Trafik Levhaları ve Anlamları

Trafik Tanzim işaretleri nelerdir

Trafik Tanzim işaretleri nelerdir, yol kullanıcılarına yani sürücü, yolcu ve yayalara çeşitli kısıtlamalar ve yasaklar ile ilgili bilgi veren işaretlere trafik tanzim işaretleri denir.

Diğer trafik işaret ve levhalarında olduğu gibi trafik tanzim işaretleri de, sürücülerin daha dikkatli olmalarını, seyir hızlarını düşürmeleri, belirtilen kısıtlamalara ve yasaklara uymalarını gerektiğini bildirir.

Trafik Tanzim İşaretleri Görünüşü Nasıldır ?

Karşıdan Gelene Yol Ver Levhası TT-3
Karşıdan Gelene Yol Ver Levhası TT-3

Örneğimizde göründüğü üzere çerçevesi kırmızı renkli zemini beyaz renkli ve içerdikleri kısıtlamayı veya yasağı temsil eden figürlü daire şeklindeki levhalardır. Trafik tanzim işaretleri levhaları sadece daire (yuvarlak) şeklinde değildir istisnai şekillerde de kullanılmıştır.

Dur Levhası TT-2
Dur Levhası TT-2

Bu istisnai hallerden birincisi dur levhasıdır. Örneğimizde görüldüğü gibi sekizgen şeklinde kırmızı renkli beyaz harflerle “DUR” şeklinde tanzim edilmiştir.

Yol Ver Levhası TT-1
Yol Ver Levhası TT-1

Bu istisnai hallerden ikincisi yol ver levhasıdır. Örneğimizde görüldüğü gibi tehlike uyarı işaretlerine benzer tek farkı ise ters çevrilerek ve içerisinde herhangi bir figür veya işaretle temsil edilmemesidir. Çerçevesi kırmızı renkli ve zemini beyaz renkli şeklinde tanzim edilmiştir.

Trafik Tanzim İşaretleri Grubu Nedir ?

Trafik Tanzim işaretleri TT grubu trafik işaret ve levhalarıdır. Trafik tanzim kelimelerinin kısaltılması olarak TT grubu oluşturulmuştur. Örneğin Karşıdan Gelene Yol Ver Levhası TT-3 şeklinde karşıdan gelene yol ver şeklinde bir kısıtlama belirtmektedir ve ülkemizde trafik literatüründe TT-3 olarak yerini almıştır.

Trafik Tanzim İşaretleri Nerelerde Kullanılır ?

Trafik tanzim işaretleri adından da anlaşıldığı gibi yol kullanıcılarına trafiğin tanzimi hakkında kısıtlama veya yasaklama var ise bu durumu bildirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple de yol kullanıcılarına yönelik kısıtlama veya yasaklamaları bildirdiği için özellikle sürücülerin gerekli tedbirleri alabilmeleri için yeterli mesafelerde konumlanmalıdır.

Trafik güvenliği için trafik tanzimi işaretleri hayati öneme sahiptir. Çünkü var ise bir yasaklama veya kısıtlama yol kullanıcılarının olası bir trafik kazasına sebebiyet vermemeleri adına azami derecede dikkat etmesi gerekmektedir.

Trafik tanzim işaretleri nelerdir ?

Trafik tanzim işaretleri nelerdir ? Karayolları genel müdürlüğü resmi web sayfasında trafik işaretleri kategorisi içinde bulunan trafik tanzim işaretleri kısmında tamamı sergilenmiştir.

trafik tanzim işaretleri nelerdir
trafik tanzim işaretleri nelerdir

daha detaylı bilgilendirme için trafik tanzim işaretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu