Trafik Sözlüğü
Trend

Trafik Mevzuatları Nedir?

Trafik mevzuatları sürücü, yolcu ve yayaların kısacası yol kullanıcılarının kara yolları üzerindeki hal ve hareketlerindeki uymakla zorunlu oldukları kanun ve yönetmeliklere verilen isimdir.

Başlıca bilinenler;

 • Ceza Maddeleri
 • İşaretler ve Levhalar
 • Karayolları Kanunu
 • Karayolları Yönetmeliği

Elbette bunlar sadece ana başlıklardır. Kısacası sizlere bu yazımızda bir nevi trafik mevzuatı konu anlatımı yani trafik mevzuatı dersi hazırladık diyebiliriz. Ceza maddeleri işaret gruplarının yanı sıra yol kullanıcıları olarak önlenebilir sonuçlar olarak da bilenen kazaları basit tedbirlerle nasıl engelleyebileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Trafik Mevzuatları Temel Özellikleri

Her şeyden önce sürücü, yolcu ve yayaların can güvenliğidir ! Trafik mevzuatı da tam da bu noktada yol kullanıcılarının can ve mal güvenliği ile temel haklarını korumak için yürürlüktedir.

Daha basit bir ifade ile iki araçlı kaza sonrası araç sürücülerinin ikisi de kendinin haklı olduğunu söylerler, anlaşamadıkları noktada polis gelsin karar versin derler ve polis kanunun uygulayıcılarından biri olarak kazazedelerin birbirlerine karşı sorumlulukları doğrultusunda temel haklarını koruma altına alır !

Ancak yol kullanıcıları olarak bizlerinde uyması gereken kurallar bütünü vardır peki nedir bunlar ?

Sürücü Yolcu ve Yayanın Uyması Gereken Kanun ve Yönetmelikler Nelerdir?

Kara yollarında yol kullanıcılarının uymakla zorunlu oldukları ve trafik güvenliği, düzenini ve denetiminin usul ve esaslarını 2918 sayılı karayolları trafik kanunu belirlemektedir.

Ancak kara yolları kanunun da belirli iş ve işleyiş için karayolları trafik yönetmeliğini işaret etmiştir.

Trafik mevzuatlarında tabi ki kanun ve yönetmelikte belirtilen hususlar da işaret ve levhaların hükümlerine göre belirlenmiştir.

Peki bu kanun ve yönetmelik maddeleri, işaret ve levhaları nelerdir hepsini inceleyelim keyifli okumalar.

Karayolları Kanunu

Trafik kanunu olarak bilinen 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu‘dur. Kara yolların da trafiğin işletilmesi ve kural kaideleri düzenlemektedir.

Karayolları Trafik Kanunu
Karayolları Kanunu

138 asıl maddeden ve 9 geçici maddeden oluşmaktadır. Ceza maddeleri olarak bilinen hükümler burada bulunmaktadır. Sürücü kurslarında öğretildiği ve öğrenildiği kabul edilse de ne yazık ki burada ki kurallar bilinmemektedir.

Karayolları Yönetmeliği

Yönetmelikde ise usul ve esasların detaylıca belirtildiği yönetmelik ise Kara yolları Trafik Yönetmeliğidir.

Karayolları trafik yönetmeliği
Karayolları Yönetmeliği

12 kısımdan oluşan bu yönetmelik 182 asıl 3 ek ve 11 geçici maddeden oluşmaktadır. Kanunda belirtilen kural ve kaidelerin daha detaylı ve açıklayıcı hali desek hiçte abartmamış oluruz.

Ceza Maddeleri

Gerek kanun gerekse de yönetmelikte belirtilen kural ihlallerine trafik cezaları denir. Toplam 204 farklı ceza maddesi bulunmaktadır. Sürücülerin trafik mevzuatı test edildiği kısımda denilebilir.

2019 trafik cezaları listesi
2019 ceza maddeleri

Tabi ki de ceza yazılabilir ve hata olabilir bu noktada sizlere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız bizlere sormadan karar vermeyin. Unutmayın bu cezaları uygulayanlarda insanoğlu hayatın her anında herkes gibi onlarda hata yapabilir.

İşaret ve Levhalar

Yolu kullananlara yol ve çevresinin genel karakteristikleri hakkında gerekli görülen uyarı ve önerilerin yazı ve semboller halinde mesajlarla aktarılmasını Trafik İşaretleri ve Levhaları sağlamaktadır.

Trafik Levhaları ve Anlamları
Trafik Levhaları ve Anlamları

Nedir bu işaretler hemen tanıtalım, 6 farklı grup belirlenmiştir;

 • Durma ve park etme
 • Tanzim
 • Tehlike Uyarı
 • Bilgi
 • Yatay
 • Yeni Standart

Her birinin anlam ve önemi farklıdır ve hepsinden kısa kısa sizlere bahsedelim.

Durma ve Park Etme işaretleri

Araç kullanıcılarının araçlarını durdurabilecek veya park edebilecekleri usul ve esasları belirtmek için kullanılan işaret ve levhalara Durma ve Park Etme işaretleri denilmektedir.

Durma ve Park Etme İşaretleri
Durma ve Park Etme İşaretleri

Şehir içinde en çok görmeye alıştığımız park işaretleridir desek aslında hiç de yanlış olmaz.

Tanzim İşaretleri

Kara yolları üzerinde çeşitli kısıtlamalar ve yasakları bildiren işaretlere tanzim işaretleri denilmektedir.

Trafik Tanzim İşaretleri
tanzim işaretleri tanzim levhaları

Tanzim kelimesinden de anlaşılacağı üzere düzeni ve temel kuralları bu işaretler belirlemektedir.

Tehlike Uyarı İşaretleri

Yol kullanıcılarını kara yolu üzerindeki  bir tehlike konusunda uyaran ve niteliği konusunda bilgi veren işaretlere tehlike uyarı işaret levhaları denilmektedir.

Tehlike uyarı işaret levhaları tehlike uyarı işaretleri
Tehlike uyarı işaret levhaları – tehlike uyarı işaretleri

Adıyla da özdeşleşmiş olan tehlike levhaları yol da olası riskleri bizlere bildirir.

Bilgi İşaretleri

Kara yolu güzergahı üzerinde yol ve yolun çevresinde yol ve trafik durumu hakkında bilgi veren işaretlere bilgi işaretleri denilmektedir.

trafik bilgi işaretleri
bilgi işaretleri

Hem sürücüler hemde yayalar için önem arz etmektedir. Çünkü bir yolda ilk defa bulunabilirsiniz orayla ilgili bilgileri veren Bilgi işaretleridir.

Yatay İşaretlemeler

Trafiğin düzenlenmesi için yol kaplamaları (asfalt, parke taşı) üzerine  yol kullanıcılarına yönelik yasaklama, kısıtlama veya rehberlik edilebilmesi için sarı veya beyaz renkte figürlerden, çizilen çizgilerden ve yazılardan oluşan işaretlere Yatay işaretlemeler denir.

yatay trafik işaretleri
yatay işaretlemeler

Hep dikey işaretlerden bahsettik şimdi ise düşey işaretlemelerden bahsedelim çünkü olası bir kaza durumunda ilk bakılacak detaylardan biriside budur.

Yeni Standart İşaretlemeler

Sürücüleri, yolcuları ve yayaları, kara yolu üzerinde ki olası tehlike veya bilgi verilmesi gerek duyulan haller de kullanılan işaret ve levhalara yeni standart işaretlemeler denir.

Yeni Standart Trafik İşaretleri
Yeni Standart İşaretlemeler

Değişmeyen tek şey değişimdir! Hayatın olağan akışında yaşanan değişimlerden nasibini almış levha gurubudur.

Trafik Güvenliği

Trafik Mevzuatı sadece kural kaidelerden ibaret değildir. Özellikle son zamanlarda meydana gelen kazalarda çok fazla ölüm ve yaralanma yaşanmaktadır. Yaşanan kazalarda maddi kaybı hiç söylemiyoruz.

Yazılı olmayan ama sürücü olarak tedbir almamızı gerektiren bir çok konu vardır.

hız körlüğü nedir
hız körlüğü nedir

Özellikle hız körlüğü yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü mevzuatlar doğrudan kuralları belirtmektedir.

Ancak sürücü becerileri her araç kullanıcısında doğal olarak farklılık göstermektedir. Sürücünün yaşı, tecrübesi, refleks süreleri gibi etkenler her ne kadar hız körlüğü yazımızın konusu olsa da mevzuatlarda geçen trafik güvenliği hükümleriyle doğrudan bağlantılıdır.

Trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek gibi hiç bir sürücünün yolcunun veya yayanın amacı olamaz ! Önlenebilir bu sonuçları değiştirmek bizim elimizde tek yapmamız gereken kurallara riayet etmek olacaktır.

Ama bilmeyerek veya istemeyerek de olsa sonucu vahim durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Nitekim sizlere bahsettiğimiz kurallara uymanız durumunda kazaları ve cezaları engelleyebilirsiniz.

Elbette trafik mevzuatlarını ve güvenliğini kısaca özetlememiz mümkün değil ancak Sözlük ekibi olarak aklınıza takılan ve sormak istediklerinizi bu yazımızın alt kısmında yorum yaparak sorabilirsiniz.

Kazasız Günler Dileriz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

175 Yorum

 1. trafik mevzuatı dersi video olarak hazırlayabilir misiniz çünkü çok fazla detaylı bilgi var ancak okumak zaman alıyor eğer bir video olarak ders şeklinde konularınızı anlatırsanız verimli olur

  1. Merhaba Samet,

   Video konusunda ekibimiz gerekli hazırlıkları tamamlamak üzere ve yakın bir tarihte yayınlanmaya başlayacaktır. Öneriniz için teşekkür ederiz.

   Kazasız günler dileriz.

   1. 63 maddeden ceza yerim haksiz yere 652 lira .sabah 7.23 de araba emanetti lambanın etrafında let var diye .yazik günah

 2. Merhaba aracıma ek2/3 ten ceza yazıldı, bu cezaya itiraz edersem peşin ödeme indiriminden faydalanamıyor muyum? Mahkeme itirazımı haklı bulursa ödediğim cezayı geri alabiliyor muyum? Birde para cezasını ödemek men cezasını kaldırıyormu?

  1. itiraz ettiniz mi bu gün haksız yere benım başıma da geldi ve aracım 15 gün bağlandı . eğeritiraz edip davayı düşürdüyseniz nasıl yaptıgınız ıle ılgılı ıletısıme gecer mısınız benımle teşekkür ederim

   cembank@icloud.com mail edresim bu buraya gonderırsenız cok memnun olurum

    1. 67-1D den haksız yere ceza yediğim için itiraz dilekçesi istiyorum kanıt olarak vidyo kaydı istiyorum teşekkürler

 3. Ben HAYRİ bir şirkette şöför olarak çalişmaktayim Kartal gebe ye personel çekerken Gebze’de çevirme oldu araç YolBelgesi olmadiğindan ehliyetime ceza kesildi 5010₺ve araç bağlandı 2019 Nisan ayında ve beni 1hafta sonra çikardi sigortan var idi maaşimi bankadan aliyordum çaliştiğim birbucukay bile olmadi araci çikardilar lakin bana kesilen cezayi ödemediler şimdiki ceza tütari 9350₺ şirket sahibi ben ödemem diyor ve araci mal sahibine atiyor odesin diyor ben şirket sahibinde çaliştim her şeyimi ondan almaktayım tanimam etmem mal sahibini
  ben şimdi ne yapmaliyim

 4. Merhaba 74/B maddesinden ceza yedim fotoğraf ya da video kaydı yok itiraz etmek istiyorum örnek dilekçe gönderebilir misiniz?

 5. Merhaba
  73/c maddesince ceza yazılmış ve bugün posta ile tarafıma tebliğ edildi. Kullanmakta olduğum araçta telefon bağlantı sistemi mevcut ve bütün konuşmalarımı telefonu kullanmadan araç medya sitemi üzerinden yapmaktayım. yazılan cezada bahsedildiği gibi araç kullanırken telefon kullanmadım. Bu cezaya itiraz edebilmem için itiraz dilekçesini mail atabilirmisiniz. İtiraz edersem ceza iptal olur mu? Çok teşekkürler.

  1. Bahsetmiş olduğunuz durum cezanın hatalı yazıldığı anlamı taşımıyor. Araç plakasına yazılan bir ceza da aracın sürücüsü olarak kendinizi savunmanız hiç bir etki yapmayacaktır.

 6. ktk 73-C den arac sahibine ceza yazıldı ve arac sahibi olarak aracı o an ben kullanmadığım için itiraz ettim.ilçe emniyet savıunmasını gönderdi.116. maddeden dolayı işlem yaptık diye.ceza yazıldığı saatte banka çalışanı olduğum için mesaideydim ve itiraz dilekçemde de bunu belirttim.mahkeme bankadan kayıtları istermi çünkü isterse kesin kazanırım diye duşunuyorum.sonuç olarak itirazım kabul edilir mi ne dersiniz?teşekkürler

  1. Aracı siz kullandığınız için ceza size gönderilmiyor. Araç sahibinin işleten sıfatıyla sorumluluğu vardır, kısacası araç sahibi olduğunuz için ceza size gönderilir. O gün bankada çalışan olmanızın herhangi bir şekilde iptal niteliği bulunmamaktadır.

 7. 29 Ocak 2021 tarihinde Benim personel ve okul taşıtı Boş olduğu halde aracıma ceza yazıp trafikten men ettiler.
  Sebebi Güzergah izin belgesi olmadığı için.
  Neden izin belgesi yok diye soracak olursan bu pandemi sürecinden bu yana Araç boşta dır.
  İşim yok ki Güzergah izin belgesi de olsun Not Araç E5 veya karayollara çıkmadı sadece Mahalle arasında tşk

 8. 29 Ocak 2021 tarihinde Ticari aracım boş Olduğu halde Ceza yazıp trafikte ettiler sebep şok Güzergah izin belgesi olmadığı için.
  Not işim yok ki Güzergah izin belgesi de olsun.
  Yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler

 9. 60/1-A ‘dan ceza yedim. Araç EDS’sinden yediğimi tahmin ediyorum. Önümdeki araç durakladığı için bende arkasında durakladım. Bu sebepten dolayı ceza yedim sanırım. İtiraz edebilirim. İtiraz dilekçemi mail adresime atar mısınız?

 10. Merhaba 04.02.2021 tarihinde 74 b den trafik cezası yemişim. Yaya geçitlerinde çok dikkat ediyorum. Yaya olmadığından geçiş yaptım. Nasıl yiyebiliyorum anlamadım.

  Yardımcı olabilir misiniz?

 11. Merhaba, 74/b trafik cezası iptali için itiraz dilekçesi örneği hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 12. Merhaba,

  Haksız yere 67/1-d maddesinden drift cezası yedim. İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? Beni çevirip ceza yazıp tutanağı elime verdiler, Mobese den izledik dediler fakat incelemeler sonucunda orada mobesenin olmadığını farkettim. Başkalarının yaptığı eylemin cezasını benim arabamı kaymasından dolayı çektim. Arabam Arkadan itiş ve yerler hep buz ve kardı. Bu yüzden itiraz dilekçesi istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 13. 61/1n plakama trafik cezası yazılmış 02.03.2021 tarihinde saat 14.42de 13.03.2021 tarihinde e devletten girerek öğrendim ev adresime herhangi bir tebligat çıkarılmamış tır yaya kaldırımı diye yazıyor internet sitesinde yardımcı olabilirmisiniz herhangi bir resimde yollamadilar

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz.

 14. merhaba K.T.K. 74/b maddesi nedeniyle ceza gelmiş. İtiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz. Teşekkürler

 15. Konya da bugün 73/c den ceza yazılmış. İstanbul dan geldik. Kargo firmasına zarf teslim etmem gerekiyordu. Yolu bilmediğimden kargoyu bulabilmek için navigasyona bakıyordum. Ceza yazılmasının doğru olmadığı kanaatindeyim. Haklı mıyım? İtiraz etmeli miyim? Nasıl itiraz edebilirim?

 16. Ben aracın içindeydim ve kimse beni uyarması trafik polisini ne gördüm nede yanıma geldi. Trafiği her hangi bir şekilde ne tehlikeye soktum nede trafiği engelledim

 17. Merhaba 02.04.2021 tarihinde benim arabam ile kardeşim 2/3a korsan taşımacılık nedeniyle ceza yedi aracım 60 gün bağlandı ceza değilde arabamın trafikden men kararını iptal edip aracımı çıkarma şansım varmı mağdur durumdayım yardımcı olursanız sevinirim

 18. 74/A trafik cezasını kimler kesebiliyor acaba ? Yani polis yoktu diyor eşim ve yavaştım diyor. 74/A itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

 19. 63, 46/2-G,46/2-H, 47/1-A maddelerinden ceza uygulanmış. bunlarla ilgili dilekçe alabilir miyim.

 20. fahri müfettiş 74/a maddesine uyarınca trafik cezası yazmış fakat yaya geçidinin olduğu yer 1. sorun virajda 2. sorun yaya geçidi yeri asfalt yama yapılmış gözükmüyor yoldaki çizgiler
  3. sorun ise ben zaten orada yavaş gittim çünkü cadde üzerinde park var bi çocuk yola çıkar diye buna uygun bir dilekçe gönderirmisiniz

 21. 74/b trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olur musunuz?

 22. MERHABA
  EK-2/3 A MADDSİNDEN CEZAİ İŞLEM UYGULANMIŞTIR.ÖRNEK DİLEKÇE GÖNDERİR MİSİNİZ. TEŞEKKÜRLER

 23. merhaba,dün de yazmıştım ama mesajım yayınlanmadı.bana da 74/b itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz lütfen?

 24. 61/1-J cezasına göre araç çekici ile çekilebilir mi ? Sadece ceza mı uygulanması gerekir ?

 25. Ek-2/3-a trafik cezası
  İtiraz süresi varmı acaba.kac gün içinde dilekçe yazıp vermek zorundayiz

 26. Merhaba,
  24 Ağustos 2021 tarih ve Saat:14.27’de D350 KARAYOLU SÖĞÜT GİRİŞ CİVARI SÖĞÜT/BİLECİK’de (Cezada yazan yer) 54/1A’dan plakama ceza kesilmiş. O tarihte Fethiye’den Ankara’ya doğru 12.30 sularında yola çıkmıştım. Yani o tarihte ordan geçmem mümkün değil.
  Ancak 7 Ağustos 2021 tarihinde öncesinde İnegöl tarafından Ankara doğru gelirken o yoldan geçmiştim.
  7 Ağustos tarihinde geçtiğim bu yolda yaptığım trafik ihlali 24 Ağustos olarak kesilebilir mi?
  Bu trafik ihlali ile ilgili olarak resim yada video talebinde bulunmak için nereye müracat etmeliyim?
  Son olarak 54/1A İTİRAZ DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ adresime rica edebilir miyim

 27. merhaba.ben cem,
  31,8,2021 tarihinde Bolu,vali konağı önünde 74/B cezası yemişim…yemek yemek için Boluya uğradık..vali konağı önünü de pek hatırlamıyorum..yayanın olmadığı bir zamanda geçmişimdir..normalde bu kurala ara sokak da bile uyan biriiym..
  ben de itiraz için bir dilekçe istiyorum…
  teşekkürler

 28. Merhaba, iyi günler. 6700 TL korsan cezası yazılan araç 60 günü dolup otoparktan alındıktan sonra satılabilir mı? Yani bu ceza sürücüye mı yazılıyor araca mı yazılıyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

 29. 24 Ağustos 2021 cuma akşamı saat 17 de çalışmış olduğum Borusan Oto Avcılar da paydos ettikten sonra Avcılar sahili Derya Sini restaurant arkadaşım Seren ile buluşmaya gittim Onu aldıktan sonra onun evine geçtik biraz durduktan sonra birlikte onun arkadaşına almaya Sabiha Gökçen havaalanına gitmek üzere yola çıktık Kartal E5 yolu üzerinde sivil bir araç önümüze doğru kırarak sağa çekin dedi aracı sağ çektik beni de arkadaşımı çapraz sorguya aldılar bana arkadaşın ismini ve kim olduğunu sordu Ben de ismi Seren benim arkadaşım Bugün buluştuk saat 17 17.30 sıralarında bunun kanıtı olarak da arkadaşımın durum bilgileri de var durum paylaşmıştır saat 17’de Bende durumu görünmektedir diye gösterdim hatta Aracımın içinde de çekmiş olduğu durumları var müzikli durum WhatsApp durumu onları da gösterdim saat 17.30 da kendisini aramışım onu da gösterdim bir türlü inanmadılar Arkadaşımı da çaprazı sorun çektiler benim adımı sormuşlar arkadaşım benim adım için Fatih demiş Ben genelde Fetullah isminden rahatsız olduğum için Fatih ismini kullanıyorum ama gerçek ismim Fetullah tır arkadaşımla ne zaman saat kaçta buluştuğumuz u nerelere gittiğimizi söylüyor Sabiha Gökçen’de kendi arkadaşını almaya gittiğimizde söylüyor buna rağmen İnanmıyorlar hiç bir evrak vermeden hiçbir delil olmadan aracı bir bağlayarak otoparka çektiler
  Ne yapmam gerekiyor cezanın iptali va aracimin bırakılması için

   1. O gün saat 17 civarında bir Restaurant’ta yemek yemiştik onun video kaydını ve görüntülerini Mahkemeye verdim

     1. 1.5 ay oldu henüz karar çıkmadı ne kadar daha sürer bir tahminiz varmı Hakime en son trafik şube’den neden ceza kesildiğini dair bilgi istemiş

     2. Mrb itirazım reddedildi birsürü kanıtı olmasına rağmen reddedildi bir üst mahkemeye başvurdum bundandır reddedildi alırsam ne yapmam gerekir misal olayı yargıtay a taşıyabilirmiyim ne önerirsiniz

     3. Gerekçeli karar çıktığında kesin olarak karar verilmemişse itirazın nereye ve ne kadar süre içerisinde yapabileceğiniz belirtilir.

     4. Mahkeme itirazın reddine karar vermiş Anayasa mahkemesine başvurmam gerekiyor Bununla ilgili gönderme bana bir form gönderme veya yardımcı olma gibi bir durum var mı

 30. merhaba hayırlı günler. 74/b maddesinden her yaya geçidinde durmama rağmen fahri müfettişten şahsıma ceza gönderilmiş. Bu cezaya itiraz etmek istiyorum. Rica etsem mail adresime itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

 31. 63. Madde ile 64/1 b5 arasındaki fark nedir.
  Yani benim park lambalarım mavi renkte olduğu için 63. Maddeden ceza yazıldı 64/1 B5 ten yazılması gerekmez mi

  1. 63. madde aracın standart olarak olması gereken ışık donanımını temsil eder. 64/1 B araçlara sonradan takılması yasak olan ışık donanımını temsil eder.

 32. Aracımla kaldırımda geri geri gelirken dükkanın camını kırdım. Mahkemelik oldum. Zararı sigortam mı ödemesi gerekiyor ben mi ödemem gerekiyor. Polis tutanağında da zararı sigorta ödemesi gerektiğini yazıyor

 33. Merhaba, bilgilendirmeleriniz icin cok teşekkür ederim,babamin transit araci baglanmis ve 60 gun men verilmis ilgili maddeden. cezadan ziyade bu men cezasina itiraz edebilirmiyiz. Tek araci ve gecim kaynagi olmasindan ötürü. Bende itiraz dilekcesi ornegi alabilir miyim?

 34. Yetkili kişiye
  Aracımı yedi emine çekerken ve ceza yazarken resim çekmeleri gerekirmi ?
  Aracı yol boyu park etmiş araçların arasından alıp 50 metre gerideki parka götürdüler 17 ₺ park 130₺ nakliye itiraz edinceye 144₺ Ceza yazılması uygunmudur İstanbul’da olan olayda Ankara adına vakıf adına irsaliye kesiliyor Telefon numarasından arıyorum bizim değil dedi Ankara İstanbul şubeyi aradım biz artık araç çekmiyoruz dedi bu konuda yardımcı olurmusunuz önümdeki ve arkamdaki araçlara dokunmadılar resim çektim başka ne yapmalıyım

 35. 61/1-c örnek itiraz dilekçesi. Parkettiğim yerde herhangi bir uyarı levhası yok. Cadde boyuncafa yok. Ayrıca par halinde cadde boyunca bir sürü araç parketmiş şekilde. Foto çektim caddenin. Ayrıca sağa dönüş var ancak benim pakettiğim yere en az 15 – 20m uzaklıkta. Buna göre atarsanız sevinirim.

 36. Gece yakin aydınlatma isiklarini yakmamaktan evime ceza tutanagi geldi ama belirtilen saat 18 30 bu saat te gece olmuyo ki itiraz etsem iptal olurmu oyleyse dilekce orneği gonderirmisiniz

 37. 54/1-b ‘den ….. kavşağı adlı yer bilgisinden tarafıma ceza kesilmiştir. geçmenin yasak olduğu bir yer olmayan bu bölge kesilen cezaya karşı örnek itiraz dilekçesi mevcut mu

 38. Sosyal medyadaki görüntülerimden 67/1-d driftten ceza yedim itiraz edebilirmiyim buna örnek bir itiraz dilekçesi rica edebilirmiyim sizden

 39. Merhaba, 61/1-G maddesinden ceza yedim. Aile sağlığı merkezi önüne park etmiştim ve eczaneden aracı görür şekildeydim. Toplamda 3 dk park halinde durdum. Araç engelli aracı, engelli aracı olarak tescilli. Nasıl itiraz edebilirim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

 40. Selam hususi minibüsüm ile tarlaya işçi götürmüştüm dönüşte durdurdular ve güzergah belgesi olmadığı için 2/3a ceza ve 60 gün trafikten men cezası verdiler. İtiraz için örnek dilekçe göndermenizi rica ederim

 41. 61/1-g
  Merhaba,
  Park yeri bulamadigim icin park eden bir aracin yanina 2. Sira olarak yol guvenligini tehliye atmayacak sekilde engelli aracimla park ederek arac icersinde , isimi halledecek kisiyi beklemeye devam ettim.Ekip otosu ve cekici yanimdan gecti hicbir anons yapmadi.Eve gider gitmez sms ile ceza bilgisi geldi. Daha once engelli park yerine park eden engelli ibaresi olmayan bir araci sikayet icin 155 i aradigimda memur bana surucu ya uyarilir yada ceza yazilir demisti. Kanunen yasak bir yere park edilen durumda uyarma secenegi varken ben engelli olarak engelli aracimin icersinde beklerken ceza yedim iste bunu alkişliyorum. ..

 42. merhaba geçen hafta park ettiğim cadde üzerinde herhangi bir engelli park yeri uyarısı yada tabelası bulunmuyor, fakat araç oradayken herhangi bir görüntü maalesef elimde yok ben park ettiğim yerden gittikten 3 saat sonra ceza yediğime dair mesaj geldi. ceza yediğim yerin fotoğrafını çekip itiraz etsem faydası olurmu? birde sizden dilekçe rica edeceğim,teşekkürler.

 43. Merhabalar,

  74/A trafik cezasına itiraz için örnek bir dilekçe şablonu gönderebilirseniz çok sevinirim.

  teşekkürler

 44. merhaba bana 26 mart günü trafik cezası kesilmiş yer olarak verilen adres bu 80011 MİM KEMAL ÖKE CD.-ŞİŞLİ araç park ettiğim doğrudur yalnız ispark alanı olduğu için o alanda park etmek de sakınca görmedim bu duruma nasıl itiraz edebilirim

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 45. Hayır efendim ben gerek ışıklı trafikte gerekse yaya geçidini engelleyecek kusurlu seyir halinde bulunmamisim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu