Trafik Cezası

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezası

Karayolları trafik kanunun 73/c maddesi araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 73/c trafik cezası yazılır.

Kısaca 73/c: araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 73/c nedir? 73/c trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 73/c trafik cezası ne kadar? 73/c itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 73/c ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

73/c Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 73. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Tedbirsiz ve saygısız araç sürme olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak,
 • 73/c sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 73/c ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 73/c trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 73/c trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 73/c ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Araç Kullanırken Cep Telefonu İle Konuşma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezasını iptal etmek için başvurucunun “araç kullanırken cep telefonu ile konuşma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

73/c kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

116 Yorum

 1. Merhaba; geçen hafta arabayla trafik ışıklarında beklerken telefonla bir yeri aradım ancak hareket halindeyken telefonu eşime verdim. Bir trafik fahri müfettişi beni görüp ceza yazdırmış (314 TL)
  Buna itiraz edip bir sonuç alma şansım var mı?

   1. Jandarmayı bile görmemişken telefonla konuşmaktan ceza yazıp göndermişler yanımda babamda vardı telefon kullanmıyordum

   2. Merhaba bugün trafik fahri müfettişi tarafından tutulan telefonla konuşulurken araba kullanma ceza tutanağı gönderilmiş bir dilekçe gönderebilir misiniz?

   1. ben de cep teleofuna cezasıjna iptal etmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz
    teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

     1. telefon ile görüşme nedeni ile ceza yazıldı okula giderken kesinlikle elimde degildi yazan da onunden gectiğim radar.herzamanki radar oldugu için önünden cok yavas gectim.evraklarda resim yoktu normalde eklemeleri gerekmezler miydi ? elimde iken belki radyoyu degistirirken gördüler diyecegim ama kesinlikle telefonla görüşmüyordum…bu konu içeriğinde bir dilekçe talep edebilir miyim şimdiden teşekkürler…

 2. Cep telefonu ile konuşma cezasına ben de itiraz etmek istiyorum. Trafiğin neredeyse sıfır olduğu bir köyde yazmış jandarma bir de. Ne bir fotoğraf ne bir video hiçbir kanıt yok. Oldu olacak tüm faili meçhulleri de üstüme yıkın olsun bitsin. Kamu adına yapılan tüm keyfi uygulamaları kınıyorum.

  1. Seyir halinde cep telefonu ile görüşmekten para bulma ceza yazıp gönderilmiş ancak ben zaruri görüşmelerimi seyir halinde iken bluetooth’tan yapıyorum bu konuya itiraz etmek istiyorum dilekçe gönderir misiniz

 3. Geçen hafta caddede elim powerbank görüp telefonla oynamaktan fahri trafik müfettişi tarafından ceza yemişim. İtiraz etmek istiyorum.

 4. Selamlar..73/c cezasi icin itiraz dilekçesi örneği gondermenizi rica ediyor,iyi çalişmalar diliyorum

   1. Seyir halinde cep telefonu ile görüşmek cezasına itiraz etmek istiyorum, aracımda Bluetooth ile görüşüyorum

 5. Araçta cep telefonu ile konuşurken ceza yemişim.itiraz dilekçesi ve hangi durumlarda yanıt surersek iptal edebiliriz bu konuda detay verebilirmisnz.

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Kısaca araçla seyir halinde telefonla konuşulmadığına dair video görüntüsü.

 6. Selamlar..73/c cezasi icin itiraz dilekçesi örneği gondermenizi rica ediyor,iyi çalişmalar diliyorum

 7. Geçen hafta sokağa çıkma yasağına 15 dk kala ara sokakta ve iftara bir saatten az bir zaman varken idari trafik cezası olarak maill ile 73/C olarak tebligat yapıldı. itiraz için dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 8. Motorsikletli kuryeyim yoldayken adrese bakip telefonu cebime koydum kontrol noktasina yaklasinca ehliyet kimlik vs derken bakip birakacaklar diye dusunmustum ama polis memurlarindan biri aninda ceza yaziyorum dedi. Halimi anlattim ama sonuç; cezaî islem uyguladı, 314 tl. Dilekçe örneği gönderebilir misiniz?.

 9. Trafikte seyir halinde iken telefonla konuştuğuma dair polis ceza kesmiş. iptal ettirebilir miyim.

   1. hayırlı akşamlar

    Trafikte seyir halinde iken telefonla konuştuğuma dair polis ceza kesmiş dilekçe örneğini banada gönderebilirmisniz

 10. Merhabalar,

  Seyir halinde telefonla konuşmaktan trafik cezası yedim. Uygun itiraz dilekçesi iletmeniz dileğiyle.

  Saygılarımla

 11. Hem emniyet kemeri takmamadan dolayı hem de telefonla konuşmadan dolayı itiraz etmek istiyorum

 12. Merhaba;
  İdari trafik cezası olarak maill ile 73/C olarak tebligat yapıldı. itiraz için dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 13. Merhaba, başım ile omuzum arasinda telefonla konusurken ve iki elimde direksiyondayken karsima aniden cikan yaya trafik polisi durdurarak ceza kesti.Yalnizca 2 dk olmustu kulagima koyalı.Kendisine konusmam gereken durumun mecburiyetini anlatsam da dinletemedim. Sizce bir itiraz soz konusu olabilir mi

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Ancak sizin belirttiğiniz durum için ceza hatalı yazılmış demek pek mümkün değil.

 14. Merhaba kanıtlar ne şekilde olmalı.. Bulunduğum yerde polis vardı ancak telefonla konuşmuyordum.. Fotografımıda çekmedi, bilgi verip dilekçe paylaşırsanız sevınırım

 15. Seyir halinde cep telefonu kullanma cezasına itiraz dilekçesi talep ediyorum.Teşekkür ederim.

 16. Merhaba bana da örnek dilekçe gönderir misiniz? Ceza kestikleri saatte telefonla konuşmamışım bile. Telefon kayıtları duruyor.

 17. Merhaba ayın17 sinde telefonla konuşma ve trafik zabıtasının uyarı ve işaretlerine uymamak diye 2 ceza yemişim bulunduğum ortamda 10 a yakın polis vardı kim el kol yaptı görmedin bile

 18. Aracımda bluetooth bağlantı olmasına rağmen telefon cezasını yedim 🙂 istesemde konuşamam ki araçtan çalıyor telefon
  Mail gönderirmisiniz

 19. 15.06.2021 tarihinde Şanlıurfa uçaksavar kavşağında 73/c den ceza yazılmış. Fakat öyle bişey yok o zamanki kayıtlarıma baktım. Cezayı ödedim fakat itiraz etmek istiyorum.

 20. MERHABA TRAFİKTE CEP telefonu ile konuşurken polisi,n demesi dron a yakalanmışım nasıl itiraz edebilirim

 21. Araç sürerken telefon konuşması yapmaktan ceza geldi. İtiraz etmek için dilekçe örneğini rica etsem gönddrir misiniz

 22. Araç sürerken telefon konuşması yapmaktan ceza geldi.
  İtiraz etmek için dilekçe örneğini rica etsem gönderir misiniz

 23. Araç sürerken telefon konuşması yapmaktan ceza geldi.
  İtiraz etmek için dilekçe örneğini rica etsem gönderir misiniz

 24. Araç sürerken telefon konuşması yapmaktan ceza geldi.
  İtiraz etmek için dilekçe örneğini rica etsem gönderir misiniz

 25. araç sürerken telefon konuşması yapmaktan ceza geldi.
  İtiraz etmek için dilekçe örneğini rica etsem gönderir misiniz

 26. araç sürerken telefon konuşması yapmaktan ceza geldi.
  İtiraz etmek için dilekçe örneğini rica etsem gönderir misiniz

 27. E devletten gelen mailde 73c maddesi geregince plakaya 314 tl ceza kesilmiş. Belirtilen istikamet açıkça yazılmamış ve ben o saat aralığında telefonu elime bile almadım.opertörde o saat diliminde hiçbişey arama cağrı vs.gözükmüyor.elime tebligat falan gelmedi cezayı ödeyip itiraz edicem dilekçe örnegi gönderebilirmisiniz teşekkür ederim

 28. E devletten 73c maddesi geregince plakaya 314 tl ceza kesilmiş. Ara sokakta Aracı sağa çekerek görüşme yaptım o rağmen ceza gelmiş, tebligat falan henüz gelmedi cezayı ödeyip itiraz edicem dilekçe örnegi gönderebilirmisiniz teşekkürler…

 29. seyir halinde cep telefonunu ele alarak kullanmak cezası iptali için örnek dilekçe rica edebilir miyim, teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu