Trafik Sözlüğü

ÜDY 3 Belgesi Nasıl Alınır?

Üst düzey yöneticilik belgesi 4 gruba ayrılmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı yolcu ve yük taşımacılığı alanında kullanılması gereken bir belge olarak, taşımacılık alanında faaliyet göstermekte olan firma yetkilisinin alması gereken belgeler arasında yer alır. ÜDY 3 belgesi uluslararası alanda eşya ve kargo taşımacılığı işletmeleri için geçerlidir.

ÜDY 3 Belgesi Hangi Alanları Kapsar?

ÜDY 3 belgesi kimler alabilir; Uluslararası alanda eşya ve kargo taşımacılığı yapmakta olan firmaların yetkisinin alması gereken belgelerden biridir. Eğitim ve sınav dahilinde alınan belge, Milli eğitim yetkisiyle alınabilmektedir.

  • Yük ve eşya taşımacılığı yapan firma yetkilisi için zorunludur.
  • Yük, eşya ve kargo taşımacılığı alanında lojistik alanda çalışanlar için alınması gerekmektedir.
  • En az lise mezunu olan yetkililer ÜDY 3 belgesi alabilmektedir.
  • TİO taşıma işleri organizatörlüğünde alınmalıdır.

ÜDY 3 Belgesi Ne İşe Yarar?

ÜDY 3 Ne İşe Yarar?
ÜDY 3 Ne İşe Yarar?

ÜDY 3 belgesi ne işe yarar; ÜDY 3 belgesi uluslararası alanda lojistik hizmetler sağlayan firmalar için kullanılması zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Hem yurtiçi hem de yurtdışı alanda eşya, kargo ve yük taşımacılığı yapan firmanın profesyonelliğini ve kapasitesini göstermektedir. Ulaştırma bakanlığı tarafından yurtdışı alanlarda faaliyet göstermekte olan firmalar için zorunlu tutulmuş, trafik adabı, ilk yardım, Pazar ve piyasa şartları aynı zamanda mesleki ahlakı kapsayacak şekilde ilerleyen bir eğitim programına sahiptir. Özellikle yurtdışı ticaret alanındaki mevzuat eğitimi için önemlidir.

Peki bu belge nasıl alınır ve kimler almalıdır. Bunun için ÜDY Belgesi Alma Şartları yazısını inceleyebilirsiniz.

ÜDY 3 Eğitim Ve Sınavları

ÜDY 3 uluslararası yük, kargo ve eşya taşımacılığı alanında kullanılmakta olan karayolu mevzuatında yer alan bir belge olarak tanımlanmaktadır. ÜDY belgesi yeterlilik sınavı için gerekli olan 104 saatlik eğitimin % 80 oranında katılımı zorunlu tutulmuş, aynı zamanda trafik güvenliği, gümrük ve tır mevzuatları üzerine de eğitimleri kapsamaktadır.

ÜDY 3 Ders Programları Mesleki yeterlilik eğitimleri içerisinde yer alan ÜDY 3 özellikle uluslararası alanda faaliyet gösteren firmalar için gerekli olan 4925 sayılı karayolu taşımacılığını yönetmeliğidir. Bu kapsamda, gümrük, dış ticaret mevzuatı, trafik yönetmeliği ve yasal sorumluluklar üzere ulaştırma mevzuatı kapsamında dersleri içermektedir.

Üdy 3 belgesi alan yönetici adayları ayrıca üdy 4, ody 3 ve ody 4 belgesini de almış olurlar. Bu belgenin sınavını Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca yapılmaktadır. Sınavlarda toplam 40 soru sorulur. Bu 40 sorudan 28 tanesine doğru yanıt veren adaylar sınavda 70 puan alarak başarılı kabul edilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu