Trafik Cezası
Trend

61/1-n trafik cezası

61/1-n trafik cezası Yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere karayolları trafik kanunu gereğince 61/1-n trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-n maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

61 1n itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 61/1n yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 61-1n itiraz talebinizi yazın, 61-1n dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek, 61/1-n trafik cezası 108 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 61/1n maddesine 24 lira zam yapılarak 132 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

61/1-n trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 81 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 81 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 99 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 61/1-n trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 61/1-n trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 10 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek, yani 61/1-n trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 61/1-n trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-n maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 61/1-n trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-n maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 61/1-n trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-n maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 61/1-n trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 61/1-n trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

61/1-n trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 61/1-n trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

61/1-n trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 61/1-n trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

61/1-n trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek, 61/1-n trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 61/1-n trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 61/1-n trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 61/1-n trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

61/1-n trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 61/1-n trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 61-1-n maddesinden 108 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 27 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 81 TL olan kısmı 27 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

61/1-n trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

61/1-n trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 61/1-n trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 61/1-n trafik cezası fotopokisi,
 • 61/1-n trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 61/1-n trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 61/1-n trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 61/1-n trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 61/1-n trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 61/1-n trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

61/1-n trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 61/1-n trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden uygulanan 61/1-n trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 61/1-n trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek, 61/1-n trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden uygulanan 61/1-n trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

83 Yorum

   1. 22.12.2020 tarihinde saat 14:07 satinde kendi işyerimin önünde malzeme yüklerken araca ceza yazılmış mecburen kaldırama çıktım çünkü dükkan merdivenli

    1. 61/1-n ceza maddesi ile ilgili olarak 61/1n itiraz dilekçesi mail olarak gönderebilir misiniz?

 1. İyi günler
  E devlette ceza tarihi ve saati yazılı bu tarih ve saat cezanın kesildiği tarih ve saat mi yoksa sisteme girildiği tarih ve saat mi?

  1. Merhaba Veysel,

   Bakmış olduğunuz ekranı görmemekle birlikte, ceza tarihi ve saati yazıyor ise ihlalin yapıldığı tarih ve saattir. Emniyet müdürlüğü bünyesinde trafik denetleme şube müdürlüğü veya büro amirliklerinden ücretsiz olarak ceza döküm belgesi alarak detaylara ulaşabilirsiniz.

   Kazasız günler dileriz.

   1. 61/1-n ceza maddesi ile ilgili olarak 61/1n itiraz dilekçesi mail olarak gönderebilir misiniz?

 2. Çocuğun okulundatoplantı vardı toplantıya giddim ve ameliyatlı olduğum için dikiş aldıracaktım elimde raporumda var okul kenarına park ettim toplantıya girdim çıktım 10 dk ve sağlık ocağında dikiş aldırdımokul önünde ceza yazılmış

  1. Merhaba Fatih,

   Yaya geçidine her ne sebeple olursa olsun, ne kadar kısa süre kalırsanız kalın cezai işlem uygulanır. Tavsiyemiz itiraz etmememiz yönündedir, %25 indirimden faydalanarak 15 günü geçirmeden cezayı ödeyebilirsiniz.

 3. Merhabalar,

  Ben cezayı “Tescil plk.na gelen ceza” konu ile mailime gelen bilgi ile öğrendim. Aracı park ettiğim yerin biraz öncesinde aslında yaya kaldırımı bitiyor; itiraz etmek için resmi tebliği bekleyip ve resmi görsem daha mı iyi olur acaba?

  İtirazı nasıl yapacağım?

  Saygılar,
  Aykut SABAK

  1. Merhaba Aykut, muhtemelen fotoğraf gönderilmeyecektir. Cezaya itiraz edebilmeniz için cezanın size tebliğ edilmiş olması gerekir. Ayrıca tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde başvuru yapmalısınız. Başvuru ile ilgili gerekli dokümanlar 61/1-n yazımızda mevcuttur. Örnek itiraz dilekçesini e-posta adresinize gönderiyoruz.

   1. Cadde üstünde Hastane yaya girişi kapısı karşısındaki ışıklardan hemen sonra yaya geçidi olup olmadığı belli olmayan işaret levhası olmayan bir yerde özel aracımla duraklayarak hasta indirdim. adresime Fahri trafik müfettişi tarafından düzenlenen 61/1 n maddesi 144tl trafik cezası geldi. Bu cezaya itiraz edersem davayı kazanabilir miyim. Çünkü park etmedim durakladım.

 4. 61/1-N ceza maddesi ile ilgili olarak 61/1-N itiraz dilekçesi mail olarak gönderebilir misiniz?

 5. Bilgim dışında motosikletime 61/1n ceza yazılmış motosikletimin trafiği engelleyecek bir araç olmadığını ve herkez gibi tüm motosikletlerin parkettiği alana parketmişken tarafıma ceza yazıldığını e devletimi kontrolde gördüm tarafıma tebliğ belgesi daha gelmedi. Bu konuda itiraz edebilirmiyim! Edebilirsem bana itiraz dilekçe gönderirseniz sevinirim .
  Saygılarımla

  1. İtiraz hakkınız var ancak aracınızın yaya yolunu kapatmadığını ve cezanın hatalı yazıldığını kanıtlayacak bir belge sunmanız gerekmektedir.

 6. 61/1-n 15 senedir aracı cektigim kapimin önü 2 lastik laldirimda 2 lastik asvaltta boyle sokak boyunca 100 araç var bana yapilmasi zoruma gitti özel bir sikayetmi

 7. merhabalar kayınvalideme ait benim kullandığım aracıma 61/1-n maddesinden ceza yazılmış 2 gün ara ile 2 adet. bir tanesinde nalbur önü yazıyor. diğerinde sadece cadde üzeri yazıyor. nerde ne şekilde parketmişim yazmıyor vede fotoğraf falanda yok. cezaların yazıldığı alanda herhangi bir otopark falanda yok. nalburun önü yuksek olmayan genişçe bir kaldırım gibi bişey. nalburun başlangıcıyla başlıyor bitişiyle son buluyor. alışveriş yapmak isteyen herkes burada duraklıyor. burada arac koymak için başka yerde yok. yani en fazla burda 10 dk bekleyip alışveriş yapıp çıkıyor insanlar. diğeri ise baya uzunca olan bir cadde. ama caddenin neresi o belli değil. yaya geçidi park yasak işareti ve başkaca bir işarette yok. sonuçta park değil duraklama yapmışım. yoldan geçen ekipte görmüş yazmış plakaya. bununla ilgili yardım alabilirmiyim. zaten 3 kuruşa muhtacız bide bu cezalar çıktı karşımıza. birde kayın validem 63 yaşında ve rahatsız. butun evrakları toplayıp imzaları falan kayınvalideme attırsam dilekçeyi mahkemeye ben verebilirmiyim. şimdiden teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim. saygılar.

  1. Araç koymak için başka bir yerin olmaması veya çevrede otopark olmaması, aracınızı park etmek için uygun bir yer olduğu anlamı taşımaz. Ayrıca cezaya araç sahibi itiraz edebilir.

 8. kaldırımda ,yaya geçişine engel olmadan duran motoruma 61/1-n maddesi uyarınca ceza yazılmış.Bunu e devletten öğrendim,ama daha tebliğ gelmedi.E devlete girmiş olması ,tebliğ edildiği anlamına gelir mi?
  Bir de kaldırıma ,belediye ceza yazabilir diyorlar,bunun aslı var mı?
  İtiraz için dilekçe örneği gönderebilir misiniz?
  İtiraz kabul olmazsa mahkeme masrafları ödenir mi,kaç para tutar?
  Teşekkürler

  1. Kanun maddesinde de belirtildiği gibi “yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek, yasaktır.” Dolayısıyla cezayı kolluk kuvvetleri yazabilir.

 9. Merhaba yersiz yere aracı çekip götürmüşler tamam yaya kaldırımına park yasak da şantiye sahası girişi haber de verilmemiş hem çekiciye hem cezaya itiraz nasıl olur acaba gerçekten yola zararı yok bizim aracı çektikten sonra gene oralarda araç var onları da mı çekecek?

  1. Tüm araçların çekilmesi gibi bir şart yok. Yaya yollarında, okul ve yaya geçitlerinde, engelli araç park yerlerine veya trafik akışının engellenmesi gibi durumlarda araçlar çekilebilir. Bahsettiğiniz üzere yapılan işlem doğru. İtiraz hakkınız var isterseniz itirazda bulunabilirsiniz.

 10. Evimin önünde park halindeki aracıma, fahri müfettiş tarafından tespit ederek polis memurunca 61/1_n uyarınca 144 TL ceza uygulanmış. Evimizin önünü kamera olması nedeniyle tercih ediyorum. Yayaların geçmesine engel olmayacak şekilde, cadde üzerinde arabaya sürttürmesinler diye ön ve arka tekerleği kaldırıma çıkartıyordum. Bu halde iken yayaların geçeceği en az 2 metrelik alan kalmasına rağmen bu ceza uygulanmış. Nasıl itiraz edebilirim? Fahri müfettişin bilgilerini bana verirler mi? Fotoğrafları göndermelerini isteyebilir miyim?

 11. Evimin önünde park halindeki aracıma, fahri müfettiş tarafından tespit ederek polis memurunca 61/1_n uyarınca 144 TL ceza uygulanmış. Aracım kaldırımda değildi. Konuya ilişkin cezayı ödedim ve Cimerden konu ile ilgili tutanak/foto istedim.konuya ilişkin itiraz hakkımı kullanmak için 61/1-N itiraz dilekçesi örneği istiyorum.

 12. Pazar yerinin mal girişinde iki dakikalık bir yükleme sonucu haksız yere ceza yazılmış cezam 45 gün sonra geldi nasıl itiraz edebilirim.

 13. Merhaba,
  Aracım tekerlekli sandalye ile kaldırıma giriş yerinde idi ama yolda bulunuyordu. Kaldırım üstünde değil. Polis hiçbir anons yapmadan Aracımı çok hızlı çekip gitti. Kendisine belirtince her arabaya anons mu yapacağım dedi. Keza anons yapsa ben duyar gelirdim. Bu duruma karşı bir itiraz yapma durumu söz konusu olabilir mi

  1. Bu duruma karşı ilçe emniyete gidin dediler. Dilekçe gönderme şansınız var mıdır

  2. Anons yapılmak zorunda değil, itiraz etmek istiyorsanız; ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 14. merhaba. hiç olmadığım bulunmadığım yerde bu cezadan yemişim. bana da dilekçe gönderir misiniz? teşekkürler

 15. Pazaryeri yakını olan bir yer Sürekli park edildiği ve trafiği hiç bir şekilde engellemediği halde trafik cezası yazılmış. Belirgin bir yerde de park yapılmaz levhası yok. Nadıl itiraz edebilirim.

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın hatalı yazıldığına dair itiraz dilekçesi ile birlikte cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 16. Merhaba, 61/1-N den ceza yedim. İtiraz edeceğim. Örnek dilekçeyi iletir misiniz? Hatalı park veya yanlış park yok. Fahri trafik müfettişi tarafından yazılmış bir ceza…

 17. Geceleyin kapımın önündeki kaldırımda motorsikletimi park etmiştim. Geceleyin park etme ile ilgili bir istisna var mı? Örnek dilekçe gönderir misiniz?

 18. 61/N/1 İTİRAZ NASIL EDEBİLİRİM YOĞUN KAR YAĞIŞI SEBEBİYLE EVİMİN ÖNÜNDEKİ BAYA GENİŞ BİR KALDIRIM YAYA GEÇİDİNE ENGEL OLMUYORDU KARDAN DOLAYI ZATEN TÜM TRAFİK 2 3 GÜN BOYUNCA ULAŞIMA KAPANDI VE ARACI YERİNDEN KIPIRDATMA İHTİMALİ DAHİ YOKTU BUNA NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ TEŞEKÜR EDERİM
  02.02.2022 TARİHİNDE CEZA MAİL OLARAK E DEVLETE DÜŞÜYOR

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz.

 19. Taksiciyim durağımda beklerken 61-n-1den ceza kesmişler itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

 20. Kargocuyum kargo için indim kargoyu bıraktım geldim.Fahri müfettiş 61/1-N maddesinden ceza yazmış itiraz dilekçesi gönderirseniz sevinirim.Hoçcakalın

 21. Merhaba Fahri müfettiş tarafından 61/1-n ceza yazılmış .hatalı park durumu veya levhada yok. Dilekçe örneği istiyorum.

 22. mrb aracımın icerisindeyken sirf yabanci plaka diye park cezasi aldim, itiraz dilekcesi ornegi varmi

 23. 61/n1 maddeden yarım saat ara ile plakaya1 tanesi fotoğraflı 2 ceza yazılabilir mi?

 24. Daha önceden yaya geçidi olan,sonrasında kapatılıp iptal olan yere aracımı park ettigim için, müfettiş sağa sola bakmadan kafasına göre ceza yazmış,ben ne yapayım şimdi

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu