Trafik Levhaları ve Anlamları

Karşıdan Gelene Yol Ver Levhası TT-3

Karşıdan Gelene Yol Ver Levhası TT-3
Trafik Tanzim İşaretleri

Karşıdan Gelene Yol Ver levhası, iki yönlü trafik akışının zor ya da imkansız olduğu dar yol kesimlerinde öncelik hakkının karşıdan gelen araçlara ait olduğunu belirtmek amacıyla kullanılır.

Karşıdan Gelene Yol Ver Levhasının Önemi Nedir ?

Karşıdan Gelene Yol Ver levhasının önemi;

– Sürücülerin, hem gece hem de gündüz, bu yol kesiminin bütün uzunluğunu açık bir biçimde görmeleri durumunda,

– Karşı yönde B-37 nolu Önceliği Olan Yön işaret levhasının konulmuş olması durumunda, kullanılması gerekir.

Ayrıca;

– Eğimli yollarda, iniş halinde olan taşıtların tırmanma halinde bulunanlara,

– Trafik akımının az olduğu yöndeki taşıtların karşı yöndekilere,

– Bir yerleşme merkezinden çıkan taşıtların, yerleşme merkezine yaklaşan taşıtlara, yolu kullanmada öncelik verecek tarzda yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

Karşıdan Gelene Yol Ver Levhası Nasıl Olmalıdır ?

Kırmızı ok daima yukarıya bakıyor olmalıdır. Yasaklamanın sadece belli türdeki araçlar için söz konusu olması halinde, Karşıdan Gelene Yol Ver levhasının altında o araçların (Ör: kamyon) sembolü olan ilave bir panel kullanılır.

Karşıdan Gelene Yol Ver levhasının, yol çalışması sebebiyle bir yolun kısmen kapalı olması halinde kullanılmış ise öncelik hakkının normal olarak en fazla trafiği taşıyan yöne ait olması gerekir.

Karşıdan Gelene Yol Ver Levhası Yoğun Trafikte Nasıl Kullanılır ?

Trafiğin büyük bir çoğunluğunu işe gidip gelen sürücülerin oluşturduğu kesimlerde ise, öncelik hakkına sahip yönün sabah ve akşam saatlerinde tersine çevrilmesi gerekli olabilir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu