Trafik Levhaları ve Anlamları

Yaya Geçidi Levhası T-11

Yaya Geçidi Levhası T-11
Tehlike Uyarı İşaretleri

Yaya geçidi : Taşıt yolunda, yayaların güvenli geçebilmelerini sağlamak üzere, trafik işaretleri ile belirlenmiş alandır.

Yaya Geçidi levhası, ileride yaya geçidi olduğu uyarısında bulunur.

Yaya Geçidi levhasının, normal olarak şehir içlerinde B-14a nolu Yaya Geçidi levhasının ön uyarısı olarak kullanımına gerek bulunmamaktadır.

Ancak, görüş koşulları sınırlı ise ya da işletme hızı 50 km/saatin üzerinde ise, Yaya Geçidi levhası kent içi alanlarda da kullanılabilir.

İşletme hızlarının yüksek olduğu kesimlerde yaya geçidi oluşturmak için işletme hızının 50 km / saat’e düşürülmesi gerekir.

Yaya Geçidi  Levhası ile ilgili olarak Karayolları Trafik Kanunun 73. Maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 146. Maddesinde  usul ve esaslar belirtilmiştir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu