Trafik Cezası
Trend

Ek-2/3-a trafik cezası

Ek-2/3-a trafik cezası Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, yasaktır.
Bu kurala Sürücülere karayolları trafik kanunu gereğince Ek-2/3-a trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden ek-2-3-a maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Yönetmelikler ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

Ek 2-3a itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda Ek 2/3-a yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına Ek-2-3a itiraz talebinizi yazın, Ek-2-3a dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, Ek-2/3-a trafik cezası 5010 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk Ek 2/3-a maddesine 1131 lira zam yapılarak 6141 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

Ek-2/3-a trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 3757,5 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 3757,5 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 4605,75 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var Ek-2/3-a trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde Ek-2/3-a trafik cezası ceza puanı bulunmamaktadır. Ancak sürücü belgesi ceza puanı olmuş olsaydı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, yani Ek-2/3-a trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı Ek-2/3-a trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden ek-2-3-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak Ek-2/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden ek-2-3-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak Ek-2/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araç trafikten men edilir.

Ek-2/3-a trafik cezası ihlalinden dolayı, 60 gün araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak Ek-2/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

Ek-2/3-a trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına Ek-2/3-a trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

Ek-2/3-a trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır Ek-2/3-a trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

Ek-2/3-a trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, Ek-2/3-a trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek Ek-2/3-a trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden Ek-2/3-a trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak Ek-2/3-a trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

Ek-2/3-a trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım Ek-2/3-a trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size ek-2-3-a maddesinden 5010 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 1252,5 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 3757,5 TL olan kısmı 1252,5 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

Ek-2/3-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

Ek-2/3-a trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • Ek-2/3-a trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • Ek-2/3-a trafik cezası fotopokisi,
 • Ek-2/3-a trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber Ek-2/3-a trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise Ek-2/3-a trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde Ek-2/3-a trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu Ek-2/3-a trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek Ek-2/3-a trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ek-2/3-a trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. Ek-2/3-a trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden uygulanan Ek-2/3-a trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan Ek-2/3-a trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Belediye Kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak, Ek-2/3-a trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununYönetmelikler” başlıklı 135. Maddesine istinaden uygulanan Ek-2/3-a trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

124 Yorum

 1. Selamun aleyküm
  Ben Kocaeli de ikamet etmekteyim ve türizim tasımacılıgı yapıyorum d2 yolcu tasıma belgem aracımda var noter sozlesmeli ve tursab seyahat acentasından sozlesmem var.
  Bu halde Ek-2/3-a trafik cezası yedim ve aracım baglandı.
  Kocaelide boyle bir ruhsatın bana verilemeyecegini soylediler belli bir yol güzergahımızın olmadıgından dolayı fakat ben bu cezayı sabiha gokcen hava alnında yedim. İstanbul büyüksehir belediyesinin böyle bir calısma izni var ancak benim gibi 9+1 araclara verilemiyor daha düzenleme yapılöadıgını ve önümüzdeki günlerde kurul bu konuda toplanacagını söylediler.
  Bende idare mahkemesine itiraz dilekcemi verdim cok bilinçli oldugum soylenemez daha cok sora sora bi itiraz dilekcesi verdim elimde olan belgelirimi de dahil ederek tabi. Benim bi maduriyetim var. Ve benim gibi calısan yaklasık 8000 arac var türkiye genelinde. Bu izin benim bildigim sadece istanbul belediyesinde var.
  Nasıl bir yol izlemem gerekiyor bi küçük bilgi verir seniz tesekkur ederim

  1. Merhaba Emrah,

   Öncelikli olarak mağdur olduğunuz konusunda haklısınız. Çünkü Karayolları Trafik Kanunu ek 2/3 a trafik cezası 2019 yılından bu yana İstanbul ilinde çok fazla mağduriyet yarattı.

   Ne yazık ki trafik mevzuatları yönünden değerlendirilecek olursak ktk’ nun ek-2/3-a trafik ceza maddesi uygulanmasında herhangi bir hata yok. İzin belgesi almaktan başka çareniz bulunmamaktadır.
   Ancak alamadığınız biliyoruz Trafik Sözlük ekibi olarak bugüne kadar onlarca başvurumuz oldu. Tek çözüm gerek Kocaeli gerekse de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin adım atması gerekmektedir. Çözüm üretilmezse siz ve sizler gibi aynı durumda olan kişilere ek 2/3a trafik cezası yazılmaya devam edecektir.

   Bahsettiğimiz gibi trafik mevzuatlarına göre usule uygun bir işlem. Umarız İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) ivedilikle çözüm bulur.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Hocam merhaba ben 30.12 2020 tarihinde daha önce internet üzerinde tanıştığım bir kız Arkdasimla görüştüm onu aracıma aldım seyir halinde iken sivil denetim ekipleri tarafında durduruldum ehliyet ruhsat soruldu evraklarım hepsi tamam olmasına rağmen araçtan indirildim kız arkadaşımın bilgileri aile hakkında birşeyler soruldu yeni tanistigim için net bilemedim bana ek2 3a korsan taksi işlemi yapıldı kız Arkdasimla baskıyla 3memur sürekli soru sorup sonra ona bir kağıt imzalatarak onu gönderdiler benim ise 6.142tl para cezası aracim 2ay tarfikten men edilip bağladılar Aracı alalı 2ay oldu ve ben tesktil atölyesinde çalıştığına dair belgem var dememe rağmen beni kimse dinlemedi şimdi kız arkdaşı arıyorum telefonlarıma cevap vermiyor ne sorduklarını bilmiyorum onunda ne ifade verdiğini konuyla ilgili itiraz dilekçesi gönderir misiniz eğer itiraz edersem ceza silinir mi lütfen cevap.

    1. Örnek itiraz dilekçesi gönderilmiştir. Ayrıca yolcu konumundaki kişi ile tanışmış olduğunuza dair görüşme kayıtlarıyla birlikte, ticari amaçlı taşımacılık yapmadığınıza dair kanıtlarınızı dilekçenizde sunmanızda fayda var.

 2. Merhaba Ek 2/5 ibb güzergah belgesinin olmaması yada tarihinin geçmiş olmasından dolayı ceza yazılmış aracın geçerli ibb yol ve güzergah belgesi bulunmaktadır buna itiraz etmek için dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim…

  1. Merhaba Cengizhan,

   Eğer anlattığınız gibi ise muhakkak itiraz edin cezanız iptal olacaktır. Örnek itiraz dilekçesi mail olarak gönderdik. Ancak sürecinizle alakalı olarak detaylı bilgi vermeniz durumunda, detaylı bir dilekçe hazırlamakta fayda var.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Gökhan,

   Talebini daha açık bir şekilde yazman durumunda itirazının sebebini belirtirsen daha net bir şekilde yardımcı olabiliriz. Sadece başvuru dilekçesiyle sonucu değiştiremezsin. Yine de itiraz dilekçesini mail olarak gönderiyoruz.

   Kazasız günler dileriz.

 3. merhaba 2/3a maddesine itiraz Etmiştim Denizli idare mahkemesi 60 gün mahkeme sonucu kadar durdurma kararı almıştı. Bugün gelen karar ise alınan durdurma red kararı vermişler ve İzmir idare mahkemesi itiraz yolu açmışlar. Ayrıca araç sahibi ile ceza yiyen aynı kişi değil ceza yiyen şoför 6147 TL ceza aracı 60 gün men verilmiştir şimdi bi kararı nasıl itiraz edebilirim

 4. Merhaba ek2/3 cezasi yedim. Izmir havaalanina transfer firmasinda sofor olarak calisiyordum. Lakin transferimiz izmirden aydinaydi yani ek2/3 e dahil degildi. Ve ben calisan olarak ceza yedim buna itiraz etmek istiyorum dilekce mail olarak atar misiniz. Soyle ki kendi sahsima calismiyordum aracin tum belgeleri tamamdi tursabdan onayli is yapiyorduk haksiz yere ceza yedik hemde 8 tane 5.000 tl olarak isleten defilim rezervasyonlu yolcu tasiyordumbunun da ilgili belediyeden izne gerek olmadigini biliyorum cnku izmir ve aydin

  1. Merhaba Emin, Şehir içinde yolcu indirme ve bindirme konusunda belirlenmiş bir nokta yoksa ise belediyeden izin almak zorundasınız. İtiraz dilekçesi örneği mail olarak gönderdik dilerseniz başvuru yapabilirsiniz.

 5. Merhaba,
  Gaziantep’te fabrikama ait araçla personellerimi evlerinden iş yerine getirip götürürken ek2/3a adında ceza yazıldı. bununla ilgili herhangi bir izin alınması gerektiğini duymadım. itirazda bulunsak bir faydaıs olurmu başvuru dilekçesinden de bir örnek gönderirseniz başvuru yapalım.

  1. Merhaba Tuncay, eğer yolcu taşımacılığı yapılıyor ise elbette trafik mevzuatlarında belirtilen izinlerin alınması gereklidir. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir. Ancak bu şartlarda sonucun olumlu gelmesi çok zor.

 6. Tanıdık bir ticari taksi sahibi eşini hastaneye götüreceği gerekçesiyle 1 gün taksisinde çalışmamı rica etti.Kabul ettim.Çalışırken polis durdu ve yapılan kontrollerde aracın ikiz plakalı ve çalıntı olduğu gerekçesiyle adli işlem yapıldı.Bunun yanında KTK Ek 2-3, 23 ve 32 den toplam 2.341 TL para cezası kesildi.Bununla birlikte mahkemeye sevk edildim.Yargılama devam ediyorum.Adli bir konuda polisin trafik cezası kesme yetkisi var mıdır?

  1. Merhaba Burhan, hem idari hemde adli boyutu olan bir konu eğer ki yolcu taşımacılığı ile ilgili olarak eksiklik var ise elbette trafik polisleri idari işlem yapabilir.

 7. Merhaba İstanbul’da aracım güzergah belgesi olmadığından dolayı madde ek 2-3 de ceza yedi ( şöfürle araç sahibi aynı kişi ) ve araç trafikte 60 gün men edildi sonrada biz güzergah belgesini aldık ve cezai de ödedim şimdi 60 gün tamamlanmada aracın trafikte men cezasını kaldırabilirmiyiz bunun için dilekçe örneğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim teşekkürler kolay gelsin

   1. Tekrardan merhaba ceza yazıldığı tarihte güzergah belgesi yoktu yaklaşık 15 gün sonra biz güzergah belgesini aldık itiraz edersek ceza iptal ve araç üzerinde ki men cezası kalkar mı cevabınız için şimdiden teşekkürler

    1. Cezai yaptırımlar aracın denetim esnasındaki şartlara göre uygulanır. Dolayısıyla 15 gün sonra ki edinilen evrakların geçmişe yönelik faydası olmayacaktır.

 8. İyi geceler bugün bana ek-2/3-a 6141 tl ceza yazıldı itiraz dilekçesi örneği gonderirmisiniz.
  Aracımı polis binmis bana para verdiler ve paralarin resimlerini cekmisler telefona fakat bende o paralar çıkmadı ben kabul etmedim ses kaydı almışlar ve telefon araması var ses kaydı çok net değil ihbar var dendi ne yapabilirim bu cezayı ödeyecek durumum yok yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 9. Merhaba,
  Tekirdağ’da şirketimize ait araçla personelleri köydeki şantiyeden alıp ilçe merkezine getirirken ek2/3a adında ceza yazıldı. Ancak bu düzenli yapılan bir taşıma değildir. Sadece ilçe merkezinden uzakta bir iş yapılacağı zaman zaman zaman bu şekilde taşıma yapıyordum işçilere kolaylık olsun diye. bununla ilgili herhangi bir izin alınması gerektiğini bilmiyordum. itirazda bulunsak bir faydaıs olurmu başvuru dilekçesinden de bir örnek gönderirseniz çok sevinirim. galiba itiraz süremin bitmesine 3 gün kaldı:) Şimdiden teşekkürler…..

  1. Merhaba hocam ben 26.04.2021 tarihinde arkadaşımın taksi bulamaması üzere beni arayıp havalimanına götürmem rica etti. Hatta askeriyede işteyim giriş çıkışları mevcut. Havaalanında çeviren arkadaşlara durumu anlattım ancak beni dinlemediler aracını bağlayıp 6.700 tl ceza yazdılar üzerimde ki herşeyi arabaya boşalttırdılar telefonumu ve cüzdanımı kurcaladılar üzerimde kaç tl olduğunu sordular. Arkadaşımada kağıt imzalattılar arkadaşım kağıdı okumadan imza attığını söylüyor. Bu durumda ben nasıl bir dilekçe hazırlamalıyın lütfen bana yardımcı olur musunuz

 10. Ahmet bey’e telefonla ulaştım. Konu halkında beni gayet güzel bilgilendirip problemim için gereken yolu göstermiştir. Kendisi çok iyi niyetli ve yardımcı olan biri bizzat kendisine teşekkürlerimi sundum. Buraya bakan arkadaşlar için kafasında tereddüt kalmaması içinde yazdım.

 11. Merhaba.aracım kardeşim tarafından ek 2 3a maddesi ile trafikten men edilmiştir. Trafik cezasını ödedik. Araç sahibi benim ve yaptığı ihlalden haberim yoktu. Ben idari mahkemeye dilekçe verip aracımın bağlamasını kaldırabilir miyim. Anayasa mahkemesi internet sitesinde. Bununla ilgili bir paylaşım olmuş. https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberler/norm-denetimi-basin-duyurulari/suruculerin-ihlalleri-sonucu-araclarin-trafikten-menedilmesi-kuralinin-cezalarin-sahsiligi-ilkesine-aykiri-olmasi-nedeniyle-iptal-edilmesi/. Detayı burda siz değerli bilginizle yönlendirme yaparmısınız mağdur durumda kaldım.

  1. Merhaba, gerekçeli karar karayollarının 67. maddesini kapsıyor ancak aynı hüküm bu madde içinde uygulanabilir. Başvuru yapacaksanız mutlaka bu gerekçeli kararı dilekçenizde atıfta bulunarak, ek olarak mahkemeye sunmalısınız.

 12. Ek-2/3-a maddesi gereği aracım bağlandı. Mahkemeye itiraz ettim. Toplamda 25 gün aracım bağlı kaldı. Şimdi temyizden de red geldi. Yani 35 gün daha trafikten men’i var. Aracı satabilir miyim.

 13. Merhabalar,
  Yeni aldığım iki günlük aracı oğluma vermiştim. Ancak korsan taksi kanaati verilerek ek 2/3a dan dolayı aracım 60 gün men edildi. Ceza önemli değil ama ben aracı almak istiyorum. Bu arada oğlum durumu kabul etmeyip imza atmamış. Bununla ilgili örnek bir dilekce ve karar var ise dahil edip gönderir misiniz?
  Teşekkürler

  1. Oğlunuz kabul etmese de yolcu konumunda bulunan kişiler bu durumu kabul ederek imza atmış olması gerekir. Ancak Anayasa Mahkmesinin vermiş olduğu emsal kararda;

   Öte yandan araç sahibinin önceden öngörmesinin ve denetlemesinin beklenemeyeceği sürücünün kurala aykırı fiili nedeniyle idari cezaya maruz bırakılması adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle de bağdaşmamaktadır.

   Bu hükme atıfta bulunarak aracın men durumunun ortadan kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

 14. Selamlar,
  Emsal dava kararı çok fazla bulamadım. Bu tür cezada genellikle dava sonuçları ne şekilde sonuçlanıyor hocam bilginiz var mı? Çünkü trafik cezaları genellikle red ile sonuçlanıyor. Bu davaya vakit ve para harcamaya değer mi?

 15. merhabalar yaklasık 7 hafta once 2/3 a dan ceza yedım 15 gun ıcınde ptt ye gıttım teblıgat gelmedıgı ıcın ptt ceza odemesını almadı teblıgat ta henuz gelmedı . ceza surucu ehlıyetıne yazıldı aracım 2 ay yedıemın e cekıldı 1 hafta sonra gun doluyor ceza yı yatırmadan yedıemınden aracımı alabılırmıyım .

  1. Sürücü belgesine yazılan cezalarda ayrıca tebliğ gelmez. Cezanın yazıldığı gün tebliğ sayılır. Ceza ödenmeden aracınızı alabilirsiniz ancak trafik denetleme şube müdürlüğüyle görüşmenizde fayda var.

 16. Merhabalar benimde aracım 2/3 a dan 60 gün bağlandı araç sahibi ben değilim aracı otoparktn çıkartma şansımız var mı?

  1. Yürütmeyi durdurma talebinde bulunabilirsiniz. Drift cezasında anayasa mahkemesi; ihlal yapan sürücü araç sahibi değilse araç 60 gün bağlanamaz şeklinde karar verdi.

 17. selamünaleyküm ben Kahramanmaraş tan yazmaktayim ben ek2/3a dan ceza yedim on günlük bir gurupla sozlesme yaptik merkezden ilceye faturasını KESTİK ulaştırmaya listeyi attik isin başlaması bitisi ongun ogretmem sesitli saatlerde gifip gelecekle r iki gun götürdük gidis dolu geliş bos yani bir nevi mekik tasima sonra jandarma geldi ceza yazdı belge İBRAZ etmek istedik dinlemedi açılımını yap dedik bana bundan yaz DEDİLER dedi sonra anladikki belediyeden izin almak gerekmis ama merkez ilce olunca farklı olurmu bide beledoye dilekce verdim onlarda muhatabım ulastirma oldugu seklinde yazi verdeler bizim yolcu listemiz ulastirmada mevcut ne yapabilirim saygılar

 18. Merhabalar bende 2/3a cezası aldım hatta bunun yanında trafikten men cezası aldık araç 60 gün bağlandı. Şimdi şöle Bi durum var bizim plaka 63 bu cezanın verildiği il İstanbul. cezayı yedikten sonra ibb ye gittim 63 plaka lara yol güzergah izin belgesi veremeyiz dediler 34 plaka dışında vermiyorlarmış. Ayrıca bir resmi kurumun mevsimlik orman işçilerini taşımak için görevlendirilmişti araç bunu belgeleyen yazıda var bu bilgiler ışığında bölge idare mahkemesi cezayı ve men kararını bozabilir mi.

  1. Resmi bir kurumdan iş almak yazılan cezanın hatalı olduğu anlamı taşımaz. Cezanın yazıldığı tarih itibariyle belediye yol güzergah izin belgeniz yok ise cezai işlem doğru uygulanmıştır diyebiliriz.

   1. Selamünaleyküm yeni aldigim aracimi arkadaşıma verdim arkadaşımda yeni tanıştığı kız arkadaşı yla giderken polis cevirmesine yakalanıyor kız ile söföru ayri ayri sorguya alıyor kiz da korsan taksi oldugunu söylüyor imza attırıyor 7600 ceza yaziyor bu ceza şoför mü ödeyecek yoksa arac sahibimi ve başka bir ceza olacak mi ? . ödeyecek bu durumda itiraz hakkim varmi yardimci olabilirsiniz teşekkürler

 19. 1 kasımda büyükşehire işyerimdeki personeli taşımak için izin belgesi almak amacıyla başvurdum. Ancak şoför kartı için internetten başvurduğumda sistem resmi kabul etmedi. 16 kasımda beyazmasaya şikayet başvurusu yaptım 17 kasımda resmi nasıl yüklemem gerektiğini söylediler. Bu arada belgeyi bir türlü alamadım, 17 aralıkta aracım şofördeyken bağlandı. 18 aralık tarihli izin belgesini belediyeden aldım. bağlama ve ceza iptali için Dava açsam ne olur, dilekçe gönderirseniz sevinirim.

 20. merhabalar. Tekirdağ da s plakalı aracımızın arıza yapması sebebiyle yerine gidicek araç bulamadık. Bu sebeple diğer b2 belgeli aracımız ile servis yapmak istedik. Durakta tek bir noktadan yolcuyu aldık. Fabrika yoluna girdiğimizde ise trafik jandarmalar tarafından durdurulduk. Jandarmaya aracımız bozuldu bu yüzden ilk seferlik olmak üzere bu araçla geldiğimizi ikaz ettim. içerdeki yolcularda ilk defa bu araca bindiklerini benden önce söylediler. Fakat Jandarma trafik ceza yazıp aracımızı bağladı. Şöylede bişey var s plakamızı bu aracımıza takmak istiyoruz. Bunu gerekçe göstersek aracımız bağlandığı yerden kurtarabilir miyiz?Bu durumda ne yapabilirim. Dilekçemi ne için nasıl yazmalıyım?

   1. Ben bugün eşimin arabasıyla sosyal medya üzerinden köpeğine sahiplenecek bir hanım efendiyle tanıştım İstanbul şişli ye gittim hanım efendiyi aradım köpekle geldi veterinere gidecktik sonra köpeği alacaktım fakat hanım efendi arabaya bindi ikiyüz metre sonra sivil trafik durdurdu bizi beni araçtan indirdi sorguladı yanımdaki hanimefendinin ismini söyledim durumu anlattım hiç dinlemedi sonra arabaya gitti hanım efendiyle konuştu hanım efendiye sormuş ücret karşılığı mi sizi getirdi hayır demiş durumu anlatmış fakat bizi hiç dinlemedi aracı bağladı hanımefendiye ceza yazdı o imzaladı ben imzalamadım ne yapabilirim aracım 60 gün otoparkta kalamaz lütfen yalvarıyorum yardımcı olun

 21. Merhaba Berkay
  05.03.2021 tarihinde benzinlikte benzin aldığım esnada uçağa yetişmeleri gerektiğini ve taksi bulamadığını söyleyen 2 kişiyi aracıma alarak istanbul havalimanina götürdüm girişte sivil ekiplerin durdurarak kimlik uygulaması yaptığı esnada beni araçtan uzaklaştırarak tanıyıp tanımadığımı sormaları üzerine durumu izah ettim ve sürekli saçma sapan sorular sorarak benim anlatmaya çalıştığım şeyleri hiç dinlemediler araçtaki kişilere bir kağıt imzalatmak istediler ve şahıslar ‘ uçağı kaciracağım sizin yüzünüzden sorumlusu sizsiniz ‘ şeklinde bi tavır sergilediği için onları ticari taksiye bildirerek kağıdı imzalamadan gönderdiler ve beni dinlemeden aracımı bağladılar bendinde imza atmami istediler fakat hiç birseye imza atmadım . Aracıma yayları kesik diyede ceza yazdılar araca zaten 4 kişi oturduğu zaman araç hareket etmiyor benim bu araçla öyle bir iş yapmam imkansız ve ben zaten cezaevinden izinli ayrılmıştım ( pandemi izni ) bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

  1. Trafik cezası tutanağında belirtilen ihlali yapmadım, demek yeterli olmuyor. Sulh ceza hakimliği, evet başvurucu bu ihlali yapmamış diyebilmesi için kanıt gerekiyor. Söylemle itirazlar yeterli değil ama yine de itiraz edeceğim dersen örnek trafik cezası itiraz dilekçesi gönderdim.

 22. Merhabalar
  11+1hussusi aracımla haftada 1gün 6 arkadaş inşaat temizliğine gidiyoruz şehir içinde tarafik polisleri tarafından durdurulup ek 2/3a cezası yazılıp aracım tarafikten men edildi nasıl itaraz ederim ve en kısa sürede aracımı nasıl alırım

  1. Amaç dışı yolcu taşımacılığı yapmadığınıza dair kanıt sunmanız durumunda ceza iptal olur aracınızı alırsınız aksi durumda alamazsınız.

 23. merhaba
  benim aracım turizm sektöründe hizmet veren vıp mercedes vitodur.istanbul havalimanına yabancı yolcu indirirken
  sivil polis tarafından yol güzergah belgem olmadığı için aracımı bağladılar.
  dün itibariyle belediyeden yol belgesini çıkartdım.(ibb).bana aracımı alabilmem için bölge idare mahkemesine itiraz dilekçesi yazmamı söylediler. bu tarz dilekçe nasıl yazılır bilemiyorum ,yardımcı olursanız çok sevinirim
  teşekkurler

   1. MERHABA D2 YETKİ BELGEM VAR ARAÇIM TURSAB ACENTASINA SÖZLEŞMELİ SEKILDE KİRAYA VERİLDİ KİRA SÖZLEŞMEM DE VAR İSİM LİSTELERİ İŞLİ HALDE HAVAALANINDA YOLCU INDIKDEN SONRA SİVİL HANUT TİMLERİ ARAÇ BELEDİYE YOL BELGESİ SORULMUŞ DAHA ÖNCE DEFALARCA CEVIRMEYE GIRDIK SORAN OLMADI VE CIKARMAMIŞDIK ŞÖFÖRE 6700 TL CEZA YAZILMIŞ VE ARACIM DA KORSAN DAN İŞLEM GÖRMÜŞ 60 GÜN BAGLANMIŞ ARACIM 19+1 TİCARİ RUHSATLI D2 BELGELİ ARAÇDA TÜM SÖZLEŞMELER OLMASINA RAHMEN ARACIMI KORSAN UBER TARZI BAĞLAMA HAKLARI WARMI AVUKAT TUTTUM CEZA TUTANAGI DAHIL İŞLENMEMIŞDI KENDIMIZ GIDIP ALDIK BUNA İTİRAZ ETSEK ARACIMIZI ALMA ŞANSIMIZ VARMDIIR ACABA..

 24. İyi günler
  24/04/2021 tarihinde daha önceden sitemizde oturan bir tanıdıktan kızımı dershaneden almasını rica ettim ( kızım 12. Sınıf) O da Kadıköy’den kızımı almaya gitti. Sivil memurlar aracı durdurup korsan taksi muamelesi yapıp kızıma soru sormuşlar. Kızımda annemin arkadaşı olduğunu Söylemiş. Memurlar beni de arayıp teyit aldılar ‘kaç lira anlaştınız ? Kaç yıl önce sizin sitenizde oturuyordu hangi blokta ‘ şeklinde sorular sordular. Ve adamcağıza hiç suçu yokken aracı bağlayıp ceza kestiler Ayrıca sokağa çıkma yasağı olduğu için de ceza kesmişler. Bizim elimizde Dershaneden aldığımız izin belgesi var. Dolayısıyla kızımı birinin dershanen alması gerektiğini söyledim . Bana ticari taksi ile gelebilirdi diye söylediler. Ben de covid ortamında kızımın toplu taşıma veya ticari araçla seyahat etmesini riskli bulduğumdan Serdar’dan rica ettiğimi söyledim ama ikna olmayıp ceza kestiler ne yapmam gerekli. Bu arada ban hiçbir ceza kesmediler. Eğer ben korsan taksi kullanıyorsam bana da kesmeleri gerekli değişimiydi ? Kesmediler çünkü emin değillerdi diye düşünüyorum. Ne yapmam gerekli

  1. İtirazı ceza yazılan kişi yapabilir, ticari amaçla taşınma yapılmadığına dair kanıt sunmanız gerekir. Ayrıca itiraz dilekçesine ek olarak sizin ve kızınızın beyanı ile telefon dökümünüzü eklemenizde yarar var. Öte yandan arkadaşınızla ilgili bağınız olduğ

 25. Mrh 6 mayıs bugün aracım 2/3a dan aracım bağlandı ben aydın sökede serviscilik yapıyorum aydına giden araçları bozulduğu ıçın beni aydına yönlendirdiler ben aracımı 2 ay önce değiştir muştum yeniarac değişikliğini yaptım 45 gün içinde belediye ruhsatını ala madım pandemiden dolayı bugün aracım bağlandı ne yapabilirim memurlar mahkemeye verirsen aracını 2 ay değilde 10 içinde alırsın dediler nasıl itiraz ederim zaten devamlı iş değil 3 5 günlük işti güzergahta aracım bağlandı itirazı ile mı ilçedeki yapacağım

  1. Mahkeme 10 içinde veriyorsa neden polisler 2 ay men ediyorlar bu durumu trafik denetleme şube müdürlüğüyle görüşmenizde yarar. Öte yandan itiraz cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine yapabilirsiniz.

 26. Merhaba, Gaziantep içerisinde kendi işyeri personelimizi taşıyan servis aracımız ek 2/3-a dan bağlandı ve 6700 tl ceza yazıldı. belediyeden izin kağıdı almamız gerekiyormuş. aracı çıkartmak için ne yapmamız gerekiyor. itiraz dilekçesi gönderir misiniz.

   1. anladım, ancak mahkeme itirazı ile aracı çıkarabildiğimizi duymuştum yapabilir miyiz böyle bişey ? ceza şoföre yazılmış araç işyerine kayıtlı.

    1. İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma talepli dava açıp aracınızı alabilirsiniz ancak esastan karar verildiğinde eğer yaptırım kararı çıkarsa aracınız tekrar bağlanır.

   2. Merhaba Ek 3 ten aracımız bağlandı ve bununla ilgili mahkemeye başvuracağız. Mahkemeye yazı yazmamız gerekiyor. Bu konuda destek olabilir misiniz?

 27. Merhaba benim aracım dün gece
  2/3a Sebebiyle bağlandı yani korsan taşımacılık diye geçiyor muş ben dün gece vardiyasında ablamı İşe bıraktı eve dönerken yolda babam aradı Babam servis işi yapıyor şoförün babası kalp krizi geçirmiş eve dönerken Ali abinleri alır mısın dedi Ben de Aracımı aldım eve dönerken polis ekipleri arkadan sinyal çıkarak beni durdurdular benim şahsi arabama 60 gün el kondu ama ben korsan taksicilik yapmıyorum taşımacılık da yapmıyorum ve bana iki aydır böyle çalıştığımı söyledi bildiğiniz iftiraya uğradım Çünkü ben arabamı seviyorum çok çalışarak almıştım bırakın kur sancılı arabama anamı babamı zor o tutturuyorum kirlenmesin bir şey olmasın diye ve ben haksızlığa uğradığı mı düşünüyorum nasıl arabamı geri alabilirim ne olur yardım edin Arabamda fiş aradıklarını söylediler ama hiçbir şekilde öyle ne bir belge Hiç bir şey bulamadılar hep kişisel eşyalarım vardı çantama kadar baktılar çantamda iççamaşırın vardı orkidim vardı insanların yanında hem utandım Hem rencide oldum Bildiğimiz iftiraya uğradım ben nasıl bir dilekçe yazabilirim lütfen yardımcı olun

  1. Yolcu konumundaki kişileri ticari amaçla taşımadığınıza dair kanıt sunabilirseniz ceza iptal olur, aksi durumlarda yazılacak dilekçenin çok bir ehemmiyeti bulunmamaktadır.

 28. Merhaba,
  Gaziantep’te fabrikama ait araçla personellerimi evlerinden iş yerine getirip götürürken herhangi bir uyarılma yapılmadan ek2/3a adında para cezası yazıldı ve aracım 60 gün bağlandı. bununla ilgili iznin zorunlu olduğunu bilmiyordum. itirazda bulunursam bir faydası olur mu başvuru dilekçesinden de bir örnek gönderirseniz başvuru yapmak istiyorum.yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum(hem para cezası hemde araç bağlama cezası çok saçma değil mi .bir suçun (varsa eğer) neden iki cezası var)

 29. aracımın yaşından (2007 model) dolayı d3 belgesi alamıyoruz.bu durumu belirterek aracımı otoparktan alabilirmiyim. aracı personel taşımada kullanmayacağımı taahhüt ederek.

 30. Merhaba ehliyetime korsan taksi muamelesi ile ceza yazıldı araç çıktıktan sonra cezada ödendikten sonra bu aracı kullanırken başka bir çevirmede ehliyetim veya plakam sorgulandığında daha önce böyle birşey olduğu sistemde polisler tarafından görülebilir mi yani ehliyetim veya aracım sorgulandığında önceden yapmış diye korsan muamelesi görürmüyüm?

 31. Mrb EK-3/2-A dan 6700 tl ve 60 gün men cezası yazıldı.Dolmuş hattinda araç dönüşümü yapilmakta ve hacizli yada rehinli araçların plaka indirmeden sisteme girebilmesi için noterden çalışmicağımıza dair muafakatname imzaladık ancak yanlış bilgilendirmeden dolayı çalışmaya devam ettik.Bu durumda yürütmeyi durdurma yada aracı birdaha ticari amaçlı kullanmicağımızı taahhüt edersek aracımızı çözdürebilirmiyiz

 32. MERHABA İŞÇİLERİ TAŞIYAN ŞİRKET ARACININ TAŞIMA RUHSATININ SÜRESİ DOLDUĞU İÇİN KTK EK 2/3 A MADDESİ DAYANAK GÖSTERİLEREK CEZA YAZILIP ARAÇ BAĞLANDI.RUHSAT VARSA AMA SÜRESİ DOLDUYSA BAŞKA BİR MADDEYE DAYANMALARI GEREKMEZ Mİ? BUNUNLA İLGİLİ CEZAYA İTİRAZ EDERSEK OLUMLU SONUÇ ALABİLİR MİYİZ?

 33. Merhaba ,benim aracım dün sivil trafik ekiplerince dün İstanbul avcılar da ek-3-2/a bağlandı ,araçta sabah kahvaltı yaparken cafe sahibi olan tanıdık bir abim ve acilen hastaneye gitmesi gereken eşi vardı ,uygulama noktasını uzaktan görmeme rağmen girdim. Aracımı durdurdular ve ayrı ayrı yerlerde soru sorup telefonumu incelediler. Hiçbir kanıt olmamasına rağmen 5 dk sonra ticari taksi çevirip araç içerisinde bulunanları hastaneye gönderdiler abim kendi beyanında kesinlikle korsan bir taşımacılık olmadığını ve eşinin durumunun acil olmasından dolayı rica üzerine gittiğimiz söyledi.sadece polislerin dayanağı bende 18 saniye okisiyi arama kaydının görünmesi fakat o abimin panikle heralde silmiş olmasından dolayı şüphe duyup aracımı bağladılar.Arac kayın validemin üzere itiraz sonuç verir mi,birde 2012 yılında Atatürk havalimanında bır oto kiralama transfer şirketinde çalışırken adıma aynı maddeden kesilmiş ve heralde şirketin itirazından sonra iptal edilmiş bir kayıt gördüler tabletlerinde benim haberim dahi olmadığını ve sistemlerinde de iptal edilmiş olduğunu görmelerine rağmen aracım bağlandı ,itiraz sonuç verir mi iyi günler.

   1. merhaba korsan taşımacılıktan cezai işlem uygulanan bir kişinin ehliyetinden korsan taşımacılık damgası nasıl silinir veya kaç yıl süreyle sistemde kalır

 34. merhaba havalimaninda yolcu konumunda bulunan arkadası almadan sagda durdurup arkadasdaistanbul havalimanina yetismesi gerekiyordu fakat şöylr bir durum var arkadasa seni karokola goturecebiz yoksa deyip ara imi bagladilar ayrica benim o armadasla ilgili tum bilgilere sahibim ayni koylum olmasi vnerde okudugu kac kardes oldugu tek tek bilgilerimde var beraber savciliga gidelim dedigimde ise denetimim var ve vakdim yok dedi bana arac benim usdume degil araci alma dansim varmı

 35. Merhaba iyi günler
  Sürücü belgesine yazılmış 6700 cezam var araç satış sırasında engel olur mu

 36. Taksi çıkması sarı renkli şahsi arabam ile komşumuzu gece havaalanına götürürken havaalanı girişinde durdurulup aracımın renginden dolayı korsan taşımacılık yaptığım öne sürülerek 6700₺ cezai işlem uygulanıp aracım trafikten men edildi. Aynı mahallede oturduğumuzu kanıtlamak adına e devletten ikametgah gösterme talebimizi reddetti polis memuru ve işlemi gerçekleştirdi. Ek-2/3-a dilekçesi gönderebilir misiniz

  1. Yolcunun ücret karşılığı taşındığını beyan etme ihtimali çok çok yüksek. Öte yandan cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 37. Merhaba
  Ticari aracım havalimanında d2 belgem olmadığı için bağlandı. D2 belgesine başvuru yapmıştık ama şoför alkol almadığı halde idrarında alkol çıkıyor diye vermediler. Şu an bu belgeyi aldık ayrıca araç bağlandığında taşıma yapılan kişiler şirket ortağının ailesiydi. Aracı çıkarmak için nereye nasıl başvuru yapmalıyım teşekkürlwr

 38. Merhaba. 13.10.2021 tarihinde şirket aracimizin güzergah belge süresinin dolması sebebiyle para cezası ve 60 gün aracımız bağlandı. Aracı kurtarabilmek (alabilmek) için Konu ile ilgili idari mahkemeye vermek üzere dilekçe örneği yollayabilir misiniz.
  Teşekkürler…

 39. Merhaba korsan ek 2/3 a dan 3.cezam araç komple trafikten men edilir mi?
  Ve araç benim değil eniştemin aracı aracı geri alma olasılığı yüzde kaç daha önce de ablamın aracı ile yedim ceza ancak bölge mahkemesine dilekçe vermemize rağmen yürütme durdurma kararı alındı ve red geldi son yazılan cezada gerçekten arkadaşım olduğunu WhatsApp yazışmalarinda kanitlayabilirim ceza silinir mi teşekkürler.

  1. Komple trafikten men edilmez. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 40. Merhaba, bilgilendirmeleriniz icin cok teşekkür ederim,babamin transit araci baglanmis ve 60 gun men verilmis ilgili maddeden. cezadan ziyade bu men cezasina itiraz edebilirmiyiz. Tek araci ve gecim kaynagi olmasindan ötürü. Bende itiraz dilekcesi ornegi alabilir miyim?

 41. Merhabalar ek 2/3 a dan aracım trafikten men edildi.2 aylık yasal süreci doldurmak üzereyim.Ek 2/3 a cezasını 15 günlük indirimli sürede ödedim.Araç otoparkta iken bu sürecte gecmise yönelik bir ufak kirmizi isik cezasi daha yedigimi e devletten ogrendim.Aracımi otoparktan alabilmem icin sadece ek 2/3 a cezasini ve otopark ucretini odemem yeterlimi yoksa bu sure zarfinda ogrenmis oldugum diget trafik cezasinida odemem zorunlumu.tesekkur ederim.

 42. Merhabalar, eşim adına ruhsatlı araçla arkadaşım ile dolaşırken denetlemeye takıldık korsan taşımacılık suçlamasıyla ek 2/3 a dan araç bağlandı 60 gün, benim sürücü belgeme 9125 tl ceza yazıldı, mahkemeden itiraz etmek istiyorum ne yapmam gerekir

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 43. Merhaba 28.02.2022 tarihinde tarafima Ek 2.3 A cezası kesildi ve eşimin üzerine kayıtlı plakli araç 60 günlük trafikten men olarak bağlandı. Araçta bulunan öğrenciler arkadaşımın çocukları kendi araçlarını degistirmek icin gecen hafta satıp yeni bir araç alacaklardı. Alacakları araç işlemi 2 gün uzadığı için sabah okula babaları ile birlikte taksi ile gidip akşam çıkışında da benim almamı rica ettiler. Cocuklar okuldan saat 15.00 gibi ciktiklari icin o satte taksi degisim saatine denk geldiginden çocuklar mağdur olmasın diye kendilerine yardimci oldum. Çocukları okul çıkış saatinde 1 günlüğüne ben aldım. Yolda aracımız uygulamaya alındı. Beni araçtan indirdikten sonra araçtaki çocukların kim olduğu isimleri soruldu. Bende cocuklarin isimlerini soyleyip arkadaşımın çocukları oldugunu memur arkadaslara soyledim. Babalarinin araçlarını sattığını ve babalarinın işte olması sebebiyle bir günlüğüne benim kendilerine yardimci olmami istedikleri için okuldan çocukları aldigimi söyledim. Bu işi para karşılığı yapmadığımi belirttim. Çocuklara da benim kim olduğumu soyadımı bilip bilmediğimi sormuşlar. Bir günlüğüne alınan okul cağındaki çocuklar soyadımı bilmediklerini babasinin arkadaşı olduğumu söylemişler. Durum bundan ibaret.

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu