Trafik Cezası

Yaya Yollarına Park Etme Cezası

Karayolları trafik kanunun 61/1-n maddesi yaya yollarına park etme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 61/1-n trafik cezası yazılır.

Kısaca 61/1-n: yaya yollarına park etme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 61/1-n nedir? 61/1-n trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 61/1-n trafik cezası ne kadar? 61/1-n itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek yaya yollarına park etme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 61/1-n ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

61/1-n Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle yaya yollarına park etme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 61. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek,
 • 61/1-n tali kusur sayılır. 61/1-n kısacası %25 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Yaya Yollarına Park Etme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 61/1-n ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında yaya yollarına park etme cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz yaya yollarına park etme cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 61/1-n trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaya Yollarına Park Etme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 61/1-n trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken yaya yollarına park etme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 61/1-n ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

yaya yollarına park etme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Yaya Yollarına Park Etme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri yaya yollarına park etme cezasını iptal etmek için başvurucunun “yaya yollarına park etme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

61/1-n kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. itiraz talebi yanlış yazılan ceza.. plaka bana ait fakat araç farklı clio yerine hyundai yazılmış ve o saatte ve tarihte araç iş yerinde.. bu konu ile alakalı 61 1 n ceza dilekçesi gerekiyor. tşkler

 2. 61/1-n kodu olan yaya yolu üzerinde park etme ile alakalı bir ceza gelmiş fahri müfettiş memuru yazmış ve ikamet ettiğim eviminn önünde yazılmış bir ceza fakat brn aracımı asla kaldırıma çıkarıp koymam ve yaya yolu olarak tek kaldırım var ben aracımı genelde bina bize ait olduğu için binamıza ait olan otoparka bahçemize park ederim bana yardımcı olabilirseniz itiraz için sevinirim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar..

 3. İyi günler geçen hafta aracım 61/1-N nedeniyle çekilmiş. Fakat aracın bulunduğu yerde ne bir yaya geçidi levhası ne de kaldırımdan kaldırıma yaya geçidi şeridi yok. Sadece aracımın altında 2 sıra beyaz çizgi var o kadar. Sokak arası birde cadde değil. Bunu fark etmek pek mümkün değil.Hem çekici ve otopark ücretine hem de yazılan cezaya nasıl bir itiraz dilekçesi hazırlayabilirim. Yardımcı olur musunuz lütfen

 4. 61/1n için tarafıma itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim

 5. 61/1-n trafik cezası itiraz dilekçesi örneği rica edicektim. Benimle birlikte aynı şekilde onlarca motorun bulunduğu yerde gelen bir ceza.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu