Trafik Cezası
Trend

36/3-a trafik cezası

36/3-a trafik cezası Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak, yasaktır.Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 36/3-a trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununSürücü belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 36. Maddesine istinaden 36/3-a maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Sürücü belgesi alma zorunluluğu ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

36 3a itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 36/3a yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 36-3a itiraz talebinizi yazın, 36-3a dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak, 36/3-a trafik cezası 2018 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 36/3a maddesine 455 lira zam yapılarak 2473 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

36/3-a trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 1.513,50 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 1.513,50 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 1854,75 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 36/3-a trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 36/3-a trafik cezası ceza puanı bulunmamaktadır. Ancak sürücü belgesi ceza puanı olmuş olsaydı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak, yani 36/3-a trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 36/3-a trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununSürücü belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 36. Maddesine istinaden 36-3-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 36/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununSürücü belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 36. Maddesine istinaden 36-3-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 36/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununSürücü belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 36. Maddesine istinaden 36-3-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 36/3-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununSürücü belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 36. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan sürücüler trafikten men edilir.

36/3-a trafik cezası ihlalinden dolayı, sürücü trafikten men edilir.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

36/3-a trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 36/3-a trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

36/3-a trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 36/3-a trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

36/3-a trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak, 36/3-a trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 36/3-a trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 36/3-a trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 36/3-a trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

36/3-a trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 36/3-a trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 36-3-a maddesinden 2018 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 504,5 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
1.513,50 TL olan kısmı 504,5 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

36/3-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

36/3-a trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 36/3-a trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 36/3-a trafik cezası fotopokisi,
 • 36/3-a trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 36/3-a trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 36/3-a trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 36/3-a trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 36/3-a trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 36/3-a trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

36/3-a trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 36/3-a trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununSürücü belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 36. Maddesine istinaden uygulanan 36/3-a trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 36/3-a trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak, 36/3-a trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununSürücü belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 36. Maddesine istinaden uygulanan 36/3-a trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Oğlum benden habersiz aracımı alıp ehliyetsiz olduğu için trafik cezası yedi bunun için nasıl bir dilekçe yazmalıyım

  1. Merhaba Metehan,

   Sorumluluk araç sahibindedir. Tavsiye etmiyoruz ancak adli olarak suç duyurusunda bulunup, çocuğunuzun aracını çaldığını idda ederseniz ve çocuğunuzda çaldığını kabul ederse cezayı iptal ettirebilirsiniz. Ancak çocuğunuza hırsızlıktan adli işlem yapılacaktır.

   Kazasız günler dileriz.

  2. Arkadaşım benden izinsiz motorumu alıp kaza yaptı ve bende ceza yedim bunun için Nasıl dilekçe lazım

 2. iyi günler
  3 Temmuz tarihinde arabama 36-3a cezası arkadan yazılarak gönderilmiş bu trafik cezasına itiraz etmek istiyorum.
  Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.

 3. Motorumu yeni aldım eksozdan ve plakadan ceza yazdılar ben zaten onları düzeltiçektim 1 haftalık süre verdiler düzeltmem için eksozu sadeçe video cektiler

 4. Bana ait olan bir arabada kArdeşimin eşi ehliyetsiz 36-3-a dan ceza yemiş ve aynı miktar ceza banada yazılmış nasıl itiraz ederim

 5. Ehliyetim olmasına rağmen, emniyetin T.C kimlik numaramı yanlış girmesinden dolayı ehliyet amcamın üzerine imiş gibi görünmektedir. Ben de bu konuyu trafik denetlemesinde ehliyetimin sorgusu sırasında öğrenmiş bulundum. Tamamen emniyetin hatası olmasına rağmen hem bana hem de araca 2473’er lira 36/3-A maddesine göre ceza yazılmıştır. Emniyete gidip durumu ilettiğimde hatalı oldukları anlaşılmasına rağmen cezayı ödememiz gerektiği söylendi. Beni nüfus idaresine gönderdiler, sonuçta nüfus idaresi haklılığımı onayladı. Emniyet, tarafıma yeni ehliyeti tüm bilgilerimi düzelterek tekrar gönderdi. Bu cezaya itiraz için örnek dilekçeye ihtiyacım var. Yardımlarınızı arz ederim.

  1. Bahsetmiş olduğunuz belgelerle ve talebinize uygun bir dilekçeyle birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuru da bulunabilirsiniz.

 6. Mehmet Ali ŞAHİN
  20.11.2020 tarihinde Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesi Ahırdağı Caddesinde 49 cc motorsiklet ile seyir halindeyken Trafik polisi beni durdurdu. Ehliyet ve Ruhsat istedi. Ruhsat’ı gösterdim. B sınıfı ehliyeti hakettim ama sürücü belgesini maddiyattan dolayı çıkarttıramadım. Bunu polise söyledim. Ehliyet belge numaram var ama ehliyeti henüz çıkarttıramadım dedim. Polis ise; Motorlu aracın sürücü belgesi olmayan kişi tarafından sürülmesi olan maddeye dayanarak 36/3-A maddesinden (EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMAK CEZASI) tarafıma 2473,00 TL Trafik İdari Para Cezası u
  yguladı.
  Benim B Sınıfı Sürücü belge numaram var. Bana ceza uygulanacaksa Belgesi Yanında Olmadan Araç Kullanmak cezası uygulanmalıydı.
  Bu cezaya itiraz etmek istiyorum.
  Lütfen uygun şekilde dilekçe örneği yollar mısınız.
  Teşekkürler.

 7. Babam 7 ocak persembe günü benim motorsikletle 2 .700 tl ceza aldı.Aynı ceza banada geldi. itiraz etmek istiyorum.dilekçe örnegi gönderirmisiniz

 8. 19 yaşında torunum bilgim ve iznim olmadan adıma kayıtlı otomobil ile pandemi dolayısıyla kısıtlı olan 85 yaşındaki baba annesine alışveriş yapmak için trafiğe çıkmış ve ehliyeti olmadığı için trafik cezası yemiş torunuma yazılan cezayı hemen ödedik fakat bir hafta sonrada adresime plakaya aynı cezadan yazılmış bu cezaya itiraz etmek istiyorum.

 9. Merhaba
  Babamın plakası olmayan elektrikli bisikletini kendi aramızda satış sözleşmesi yaparak başkasına sattık. Plaka hiç çıkartılmadı. Satın alan kişi ehliyetsiz olarak kullanmış ve 2 ay sonra babamın adına 36/3-A maddesi gereği ceza yazılmış. Tabi ki kullanan kişiye de yazılmış. Bizim bir itiraz hakkımız olur mu ? Olur ise nasıl bir dilekçe ile il sulh mahkemesine başvurabiliriz. Bilgilendirme için teşekkürler.

 10. Merhaba, bir aile dostumun oğlu arabayı alıp trafiğe çıkmış ve cezayı yemiş. Yaklaşık 2.700 TL.
  Hem ehliyetsiz sürücüye hem de ruhsat sahibine aynı tutarda ceza kesilmiş. En azından ruhsat
  sahibine verilen cezanın mahkeme kararıyla iptal edilebildiğini biliyorum. Bununla ilgili
  yardımcı olmanız mümkün mü? Teşekkürler.

 11. merhaba trafik muayene randevusuna giderken kesilen ceza için dilekçe örneği yazar mısınız ? teşekkür ederim.

 12. merhaba trafik muayene randevusuna giderken kesilen ceza için dilekçe örneği yazar mısınız ? teşekkür ederim.

 13. Babam farklı bir ilde bilgim dışında motorsikletim ile ceza yedi ehliyetsizlikten yardım lütfen iptal olur mu ceza

 14. 36/3 için sürücü belgesiz kişilerce sürülmesine izin veren araç sahibine yazılan cezaya itiraz dilekçesi varsa atabilir misiniz. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu