Trafik Cezası
Trend

51/2-b trafik cezası

51/2-b trafik cezası Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmak, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 51/2-b trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51/2-b maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Hız sınırlarına uyma zorunluluğu ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

51 2b itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 51/2b yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 51-2b itiraz talebinizi yazın, 51-2b dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmak, 51/2-b trafik cezası 488 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 51/2b maddesine 110 lira zam yapılarak 598 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

51/2-b trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 366 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 366 tl olarak ödeyebilirsiniz.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 448,5 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 51/2-b trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 51/2-b trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 15 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 15 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmak, yani 51/2-b trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 51/2-b trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

51/2-b trafik cezası‘ndan dolayı trafik zabıtalarınca el konulabilir. Trafik zabıtası trafik polisleri veya jandarma trafik timlerine karayolları trafik kanununda verilen genel isimdir.

51/2-b trafik cezası ihlal edildiğinde Geriye doğru 1 yıl içinde toplamda 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile sürücü belgesine el konulur.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51-2-b maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 51/2-b trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51-2-b maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 51/2-b trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 51/2-b trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

51/2-b trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 51/2-b trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

51/2-b trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 51/2-b trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

51/2-b trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmak, 51/2-b trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 51/2-b trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 51/2-b trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 51/2-b trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

51/2-b trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 51/2-b trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 51-2-b maddesinden 488 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 122 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 366 TL olan kısmı 122 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

51/2-b Kusur Oranı

51/2b Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

51/2-b kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 51/2b
51/2-b kusur oranı

51/2b yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/51-2-b-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

51/2-b trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

51/2-b trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 51/2-b trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 51/2-b trafik cezası fotopokisi,
 • 51/2-b trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 51/2-b trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 51/2-b trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 51/2-b trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 51/2-b trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 51/2-b trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

51/2-b trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 51/2-b trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden uygulanan 51/2-b trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 51/2-b trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmak, 51/2-b trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden uygulanan 51/2-b trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. 51 2 b cezasına itiraz etmek istiyorum lütfen dilekçe örneği gonderebilirmisiniz tesekkurler

  1. Merhaba Özgür,

   İtiraz sebebiniz nedir? Belirtilen yolda hız limitlerinin cezada belirtilen limitlerden farklı olduğu mu? Cezanın yazıldığı tarih ve saatte aracın farklı bir yerde olması mı? Yoksa sadece itiraz etmek için mi itiraz dilekçesi istiyorsunuz?

   Kazasız günler dileriz.

   1. Merhaba bana ceza gelikte ewe falan gelmedi e devletten baktıgımda gözüküyor itiraz edebilir miyim.

 2. 51 2 b cezasına itiraz etmek istiyorum lütfen dilekçe örneği gonderebilirmisiniz teşekkürler

  1. Merhaba Deniz, mail adresinize örnek 51/2b itiraz dilekçesi gönderimini sağladık boş bırakılan alanları doldurarak sulh ceza hakimliğine başvuru yapabilirsiniz.

 3. Merhaba 51/2_B trafik cezsi bildirimi simdi geldi 5 şubat 2020 tarihinde gerceklesmis itiraz etmek istiyorum dilekçe örne ği gonderirmisiniz

 4. 51 2 b cezasına itiraz etmek istiyorum lütfen dilekçe örneği gonderebilirmisiniz teşekkürler

 5. Merhabalar 51/2 b trafik cezası şehirler arası yolculuk yaparken Uşak ilinin kavşağında 19-07-2020 tarihinde plakaya yazılmış ancak araç benim olmakla birlikte aracı erkek kardeşim kullanıyordu ve uşak ilinde ikamet etmediğimiz için itiraz dilekçesini şahsen verme imkanımız yok bu durumda başka kanaldan itiraz etme hakkımız var mı ? yazınızda belirtiğiniz gibi muhtemelen kavşakta yazıldığını göre 40- 50 km hız ile radara girmiş bulunmaktayız ayrıca hem ben hem erkek kardeşim sağlık profesyonelleriyiz pandemi döneminde yoğun çalışma şartlarımız göz önüne alınırsa aldığımız bu ceza bizi üzmüştür bu konuda yol göstermenizi rica ederim. Saygılarımla..
  F.Fulya YÜZBAŞIOĞLU

  1. Cezanın kavşakta ve farklı yol yapısında yazılmasından ziyade yolda belirtilen hız sınırının %30 ile %50 arasında aşılmasına istinaden yazıldığını bilmenizde fayda var. Söz konusu cezanın hatalı yazıldığı söylemek için kanıt sunmak gerekiyor dolayısıyla söylemiş olduğunuz şartlarda kanunen hatalı cezadan bahsetmek mümkün değil. Sağlık çalışanı olarak durumunuzu belirterek sulh ceza hakimliğine başvuru yapabilirsiniz, taktir sulh ceza hakimliğinin.

 6. Merhaba, 51-2B maddeleriyle ceza yazılmış. Sorun şu ki bulunduğum ilde sokağa çıkma kısıtlaması olan saatlerde bu ceza yazılmış, o saatlerde dışarda dahi değilim, zaten olamam. Araç da evin bahçesinde duruyor. Hız sınırını aşmışım yola bile çıkmayan aracımla. Lütfen yardım eder misiniz? Teşekkür ederim.

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Örnek dilekçe gönderilmiştir.

 7. Merhabalar 51/2b cezasına itiraz etmek istiyorum, dilekçe örneğini yollayabilirseniz çok sevinirim.

 8. Merhaba,
  Ankara-Antalya seyahatimde Afyon ve Burdur da 51/2-B nedeniyle ceza yazılmış. Öncelikle kaç km hızla gitmem gerekiyordu da kaçla radara yakalandığıma dair bir fotoğraf, belge vb. bir doküman bulunmuyor. Sadece e-devletten gördüm bu 2 cezayı da. Şayet şehir içlerinde 50 km ye kadar düşen bir hız limiti var ve %30 fazlası olan 65 km ye kadar ceza yazıldıysa -ki ancak bu şekilde olabilir buna da azami şekilde dikkat ettim ve 20 yıldır araba kullanıyorum, hayatımda ilk defa hız limiti nedeniyle trafik cezası yedim. çünkü tüm yolculuk boyunca eşimin sağlık sorunundan dolayı 90 km yi hiç geçmedim, bu cezalara itiraz etmek istiyorum. dilekçe örneği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Örnek dilekçe mail adresinize gönderilmiştir. Ayrıca cezalar hakkında detaylı bilgi almak için trafik denetleme şube müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

 9. tarafıma tebliğ edilmeyen tesadüfen e devlette gördüğüm 51/2-b cezasına itiraz etmek istiyorum.dilekçe örneği konusunda yardım rica ediyorum.

 10. Merhaba bugün 51-2b ceza yedim. Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz. Şimdiden Teşekkür ederim

 11. Merhabalar,
  19.08.2021 tarihinde geçtiğim Bolu Yolu üzerinden bana e-devlet uygulamasını 14.12.2021 tarihinde kontrol ederken ceza geldiğini fark ettim. Bana herhangi bir evrak gelmedi.
  1.Evrak gelmediği için tebliğ sayılıyor mu veya evrakı mı beklemem gerekiyor?
  2.Bu ceza geç geldi diye iptal etme hakkım var mı? (Ceza tarihi: 19.08.2021, e-devlette görmem: 24.12.2021)
  3.Şuan erken ödeyip indirimden yararlanmam mı gerekiyor?

  1. Geç gelme gibi bir durum söz konusu değil. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz. Cezayı ödemek zorunda değilsiniz ancak ceza iptal olmazsa yasal faiz işler, tavsiyemiz ödeyip itiraz etmeniz yönünde olur.

 12. Çok da dikkat etmeme rağmen 70km olması gereken yerde 78km ile 51/2-A dan 314TL lık EDS cezası geldi. Üstelik Ağustos 2020 nin cezası ve Şubat 2022’de geliyor. İtiraz için dilekçe rica edebilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu