Trafik Cezası
Trend

47/1-a trafik cezası

47/1-a trafik cezası Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 47/1-a trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden 47/1-a maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

47 1a itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 47/1a yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 47-1a itiraz talebinizi yazın, 47-1a dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafei ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işareerine uymamak, 47/1-a trafik cezası 235 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 47/1a maddesine 53 lira zam yapılarak 288 lira olmuştur.Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

47/1-a trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 176,25 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 176,25 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 216 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 47/1-a trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 47/1-a trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafei ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işareerine uymamak, yani 47/1-a trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 47/1-a trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden 47-1-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 47/1-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden 47-1-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 47/1-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden 47-1-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 47/1-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 47/1-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

47/1-a trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 47/1-a trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

47/1-a trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 47/1-a trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

47/1-a trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafei ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işareerine uymamak, 47/1-a trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 47/1-a trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 47/1-a trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 47/1-a trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

47/1-a trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 47/1-a trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 47-1-a maddesinden 235 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 58,75 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
176,25 TL olan kısmı 58,75 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

47/1-a Kusur Oranı

47/1a Asli kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki asıl etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

47/1-a kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 47/1a
47/1-a kusur oranı

47/1a yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/47-1-a-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

47/1-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

47/1-a trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 47/1-a trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 47/1-a trafik cezası fotopokisi,
 • 47/1-a trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 47/1-a trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 47/1-a trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 47/1-a trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 47/1-a trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 47/1-a trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

47/1-a trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 47/1-a trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden uygulanan 47/1-a trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 47/1-a trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafei ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işareerine uymamak, 47/1-a trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden uygulanan 47/1-a trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

111 Yorum

 1. bana 47/1-a 47/1-c maddelerinden ceza yazmışlar. Bana polis dur demedi eğer durmayacak olsam uygulama noktası vardı oraya girmezdim. Polis eliyle geç dedi onun için durmadım yoksa beni ihtar edip dur deseydi niye kaçim sigortam muyanem herşeyim full bana 47/1-a itiraz dilekçesi gönderirmisiniz. Birde bana iki maddeden ceza yazmışlar hem 47/1-a trafik ceza maddesi hemde 47/1-c cezası ikisine bir nasıl itiraz edicem

  1. Merhaba Metin,

   Öncelikle mail adresine 47/1-a itiraz dilekçesi gönderdik. İki ceza tek bir makbuzda (aynı seri ve sıra numaralı) yazılmış ise göndermiş olduğumuz dilekçedeki boşlukları doldurup başvuru yapabilirsiniz. Genel olarak polisin dur ihtarına uymama durumunda görevliler bir den fazla maddeden ceza yazıyorlar. Örneğin size yazılan 47/1-a 47/1-c cezaları gibi muhakkak bu olayın yaşandığı yerde iş yeri var ise güvenlik kamerası kayıtlarını temin etmeye çalışın bize anlattığını şekilde olay gerçeklemiş ise ceza iptal olacaktır.

   Kazasız günler dileriz.

 2. Merhaba,
  30.01.2020 tarihinde market önünde yaklaşık 3-5 dakika kalacak sürede aracımı dörtlüleri yanık bir şekilde bırakıp markete girmiştim. Hiçbir şekilde trafiği aksatmıyordu ve daha önceleri de aynı şekilde bırakıp alışveriş yapmışlığım var. Çıktığım zaman çekicinin aracı kaldırmaya çalıştığını gördüm. Yetkili trafik polisiyle konuşarak daha yeni çektiğimi, dörtlülerin yandığını belirttim. Bunun üzerine bana park yasağı olduğunu söyledi ve tabela gösterdi, aracı indirdi ama cea geleceğini söyledi. Ben de çok uzatmadım muhabbeti kapattım. Bugün öğrendim ki 2 ceza kesilmiş;
  61/1-B
  47/1-A
  “61/1-B” bu cezayı kabul ediyorum ancak “47/1A” olanıyla yakından uzaktan alakam yok. Kafasına göre yazmış. Ceza yüksek meblağda ve işlemediğim bir suçtan dolayı olunca canı sıkılıyor insanın. Bu cezaya itiraz etmek istiyorum. Konu hakkında yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba Burak,

   Öncelikle bu anlattığın olayın bu şekilde gerçekleştiğine dair güvenlik kamerası temin etme şansın var mı? Anlattığın kadarıyla 47/1a cezası hatalı bir şekilde uygulanmış. İtiraz edip 47/1-a maddesinin iptali için muhakkak video kaydı elini güçlendirir.

   Kazasız günler dileriz.

   1. 47 1 a ve 61 b maddelerinden ceza yazıldı fakat aracım park halindeydi bu nedenle 47 1 a’dan nasıl ceza yazılabiliyor ben aracıma ceza tutanak saatinden 2 saat sonra vardım ve bırakın ceza saati sularını gün içinde dahi herhangi bir uyarıyla ya da memurla karşılaşmadım.itiraz etmek istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum.Teşekkürler

    1. Bahsetmiş olduğunuz olayı gören kamera kayıtları var ise durumu belirten dilekçeniz ile itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz. Örnek itiraz dilekçesi gönderilmiştir.

 3. Merhaba.
  Açık açık anlatmak gerekirse motosikletim ile tek teker yapıyordum ve arkamdan gelen polisi fark edince korkup kaçtım. Motosikletimin plakası üzerinden ceza kesilmiş fakat yalan yanlış kesilmiş. 47/1A yazıyor kabul ediyorum evet, kaçtım.. 67/1D yazıyor(drift) bu suçlamayı kabul etmiyorum ben böyle birşey yapmadım. Kamera kaydım var o güne ait tek teker yaptığım ve polisten kaçtığım görüntüde var fakat drift ile alakalı birşey yapmadığım açıkca ortada. Ben bu 67/1d maddesine itiraz etmek istiyorum. Bir de şöyle birşey var; Ben A ilçesinde iken (olay da burada gerçekleşiyor) bana yazılan ceza ise B ilçesinde gerçekleştiğini belirtiyor. Böyle de bir saçmalık var. İtiraz etmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba Anıl,

   Kamera kaydının olduğunu belirtmişsin. Bizlere whatsapp veya mail yoluyla iletmeni rica ediyoruz. İnceleme sonrasında yapman gerekenler konusunda sana yardımcı olabiliriz.

   Kazasız günler dileriz.

 4. 47/1-A MADDESİNDEN KIYABIMDA CEZA YAZILMIŞ. ARAÇ ŞAHSIMA AİT DEĞİL İTİRAZ EDEBİLMEM İÇİN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..

  1. Merhaba Sefa,

   Eğer sürücü olarak ceza şahsına yazılmış olsaydı itiraz edebilirdin. Ancak araç sahibi sen değilsen yazılan cezaya sen itiraz edemezsin.

   Kazasız günler dileriz.

 5. Merhaba bana 47/1a ve 67/1a maddelerinden kontrol noktasında kontrolden geçtikten sonra ceza yazılmış 47/1a maddesi ne göre hiç bir suçum yok 67/1a maddesi ne göre kalkış yaparken lastik patinaj çekti ondan olabilir mi? Nasıl itiraz edebilirim teşekkür ederim

  1. Merhaba Gıyasettin,

   Patinaj çekmek farklı bir fiil polisin dur ikazına uymamak farklı bir fiil. 47/1-a ceza maddesi görevilinin dur ihtarına uymamaktır. Aracında araç içi kamera var mı? Yok ise uygulamanın yapıldığı alanda iş yeri var ise güvenlik kamerası temin etmen gerekecek aksi taktirde itiraz etsen de ceza iptal olmayacaktır.

   Kazasız günler dileriz.

 6. 47/1-A, 47/1-D, 47/1-C İYİ GÜNLER BU 3 CEZA YOLLANMIŞ(3 CEZA BİR ARADA) ARACIMI PARK ETTİĞİM YERLERDE NE LEVHA NE POLİS MEMURU VARDI KAFALARINA GÖRE YAZMIŞLAR. İTİRAZ DİLEKÇEŞİ YOLLARMISINIZ LÜTFEN CEZAYI ÖDEMELİMİYİM SİZCE İLK OLARAK 552 TL

  1. Merhaba Barış,

   Bu söylemiş olduğun ceza maddeleri park etme ile ilgili değil;

   47/1-a: Dur ihtarına uymamak
   47/1-c: Trafik levhalarına uymamak
   47/1-d: Trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek

   Neye istinaden park etme olarak yorumluyorsunuz detay belirtir misiniz?

   1. BUNLARIN HARİCİNDE DE VAR AMA ÖNCELİK BU İHLALLER İLE İLGİSİ İTİRAZDA BULUNMAK İSTİYORUM ÖNCEKİLERİ ÖDEDİM BU İHLALLER İÇİN İTİRAZ DİLEKÇE ÖRNEĞİNİZ VARSA MAİL ATAR MISINIZ

    1. Sadece itiraz etmek için itiraz ederek olumlu sonuç alamazsınız, sonuçta hukuki bir işlem, gerekçelerinizi ve delillerinizi sunmanız gerekmektedir. Örnek itiraz dilekçesi mail olarak gönderiyoruz ancak dava açmadan önce muhakkak bir avukattan destek almalısınız.

   2. önceki cezalarda var park cezası bu maddeleri yeni geldi 47/1-a,47/1-c,47/1-d bu maddelerle ilgili itiraz dilekçesi yollar mısıınız cezayı ödedim bu arada

 7. merhabaha iyi günler 47/1-c cezası için itiraz dilekçesi yollar mısınız herhangi fotograf ya da belge yollanmamış onun için itiraz etmek istiyorum ödedim cezayı en kısa sürede dilekçe yollarsanı sevinirim

 8. merhabalar 47/1-c itiraz dilekçesi yollar mısınız levhalara uymadıgım dair ceza kesilmiş herhangi bir fotograf vb. belge yok cezayı ödedim ama itirazda bulunmak istiyorum

  1. Merhaba Büşra,

   Trafik cezalarında video veya fotoğraf sunma zorunluluğu ne yazık ki yoktur. Görevlilerin tespiti yeterli sayılmıştır. Aksini sizin kanıtlamanız gerekiyor. Eğer Aksini kanıtlayabilecek bir somut deliliniz yok ise itiraz etmenizi tavsiye etmiyoruz.

   Kazasız günler dileriz.

 9. Merhabalar,

  47/1-A dan ceza yedim. Anons duymadım evraklarım tamam kaçmamı gerektiren bir durum olmamasına rağmen duymadığım için durmadan geçtim önümü kestiler ceza yazdılar. Tutanağa imza attım itiraz edebilir miyim ? İtiraz dilekçesini rica etsem bana da atar mısınız.

 10. merhaba.
  ben de 47/1a mağduruyum Ceza plakaya yazıldı.ceazın kesildiği yerde ne bir trafik kontrolü ne deherhangi bir görevli yoktu.KAÇMAK VE YA DURMAMAMK GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU BİLE DEĞİL.
  O kadar canım sıkıldı ki ne hata yaptığımızı bile bilmeden ceza yazıyorlar.
  Ama itiraz etmeye kararlıyım.Rica etsem itiraz dilekçe örneği göndere bilir misiniz.

 11. Tekrar merhaba.
  Bir önceki mesajınızda dilekçe örneği mail adresine gönderildi yazdınız .Ancak konu ile ilgili mail adresime gelen bir şey olmadı.Rica etse tekrar gönderebilir misiniz,
  iyi çalışmalar.

 12. Merhabalar aracımla son kaç aydır ilçe dışına çıkmadığım halde aracıma 47 1/a ve 47 1/c ceza yazılmış.Belirtilen tarihte kesinlikle il dışına çıkmadım,İzmir trafik yoğunluğu olan bir şehir olduğu için zaten aracımla gitmeyi tercih etmiyorum.Çok enteresan bir durum bu yanlışı nasıl düzeltebilirim.Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba Burak, bu yanlışı Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yaparak düzeltebilirsiniz. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir ancak matbu bir dilekçe yerine sizin durumunuzu en doğru şekilde anlatacak şekilde dilekçe yazılmasını tavsiye ederiz. Gerekli bilgilendirme ve 47/1a örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

   1. Merhabalar açıklamanız için teşekkür ederim.47/1-A ve 47/1-C itiraz dilekçe örneğini gönderebilir misiniz?

 13. Ben Manisa Alaşehir yaşıyorum. 22.02.2020 ve saat 19.04’te İzmir Karşıyaka’da araç plakama 47-1/A ve 47-1/C maddelerinden ceza yazılmış.Aracımla son kaç aydır ilçe dışına çıkmadım.İzmir’in trafik yoğunluğu olduğu için İzmir’e hiç gitmiyorum.Belirtilen saatte apartmanımızın otoparkında duran aracıma ait görüntü var. Bimin kamerasından araç plakam görünür şekilde görüntüyü aldım.Ilk kez böyle bir şey yaşıyorum.Tarafıma tebligatın gelmesini mi beklemeliyim?Ne yapmalıyım?Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.Iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba Burak, usulen başvuru yapabilmeniz için cezanın size tebliğ edilmesi gerekir, tebliğ edildiği tarihten itibaren de 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru dilekçenizde durumunuzu belirtin ve plaka tanımla sistemlerinin incelenmesini talep edin inceleme sonucunda aracınızın orada olmadığı tespit edilir ise cezanız iptal olacaktır.

 14. Bana mail olarak itiraz dilekçesi göndermişsinizde ben nasıl yazacam siz yazabiliyorsanız yazıp gönderirmisiniz ne gerekiyor telefonum 05********* ben arayın

  1. Merhaba Ahmet, elbette ekibimiz sizlere dilekçe hazırlanması konusunda yardım edeceklerdir. İletişim bilgilerinizi sansürleyerek yayına aldık en kısa sürede temsilcimiz sizlerle irtibata geçecektir.

 15. 47!1-A İÇİN İTİRAZ DİLEKÇESİ YOLLAR MISINIZ ACABA MAHMUT BEY GİŞELERDEN YAZILMIŞ CEZA AMA HERHANGİ BİR RESİM VB. KANIT YOK

 16. Merhabalar ismim Şaban ** ben Manavgat ta yaşıyorum bana hacıobası mevkii yol kontrolü noktasından 47-1a cezası geldi. Fakat geçtiğim anda kontrol yapılmıyor du. 47-1a itiraz dilekçesi gönderebilirsiniz.

 17. Merhabalar dün ilçe merkezinde birkaç arabanın peş peşe durduğunu gördüm önümdeki araç devam edince bende peşinden soldan gittim hiç bir şekil de trafik işareti yoktu bekçi vardı tanıdık geç dedi 10 metre ilerisindeki trafik polisi dönüp araçların arkasına gecmemi istedi bende trafik polisinin aracının önüne aracımı sürüp dönmek isterken siren çalıp aşağı indi araçtan ehliyet ve ruhsat istedi 47\1 A maddesine istinaden ceza yazmış sürücü belgeme ve 20 puan düşürmüş o trafikciyi 10 dk içinde oradan kaldırdım ama sonuçta ceza yazdı ne yapabilirim bu konuda

 18. 31 03 2020 tarihinde Bursa ihtisas kavsagında eve dönüş istikametini kapatan polisler beni evim ile alakalı Baska yola yönlendirmesi üzerine ben yasal olan u dönüşü olan yoldan geri dönüp gitmek zorunda kaldım fakat o işsiz memur sırf egosunu tatmin etmek için cezai işlem uygulamıstır

  1. Merhaba Hasan, öncelikle şunu belirtmek istiyoruz eğer ceza hatalı veya haksız bir sebeple yazıldıysa itiraz yolu açıktır. Ancak görevli bir kişi hakkında bu söyleminiz doğru değil. Size uygulanan ceza maddesi u dönüşü yasağını yanlış yapmak değildir. Görevli kişi/kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamaktır.

 19. Merhabalar ben 100 ceza puanım dolduğu için ehliyetimi kaptırdım yalnız bana kesilen ceza maddeleri 47-1a ve 47-1c maddelerinden ceza yiyerek ehliyetimi aldılar 2 ayligina ehliyeti mi aldılar ve beni kursa yönlendirdiler kursu hallettim ve 2 aylık surem de doldu benden borcu yazısı isterler mi hocam çok önemli bu?? Ben karayolları sayfasından baktığım da 47-1b , 51-2b 51-2c, 67-1d bu maddelerden ve alkol ve uyusturucu maddelerden ehliyeti geri sırasında borcu ödenmiştir yazısı istiyorlar ben bu maddelerin hiçbirinden ehliyetimi aldırmadım hocam bu konu çok önemli benim için benden de isterler mi borcu yoktur yazısı simdiden teşekkürler

   1. Hocam 118. Ci maddede neden istenmediği yazıyor ? Ben 118 .ci maddeden Alindi ehliyetim borcu yoktur yazisina gerek yoktur diyor siz hangi bilgiye dayanarak böyle bişey söylediniz

    1. Trafik tescil şube müdürlüklerindeki işleyişe istinaden bu cevap verilmiştir. Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu 118. Maddesinde borcu yoktur kağıdı ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

 20. Merhabalar E devlet üzerinden 61/1-B, 47/1A cezalarının kesildiğini gördüm ama aracım o tarih ve o saatte ispark otoparkında idi nasıl itiraz edebilirim

 21. Benim o tarihde ve saatte kendi telefonum ile çekilmiş resimler var ve ispark’dan fiş de talep edicem size zahmet itiraz dilekçe örneği gönderirmisiniz

 22. trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtasının uyarı ve işaretlerine uymamak cezası yedim itiraz dilekçesi gerekiyor. Gelibolu Çanakkale 41. Km olarak yazılmış. Oradaki memurlar bizi durdurmak adina isaret yapmadı yavaşlamistik kurallara uyuyorduk resimde yok sonrasinda kimsede cevirmedi eve ceza geldi

 23. Merhaba 47/1B den ceza yemişim 03.07.2020 de bana herhangi bi tebliğat gelmedi ceza itiraz edicem dilekçe örneği gönderebilir misiniz teşekkürler

 24. Merhabalar. Gölcük Kocaeli’de ikamet ediyorum.Motosikletimin plakasına 16 Temmuz 2020 tarihinde 47/1-a dan düzenlenen tutanak 23 Temmuz 2020 tarihinde evime teslim edilmiş.Trafikte her zaman dikkat eder kurallara uyarım. Bahsedilen tarihlerde hiç bir görevli tarafından çevrilmedim. İlaveten tutanakta olay yeri yeni barajlar mevkii diye verilmiş, ama trafik denetleme şubede yeni garajlar olduğu, ayrıca bu suç için foto ve video kaydının alınmadığı söylendi. Bunun yanında ruhsatta beyaz mavi (Turkuaz ) geçen motorum tutanakta sadece beyaz olarak belirtilmiş. Tutanağı düzenleyen arkadaşın fiziksel ve ruhsal durumunu merak ediyorum. Basit bir kelimeyi yazamayan daha kimbilir başka ne hatalar yapmıştır? Bu hafta muayenem dolduğundan cezayı ödedim. Haksız yere para ödediğimiz yetmiyormuş gibi bir de 20 puan sokmuşlar. Olayı sindiremiyorum ve itiraz etmek istiyorum.

 25. 14.08.2020 tarihinde edevletimi kontrol ettiğimde KATIRCI PINARI ÇEŞMESİ UYGULAMA NOKTASI DUR İKAZINA UYMAMAK şeklinde bir ceza ile karşılaştım. Ama öyle bir durum hatırlamıyorum. Nasıl birşey yapmam gerekli?

 26. Tali yoldan ana yola çıkıp karşı yola geçeceğim sırada karşıdan tır dönmeye çalışıyordu. Trafik polisi bana işlerden dolanmami söyledi bende kibarca beni dolandirmayin, şimdi geçeyim hemen şuradan dedim. Arkadan komiser yard. Bana bağırdı bende neden bağırıyorsun dedim karşılık olarak. O bağırmaya devam edince bende sesimi yükselttim. Ancak soediklerini de yaptım ileriden dolandım. 47/1A cezası kesmişler plakama. Tutanakta görsel falan yok. Sadece trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtasının uyarı ve işaretlerine uymamak yazıyor. Kaldı ki ben dediklerini yaptım bana bağırıp sesini yukseltmesine tepki gösterdim. İtiraz etsem iptal olur mu?
  Birde dilekçe yollar mısınız?

  1. Olay anına ait video kaydı sunmalısınız. Ancak görevlinin ne gibi talimat verdiğini veya uymadığınızı kanıtlayacak bir durum yok dolayısıyla ihlalin net olarak belirtilmemesine istinaden ceza iptal olabilir.

 27. Merhaba,
  Edremit 8 km kala polis durdudu, sonra el işareti ole geç yaptı, daha sonra 47/1a,46/2g,51/2a olmak üzere 3 adet ceza yazmışlar, radarda hıza yakalanmış olabilirim , ama durdum kendileri geç dedi ayrıca makas cezası yazmışlar, daha sonra gittim polis ile görüştüm bilerek cezalandırmak için ekledim dedi 🙁 kamer kayıtlarım var. Bu makas ve dur ihtarı için dilekçe örneğini iletebilirmisiniz.

 28. bursada 47/1 a dur ihtiyarına uymamaktan ceza yazılmış ama böyle birşey olmadı araçta 3 yolcu 4 çevirmeye girdik 1 tanesinden mi kaçıçaz evraklarımız izinlerimiz herşeyimiz tam ama arkadan yazmışlar cezaya itraz etmek istiyorum lütfen yardımcı olun

 29. 46/2-H trafik ceza itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz.
  Teşekkürler

 30. itirazdilrkcesi arac kapı onunde kamera kaydı var ama 2 adetceza yazılmıs ters yonden dıye

 31. Öncelikle çok teşekkürler böyle bir hizmet sağladığınız için 471/a maddesince banada ceza gönderildi. itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz?

 32. Merhabalar. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. 47/1-A dur ihtarına uymamak mı yoksa işaretlere uymamak mı? Bir ihtimal işrateleri farketmeyip kural ihlali yapmış olabilirim fakat dur ihtarına uymamak gibi bir suç işlemem söz konusu olamaz. Bana gönderilen tutanakta bunla ilgili hiçbir görsel yok. Ayrıca 66.maddeden de tarafıma cezai işlem uygulanmış. Bölünmüş iki şeritli trafik yoğunluğunun olmadığı yolda yaya yolunda motosiklet sürdüğüm idda ediliyor. Durumla ilgili ne fotoğraf ne de video kaydı var. Bana 47/1-A ve 66 maddeden yazılan cezalara ilişkin itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz. Teşekkürler

 33. Merhaba, 4.Levent’ e eşimin iş başvurusu için gittik. Aracın dörtlülerini de yakarak otobüs durağının biraz gerisine trafiği aksatmayacak şekilde park ettim. Araç kayın pederin ve içerisinde o olmasına rağmen 60/1-A ve 47/1-A (458-TL) trafik cezaları kesilmiş. (kendisine trafik polisleri birkaç kez uyarmış burada durmayın diye)
  47/1-A olarak kesilen ceza sizce de AĞIR bir ceza değil midir?
  Bunun iptali mümkün müdür?
  Teşekkürler,

   1. Tekrar Merhaba,
    60/1-A cezasına itirazımız yok. Park yeri ihlali yaptık sonuçta.
    Benim itiraz etmek istediğim 47/1-A cezası. (aynı makbuzda belirtilmiş.)
    Aracımız duruyordu. Polise en ufak bir aksiliğimiz olmadı.
    47/1-A dur ihtarına verilen bir ceza değil mi? bizim araçla yaptığımız sadece yasak park ihlali. Bu ceza neden kesiliyor anlamış değiliz. Bu cezaya itiraz edebilir miyiz? Bu cezaya ilişkin 47/1-A dilekçe örneği gönderir misiniz?
    Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Sadece dur ihtarı olarak değerlendirmeyin, görevli kişilerin uyarılarına uymamak olarak işlem yapılabiliyor 47/1-a cezasından. Örnek dilekçe bağlantısı mail adresinize gönderilmiştir.

 34. 63, 46/2-G,46/2-H, 47/1-A maddelerinden ceza uygulanmış. Bu maddelerle ilgili tek dilekçede ititraz oluşturabilir miyim? yoksa ayrı ayrı mı oluşturmam gerekli? örnekleri gönderir misiniz? ayrıca araç anneme ait. kullanan bendim.

 35. dün adapazarı otoban gişelerinden çıkarken polis hgs çıkışı önündeki dubaları kaldırıp bana oradan geçmemi işaret etti. bende bu durumu trafiği rahatlatmak için yaptığını düşünüp hgs gişesinden geçip gittim. kesinlikle bana dur yada yavaşla tarzı bir işaret yapmadı. dün akşam e devlet üzerinden bir mail geldi. 47/1-A maddesinden ceza yazmışlar. itiraz için örnek bir dilekçe yollarmısınız.

 36. 02.08.2021 tarihinde sabah saat 7.43de yıllardır kullandığım yol güzergahında 46/2-H maddesinden aracıma fahri müfettiş tarafından ceza yazılmış. O yolda öyle bir kural ihlali yapmadım. Aracımda araç içi kamera yok ceza yediğim yolda da herhangi bir kamera yok. Ben bu cezayı ödedim ama haksız yere yazıldığını düşündüğüm için itiraz etmek istiyorum. Bir sonuca varma ihtimalim varsa dilekçe gönderebilirmisiniz?

 37. 14.09.2021 tarihinde işe gitmek için kullandığım (D-400) kara yolunun 2 km lik bir kısmında belirtilen mevki. sabah 08:00 da 46/2g FTM cezası kesilmiş o saatte iş yerimde olduğumu kanıtlarsam video cezam iptal olurmu çünkü bu kusuru işlemedim bu cezayı aracım modifiye diye yazmışlar
  İtiraz etmek istiyorum.

 38. merhabalaar, bu hafta sonu aşiyan sahil yolunda arAcımı park ettiğim yerde motorlu trAfik ekibi tarafından 60/1a ve 47/1a cezası kesilmiş .park yasak olan yerde yanlış park cezası 60/1a kesiliyordu.ama bu iki ceza aynı anda kesilmiş.buna nasıl itiraz edebiliriz? teşekkürler

 39. Ayrıca polis geldiğinde aracımın başına koşarak hemen aracımı alıyorum dememe rağmen çekil aracın önünden diyerek polis memuru resim çekip gitti.

 40. yani bu nasıl vicdansızlıktır bende devlet kurumunda güvenlik görevlisiyim , parayı sokaktanmı topluyoruz bukadar ceza yazıyorlar.

 41. merhaba park halindeki aracıma 60/1-A VE 47/1-A cezası aynı anda kesilmiş. buna itiraz etmek için dilekçe örneği gönderebilirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu