Trafik Levhaları ve Anlamları

Sağa Tehlikeli Viraj Levhası T-1a

Sağa Tehlikeli Viraj Levhası (T-1b)
Tehlike Uyarı İşareti

Tehlikeli viraj veya birbirini izleyen tehlikeli virajlar, yukarıda verilen Sağa Tehlikeli Viraj işaret levhalarının uygun olanlarından birisi ile belirtilir. Sağa Tehlikeli Viraj levhasının konulduğu kesim dikkate alınarak, viraj veya virajların ilk dönüşü sağa ise (T-1a veya T-2a) nolu, sola ise (T-1b veya T-2b) nolu işaret levhalarından birisi konulmalıdır.

Sağa Tehlikeli Viraj levhaları, her virajda kullanılmamalı, bu işaretler yolun genel yapısına göre kıyaslandığında özellikle tehlikeli bulunan virajlarda kullanılmalıdır.

Tehlike uyarısı ikiden fazla viraj için geçerli ise, virajlı yol kesiminin uzunluğu ilave bir panel  (Süreklilik Paneli, PL-1)  ile belirtilmelidir. (Örneğin 0.2 – 1.2 km şeklinde)

Sağa Tehlikeli Viraj Levhası ile ilgili olarak   Karayolları Trafik Kanunun 53. Maddesi  ve  Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 102. Maddesinde  usul ve esaslar belirtilmiştir.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba trafikte kaza olayında motorlu araç var el arabası kullanan kişi motorsuz araç olarak mı değerlendiriliyor Bilgi verirseniz tşk ederim

  2. Güzel bir çalışma yapmışsınız. Devamlı okuduğum faydalandığım sayfa… ”Tehlike uyarısı ikiden fazla viraj için geçerli ise, virajlı yol kesiminin uzunluğu ilave bir panel (Süreklilik Paneli, PL-1) ile belirtilmelidir.” Süreklilik Paneli, PL-1den kastınızı anlamadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu