Trafik Levhaları ve Anlamları
Trend

Yeni standart trafik işaretleri nedir

Yeni standart trafik işaretleri nedir Yol kullanıcılarını yani sürücü,yolcu ve yayaları, yoldaki olası tehlike veya bilgi verilmesi gerek duyulan haller için kullanılan işaret levhalarına yeni standart trafik işaretleri denir.

Diğer trafik işaret ve levhalarında olduğu gibi Yeni standart trafik işaretleri  de, sürücülerin daha dikkatli olmalarını, seyir hızlarını düşürmeleri, belirtilen kısıtlamalara, yasaklara ve uyarılara uymalarını gerektiğini bildirir.

Yeni Standart Trafik İşaretleri Görünüşü Nasıldır ?

Trafik Elektoronik Denetleme Levhası EDS B-61-c
Trafik Elektoronik Denetleme Levhası EDS B-61-c

Örneğimizde göründüğü üzere çerçevesi beyaz renkli zemini mavi renkli ve içerdikleri kısıtlamayı veya yasağı temsil eden figürlü levhalardır. Ancak Yeni Standart Trafik İşaretleri levhaları sadece bu tarz levhalar şeklinde değildir istisnai şekillerde de kullanılmıştır.

Yeni Standart Trafik İşaretleri Grubu Nedir ?

Yeni Standart Trafik İşaretlerinin grubu yoktur. Çünkü ayrı bir grup değildir trafik tanzim, tehlike uyarı, bilgi ve panel grubundaki levhalardan oluşulur.

Çağımızın gelişen teknolojisiyle ve meydana gelen farklı ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulmuş yen, standart trafik işaret ve levhalardır.

Yeni Standart Trafik İşaretleri Nerelerde Kullanılır ?

Yeni Standart Trafik İşaretleri trafiğin tanzimi hakkında kısıtlama veya yasaklama, yol ve trafik durumu hakkında bilgilendirme, trafik güvenliğinin gerekliliği bakımında ihtiyaç duyulan her alanda kullanılmaktadır. Bu sebeple de yol kullanıcılarına yönelik kısıtlama veya yasaklamaları bildirdiği için özellikle sürücülerin gerekli tedbirleri alabilmeleri için yeterli mesafelerde konumlanmalıdır.

Yeni standart trafik işaretleri nedir ?

Karayolları genel müdürlüğü resmi web sayfasında trafik işaretleri kategorisi içinde bulunan yeni standart trafik işaretleri kısmında tamamı sergilenmiştir.

Yeni standart trafik işaretleri nedir
Yeni standart trafik işaretleri nedir

Yeni standart trafik işaretleri anlamları ve merak ettiklerinizi yeni standart trafik işaretleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba Ali Fırat,

   Yeni standart trafik işaretleri adından da anlaşılacağı üzere yeni trafik tanzim işaretleridir. Bundan önceki yürürlükte olan işaret ve levhalara aşına olduğunuz için farklı veya karışık gelmiş olabilir.

   Ancak zamanla yaygınlaştıkça aşina olacaksınız.

   Kazasız günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu