Trafik Cezası
Trend

46/2-h trafik cezası

46/2-h trafik cezası Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü kara yollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 46/2-h trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununKara yollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46/2-h maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Karayollarında trafiğin akışı ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

46 2h itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 46/2h yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 46-2h itiraz talebinizi yazın, 46-2h dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, 46/2-h trafik cezası 1002 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 46/2h maddesine 226 lira zam yapılarak 1228 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

46/2-h trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 751,50 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 751,50 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 921 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 46/2-h trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 46/2-h trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yani 46/2-h trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 46/2-h trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-h maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 46/2-h trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-h maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 46/2-h trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden 46-2-h maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 46/2-h trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 46/2-h trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

46/2-h trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 46/2-h trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

46/2-h trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 46/2-h trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

46/2-h trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, 46/2-h trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 46/2-h trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 46/2-h trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 46/2-h trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

46/2-h trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 46/2-h trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 46-2-h maddesinden 1002 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 250,5 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
751,50 TL olan kısmı 250,5 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

46/2-h Kusur Oranı

46/2h Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

46/2-h kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 46/2h
46/2-h kusur oranı

46/2h yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/46-2-h-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

46/2-h trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

46/2-h trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 46/2-h trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 46/2-h trafik cezası fotopokisi,
 • 46/2-h trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 46/2-h trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 46/2-h trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 46/2-h trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 46/2-h trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 46/2-h trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

46/2-h trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 46/2-h trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden uygulanan 46/2-h trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 46/2-h trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, 46/2-h trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununKarayollarında trafiğin akışı” başlıklı 46. Maddesine istinaden uygulanan 46/2-h trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

254 Yorum

 1. 46/2-h trafik cezasının itiraz dilekçesi göndermenizi rica ederim.
  Ceza konusu olan mevki eve gidiş güzergahımdır. Fakat ana cadde üzerinden hiçbir ara yola dönüş yapmadan gittiğim bir yoldur. Cezaya konu olan sokağa girmek gibi bir olay kesinlikle olmamıştır. Ceza makbuzu ile herhangi bir resim gönderilmemiştir. bu konuda yardımlarınızı rica ederim.
  Saygılarımla.

  1. Merhaba Ahmet,

   Öncelikle aracınızda araç içi kamera var ise bu sizin için iyi bir avantaj olacaktır. Çünkü 46/2h maddesi özetle ters yöne girme cezası olarak tanımlanır. Eğer araç içi kameranız yok ise ters yön cezası tam olarak nerede yazıldığı tutanakta belirtilir ve aracınızla ters yöne girmediğinize dair çevre iş yerlerinden güvenlik kamerası görüntüsü bulabilirseniz iptal gerekçesi olacaktır.

   Ne yazık ki ters yöne cezalarında fotoğrafla ispat zorunluluğu yoktur.

   Kazasız günler dileriz.

     1. Merhaba 46/2-h ters yön itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz.
      Çift yönlü gidiş geliş olan ve orta refüj olmayan bir yolda motorsikletime 1338 tl ceza yazılmış. İtiraz etmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz

     2. Tutanakta belirtilen tarih, saat ve şehirde bulunmamama rağmen araç plakama 46/2-h numaralı maddeden ceza yazılmış,

      46/2-h ters yön itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

     3. Tutanakta belirtilen tarih, saat ve şehirde bulunmamama rağmen araç plakama 46/2-h numaralı maddeden ceza yazılmış,

      46/2-h ters yön itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?
      Örnek dilekçenin mail adresime gönderildiğini belirtmişsiniz fakat mail kutusunda mailinizi bulamadım, tekrar gönderebilir misiniz?

    1. Diyarbakır’da ikamet etmekteyim 03/09/2020 tarihinde Adıyaman kahta ilçesinde ceza yediğine dair tebliğat geldi 46-2/h ile ilgili itiraz etmek istiyorum çünkü kahtayi hiç bilmiyorum vatandaşa sorduğumda ilerde yıl kapalı hemen burdan 50 metre soldan tersten git dediler ve bende gittim fakat trafik ekibi ordan geçiyordu anons edip plakana ceza yazıldı dendi

   1. İyi günler bana iki ay önce 46/2h maddesinden cezai işlem uygulanmış olup tarafıma herhangi bir tebligat ulaşmamıştır ben bu tarihi Hatirlamiyorum ben şimdi bunu nasıl ispat edeyim .Tesadufen e devlet sayfamda baktim bana yazılmış bir caza yazılmis .bulunduğumuz yerde ve belirtilen güzergahta ters yönde gitme gibi bir şansımız yok.bu konuda mağdurum

    1. Trafik cezası tutanağında belirtilen ihlali yapmadım, demek yeterli olmuyor. Sulh ceza hakimliği, evet başvurucu bu ihlali yapmamış diyebilmesi için kanıt gerekiyor. Söylemle itirazlar yeterli değil ama yine de itiraz edeceğim derseniz örnek trafik cezası itiraz dilekçesi gönderilmiştir.

    1. Merhaba Barış,

     46/2h trafik cezası itiraz dilekçesi mail olarak gönderilmişti mail adresinizi kontrol edin. Herhangi bir aksaklık olmaması adına tekrar gönderim sağlıyoruz.

     Kazasız günler dileriz.

     1. Merhaba Satılmış,

      İtiraz dilekçenizi gönderdik. Ancak somut bir veri sunmanız gerektiğini unutmayın sadece dilekçe ihlal yapmadığınızı belirtmek iptal sebebi değildir.

      Kazasız günler dileriz.

 2. 46 2h için trafik cezasının itirazı için bir dilekçe göndermenizi rica ediyorum .

  1. Merhaba 46/2-h ters yön itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz.
   1338 tl ceza yazılmış. İtiraz etmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz

 3. 46/2h ile ilgili trafik cezası itiraz dilekçesi örneği lazım bana da . yardımcı olursanız teşekkür ederim.

   1. İyi günler..pazar kurulu olduğu için mecburiyetten girdiğim ve hic bir sekilde trafik akışına zarar vermediğim anda ters yön cezasi yazılmış..napmaliyim fahri trafik müfettişi ihbarı ndan.

  1. Merhaba Ümran,

   46/2-h cezası ters yönde araç kullanmak, yani halk arasında ters yöne girmek olarak bilinmektedir. Sadece itiraz dilekçesi hazırlayarak başvuru yapmanız sonucu değiştirmeyecektir. Aracınızla ters yöne girmediğinize dair somut bir veri sunmanız gerekmektedir. İtiraz dilekçe örneği gönderilmiştir.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Recep,

   İtirazının sebebi hakkında detaylı bilgi verir misin? Sadece itiraz edeceğim sebep yok diyorsan, “cezamın iptal edilmesini istiyorum” şeklinde tek satırlık bir dilekçe ile başvuru yapabilirsin.

   Kazasız günler dileriz.

 4. Merhaba,

  Telefondan ulaşamadım, buradan yazıyorum.

  Tarafıma 21.02.2020 tarihinden itibaren Temmuz 2019 dönemine dönük 46-2-h maddesine istinaden cezalar tebliğ edilmeye başlandı. 1 hafta içerisinde 6 ceza geldi. Geçiş yaptığım yer Sefaköy’ de bir ara sokak, başka araçlar geçiyor diye ben de geçiyordum, eds olduğunu da bilmiyordum. İşin kötü tarafı ben oradan belki 40-50 kere geçtim sonraki tarihlerde de. Yani arabamı satmam gerekir gözüküyor gelecek cezaları ödeyebilmek için. Epey zor durumdayım, yapılabilecek bir şey var mı?

  Teşekkürler,

  1. Merhaba Fatih, Karayolları Trafik Kanununa göre ihlal sayılan ters yöne girme cezası fiilini gerçekleştirdiğini düşünüyoruz. Ancak cezanın tarihler bir birini takip eden günler mi? Muhakkak itiraz etmelisin esasen bu fiili gerçekleştirmişsin ancak tebliğ süresi kısa vadede yapılmış olsaydı bu ihlalleri gerçekleştirmeyebilirdin. Tavsiyemiz cezaları ödeyerek itiraz etmen olacaktır. Çünkü itirazların kabul edilmeyebilir.

   İletişim numaralarımız alt yapı ve yönetim merkezi değişikliği nedeniyle kısa süre daha kullanılmayacaktır.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Tekrar Merhaba,

    Sizde bu duruma itiraz için örnek bir dilekçe var mı? Varsa paylaşabilir misiniz?

    Teşekkürler

     1. Merhaba,

      Dilekçe ulaşmamış gözüküyor, tekrar gönderebilir misiniz?

      Teşekkürler

     2. Merhaba,

      Bir şey daha sormak istiyorum, cezaya itiraz için için sulh ceza mahkemesine başvuru süresi, ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün mü?

      Teşekkürler,

     3. Evet Fatih, cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde sulh ceza hakimliğine itiraz için başvurabilirsin.

     4. Merhaba,

      Ceza %25 indirimli ödeme de cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün değil mi?

      Teşekkürler,

 5. merhaba eve giderken devamlı kullandığım yolda bana 46/2-h cezası kesilmiş . cezanın kesildiği yol gidiş geliş yol tek yönlü değil nasıl tek yön cezası kesiliyor anlamıyorum . bunun için itiraz dilekcesi gönderirmisiniz kolay gelsin .

  1. Merhaba Murat,

   Anladığımız kadarıyla iki yönlü karayolunda size 46/2h ters yöne girme cezası yazılmış. Yolun iki yönlü olduğuna dair gerekli fotoğraflama yaparak dilekçenizin eki’nde sunmayı unutmayın. Dilekçeniz mail adresinize gönderildi.

   Kazasız günler dileriz.

 6. Her zaman kullandığım yolda ceza yemişim. Hata olabiliyor mu?
  Merhaba. 46-2h itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?
  Tebliğden sonraki ilk 15 günde cezayı indiirmli ödedikten sonra mı itiraz etmeliyim? Teşekkürler.

  1. Merhaba Selahattin,

   Aynı yolu her zaman kullanmak ihlal yapmıyorsunuz anlamı taşımaz. Ya her gün ihlal yapıyorsanız? Öncelikle güzergahınızı kontrol edin eğer herhangi bir ihlal yapmıyorsanız, cezanın yazıldığı mevkinin herhangi bir ters yön olmadığını fotoğraflama yaparak dilekçenizin eki’nde muhakkak sunun dediğiniz gibi ise cezanı iptal olacaktır. Kanunen bir zorunluluk değil ancak cezayı ödedikten sonra itiraz etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü ceza iptal olmazsa yasal faizi ile birlikte ödemeniz gerekir.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Harun,

   46/2-h ceza maddesine itiraz sebebiniz hakkında bilgi verir misiniz? Talebinize göre sizlere yardımcı olacağız.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Trafik işaretleri uygun bir şekilde yerlestirilmemis. Görünür lugu az. Ve 7 metre lik bir alanda girme yasağı var . Her gün milyonlarca insanın geçtiği ve ceza işlem yapılmadığı Bir yer de yemişim.

 7. Göndermiş olduğunuz dilekçe ile dava açtım çok teşekkür ederim. Sonuç ne zaman çıkar?

  1. Merhaba Emir,

   Başvuru yaptığınız hakimlikteki dosya yoğunluğuna bağlı olarak süre değişiklik gösterir. Net olarak gün vermek mümkün değil. Sabırla beklemeye devam edin.

   Kazasız günler dileriz.

 8. merhaba bana da 46/2-h cezası kesilmiş 7/19 da kesilmiş daha yeni e-devlete yollanmış fakat ne resim ne ceza ilçesi ne düzenlendiği yer var ne yapmalıyım ve bana da itiraz dilekçesi yollarmısınız şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Miraç, öncelikle Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne giderek trafik cezası döküm belgesi almalısın. Cezaya dair detaylı bilgileri öğrenebilmek için. Fotoğraf olmaması 46/2h ceza maddesi için iptal sebebi sayılmamaktadır. Dilekçe örneği gönderilmiştir.

 9. Merhaba ;
  46/2-H maddesinden 1.228,00 ₺ tutarında ceza yazılmış . İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz ? Teşekkür ederim .

 10. iyi günler…bir arkadasimin cocugunu okuldan almak icin iş çıkışı okula gittim ,bildigim bir sokak degildi..ana caddeden sokaga giriste donus yasagi var fakat ben o taraftan degil de dönüş yasağı olmayan taraftan girdim..sonra okulun bahcesine girdim cocugu aldiktan sonra bahceden sola dönmem gerekirken saga döndüm..ama okulun kapidinda sağa dönüs yasagi veya tek yön belirten herhangi bir isaret ya da tabela yok.fotograflarini da cektim…tek yön oldugunu bilmedigim bir sokak oldugu icin sağa döndüm..10 metre kadar gittikten sonra karsima trafik polis aracı geldi..bana selektör yapinca ters yön oldugunu anladim hemen sag taraftaki sokaga girdim yoluma devam ettim..bir hafta sonra bana 1228 tk ceza tarafima teblig edildi..itiraz etsem sonuc alir miyim? İtiraz dilekcesini bana gönderir missinz?

  1. Merhaba Gürbüz, yolu bilmek veya tanımak zorunda değilsin ancak seyir güzergahında bulunan trafik işaret ve levhalarına uymak zorundasın. Eğer hareket ettiğin istikamette ters yön işareti veya tek yön tabelası var ise itirazın olumsuz sonuçlanacaktır. Örnek ters yön itiraz dilekçesi mail adresine gönderilmiştir. Merak ettiğin ve sormak istediğin diğer hususları buradan sorabilirsin.

 11. Merhaba ücretsiz sunmuş olduğunuz hizmetlerinizden faydalanmak istiyorum. 46/2H maddesine binaen itiraz dilekçesini paylaşabilirmisiniz?

   1. Merhaba 01.04.2022 tarihinde gidiş geliş olan yolda araç plakama 46/2h cezası düzenlenmiştir itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz saygılar

 12. Merhaba
  46/2h itiraz dilekçesini göndermenizi rica edeceğim. ben ters yöne girmedim kesin fahri trafik yazı bu cezayı

 13. Merhaba
  46/2h itiraz dilekçesini göndermenizi rica edeceğim. İyi çalışmalar dilerim.

 14. Merhaba
  46/2-H itiraz dilekçesini göndermenizi rica edeceğim. İyi çalışmalar dilerim.

 15. Merhaba
  46/2-H itiraz dilekçesini göndermenizi rica edeceğim.
  aracı kullanan ben değildim ceza plakaya yazılmış.
  girişe kapalı yada sola dönülmez levhası bulunmuyor
  İyi çalışmalar dilerim.

 16. Merhabalar E Devletim den Iğdır tuzluca yolu 32.500 km 46/2-h maddesinden tarlada çalışmak üzere giden traktöre ceza yazılmış İtiraz Dilekçesi rica edebilir miyim teşekkürler

 17. Öncelikle verdiğiniz hizmet icin tesekkur ederim ben 46/2-h ceza islemini e-devlet üzerinden mesaj yoluyla öğrendim. Girdiğim ters yönü farketmemisim ki hastahanenin yanindaki bir sokak ve ben acil bir durum icin hastahaneye gidiyordum ayrıca bu duruma sebep olan kavsaktaki karışık yol sistemiydi çünkü hastahaneye giden yol farklı bir uygulama ile kesilmişti. Sorum eğer bu şekilde itiraz edersem iptal edilme ihtimali varmıdır. Bana bir itiraz dilekçesi gonderirmisiniz

  1. Merhaba Ayhan, eğer girmiş olduğunuz istikametin girişin yolun ters yön olduğunu bildiren trafik işareti var ise itirazınız olumlu sonuçlanmayacaktır. Elbette itiraz etmeniz için bir engel yok, itiraz hakkınız var e-posta adresinize örnek dilekçe gönderimini sağladık.

 18. Merhaba.İşyerimiz köşe başında bulunmaktadır.
  Arabalarımızı park etmek için bazen tek yönlü sokağa manevra ile girip geri çıkıyoruz.
  Bu esnada 46/2h maddesinden ceza yedik.
  Rica etsem dilekçe gönderebilirmisiniz.

 19. selam istanbulda otoruyorum ama gebzede trafik musavirinin kestigi ters yon cezası geldi,itiraz etsem fakat gebzede olmadıgımı veya istanbulda oldugumu nasıl kanıtlarım bilmiyorum,itiraz icin kocaeli sulh mahkemesinemi basvurmam gerek ayrıca arac esimin uzerine vekaletle basvurabilirmiyim ve rica etsem itiraz dilekcei yollarmisiniz

  1. Vekaletle başvuru yapabilirsiniz. Kocaeli nöbetci sulh ceza hakimliğine sunulmak üzere İstanbul nöbetci sulh ceza hakimliğine başvuru yapabilirsiniz. Hgs, Kgs kayıtlarından aracınızın istanbul ilinde olduğunu kanıt olarak sunabilirsiniz. Dilekçeni gönderilmiştir.

 20. merhabalar,
  sitemin önünde yol çalışması olduğu için tüm sitedeki araçlar giriş için ters yönü kullanmak durumunda kalıyordu. çünkü başka bir yol yok. Buna istinaden tarafıma 46/2-H cezası geldi. İtiraz dilekçesi örneği paylaşabilir misiniz ?

     1. sayın yetkili.ilgili dilekçe dün itibari ile gönderildi dediniz yalnız mail e gelen hiç birşey yok.mail adresimi kontrol edip tekrardan gönderim sağlarsanız sevinirim

     2. Merhaba mail adresim doğru. Başka bir mail adresi veriyorum tekrar gönderim sağlarmısınız

 21. ana caddeye açılan sokak , karakol binası bulunduğu için hain darbe girişiminden sonra kaymakamlık kararı ile 3yıldır kapalıydı.geçen 21 ocak2020 açılmış. ancak herhangi bir bildiri veya taleba konulmadı.ama daha sonra konulmuş. karakolun girişine sokağı ters istikamette gözetleyen bir kamera konmuş. 29/1/20 tarihinde sokaktan evime giriş yaptım. 3ay sonra pandemiden dolayı evde olmadığım için ceza adresime teslim edilemedi. muhtarda ben facebooktan paylaştım dedi. cezayı halen ödemediğim için muayene randevusu alamıyoruzmahkemeye itiraz edip kaymakamlık yazısını delil sunsam ceza iptal olurmu? yoksa cezayı ödeyip sonramı itiraz edeyim? sonuç ne olur? tşkler. dilekçe örnği gönderirmsiniz?

  1. Kaymakamlık yazısı dediğiniz ilgi sayılı yazı 21 Ocak 2020 tarihinde yolun tekrar trafiğe açılmasını belirtiyorsa sizin lehinize herhangi bir durum söz konusu değil. Ayrıca yolun girişinde taşıt giremez levhası mevcut mu?

   1. ceza yazıldığı tarihte tarihte yoktu . ama karakolkamerası çalışıyordu.tşkler. dilekçe örnği gönderirmsiniz?

 22. İyi günler. Bugün elime 46/2-H ile yediğim ceza ulaştı. Bu yolu kullandım bunu kabul ediyorum ancak siteye girmem için kullanacağım 2 yolda da çalışma vardı. Kullanma mecburiyetim oluştu. Bununla ilgili itiraz etmek istiyorum. Sizce kazanabilir miyim ve itiraz dilekçesi gönderebilirseniz sevinirim.

 23. Merhaba ;
  46/2-H maddesinden 1.228,00 ₺ tutarında ceza yazılmış . İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz ? Teşekkür ederim .

 24. 14.10.2020 tarinde saat 13.24 Antalya Kemer merkezde 46/2h maddesinden ceza yazılmış, 02.11.2020 tarihinde e devlet üzerinden mesaj ile bildirim aldım, posta ile tebligat yapılmadı henüz, olaya ait fotoğraf ve videoda olduğunu zannetmiyorum. Çünkü ben Kahramanmaraş ta yaşıyorum, olay yeri bana 850 km. ve ben 10 yıldır hiç gitmedim kemere, olay günü ve saatinde aracım evimin otoparkında, kamera kayıtıda mevcut. Ben mahkemeye video kaydını nasıl ibraz edeceğim?, cezayı hemen yatırmalı mıyım? Yoksa mahkeme sonucunu mu beklemeyim?

  1. Aracınıza ait hgs/ogs kayıtlarını gösteren bir belge ile dilekçenizde durumunuzu belirtin. Ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde hazırlamış olduğunuz dilekçe ile cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuru yapabilirsiniz.

 25. KAVŞAKTA DÜZ GİDENE KIRMIZI SAĞA DÖNÜŞTE YEŞİL IŞIK YANIP SÖNÜYOR ANCAK SAĞA DÖNMEK İÇİN EMNİYET ŞERİTİNE GİRMEK MECBURİYETİM VAR BUNA RAĞMEN EMNİYET ŞERİTİNİ İHLALDEN FAHRİ MÜFFETTİŞ TARAFINDAN CEZA YAZILMIŞ İTİRAZ EDECEĞİM DİLEKÇE YOLLARMISIN AYRICA ŞANSIM VAR MI

  1. Örnek itiraz dilekçesi gönderilmiştir. Ancak böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlayacak bir video görüntüsü sunabilirseniz cezanız iptal olur. Kaldı ki emniyet şeridi kullanıldığınızı beyan ediyorsunuz, cezanız iptal olmayacıktır.

 26. Merhaba. Gidiş geliş yol olan bir caddeden yine aynı şekilde gidiş geliş olan caddeye girişe fahri trafik müfettişi tarafından 46/2-H maddesi kapsamında ” Aksine işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi ” açıklaması ile ceza yazılmıştır. Sadece trafik ceza tutanağı mevcut olup fotoğraf vb görsel bulunmmaktadır. Her şeyden önce yok zaten çift şerit hem gidiş hem geliş bulunan bir yol tek yön değil. Cezanın neye dayanılarak yazıldığı hakkında bir bilgimiz yok. Ancak zaten tek yön olmayan bir caddede nasıl ters yön cezası verilebilir. Caddede gidiş geliş yön tabelası da mevcut. Tek bir ihtimal var o da yol kenarına birden fazla araba park edilmişse mecburen onun yanından geçmek. Ancak 1 ay önce tarihli ceza yeni tebliğ edildi. Böyle bir durumunun yaşandığını da hatırlamıyoruz. Konuya ilişkin itiraz dilekçesi iletir misiniz rica etsem. Teşekkürler iyi günler.

 27. Merhaba,
  başkasının kullandığı aracımın plakasına kanıtsız olarak 46-2h maddesinden trafik cezası kesilmiş. Ancak tespit edilen kural ihlalinin olduğu sokağın bir kısmı tek yön bir kısmı çift yön trafik akışına sahiptir. güzergahım gereği ilgili sokağın çift yön kısmını kullanıyorum ancak ters yöne girmiyorum. sokağın belirttiğim şekilde olduğuna ilişkin harita ve fotoğraflarını temin ettim. cezada kanıt olmadığı, cezanın kişiye değil plakaya yazılmasının doğru olmadığı konularında itiraz etmeyi düşünüyorum. sizce davayı kazanma ihtimalim var mı? bu kapsamda örnek bir itiraz dilekçesi gönderebilirseniz memnun olurum. şimdiden teşekkür ediyorum.

 28. Fahri Müffettiş 46-2h ters yön cezası yazmış. Araç kendi üzerime değil. Nasıl bir dilekçe yazmalıyım ?
  Teşekkürler,

 29. çift yönlü bir caddede (gidiş, gelişli) tek yönlu kara yolunda ters yonde araç sürme 46/2-h olarak fahrı trafık muffettışınce ceza tutanagı duzenlenmış nasıl bır ıtıraz dılekcesı hazırlayabılırım.? caddenın cıft yonlu oldugunu belırten fotoları dılekceye eklesem etkılı olurmu? 46/2-h ters yön itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz tşkler

 30. Hayırlı günler ben ters yönde olmama Rağmen trafik polis ekipleri caddede devriye halindeyken Ben de bulunduğum sokaktan ( ters değil) polislerin bulunduğu caddeye çıkarken cep telefonu ile konuşuyordum O sırada trafik polislerinin ekip otosundan bana anons yapıldı cep telefonuyla konuşuyorsun diye Ben cep telefonu ile konuşmaktan ceza geleceğini düşünürken ayrıca Ters yön cezası da vermişler 46/2-h ters yön örnek itiraz dilekçesi gönderebilimisiniz

 31. Merhaba.Navigasyonun girdirdiiği sokak ters yönmüş.Ceza kesildi.İtiraz sebebi olur mu bu durum?

 32. Merhaba,
  02.03.2021 tarihinde tarafıma belirtilerek ters yön cezası kesilmiştir. Emniyet şeridinden de çıkmış, yan toprak bir alanda 100 mt kadar ters gittim. Tam karşımda polis otosu geldi ve bir müşterime gitmek için yerinin kaçırdım dememe kalmadan; tutanak evine gidecek diye bir söylemle karşılandım. Bulunduğum alan bir yol değildi, karşı taraftan gelen araçlara hiçbir şekilde tehlike oluşturmadım, sadece toprak bir alanda 100 mt gittim ve karşılığında bu maddeden bir ceza aldım. Bu konuda sizden bir dilekçe örneği ve ceza iptali konusunda şansımın ne olduğunu öğrenmek isterim. Teşekkürler..

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.

 33. Merhabalar. Stajyer avukatım. Mahkeme imza günümün ilk günü olmasından ötürü babamın üstüne kayıtlı araçla ikamet ederken 46/2-G maddesi tetbik edilerek ceza yazılmış. Halk tabiriyle makas olarak adlandırılan “birden fazla ve ard arda” şerit ihlalim yoktur. Sol şeritten sağ şerite kontrollü geçiş yapmama rağmen fahri müfettiş tarafından yazılan ceza tarafıma tebliğ edildi. Yazacağım dilekçede olağan teknolojiyi dayanak göstererek ve emsal yargıtay kararını da örnek alarak “fotoğraf veya video kaydı” gibi emarelerin olmadığını, tarafımın yaptığı ihlalin ilgili mahallinde yapılacak keşifle tespitini isteyerek iptalini talep edeceğim. Tarafıma dilekçe örneği gönderirseniz mutlu olurum.

 34. 46/2-h den dolayı trafik cezasına itiraz dilekçesi alabilir miyim? Ters yöne girdim, nasıl itiraz edenlerin, itiraz olumlu sonuçlanır mı?
  Teşekkürler.

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.

 35. 42/-h itiraz dilekçesi gönderirmisiniz
  Ve şöyle birde sorum olucak cenazemiz olma sebebi yüzünden mezarlığın yanında aracımı kaldırıma park etmiştim polis ekipleri uyarıda bulumdular bemde aracı kaldırımdan yola indirdim fakat arabanın yönü ters istikamete denk geldi bunun için itiriaz ettiğimde iptal olma olasılığı mümkünmüdür

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.

 36. Merhaba Tarafıma ters yönde itiraz dilekçesi rica ediyorum. Giriş yaptığım yolda 2017 den buyana yol çalışması vardır. 2021 yılında kısmen trafiğe açılmış ve hali hazırda yol yapımı devam etmektedir. Belediyeden yol çalışması ile ilgili evrak temin ettim. Dilekçe ekine ekleyeceğim.

 37. Merhaba, Eşim adına kayıtlı araca, ters yön cezası geldi, plakadan eşime yazılmış, o gün araç bendeydi ve otoparkçılarla sorun yaşamıştım. Ters yön olduğu belirtilen güzergah tek şerit, o saat ve trafik yoğunluğunda o yolda ters yönde gidebilmek mantık dışı. Rica etsem dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

 38. Merhaba. Fahri trafik müfettişi tarafından babam üzerine olan araca ben kullanırken 1339 TL. 46/2-G trafik cezası yazılmış. Ceza araç sahibi olarak babama yazılmış, suç ve cezanın şahsiliği gereği ceza suçu işleyen kişiye yazılmalıydı diye düşünüyorum. 2. olarak tutanakta herhangi bir delil veya fotoğraf yok ve ceza 23 gün sonra tebliğ edildi. Bunları itiraz gerekçesi olarak 1. plana mı almalıyım, yoksa haksız yazıldığına inandığım bu cezanın haklılığımı açıklayacak şekilde savunmasını mı yapmalıyım? Dilekçe için bana yardımcı olurmusunuz?

  1. 23 günlük süre yasal süre dahilindedir ilk sıraya da alsanız bu durum cezanın iptal gerekçesi değildir. Araç plakasına yazılan cezalarda araç sahibi sorumludur, araç durdurularak sürücüye ceza yazılma zorunluluğu yoktur. Mail adresinize örnek dilekçe bağlantısı gönderilmiştir.

 39. Merhaba,

  TEM OTOYOLU O4-23/17 KM DÜZCE TURSAN ÖNÜ (KAMERA KAYDI MEVCUTTUR) şeklinde 46/2-F ceza kaydını e-devlet üzerinden görüntüledim. Bankadan ödeme yapmak istediğim de dahi cezayı görüntüleyemiyorum, herhangi başka bir tebliğ de yok. Emniyet şeridini kullanan bir kişi değilim, anlık olarak girmişsem de hatırlamıyorum. Nasıl bir kayıt var bilmiyorum ama buna nasıl itiraz edebilirim.

  Teşekkürler.

  1. Beyanlı trafik cezası ödeme Nasıl Yapılır? yazımızda online olarak nasıl ödeme yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 40. Merhaba girişi olmayan yol levhasının olduğu yerden yolda hiç bisiklet olmadığı için bisiklet yoluna girip 50-100 mt yakınındaki otoparka giriş yaptım. 46-2h yazılmış. Bisiklet yolunun yanındaki yol ters yöndü ama ben o yolda değildim. Konuyla ilgili ne yapabilirim acaba? Foto ile ispatlamak zorunda değiller demişsiniz. Kamera kaydıda yoksa yine de düzeltilebilir mi? Bir de karşı taraf emniyet genel müdürlüğü mü oluyor acaba

 41. Bende e devletten gördüm nerde ters yöne girmişim bilmiyorum.halkalida yaziyor ne bir tebligat ne bir uyarı hic birşey yok

 42. 46 2e den otomobile ceza yazılabilir mı? Tarafıma fahri trafik müfettişi tarafından yazılmış itiraz için dilekçe örneği gönderebilirmisiniz

 43. Tek şeritli yolda 46/2gden ceza yedim bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz tek gidiş tek gelisli yolda nasıl oluyorda bu tarz bir ceza yiyebiliyorum..

 44. fahri müfettiş tarafından 46/2-g maddesi gereğince adıma düzenlenen trafik cezasına itiraz etmek istiyorum konu ile ilgili dilekçe örneği gönderebilirmisiniz

 45. Merhaba
  E-devlet kontrolümde 46/2-H cezası geldiğini gördüm adresi caddesi gidiş gelişli yol olmasına rağmen neden yazıldı bir yanlışlıkmı var bilemiyorum bilmediğimiz bir durum olabilirmi

 46. Merhaba. İstanbul / Küçükçekmece de Eds bulunan bir caddeye bilmeyerek girdim. Çünkü Sağa Dönülmez/EDS levhası önünde KAMYONET Parketmiş ve görüş alanım dışında idi. Caddeye girdikten sonra Cadde girişi asfalt zemini üzerinde EDS Yazısını farkederek geri çıktım. Giriş yaptığım esnada çekilen çekilen fotoğrafta, fren lambası ve geri vitesin sağ lambası yanıyor olarak çekilmiş. Bununla ilgili itiraz dilekçesi nasıl oluşturabilirim. Tebliğ 5 gün önce yapıldı. Eğer itirazım kabul edilmez ise Mahkeme ücreti ödermiyim. İlginiz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir