Trafik Cezası
Trend

48/5 trafik cezası

48/5 trafik cezası Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak,
Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 48/5 trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden 48/5 maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

48e 5 itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 48’e 5 yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 48’e 5 itiraz talebinizi yazın, 48’e 5 dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak,
Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, 48/5 trafik cezası
birinci defada 1.002 tl ikinci defada 1.256 tl üçüncü kez ve üçten fazlasında 2.018 tl
tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 48’e 5 maddesine 226 lira zam yapılarak 1228 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

48/5 trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile indirilimli olarak ödenmek istendiğinde belirtilen miktarlardan %25 oranında indirim yapılmaktadır 921 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak indirilimli olarak ödenmek istendiğinde belirtilen miktarlardan %25 oranında indirim yapılmaktadır ve  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 921 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 48/5 trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 48/5 trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak,
Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, yani 48/5 trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 48/5 trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

48/5 trafik cezası‘ndan dolayı trafik zabıtalarınca el konulabilir. Trafik zabıtası trafik polisleri veya jandarma trafik timlerine karayolları trafik kanununda verilen genel isimdir.

48/5 trafik cezası ihlal edildiğinde geriye doğru beş yıl içinde; 1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5’er yıl sürücü belgesine el konulur.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden 48-5 maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 48/5 trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araç trafikten men edilir.

48/5 trafik cezası ihlalinden dolayı, edilir araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan sürücüler trafikten men edilir.

48/5 trafik cezası ihlalinden dolayı, sürücü trafikten men edilir.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

48/5 trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 48/5 trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

48/5 trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 48/5 trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

48/5 trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak,
Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, 48/5 trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 48/5 trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 48/5 trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 48/5 trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

48/5 trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 48/5 trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 48-5 maddesinden birinci defada 1.002 tl ikinci defada 1.256 tl üçüncü kez ve üçten fazlasında 2.018 tl
TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 0 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan indirilimli olarak ödenmek istendiğinde belirtilen miktarlardan %25 oranında indirim yapılmaktadır TL olan kısmı 0 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

48/5 trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

48/5 trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 48/5 trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 48/5 trafik cezası fotopokisi,
 • 48/5 trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 48/5 trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 48/5 trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 48/5 trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 48/5 trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 48/5 trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

48/5 trafik cezasısı iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 48/5 trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden uygulanan 48/5 trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 48/5 trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak,
Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, 48/5 trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden uygulanan 48/5 trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. MERHABA
  11.02.2020 TARİHİNDE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAKTAN EHLİYETİME EL KONULDU VE ARACIM TRFİKTEN MEN EDİLDİ.
  ANCAK 36/3-B VE 48/5 MADDELERİ YAZILMIŞ.BUNLARA İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM.DAHA ÖNCE DE BÖYLE BİR CEZA ALMIŞTIM AMA GERİYE DÖNÜK 5 YIL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.ÖNCEKİ CEZA İPTAL YAZIYOR BELGE GERİ ALINMA TARİHİ 27.12.2014 BİTİŞ TARİHİ 27.06.2015 YAZIYOR.
  AYRICA LAZIM OLABİLİR DİYE PLAKA ** TC.**

  1. Merhaba Ercan,

   Öncelikle kişisel bilgilerinizi Trafik Sözlük platformu da dahil olmak üzere kimseyle paylaşmayınız. Biz sizin kişisel bilgilerinizi sansürleyerek yorumunuzu yayına aldık bilginiz olsun.

   36/3-b maddesi sürücü belgesi geçici olarak el konulmuş durumda olan kişilerin araç kullanması ile ilgilidir. Sizin daha önceki 48/5 cezası ile ilgili olarak ehliyetinizi geri almamış mıydınız? Eğer ehliyetinizi geri almadıysanız, geri alınma süresi dolmuş ve cezayı ödemiş iseniz işlem yanlış yapılmış 44/1-b maddesinden işlem yapılması gerekirdir. 48/5 yasal limitlerin üzerinde alkollü araç kullanmaktır ve sonuçta teknik bir cihazla ölçüm yapılmaktadır. Eğer ölçümde belirtilen promilin üzerin alkol tespit edilirse işlem yapılır. Geriye dönük 5 yıl içerisinde 1. defa da 6 ay ikinci defa da 2 yıl 3 defa da ise 5 yıl ehliyetinize el konulur. Talebinizi daha net bir şekilde bizimle paylaşırsanız sizlere yardımcı olabiliriz.

   Kazasız günler dileriz.

 2. Merhaba

  48/5 maddesinden 0.32 promil alkolle 1228 TL ceza ve ehliyetime 6 ay el konuldu. Aracım hususi minibüs geçiyor, ticari bi amacı yok, polis ticari araçlarda sınır 0.20 promil dedi.
  İtiraz edebilir miyim benim aracım hangi sınıfta bilgi verebilirmisiniz.

 3. merhaabalar , 46/2 – h maddesinden ceza düzenlenmiş , örnek dilekçe alabilir miyim ?

 4. Merhabalar iyi günler 46/2h ceza düzenlenmiş ama tebliğat falan gelmedi örnek dilekçe gönderebilir misiniz teşekkür ederim.

 5. iyi günler.46/2-h maddesine istinaden trafik cezası yedim.fakat aynı gün aynı saatte sadece 6 dakika arayla 2 adet ceza düzenlenmiş.birincisi tamam ama ikinci ceza haksız diye düşünüyorum.bu konuya itiraz amaçlı bir dilekçe örneği talep edebilirmiyim.şimdiden çok teşekkür ederim.kolay gelsin.hayırlı günler.

 6. Merhaba kolay gelsin ben sola dönüş yaparken dalgınlıktan kendi şeritimden değil karşı şeritten dönüp 2,3 metre sonra kendi şeritime geçtim yani kilometrelerce ters şeritte gitmedim ayrıca dediğim gibi sola dönerken en fazla 3,4 metre kullandım o şeritte boştu itiraz etmeyi düşünüyorum itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

 7. FAHRİ Trafik müfettişince 46/2h ceza düzenlenmiş ANCAK kısa süre içinde bu şahis tarafından ikinci kez kasıtlı olarak düzenlendiği kanaatindeyim

  itiraz için örnek dilekçe iletir misiniz
  fahri müfettişin bu madde den ceza yazma yetkisi var mıdır?

 8. 18 mayıs 2021 gecesi sanayide tarım ve hayvancılıkla uğraştığımız işyerinde mesai saati 21.00 de bitmesi üzerine işyerinde alkol aldım ve işten ayrılmak üzere çıktım. işyerinin Hemen ilerisinde karayoluna çıkmadan benzinliğe geldim amacım alışveriş yapıp 3 kilometre sonraki evime dönmekti aracı park alanında kanunlara uygun şekilde parkettim. amacım alışveriş yapıp alkollü olduğum için trafiğe çıkmamak taksi çağırıp eve dönmekti. Ardından hemen park yerinde bulunan ikinci el almayı düşündüğüm bir iki aracın fotosunu çektim daha sonra benzinlikten koşarak ve sinirle gelen sivil polis memurunun ikazı üzerine telefonumu kendisine özür dileyerek takdim ettim ve görüntüleri kendisi sildi. Sonra markete girdim alışveriş yaparken markete geldi ve yüksek ses tonuyla ısrarla dışarı kendisiyle çıkmamı istedi alışverişimi bölerek kendisiyle tartışmadan dışarı çıktım. Marketin önünce dışarıda Sende alkol var mı dedi ” Evet var dedim memur bey”. Taksi çağırıp eve gideceğim dedim. Sen zahmet etme bekle biz bırakırız dedi. sonra trafik ekipleri geldi marketin dışında üflettiler cezayı yazdılar ve ehliyetime el koydular. Sonra karakola götürülüp “ifademi aldılar!” tutanak tutuldu sorulan tek şey ev adresim ve telefonum oldu. Benzinlikten kamera kayıtlarını alacağım. Burada işlemin ne kadar doğru ve hukuka uygun olduğunu gerçekten merak ediyorum. Lütfen beni bilgilendirin. Burada görevlinin İcbar (Zorlama) Suretiyle İrtikap Suçu ve Cezası (TCK md.250/1) işlemesinden bahsedilebilir mi? Mağdurum psikolojim altüst oldu. ve 48-5 dilekçe örneği alabilir miyim.

  1. Eğer bahsetmiş olduğunuz benzin istasyonuna aracınızla geldiğiniz görülüyor ise yapılan işlem doğru. İtiraz etmek istiyorsanız örnek dilekçe gönderilmiştir.

 9. annem felç gaziantep’ e fizik tedaviye götürüyorum, gaziantep’ ten nurdağı’ na gelirken yolda çalışma vardı, anneminde acil ihtiyacından dolayı eve yetişmemiz gerekiyordu, acil ihtiyaçtan dolayı dörtlüleri yakıp ters yöne girdim, 46/2-h maddesinden 1339 TL. trafik cezası yazılmış, örnek itiraz dilekçesi gönderir misiniz?

 10. Merhaba. Fahri trafik müfettişi tarafından 46/2-H maddesi ters yöne girmeden yazmıştır.Gittiğim yere yabancıyım tebela varmı bilmiyorum ters yöne gittiğimi düşünmüyorum ama tebligatta fotoğraf kanıt yok ters yöne girdiğime dair fotoraf çekmişmidir çektiyse nerden görebilirim dediğim gibi gittiğim yere yabancıyım bana terste olduğuma kanıt etsin itiraz etsem sonuç ne olur yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu