Trafik Levhaları ve Anlamları
Trend

Ana Yol Levhası B-38

Ana Yol Levhası B-38

Bilgi İşaretleri

Ana Yol levhası, sürücülere ana yol üzerinde seyretmekte olduklarını bildirir ve kavşağın diğer kollarından yaklaşmakta olan sürücülerin, ana yol üzerindeki bütün taşıtlara yol vermek zorunda olduklarını belirtir.

Taşıt yoğunluğu diğer yollara nazaran fazla olan transit yollar, şehir içindeki ana caddeler ile transit trafiğin söz konusu olduğu diğer cadde ve yollar, ana yol olarak belirlenebilir. Birbirini kesen iki ana yolun oluşturduğu kavşaklarda, taşıt yoğunluğu daha az olan yolun kavşak yaklaşımında B-39 nolu işaret levhası ile ana yolun sona erdiği belirtilir ve kavşakta Dur ya da Yol Ver levhası kullanılır. Bu gibi hallerde Dur ya da Yol Ver levhalarına ilişkin ön uyarıda bulunulabilir.

Bir ana yol ile ana yol özelliği taşımayan tali bir yolun oluşturduğu kavşaklarda ve şehir içlerinde, tali yol yaklaşımında B-39 nolu işaret levhası kullanılmaksızın, kavşakta Dur ya da Yol Ver levhası kullanılır.

Ana Yol levhası, kavşak öncesinde kullanılmış ise aynı anlama geldiği için ayrıca T-22 nolu Ana yol- Tali Yol işaret levhalarının kullanılmasına gerek bulunmamaktadır.

Özellikle transit trafiğe hitap eden kavşaklarda tesis edilen sinyalizasyon sistemlerinin, herhangi bir nedenle arızalanıp devre dışı kalabileceği göz önüne alınarak sinyalizasyon direkleri üzerinde veya şekildeki gibi yaya kaldırımı tarafında olmak kaydı ile yan tarafta, B-38 nolu Ana Yol işaret levhası veya T-22a,b,c, nolu işaret levhalarından uygun olanlarından birisi ve tali yolda Yol Ver veya Dur işaret levhaları kullanılabilir.

Ana Yol levhalarının şekildeki gibi kullanılması durumunda, işaret levhalarının alt kesiminden kaldırıma olan mesafe en az 2.00 metre olmalıdır.

Ana Yol levhası, yolun başlangıcına konulmalı ve her kavşaktan sonra tekrarlanmalıdır. Ana yol levhası, kavşak öncesinde de konulabilir. Bu durumda, levha kavşağa 50 metre mesafede kullanılmalı ve levhanın altında kavşak konumuna uygun (PL-11) paneli bulunmalıdır. Ancak, ana yolun doğru giden güzergah olması durumunda ayrıca ilave panel kullanımına gerek bulunmamaktadır.

Not: Kavşakta Dur işaret levhası bulunması durumunda yaklaşımda kullanılan TT-1 (yol ver levhası) nolu levhanın altında PL-4 nolu panel kullanılır.

 

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu