Trafik Cezası
Trend

47/1-c trafik cezası

47/1-c trafik cezası Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 47/1-c trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden 47/1-c maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

47 1c itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 47/1c yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 47-1c itiraz talebinizi yazın, 47-1c dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işareemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, 47/1-c trafik cezası 108 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 47/1c maddesine 24 lira zam yapılarak 132 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

47/1-c trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 81 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 81 tl olarak ödeyebilirsiniz.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 99 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 47/1-c trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 47/1-c trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işareemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, yani 47/1-c trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 47/1-c trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden 47-1-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 47/1-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden 47-1-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 47/1-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden 47-1-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 47/1-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 47/1-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

47/1-c trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 47/1-c trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

47/1-c trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 47/1-c trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

47/1-c trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işareemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, 47/1-c trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 47/1-c trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 47/1-c trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 47/1-c trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

47/1-c trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 47/1-c trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 47-1-c maddesinden 108 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 27 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 81 TL olan kısmı 27 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

47/1-c Kusur Oranı

47/1c Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

47/1-c kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 47/1c
47/1-c kusur oranı

47/1c yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/47-1-c-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

47/1-c trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

47/1-c trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 47/1-c trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 47/1-c trafik cezası fotopokisi,
 • 47/1-c trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 47/1-c trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 47/1-c trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 47/1-c trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 47/1-c trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 47/1-c trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

47/1-c trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 47/1-c trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden uygulanan 47/1-c trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 47/1-c trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işareemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, 47/1-c trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununTrafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı 47. Maddesine istinaden uygulanan 47/1-c trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

64 Yorum

 1. Slm 47/1-c 2019 yılında yazılmış bir ceza geldi bana. 47/1-c ne demek? 2019 yılında yazılan ceza şimdi geliyor ne kadar ödemem gerek nasıl itiraz edicem 47/1-c itiraz dilekçesi istiyorum.

  1. Merhaba Türesin,

   47/1c karayolları üzerinde bulunan gerek düşey gerekse de dikey trafik işaretleri ve anlamlarına uymamaktır. 2019 yılında yazılmış olsa da önemli olan tebliğ tarihidir size ne zaman tebliğ edildiyse, ceza miktarı üzerinden %25 indirimle ödeyebilirsiniz. Ancak hangi işaret ve levhaya uymadığınızı bilmeden itiraz etmek sonucu değiştirmeyecektir. O tarihe dair video kaydı bulmanız da çok zor. Elbetteki itiraz hakkınız var, 47/1-c itiraz dilekçesi örneği gönderimini sağladık.

   Kazasız günler dileriz.

   1. arkadaşlar 47.1-c den plakama ceza yazılmıştır.ankara çubukta.liorada mıyım hatırlamıyorum.evdeydim.ve ayrıca mevlana sokak çay kokak dedikleri ne levha var nede trafik işareti.ayrıca plkama neden yazılıyor.idari trafik cezası bu.arkamdan plakaya yazılmış.acaba benmiyim.tiraz dilekçesi isteyebilirmiyim.

 2. 47/1-C TARFİK CEZASINA İTİRAZ ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. ELİNİZDE DİLEKCE ÖRNEĞİ VARSA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.

  1. Merhaba Mehmet, 41/1c tanımı itibariyle çok geniş bir hükümdür. Trafik levhalarına, işaretlerine uymamak. Tam olarak itiraz etmek istediğiniz hususu belirtirseniz size yardımcı olmak isteriz. Kazasız günler dileriz.

 3. Merhabalar,
  27.09.2019 tarihinde sabah 07:00 civarı Beylerbeyi kavşağından aşağı Beylerbeyine doğru giderken, Küplüce metrobüs taksi durağını geçtikten sonra sona Boğaz köprüsüne dönen yolda ışıklar yanıp söndüğü için kontrollü bir şekilde geçiş sağlarken aşağıdan köşeden büyük bir minibüsün çok hızlı geldiğini fark edince hızlı bir şekilde gaza basarak karşıya geçtim ancak minibüs ani fren yapıp zor bir şekilde kontrolünü sağlayabildi. Ben sağa çekip durumu kontrol etmek ve kötü bir durum varsa yardımcı olmak için durdum. Bu sırada ışıklarda bekleyen polis aracından polisler indi ve kaza olmamasına rağmen her ikimize de ceza kesti. Acelem olduğu için uzatmadan, sorgulamadan kesilen cezayı imzalayıp aldım. Minibüs muhtemelen hız sınırını aştığı için ceza aldı ben de trafiği tehlikeye soktuğum için. Ancak orada ne gibi bir trafik ışık veya levhasına uymadım anlayamadım. Suçlu olduğumu düşünmüyorum, bu yüzden de itiraz etmek istiyorum. sizce olumlu bir sonuç alabilir miyim? Bunun için tam olarak nereye müracaat etmeliyim? Ve sizden bir dilekçe örneği alabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Merhaba Utku,

   Anlattığınız olayda 47/1-c ceza maddesini ilgilendiren bir durum yoktur. Ktk 52/1-a kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmama veya 47/1-d trafik güvenliğini tehlikeye düşürme gibi durumlarda kullanılan maddelerdir. Ancak sizin gelmiş olduğunuz yönde Dur Levhası veya Yol Ver Levhası var ise buna istinaden size 47/1c trafik ceza maddesinden işlem yapılmış olabilir. Bahsetmiş olduğunuz yolu google maps üzerinden işaretleyip destek@trafiksozluk.com mail adresine gönderirseniz uzmanlarımız inceleyip sizlere geri dönüş sağlayacaklardır.

   Kazasız günler dileriz.

 4. 03.03.2020 saat 00.57 de adıma kayıtlı 10N**** Plakalı arcıma 47/1-C madesinden adıma trafik para cezası kesilmiş olup bu cezanın yazılmasındahata bir yanlışlık olabileceği kanısındayım.Çünkü ben o tarihte Balıkesir Şehir hastahanesine gitmek üzere sabah saat 08.30 civarında Edremitten hareket ederek saat 10.30 da olan rendevuma yetişmek üzere hastahaneye zamanında yetiştim ve muayenemi yaptırıp tekrar saat 11.00 civarında Edremite hareket ettim.Tahminen saat 13.00 civarında edremite geldim.Cezanın kesim tarihindeki gösterilen saatte ben Balıkesirde deildim.Bunu ben ispatlayabilirim.Çünkü Balıkesirdeki kameralar incelenirse benim Balıkesire giriş ve çıkış saatlerim ispatlanabilir ve tesbit edebilinir.Kaldıki ben Balıkesirde trafik te hareket ettiğim süre içerisinde ben tüm trafik kurallarına uydum.Bilerek ve isteyerek hiç bir tarfik kuralı ihmali yapmadım.Bu konuda bana trafik suçu ihlali ne itiraz dilekçesi gönderirmisiniz.Saygılar.

  1. Merhaba Mehmet Ali, burada önemli bir detay var senin hastahanede olmanı değil aracının o tarih ve saat aralığında orada bulunmadığını kanıtlaman gerekiyor. Elbette dediğin gibiyse cezan iptal olacaktır. Muhakkak başvuru yapmalısınız.

   Kazasız günler dileriz.

 5. Aynı yerde bir dakika arayla iki adet 47/1-c ceza yazılmış araba park halinde iken yazılmış bununla ilgili biritiraz hakım varnmı birer dakika arayla yazılması normalmi iptal edilme şansı varmı enazında birini nereye muracaat etmem gerek bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Mehmet, aynı gerekçeyle 15 dakika içerisinde birden fazla ceza yazılamaz. Muhakkak itiraz etmelisiniz cezalarınızdan bir tanesi iptal olacaktır. Örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

   1. Merhaba 09.03.2020 tarihinde * isminde bir fahri trafik müfettişi tarafından * plaka nolu aracıma 47/1-c maddesine istinaden trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Bu tutanağa itiraz etmek istiyorum yardımcı olur musunuz…

    1. Merhaba Süleyman, 47/1c yazımızda itiraz ile alakalı detaylı bilgi bulunmaktadır. Örnek itiraz dilekçesini tarafınıza mail olarak gönderdik. Dilekçeyi hazırladıktan sonra ek kısmında belirtilen evraklarla birlikte başvuru da bulunabilirsiniz.

 6. Selam beni mersin polisi gece 00 30da durdurdu uzun araçla niye çarşiya giriyon dedi iznin varmı iznim var dedim yük indirdim çikıyom sorgulama yaptı giriş izinin yok dedi ceza yazacam şirketi aradım durum böyle dedim iznimiz var dedi vatsaptan gonderdiler baktı izin varmış evrağın tamammı tamdır dedim takokraf ver dedi verdim hata yok biöncekini ver dedi verdim bi önceki yine verdim hata yok velhasil 26sı 27sı var 30 var 28i 29u evde yatıyordum bunlar nasil yok evdeyim diyom kabul etmiyor sonuc 132 tl 20 puan fiş verdi ben savcılığa gidecem dedkm fişlerede yazdim mahkemelik diye öyle imzaladim yardimcı olursaniz sevinirim teşekkürler

 7. Merhaba ben dün Elazığ girişinde polis kontrol noktasında durdurdu yol izin belgesi sordu ve sağa Çek dedi sağa çektim durdum. Ve izin belgesi gösterdim devam et dedi ve sonra arkamdan ceza geldi anlamadım hız yok ve birşey yapmadım neden ceza gönderiyorsun

 8. Merhaba
  Plakaya İzmir’den ceza kesilmiş,bir ay öncesinden bugün gördüm e-devlet’ten.Fakat araç İstanbul’da, hiç İzmir’e GİTMEDİ.
  Sadece plaka izmir plaka, yalnışlıkla yazıldığını düşünüyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba Ramazan, öncelikle itiraz etmelisiniz size örnek dilekçe gönderimini sağladık. Ayrıca dilekçenizde ek olarak var aracın hps/ogs kayıtlarının çıkartılarak mahkemeye sunmanız işinizi kolaylaştırır. Eğer temin edemiyorsanız dilekçe de PTS (plaka tanımlama sistemleri) kontrol edilmesini talep etmelisiniz ve aracınızın cezanın yazıldığı tarihte İstanbul il sınırları içerisinde olduğunu belirtmelisiniz.

 9. Merhaba ben anayol dan seyir halinde yolun sağ tarafından devam ederken ilerdeki yan yolun yoğun olduğunu görünce sol sinyal verip ana ana yola battıciktiya girdim o esnada görevli polis memuru batticıktı ile yan yolda duran polis memuru benim aracın resmini çektiğini fark ettim ve bana 47/1-c cezai islem yapmış sizce bu nekadar doğru buna nasıl itiraz edebilirim ve cezanın iptal edilmesini sağlayabiliriz bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz.
  Syg

  1. Eğer yol şerit çizgilerine dikkat etmeksizin şerit değiştirdiyseniz cezanın doğru yazıldığını söyleyebiliriz ancak kesin ve doğru sonuç için olay anını gösteren video kaydı gerekmektedir.

 10. Merhaba 46/2-h ters yön itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz
  Girdiğim yerde girilmez trafik levhası yoktu

 11. iyi günler Fahri Trafik Müfettişi tarafından 46/2-f ceza maddesince tarafıma 1228 tl para cezası kesilmiştir.

 12. Merhaba trafik sözlük 21/02/2021 13:37 saatinde bursadan bir trafik kontrol noktasından geçtik ve herhangi bir ikazda bulunmadıkları halde bu gün e-devleten sisteme baktım zaman 47/1-A ceza yazılmış tüm evraklarım tam bir eksiğim yok sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen seyhat iznim bile bulumaktaydı ama suçsuz yere arkamdan ceza yollanmış lütfen izlemem gereken yolun ve cezanın iptali hakkında bilgi vere bilirmisiniz..

 13. 471a itiraz dilekçesi rica edebilir miyim? Ve dilekçeyi nereye paylaşacağım. (Kimse bana dur ihtarında bulunmadı.)

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Dilekçe gönderilmiştir.

 14. HATAY ili GENARAL ŞÜKRÜ KANATLI MAH. YÜBAŞI ASIM CAD. ANTAKYA/HATAY
  adresinde 27.04.2021 tarihinde 13.23’te ben arabamdan 6 km uzaktaki iş yerim olan Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeyken aracım kardeşimdeydi, 47-1c’den ötürü ceza yazmışlar Tutanak Seri Sıra No
  MA-71768106 e-devlete girdiğimde tesadüf eseri öğrendim. Cezaya itiraz etmek istiyorum. İlgili kişinin ehliyetine ceza yazılacaksa yazılmalıydı. Kardeşimin de konudan haberi yok arabaya bir fiş de koymamışlar. arabamın yanındaydım. Uzaktan bakıp herhangi bir ikaz da bulunmadan ceza yazmışlar. Orada herhangi bir park yapılmaz levhası da yokmuştu.

   1. 06/05/2021 saat 18.18 de izmir Eşrefpaşa da aracıma 47 1/C maddesinden cezai işlem uygulanmış. Aracım İzmir Menderes ilçesi oğlananası köyünden çıkmamış ve Sokağa çıkma kısıtlaması olması sebebiyle trafiğe çıkmasının mümkün olmadığı halde ceza yazılmış ve bana e devlet yoluyla bildirildi. E devlet yoluyla gelen cezai işleme itiraz edebilir miyim bir de itiraz dilekçesi rica edebilir miyim sizden ?

    1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz.

 15. İyi günler şehirler arası yolda giderken önümüzde başka bir araç vardı aniden polis yola doğru çıktı geç mi diyor gel mı diyor belli değil önümüzdeki araç ve biz de geçtik.Aniden yola çıktığı için duramadım da birden çünkü hızım 104-110 arası idi zaten hız kurallarına da uyuyorum.Bu yüzden 47-1-A maddesine göre zabıta ya da işaretlere uymama maddesinden ceza gelmiş.Ayni zamanda belirtilen yer zifiri karanlık ve de aşırı yağışlı idi .Bu cezaya itiraz etmek istiyorum.Dilekce alabilir miyim

 16. Merhaba. Sürekli kullandığım ve Arabaların neredeyse hiç geçmediği mahalle arası bir yerde ters yöne girdim. Ve bunu herkes yapıyor. O an şansıma arkamdan polis geliyormuş. Korna çaldı ama ben hiç anlamadım. Diğer gün e devlete baktığımda cezayla karşılaştım ve çok şaşırdım. O kadar büyük hatalar yapılmasına rağmen ceza yazılmıyor hiç bir aracın olmadığı bir yerde ters yöne girmem hata sayılıyor. Ve cezası normal cezalardan çok daha fazla. Lütfen bana yardımcı olun nasıl itiraz edebilirim bu duruma.

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 17. Merhaba trafik akışına değil yanındaki bisiklet yoluna girip 50 metre ötesindeki otoparka giriş yaptım. plakama 46 2h cezası kesilmiş. Iptal erttirebilir miyim acaba. Iyi çalışmalar

 18. Merhaba emniyet şeridine giriş yaptığımı polis ekipler gördü ama durdurmadılar ceza yazmışlar 46/2-f itiraz edebilir miyim ?

 19. Ayni cezayı ben yedim geçen hafta. Fakat çok saçma orda cünkü ters yön yok.
  Banada dilekçeyi atma şansınız varmı ?

 20. Merhaba 47/1-C ceza geldi aracım yolda giderken arıza yaptı D100 kara yolunda yol ayrımında kaldım şerit çizgilerin üzerinde çekici çağırıp arabayı çektirdim bu arada ceza kesilmiş nasıl itiraz ederim acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu