başvuru yapabilirsiniz.

 5. Merhaba,
  Gaziantep’te fabrikama ait araçla personellerimi evlerinden iş yerine getirip götürürken ek2/3a adında ceza yazıldı. bununla ilgili herhangi bir izin alınması gerektiğini duymadım. itirazda bulunsak bir faydaıs olurmu başvuru dilekçesinden de bir örnek gönderirseniz başvuru yapalım.

  1. Merhaba Tuncay, eğer yolcu taşımacılığı yapılıyor ise elbette trafik mevzuatlarında belirtilen izinlerin alınması gereklidir. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir. Ancak bu şartlarda sonucun olumlu gelmesi çok zor.

 6. Tanıdık bir ticari taksi sahibi eşini hastaneye götüreceği gerekçesiyle 1 gün taksisinde çalışmamı rica etti.Kabul ettim.Çalışırken polis durdu ve yapılan kontrollerde aracın ikiz plakalı ve çalıntı olduğu gerekçesiyle adli işlem yapıldı.Bunun yanında KTK Ek 2-3, 23 ve 32 den toplam 2.341 TL para cezası kesildi.Bununla birlikte mahkemeye sevk edildim.Yargılama devam ediyorum.Adli bir konuda polisin trafik cezası kesme yetkisi var mıdır?

  1. Merhaba Burhan, hem idari hemde adli boyutu olan bir konu eğer ki yolcu taşımacılığı ile ilgili olarak eksiklik var ise elbette trafik polisleri idari işlem yapabilir.

 7. Merhaba İstanbul’da aracım güzergah belgesi olmadığından dolayı madde ek 2-3 de ceza yedi ( şöfürle araç sahibi aynı kişi ) ve araç trafikte 60 gün men edildi sonrada biz güzergah belgesini aldık ve cezai de ödedim şimdi 60 gün tamamlanmada aracın trafikte men cezasını kaldırabilirmiyiz bunun için dilekçe örneğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim teşekkürler kolay gelsin

   1. Tekrardan merhaba ceza yazıldığı tarihte güzergah belgesi yoktu yaklaşık 15 gün sonra biz güzergah belgesini aldık itiraz edersek ceza iptal ve araç üzerinde ki men cezası kalkar mı cevabınız için şimdiden teşekkürler

 8. İyi geceler bugün bana ek-2/3-a 6141 tl ceza yazıldı itiraz dilekçesi örneği gonderirmisiniz.
  Aracımı polis binmis bana para verdiler ve paralarin resimlerini cekmisler telefona fakat bende o paralar çıkmadı ben kabul etmedim ses kaydı almışlar ve telefon araması var ses kaydı çok net değil ihbar var dendi ne yapabilirim bu cezayı ödeyecek durumum yok yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 9. Merhaba,
  Tekirdağ’da şirketimize ait araçla personelleri köydeki şantiyeden alıp ilçe merkezine getirirken ek2/3a adında ceza yazıldı. Ancak bu düzenli yapılan bir taşıma değildir. Sadece ilçe merkezinden uzakta bir iş yapılacağı zaman zaman zaman bu şekilde taşıma yapıyordum işçilere kolaylık olsun diye. bununla ilgili herhangi bir izin alınması gerektiğini bilmiyordum. itirazda bulunsak bir faydaıs olurmu başvuru dilekçesinden de bir örnek gönderirseniz çok sevinirim. galiba itiraz süremin bitmesine 3 gün kaldı:) Şimdiden teşekkürler…..

 10. Ahmet bey’e telefonla ulaştım. Konu halkında beni gayet güzel bilgilendirip problemim için gereken yolu göstermiştir. Kendisi çok iyi niyetli ve yardımcı olan biri bizzat kendisine teşekkürlerimi sundum. Buraya bakan arkadaşlar için kafasında tereddüt kalmaması içinde yazdım.

 11. Merhaba.aracım kardeşim tarafından ek 2 3a maddesi ile trafikten men edilmiştir. Trafik cezasını ödedik. Araç sahibi benim ve yaptığı ihlalden haberim yoktu. Ben idari mahkemeye dilekçe verip aracımın bağlamasını kaldırabilir miyim. Anayasa mahkemesi internet sitesinde. Bununla ilgili bir paylaşım olmuş. https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberler/norm-denetimi-basin-duyurulari/suruculerin-ihlalleri-sonucu-araclarin-trafikten-menedilmesi-kuralinin-cezalarin-sahsiligi-ilkesine-aykiri-olmasi-nedeniyle-iptal-edilmesi/. Detayı burda siz değerli bilginizle yönlendirme yaparmısınız mağdur durumda kaldım.

  1. Merhaba, gerekçeli karar karayollarının 67. maddesini kapsıyor ancak aynı hüküm bu madde içinde uygulanabilir. Başvuru yapacaksanız mutlaka bu gerekçeli kararı dilekçenizde atıfta bulunarak, ek olarak mahkemeye sunmalısınız.

 12. Ek-2/3-a maddesi gereği aracım bağlandı. Mahkemeye itiraz ettim. Toplamda 25 gün aracım bağlı kaldı. Şimdi temyizden de red geldi. Yani 35 gün daha trafikten men’i var. Aracı satabilir miyim.

 13. Merhabalar,
  Yeni aldığım iki günlük aracı oğluma vermiştim. Ancak korsan taksi kanaati verilerek ek 2/3a dan dolayı aracım 60 gün men edildi. Ceza önemli değil ama ben aracı almak istiyorum. Bu arada oğlum durumu kabul etmeyip imza atmamış. Bununla ilgili örnek bir dilekce ve karar var ise dahil edip gönderir misiniz?
  Teşekkürler

  1. Oğlunuz kabul etmese de yolcu konumunda bulunan kişiler bu durumu kabul ederek imza atmış olması gerekir. Ancak Anayasa Mahkmesinin vermiş olduğu emsal kararda;

   Öte yandan araç sahibinin önceden öngörmesinin ve denetlemesinin beklenemeyeceği sürücünün kurala aykırı fiili nedeniyle idari cezaya maruz bırakılması adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle de bağdaşmamaktadır.

   Bu hükme atıfta bulunarak aracın men durumunun ortadan kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

 14. Selamlar,
  Emsal dava kararı çok fazla bulamadım. Bu tür cezada genellikle dava sonuçları ne şekilde sonuçlanıyor hocam bilginiz var mı? Çünkü trafik cezaları genellikle red ile sonuçlanıyor. Bu davaya vakit ve para harcamaya değer mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu