Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar?

Araç sürücülerinin alması gereken eğitimlerden biri olan psikometri, dikkat dağınıklığı, biliş, hafıza ve muhakeme becerilerini kontrol etme sürecidir. Motor beceriler, reaksiyon hızı, vücut koordinasyonu ve psikomotor becerileri içeren bu teknik, sürücü koltuğunda oturan herkes için önemli bir yer tutmaktadır. Psikoteknik belgesi ne işe yarar? Psikoteknik belgesi, özellikle ticari araç kullanıcıları için önemlidir, risk alma, saldırganlık, kendini kontrol etme ve beklenmedik durumlar karşısında davranışı ele alır. Bir sürücünün davranışını, kişilik özelliklerini ve motor becerilerini inceleyerek standart bir sürücü olma potansiyellerini ölçerler.

Psikoteknik ne işe yarar? Trafikteki diğer araç yolcularının ve yayaların güvenliği için önemli olan psikoteknik belgesi, uzun mesafelerden sonra ticari araç kullanımının psikolojik durumunu kontrol etmek için önemli bir değerlendirme sistemidir.

Psikoteknik Testi Neleri Ölçer?

Psikoteknik ne işe yarar? Yaklaşık 1 saat 15 süren Psikoteknik belgesi, psikolog olan bir adayın huzurunda gerçekleştirilmiştir. Bu test sırasında Sağlık Bakanlığı onaylı test cihazlarında belirli standartlara göre yapılmaktadır. Ticari sürücü tarafından talep edilen bu test, trafikte görsel algı/hafıza, el-uzuv koordinasyonu, psikomotor beceri, refleks, dikkat ve çevresel görüş gibi çok önemli özellikleri ölçmektedir.

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?
Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

Psikoteknik belgesi ne işe yarar? Teknisyen belgesi, ticari sürücüler için Src belgesi ile birlikte 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre yük ve binek araç sürücülerinin yeterlilik testinden geçmeleri için gereklidir. Teknik Rapor 50 süren testlerle elde edilen bir belgedir.

Aday sürücülerin ticari araç kullanabilmeleri için psikoteknik raporuna ihtiyaçları olsa da, bunu prosedürlere ve yönergelere uygun yerlerde aldıklarından emin olmalıdırlar.

Psikoteknik Belgesi İçin Ne Gereklidir?

Gerekli evrak işlemlerine geçmeden önce bu önemli noktanın gözden kaçırılmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Psikoteknik için öncelikle bir ehliyetinizin olması gerekir. Türk vatandaşı olmayanlar, il göçmenlik dairesi tarafından verilen oturma izni almak zorundadır.  Ticari araç sürücüsünün psikoteknik alması için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Ehliyet fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Ehliyet iadesi için ise ceza tutanağının fotokopisi gereklidir. (sürücü belgesine el konulduysa)

Psikoteknik raporların fotoğraf içermesi zorunlu değildir. Aday sınava girdiğinde sistem otomatik olarak resminizi kaydedecektir.  Psikoteknik Belgesi Fiyatı için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Psikoteknik Kimlere Zorunludur?

Psikoteknik ne işe yarar? Psikoteknik sertifikasına sahip olmak isteyenler için; taksi şoförü, kamyon ve kamyonet şoförü, okul servis şoförü, otobüs kaptanı, personel taşıma şoförü, otobüs şoförü minibüs ve her türlü ticari ulaşım şoförü için psikoteknik belgesi gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Psikoteknik Belgesi Cezası Ne Kadar?

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar? 4925 Sayılı Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nin gerektirdiği psikoteknik belgesi, sürücünün nasıl güvenli bir şekilde sürüş yapılacağına dair fikir sahibi olmasını ve yol durumunu yönetmesini sağlayan bir dizi gereklilikten sonra düzenlenen bir belgedir. Belirli sürücü kursları ve kurumlarından ücretli olarak alabileceğiniz materyaller, bu kurumların açmış olduğu kurs ve sınavlara katılımınız sonucunda alabileceğiniz materyaller arasındadır. Dersler ve sınavlar düzenli ve belirli günlerde yapılır. Uygulamaların ve sınavların içeriği, sürücünün motor becerilerini kullanacak profesyoneller tarafından, gözlemler ve testler eşliğinde üretilir.

 Bu uygulamalar, 1 saat ile 13:30 arasında uzman psikologlar eşliğinde yapılacak bir testin ardından simülatör ile birlikte verilmektedir. Henüz psikolojik becerilerini geliştirmemiş ve trafik kurallarını ihlal etme olasılığı bulunan aday sürücüler bu sertifikayı alamayacak ve ticari araç kullanımına uygun sayılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu