Trafik Cezası
Trend

73/c trafik cezası

73/c trafik cezası Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak, yasaktır.
Bu kurala Sürücülere karayolları trafik kanunu gereğince 73/c trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden 73-c maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Tedbirsiz ve saygısız araç sürme ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

73 c itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 73/c yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 73-c itiraz talebinizi yazın, 73-c dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak, 73/c trafik cezası 235 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 73/c maddesine 53 lira zam yapılarak 288 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

73/c trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 176,25 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 176,25 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 216 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 73/c trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 73/c trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 10 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak, yani 73/c trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 73/c trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden 73-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 73/c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden 73-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 73/c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden 73-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 73/c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 73/c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

73/c trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 73/c trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

73/c trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 73/c trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

73/c trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak, 73/c trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 73/c trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 73/c trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 73/c trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

73/c trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 73/c trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 73-c maddesinden 235 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 58,75 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
176,25 TL olan kısmı 58,75 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

73/c trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

73/c trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 73/c trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 73/c trafik cezası fotopokisi,
 • 73/c trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 73/c trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 73/c trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 73/c trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 73/c trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 73/c trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretsiz hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

73/c trafik cezasısı iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 73/c trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden uygulanan 73/c trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 73/c trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak, 73/c trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden uygulanan 73/c trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. arabayla giderken beni durdurmadan cep telefonuyla konuşma cezası yazmışlar böyle birşey yapabilirler mi yasal mı ?

  1. Merhaba Kadir,

   Ktk 116 maddesi hükümlerince araçlar durdurulmadan cep telefonu ile konuşma cezası yazılabilmektedir. Hatta bir çok araç sürücüsüne bu madde durdurulmadan uygulanmaktadır. İtiraz işlemleriniz için iletişim sayfamızdaki bilgilerden veya aşşağıda bulunan whatsapp ikonuna tıklayarak bizlerden destek alabilirsin.

   Kazasız günler dileriz.

 2. 73/C maddesinden trafik cezası almışım. Ancak ben araç park halinde ilken telefon ile meşgul olmuştum. Bir örnek gönderirmisiniz.

  1. Merhaba Eşref, muhakkak bu söylemiş olduğunuz durumu temin edebilirseniz video kaydıyla desteklemeniz gerekir. Örnek 73/c itiraz dilekçesi örneği mail adresinize gönderilmiştir.

 3. İyi günler 73/c trafik cezası geldi yazılan saatte telefon görüşmem yok ve herhangi delile göndermemişler resim yok yani bu cezaya itiraz edebilirmiyim

 4. Merhaba kolay gelsin yazılan saatte ne telefonla görüşmem var nede internetim açık ne de telefonla alakam hattımdan bu konuda detay çıkartabiliyorum itiraz etsem sonuç alabilir miyim ?

  1. Ne aracım durdurularak ceza yazılıyor nede bir resim görüntü olması imkansız konuşmuyordum çünkü ? İtiraz etmek istiyorum ama.

   1. Elbette itiraz edebilirsiniz ancak aracı sizin kullandığınıza veya adınıza kayıtlı telefonla görüştüğünüze dair herhangi bir itham bulunmuyor. Başka bir telefonla da görüşmüş olabileceğiniz ihtimali söz konusu. Ancak cezanın yazıldığı yerden kamera görüntüsü temin etmeye çalışmanız daha doğru bir yol olacaktır.

 5. merhabalar sağlık çalışanıyım.23 mart 2020 tarihinde 73/c ceza maddesi ile ilgili ceza yazılmış.söz konusu tarih bilindiği üzere ülkemizde covid 19 salgının oldugu tarihtir ve bu tarihte insanların sağlığı ön plandadır
  çalışanlarımdan birisi ile bu konu ile ilgili konusuyor olmam itiraz sebebi olur mu

  1. Merhaba Aytekin, karayolları trafik kanunun da böyle bir istisna yoktur. Ancak hem dünya genelinde hem de ülkemizde yaşanan bir süreç istisnai bir süreçtir. İtiraz etmenizde fayda var bu duruma hakimlerimizin kayıtsız kalacağını düşünmüyoruz. Örnek itiraz dilekçesini mail adresinize gönderdik.

   Emekleriniz ve fedakarlıklarınız için trafik sözlük ailesi olarak tüm sağlık çalışanlarına minnettar olduğumuzu tekrar belirtmek isteriz.

 6. aracımı başka biri kullanırken 73 c maddesinden ceza yazılmış. sorularım;
  1- başkasının telefonla konuşmasının cezasının bana kesilmesi işlenmeyen suçtan ceza ödeme yanlışlığını doğurmuor mu?
  2-ceza tutanağında park cezasında radar da olduğu gibi fotoğraf yok( burada son günlerde her kese kesilen cezaların 10 misli artması da göze alınarak) keyfilik ve delil yetersizliğide mevcut değilmi ?
  bunlardan sonuçla itiraz için yeterli gerekçe oluşuyormu ya da ne yaparsan yap taktir makamı ceza kesen taraf ı handikaplı mı başlatıyor? rica etsem banada itiraz örneği gönderirmisiniz.
  son olarak tutanağı bulamıyorum e devletten cıktı alıp ekleyebilirmiyim sulh ceza hakimliği mutlaka tutanak aslını istiyor mu?

  1. Handikap yok, eğer ki yazılan cezanın aksini kanıtlayacak bir delil sunarsanız sulh ceza hakimliği cezayı iptal eder. Karayolları trafik kanunun da işleten sorumluluğu vardır. Araç sahibi aracının karışmış olduğu kazalarda veya araç plakasına uygulanan trafik cezalarından sorumludur.

 7. İyi günler 73/c ceza maddesine itiraz ile ilgili örnek dilekçeye ihtiyacım var. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? elimde sadece karar tutunağı bulunuyor. karar verilirken herhangi bir delil fotoğraf bulunmamaktadır. Teşekkürler.

 8. İyi günler.
  Aracımı ben kullanmıyorken hatta ayrı şehirdeyken 73/C trafik cezası kesilmiş. Fakat araç plakasına değil ‘Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza olarak ‘Araç sahibi olarak bana kesilmiş. Durdurma durumu olmadı yani arkadan geldi ceza.. Diyelim ki aracımı kullanan kişi telefonla konuştu plakaya kesilmesi gerekmiyor mu ? Kaldı ki aracımı kullanan kişi de telefonla konuşmadığını söylüyor. belgesiz, somut delilsiz böyle bi ceza uygulanabilir mi? bunun yanı sıra plakaya kesilmediği için de itiraz etme şansım var mı? Teşekkürler.

  1. Sistemsel hata olabilir, en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne müracaat ederek bilgi alabilirsiniz. Trafik cezalarının uygulanmasında fotoğraf veya video kaydı olması zorunluluğu bulunmamaktadır.

 9. 73/C MADDESİNDEN CEZA KESİLMİŞ ,SÜRÜCÜ BENİM ARABA EŞİM ÜZERİNE OLUNCA ONA CEZA KESİLMİŞ,TELEFONLA KONUŞTUM ANCAK BLUETOTH BAĞLANTI İLE KONUŞTUM CAMIN İÇİNDEN BENİM SESİM Mİ DUYULUYOR? SİZCE FAHRİ MÜFETTİŞ Mİ YAZDI? PETROLÜN ÖNÜ DİYOR ANAYOL ÜZERİNDE.YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.

  1. Cezanın kimin yazdığını tahmin etmek mümkün değil ancak trafik denetleme şube müdürlüğüne başvuru yaparak ceza hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu