Trafik Sözlüğü
Trend

Trafik Mevzuatları Nedir?

Trafik mevzuatları sürücü, yolcu ve yayaların kısacası yol kullanıcılarının kara yolları üzerindeki hal ve hareketlerindeki uymakla zorunlu oldukları kanun ve yönetmeliklere verilen isimdir.

Başlıca bilinenler;

 • Ceza Maddeleri
 • İşaretler ve Levhalar
 • Karayolları Kanunu
 • Karayolları Yönetmeliği

Elbette bunlar sadece ana başlıklardır. Kısacası sizlere bu yazımızda bir nevi trafik mevzuatı konu anlatımı yani trafik mevzuatı dersi hazırladık diyebiliriz. Ceza maddeleri işaret gruplarının yanı sıra yol kullanıcıları olarak önlenebilir sonuçlar olarak da bilenen kazaları basit tedbirlerle nasıl engelleyebileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Trafik Mevzuatları Temel Özellikleri

Her şeyden önce sürücü, yolcu ve yayaların can güvenliğidir ! Trafik mevzuatı da tam da bu noktada yol kullanıcılarının can ve mal güvenliği ile temel haklarını korumak için yürürlüktedir.

Daha basit bir ifade ile iki araçlı kaza sonrası araç sürücülerinin ikisi de kendinin haklı olduğunu söylerler, anlaşamadıkları noktada polis gelsin karar versin derler ve polis kanunun uygulayıcılarından biri olarak kazazedelerin birbirlerine karşı sorumlulukları doğrultusunda temel haklarını koruma altına alır !

Ancak yol kullanıcıları olarak bizlerinde uyması gereken kurallar bütünü vardır peki nedir bunlar ?

Sürücü Yolcu ve Yayanın Uyması Gereken Kanun ve Yönetmelikler Nelerdir?

Kara yollarında yol kullanıcılarının uymakla zorunlu oldukları ve trafik güvenliği, düzenini ve denetiminin usul ve esaslarını 2918 sayılı karayolları trafik kanunu belirlemektedir.

Ancak kara yolları kanunun da belirli iş ve işleyiş için karayolları trafik yönetmeliğini işaret etmiştir.

Trafik mevzuatlarında tabi ki kanun ve yönetmelikte belirtilen hususlar da işaret ve levhaların hükümlerine göre belirlenmiştir.

Peki bu kanun ve yönetmelik maddeleri, işaret ve levhaları nelerdir hepsini inceleyelim keyifli okumalar.

Karayolları Kanunu

Trafik kanunu olarak bilinen 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu‘dur. Kara yolların da trafiğin işletilmesi ve kural kaideleri düzenlemektedir.

Karayolları Trafik Kanunu
Karayolları Kanunu

138 asıl maddeden ve 9 geçici maddeden oluşmaktadır. Ceza maddeleri olarak bilinen hükümler burada bulunmaktadır. Sürücü kurslarında öğretildiği ve öğrenildiği kabul edilse de ne yazık ki burada ki kurallar bilinmemektedir.

Karayolları Yönetmeliği

Yönetmelikde ise usul ve esasların detaylıca belirtildiği yönetmelik ise Kara yolları Trafik Yönetmeliğidir.

Karayolları trafik yönetmeliği
Karayolları Yönetmeliği

12 kısımdan oluşan bu yönetmelik 182 asıl 3 ek ve 11 geçici maddeden oluşmaktadır. Kanunda belirtilen kural ve kaidelerin daha detaylı ve açıklayıcı hali desek hiçte abartmamış oluruz.

Ceza Maddeleri

Gerek kanun gerekse de yönetmelikte belirtilen kural ihlallerine trafik cezaları denir. Toplam 204 farklı ceza maddesi bulunmaktadır. Sürücülerin trafik mevzuatı test edildiği kısımda denilebilir.

2019 trafik cezaları listesi
2019 ceza maddeleri

Tabi ki de ceza yazılabilir ve hata olabilir bu noktada sizlere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız bizlere sormadan karar vermeyin. Unutmayın bu cezaları uygulayanlarda insanoğlu hayatın her anında herkes gibi onlarda hata yapabilir.

İşaret ve Levhalar

Yolu kullananlara yol ve çevresinin genel karakteristikleri hakkında gerekli görülen uyarı ve önerilerin yazı ve semboller halinde mesajlarla aktarılmasını Trafik İşaretleri ve Levhaları sağlamaktadır.

Trafik Levhaları ve Anlamları
Trafik Levhaları ve Anlamları

Nedir bu işaretler hemen tanıtalım, 6 farklı grup belirlenmiştir;

 • Durma ve park etme
 • Tanzim
 • Tehlike Uyarı
 • Bilgi
 • Yatay
 • Yeni Standart

Her birinin anlam ve önemi farklıdır ve hepsinden kısa kısa sizlere bahsedelim.

Durma ve Park Etme işaretleri

Araç kullanıcılarının araçlarını durdurabilecek veya park edebilecekleri usul ve esasları belirtmek için kullanılan işaret ve levhalara Durma ve Park Etme işaretleri denilmektedir.

Durma ve Park Etme İşaretleri
Durma ve Park Etme İşaretleri

Şehir içinde en çok görmeye alıştığımız park işaretleridir desek aslında hiç de yanlış olmaz.

Tanzim İşaretleri

Kara yolları üzerinde çeşitli kısıtlamalar ve yasakları bildiren işaretlere tanzim işaretleri denilmektedir.

Trafik Tanzim İşaretleri
tanzim işaretleri tanzim levhaları

Tanzim kelimesinden de anlaşılacağı üzere düzeni ve temel kuralları bu işaretler belirlemektedir.

Tehlike Uyarı İşaretleri

Yol kullanıcılarını kara yolu üzerindeki  bir tehlike konusunda uyaran ve niteliği konusunda bilgi veren işaretlere tehlike uyarı işaret levhaları denilmektedir.

Tehlike uyarı işaret levhaları tehlike uyarı işaretleri
Tehlike uyarı işaret levhaları – tehlike uyarı işaretleri

Adıyla da özdeşleşmiş olan tehlike levhaları yol da olası riskleri bizlere bildirir.

Bilgi İşaretleri

Kara yolu güzergahı üzerinde yol ve yolun çevresinde yol ve trafik durumu hakkında bilgi veren işaretlere bilgi işaretleri denilmektedir.

trafik bilgi işaretleri
bilgi işaretleri

Hem sürücüler hemde yayalar için önem arz etmektedir. Çünkü bir yolda ilk defa bulunabilirsiniz orayla ilgili bilgileri veren Bilgi işaretleridir.

Yatay İşaretlemeler

Trafiğin düzenlenmesi için yol kaplamaları (asfalt, parke taşı) üzerine  yol kullanıcılarına yönelik yasaklama, kısıtlama veya rehberlik edilebilmesi için sarı veya beyaz renkte figürlerden, çizilen çizgilerden ve yazılardan oluşan işaretlere Yatay işaretlemeler denir.

yatay trafik işaretleri
yatay işaretlemeler

Hep dikey işaretlerden bahsettik şimdi ise düşey işaretlemelerden bahsedelim çünkü olası bir kaza durumunda ilk bakılacak detaylardan biriside budur.

Yeni Standart İşaretlemeler

Sürücüleri, yolcuları ve yayaları, kara yolu üzerinde ki olası tehlike veya bilgi verilmesi gerek duyulan haller de kullanılan işaret ve levhalara yeni standart işaretlemeler denir.

Yeni Standart Trafik İşaretleri
Yeni Standart İşaretlemeler

Değişmeyen tek şey değişimdir! Hayatın olağan akışında yaşanan değişimlerden nasibini almış levha gurubudur.

Trafik Güvenliği

Trafik Mevzuatı sadece kural kaidelerden ibaret değildir. Özellikle son zamanlarda meydana gelen kazalarda çok fazla ölüm ve yaralanma yaşanmaktadır. Yaşanan kazalarda maddi kaybı hiç söylemiyoruz.

Yazılı olmayan ama sürücü olarak tedbir almamızı gerektiren bir çok konu vardır.

hız körlüğü nedir
hız körlüğü nedir

Özellikle hız körlüğü yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü mevzuatlar doğrudan kuralları belirtmektedir.

Ancak sürücü becerileri her araç kullanıcısında doğal olarak farklılık göstermektedir. Sürücünün yaşı, tecrübesi, refleks süreleri gibi etkenler her ne kadar hız körlüğü yazımızın konusu olsa da mevzuatlarda geçen trafik güvenliği hükümleriyle doğrudan bağlantılıdır.

Trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek gibi hiç bir sürücünün yolcunun veya yayanın amacı olamaz ! Önlenebilir bu sonuçları değiştirmek bizim elimizde tek yapmamız gereken kurallara riayet etmek olacaktır.

Ama bilmeyerek veya istemeyerek de olsa sonucu vahim durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Nitekim sizlere bahsettiğimiz kurallara uymanız durumunda kazaları ve cezaları engelleyebilirsiniz.

Elbette trafik mevzuatlarını ve güvenliğini kısaca özetlememiz mümkün değil ancak Sözlük ekibi olarak aklınıza takılan ve sormak istediklerinizi bu yazımızın alt kısmında yorum yaparak sorabilirsiniz.

Kazasız Günler Dileriz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. trafik mevzuatı dersi video olarak hazırlayabilir misiniz çünkü çok fazla detaylı bilgi var ancak okumak zaman alıyor eğer bir video olarak ders şeklinde konularınızı anlatırsanız verimli olur

  1. Merhaba Samet,

   Video konusunda ekibimiz gerekli hazırlıkları tamamlamak üzere ve yakın bir tarihte yayınlanmaya başlayacaktır. Öneriniz için teşekkür ederiz.

   Kazasız günler dileriz.

 2. Merhaba aracıma ek2/3 ten ceza yazıldı, bu cezaya itiraz edersem peşin ödeme indiriminden faydalanamıyor muyum? Mahkeme itirazımı haklı bulursa ödediğim cezayı geri alabiliyor muyum? Birde para cezasını ödemek men cezasını kaldırıyormu?

 3. Ben HAYRİ bir şirkette şöför olarak çalişmaktayim Kartal gebe ye personel çekerken Gebze’de çevirme oldu araç YolBelgesi olmadiğindan ehliyetime ceza kesildi 5010₺ve araç bağlandı 2019 Nisan ayında ve beni 1hafta sonra çikardi sigortan var idi maaşimi bankadan aliyordum çaliştiğim birbucukay bile olmadi araci çikardilar lakin bana kesilen cezayi ödemediler şimdiki ceza tütari 9350₺ şirket sahibi ben ödemem diyor ve araci mal sahibine atiyor odesin diyor ben şirket sahibinde çaliştim her şeyimi ondan almaktayım tanimam etmem mal sahibini
  ben şimdi ne yapmaliyim

 4. Merhaba 74/B maddesinden ceza yedim fotoğraf ya da video kaydı yok itiraz etmek istiyorum örnek dilekçe gönderebilir misiniz?

 5. Merhaba
  73/c maddesince ceza yazılmış ve bugün posta ile tarafıma tebliğ edildi. Kullanmakta olduğum araçta telefon bağlantı sistemi mevcut ve bütün konuşmalarımı telefonu kullanmadan araç medya sitemi üzerinden yapmaktayım. yazılan cezada bahsedildiği gibi araç kullanırken telefon kullanmadım. Bu cezaya itiraz edebilmem için itiraz dilekçesini mail atabilirmisiniz. İtiraz edersem ceza iptal olur mu? Çok teşekkürler.

  1. Bahsetmiş olduğunuz durum cezanın hatalı yazıldığı anlamı taşımıyor. Araç plakasına yazılan bir ceza da aracın sürücüsü olarak kendinizi savunmanız hiç bir etki yapmayacaktır.

 6. ktk 73-C den arac sahibine ceza yazıldı ve arac sahibi olarak aracı o an ben kullanmadığım için itiraz ettim.ilçe emniyet savıunmasını gönderdi.116. maddeden dolayı işlem yaptık diye.ceza yazıldığı saatte banka çalışanı olduğum için mesaideydim ve itiraz dilekçemde de bunu belirttim.mahkeme bankadan kayıtları istermi çünkü isterse kesin kazanırım diye duşunuyorum.sonuç olarak itirazım kabul edilir mi ne dersiniz?teşekkürler

  1. Aracı siz kullandığınız için ceza size gönderilmiyor. Araç sahibinin işleten sıfatıyla sorumluluğu vardır, kısacası araç sahibi olduğunuz için ceza size gönderilir. O gün bankada çalışan olmanızın herhangi bir şekilde iptal niteliği bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu