Trafik Levhaları ve Anlamları
Trend

Engel İşareti Kaç Metreye Konulur ?

Engel işareti, Karayolları Genel Müdürlüğünün yapım ve bakım ağında bulunan karayollarında en az 100 metreye ve diğer yollarda en az 50 metreden yakına konulamaz.

Engel İşareti Nedir ?

Yolun geçici olarak tamamen taşıt trafiğine kapatıldığı durumlarda kullanılan trafik işaretine engel işareti denir

SRC :  yük ve yolcu taşımacılığı yapmak isteyen şoförün almakla zorunda olduğu belgedir.

Son dönemde SRC sınavlarında sorulan cevabı hakkında net bir bilgi bulunmayan en önemli soru Engel İşareti Kaç Metreye Konulur ?

Engel İşareti T-32 Kaç Metreye Konulmalıdır ?

Engel İşareti Kaç Metreye Konulmalıdır hakkında gerek karayolları trafik kanunun da gerekse de karayolları trafik yönetmeliğin de kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak ‘ Karayolu trafik güvenliğinin sağlanması yönünden, yolun yapısında yapılacak her türlü çalışmalarda alınacak tedbirler ile karayolu dışında, kenarında veya üzerindeki diğer levhalar, ışıklar ve işaretlemeler hakkında yönetmelikte ‘  Standart trafik işaretlerine, Karayolları Genel Müdürlüğünün yapım ve bakım ağında bulunan karayollarında en az ‘ 100 metreden ‘ ve diğer yollarda en az ‘ 50 metreden ‘ daha yakına tesis edilemez denilmektedir. Ama Engel İşareti ile ayrıca bir hüküm yoktur.

Engel İşaretinin SRC Sınavında Sorulma Şekli Doğru mu ?

Soru da engel işaretinin nerede kullanılacağı açık ve net bir şekilde belirtilmediği sürece engel işareti 100 metreye veya 50 metreye konulur demek yanlış olur. Ancak SRC sınavındaki sorunun cevabı 100 metre olarak kabul edilmektedir.

SRC sınavında engel işareti sorusunun cevabı 100 metre olarak kabul ediliyor olması gerçek cevabın 100 metre olduğu anlamı teşkil etmemekdir çünkü ilgili karayolları trafik kanunun da ve karayolları trafik yönetmeliğin de ve eğitim dökümanlarında doğrudan bu sorunun cevabı verilmemektedir. Sadece engel işarite için değil  bütün ‘ trafik işaret ve levhaları ‘ için kullanılacağı yerin çok önemi vardır yerleşim yerlerindeki hız limitleri ile yerleşim yerleri dışındaki hız limitleri aynı değildir daha önce ‘ hız körlüğü ‘ yazımızda da bahsettiğimiz üzere sürücünün trafik işaretini görüp algılayıp reaksiyon gösterme süresi bir değildir. Çünkü saatte 50 km/h giden bir araç sürücüsü bir saniyede 13.8 metre yol katederken saatte 120 km/h giden bir araç sürücüsü bir saniyede 33 metre yol katetmektedir. Bu sebeble trafik işaret ve levhalarının nerede kullanıldığı çok önemlidir.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeblerden dolayı engel işareti sorunun bu şekilde sorulmasının hatalı olduğunu söylemek mümkün.

Net bir şekilde trafik işaret ve levhalarının nerede kullanılacağı belirtilmediği sürece engel işareti sorunun cevabı ile ilgili müallak bitmeyecektir ! Ama sınavda doğru kabul edilen cevap 100 metredir.

Engel İşareti 100 metreye mi konulmalı ?

Sadece engel işareti olarak düşünmek yanlış yol kullanıcıları yani sürücü, yolcu ve yaya için trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde işaretleme ve levhalamalar yapılmalıdır karayolları trafik kanunda ve karayolları trafik yönetmeliğinde net bir hüküm olmasa da Karayolu trafik güvenliğinin sağlanması yönünden, yolun yapısında yapılacak her türlü çalışmalarda alınacak tedbirler ile karayolu dışında, kenarında veya üzerindeki diğer levhalar, ışıklar ve işaretlemeler hakkında yönetmelikte” azami olan metreler belirtilmiştir tabi ki yol ve trafik durumuna göre bu mesafeler değişiklik gösterebilir.

Engel İşareti Sorusuna Nasıl İtiraz Edilir ?

SRC sınavını ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı tarafından milli eğitim bakanlığı kontrolün de yapılmaktadır her iki kurumuda yazılı olarak başvuru yapılarak engel işareti kaç metreye konulmalıdır sorusunun cevabının hangi kanun maddesi gereği 100 metre olarak kabul edildiği konusunda talepde bulunulabilir.

Engel İşareti Sorusuna İtiraz İçin Örnek Dilekçe ?

Dilerseniz örnek başvuru dilekçesi için ücretsiz olarak trafik sözlük iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz dilerseniz talebiniz ile ilgili dilekçenizi ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığına ve milli eğitim bakanlığına elden, posta veya fax yoluyla iletebilirsiniz.

Kazasız günler dileriz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu