Trafik Cezası

Alkolmetreye Üflememe Cezası

Karayolları trafik kanunun 48/9 maddesi alkolmetreye üflememe cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 48/9 trafik cezası yazılır.

Kısaca 48/9: alkolmetreye üflememe cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 48/9 nedir? 48/9 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 48/9 trafik cezası ne kadar? 48/9 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek alkolmetreye üflememe cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 48/9 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

48/9 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle alkolmetreye üflememe cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 48. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek,
 • 48/9 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 48/9 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında alkolmetreye üflememe cezası 3516 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz alkolmetreye üflememe cezasını 2637 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 48/9 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Alkolmetreye Üflememe Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 48/9 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken alkolmetreye üflememe cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 48/9 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

alkolmetreye üflememe cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Alkolmetreye Üflememe Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri alkolmetreye üflememe cezasını iptal etmek için başvurucunun “alkolmetreye üflememe” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

48/9 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Alkollü iken çevrildim. 2 defa üflememe rağmen iyi üflemedin diye tutanak tuttular. Tekrar üfleyey,m dedim kabul etmediler

  1. Bu yaşadığınız olaya dair video görüntüsü sunarak alkolmetreye üflediğinizi ve cezanın hatalı yazıldığını belirterek cezanın iptalini isteyebilirsiniz.

 2. Merhabalar
  Ara sokaktan caddeye çıkarken trafik polisi önüne çıktım ve arkamdan hemen sağa çekmemi söylediler çektiğimde ise ehliyet belgemi alarak sadece yaz şuna gibi cümle kullandı önüne çıktığım İçin o sırada alkol metre ölçüm cihazını çıkarırken 2-3 saat önce 2 bira aldığımı 3 sene önce ehliyetim 6 ay alındığı İçin bu riski almak istemiyorum ve memur beye dedim yazın işte önünüze aniden çıktım diye sonra genç arkadaşın Show’u başladı başörtü gürültü filan bende ısrarla siz sivil vatandaş olsaydınız aniden önünüze çıktığımı iddia ediyorsunuz ya o zaman kornaya basıp bağırıp konu kapanacaktı demi dediğimde ben görevimi yapıyorum dedi arkadaş olayı lütfen kişiselleştirmeyin dememe rağmen uzadıda uzadı olay ve önüne çıktığıma dair kamera görüntüsü aldım esnaftan ben çıkmadan kendisi 150-200m ötede görünüyor tabi bunu ben bileme. Yargı ve o ekip arkadaşları daha iyi bilir ama benim tek suçum yada şansızlığım resmî trafik ekininin önüne çıkmammıydı konu ile ilgili bilgi verirseniz memnun olurum

 3. 30.06.2021 günü saat01:12 de kontrol noktasında uygulamaya girdim.Polis arkadaşlara yemekten geliyorum sadece 2 kadeh alkol aldım ve durumum çok iyi dememe rağmen alkolmetreye üflemem konusunda ısrarcı oldular.Üfleyin sonra isterseniz itiraz edersiniz dediler.Bende uzatmadım konuyu ve üfledim.1.14 promil alkol çıktı,kesinlikle itiraz ediyorum dedim.Çünkü gerçekten o kadar alkollü değildim ve aracımı bağladılar..Daha sonra işlemleri yaptılar ve arkasından hastane alkol kontrolü istediğim için hastaneye götürdüler.01:52 de yani 40 dakika sonra tekrar hastanede üfledim 0,68 promil çıktı…Şimdi ne yapmalıyım.1.00 promil üstü cezaları daha ağır,umarım biliyorsunuz

 4. Alkolmetreye üflemedim ve herhangi bir evrağa tebliğe imza atmadım. Ehliyetime 2 yıl el kondu, Nasıl bir dilekçe yazabilirim.

 5. Çevirme noktasından 200 metre önce sağdaki ev otoparkına yanaştım benim otoparka geçtiğimi gören polis yanıma geldi ben arabadan inmiştim araçtan indiğimi görmedi direk ehliyet sordu bende sebebini sordum aracı sen kullanıyordun gördüm dedi hayır dedim ben kullanmıyordum aracın kimin olduğunu sordu benim dedim ama ben kullanmıyordum dedim üst araması yaptı elini cebime atıp cebimi kurcaladı aracın anahtarını aldı bende buna itiraz ettim elinizi cebime atamazsınız dedim beni çevirme noktasına yürüttü ve üflememi söyledi bende neden üfleyim aracı ben kullanmıyordum dedim arkadaş kullanıyordu aracı yanıma getiriyordu hız yaptı aracı bana bırakıp oradan uzaklaştı dedim adam ben gördüm sen kullanıyordun dedi 200 metre uzaklıktan nasıl aracın kimin kullandığını gördünüz dedim aracı benim kullandığımda ilgili bir kanıtınız var mı dedim yok benim görmem yetiyor dedi üfleyin dedi tamam üflerim dedim itiraz etmedim ancak avukatımı çağırdığımı söyledim avukatım geldikten sonra üfleyeceğim dedim süre geçiyor dedi promil oranı eklerim dedi ekleyin dedim sıkıntı değil ancak avukatımın huzurunda üfleyeceğim söyledim kavuşa etmediler ve üflememekten işlem yaptılar

  1. Duran araca cezai işlem yapıla bilir mi çevirmeye girmeyen araca işlem yapıla bilir mi varsayımlar la işlem yapıla bilir mi

 6. Merhaba dört gün once ara sokakta bir asayiş çevirdi kimlik istedi daha sonra sen alkollüsün trafik çağıracağım dedi ben o sıra arabadan indim telefonla konuşur gibi yapıp kaçtım. Daha sonra bi parkta oturup kafamı toparladım. Geri gitmeye karar verdim. Ben tam aracın bulunduğu sokağın bi sokak ustundeyken bi polis gördü gel lan buraya diyerek sol kolumu bükerek beni aracın yanına götürmeye başladı bende rica ettim sol kolum çıkık tekrar çıkabilir sağ kolumdan tut dedim yokuşta bi yerdi kapa lan çeneni diyerek tekme atıp düşürdü beni o sokakta kamera ve kamera kaydida mevcut. Daha sonra beni direk karakola götürdüler ben polisten gördüğüm muamele karşısında korktum karakolda alkolmetreye üflememi teklif ettiler bende kizginlik ve korkuyla uflemeyecegimi soyledim ikinci kez tekrar etmediler birsuru şey yazıp karakolda iki saat beni bekletip tutanağa imza atmamı bile söylemeden bıraktılar beni. E-devletten sorgulattigimda trafikte zig zag yaparak gitmekten anladığım o ki dirift atmaktan bile ceza yazmışlar toplam 6000 TL ceza yazılmış. Ama yazılan cezaların hiç birisi gerçek değil. Ben bırakın drift atmayı patinaj bile çeken bir insan değilim. Ben bu durumda hem polis şiddeti gördüğüm, hem yalan yanlış cezalar yediğim, için itiraz edecegim fakat kafama takılan şu var iki yıllık ehliyetimin gitmesine itiraz 3dwbilirmiyim. Sabırla okuyup cevap vereceğiniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Mail adresinize örnek itiraz dilekçesi gönderilmiştir. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Görevlilerin tavrı ve davranışları ile cezai işlemler birbirinden bağımsızdır.

 7. Dun gece saatlerinde evimin onune geldigimde sivil bir ekip ihbar oldugunu soyleyerek trafik polisi cagirdi ozetle anlatayim alkolmetreye uflemek istemedim sonra hastaneye goturup kan aldirdilar vermek istemedim ama aksi haldezorla alicaklarini soylediler. 2.18 promil alkol cikti daha once 1 kez daha aldirdigim icin 2 seneligine ehliyetimi aldilar hemde alkolmetreye uflemedigim icin 2 sene yani toplam 4 sene ehliyetimi aldilar. Sirayla 6700tl 67/1-d den ve kesinlikle drift vb hareketler yapmadim, 3836tl 48/9, 1679tl 48/5 ten ceza yazdilar ve aracimi parka cektiler. Tamam anladim ehliyeti alin da bu cezalar fazla degilmi ve 4 sene olan duruma itiraz etmek istiyorum. Hem alkolmetreye uflememe hemde alkol cezasi hemde drift cezasi ayni anda yazildi olay yeri cikmaz sokak olan evimin onu gozukuyor ceza da. Buna ne yapmam gerekir?

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Mail adresinize örnek itiraz dilekçesi gönderilmiştir.

 8. Merhabalar dün çevirmeye girdim ve alkolmetreyi üflemedim için ehliyetime el koydular ve para cezası yazdılar bunun iptali olabilir mi olursa nasıl olur bilgi verirseniz sevinirim

   1. dün gece çevirmeye girdim ehliyet kontrolunun ardından alkol testi yapıldı 2 defa üflememin ardından tamam geç dedi polis memuru aracımı çalıştırıp yoluma devam ettim çevirmeye girdiğim ilden oturduğum ilçeye gelince ehliyetimin üstümde olmadığını farkettim bu yüzden çevirmeye girdiğim ilin trafik şube müdürlüğünü arayıp durumu izah ettim ehliyetim çevirmede memur beyde kalmış nasil ulaşabilirim almak icin dedim 10 dakika sonra arayacağız diyip kapattılar tekrar aradiklarinda ehliyetime alkol testi yaptırmayıp kaçtığım için 2 yıl el koyulduğu söylenildi 2 defa üflediğimi hatta üfledigimiz yerdeki beyaz kismın ağızımda kaldi, ehliyeti verdikten sonra kaçmamin saçma olduğu gibi açıklamalar yaparak kendimi ifade etmeme ragmen ukala bir sekilde bizi ilgilendirmiyor kaçmışsın el koyduk hakkinizda islem yapıldı dendi.
    yanlış anlaşılma ve haksızlık olduğunu söylediğimde itiraz et ispatlayabilirsen alirsin ehliyetini bizi ilgilendirmiyor dendi.
    benim bu durumda ne yapmam gerekiyor ortada hiç birşey yok iken resmen ehliyetime 2 sene el konuldu alali henuz 1 sene dahi olmamıştı ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

 9. Sayın yetkili merhaba,
  3 Bardak rakı içtim arabayı eşim süreceği için o içmedi. Evimize 3 dk uzaklıkta olan bir yokuşta topuklu ayakkabılarından ötürü 3,4 kere istop etti bende geldik artık çekil dedim ve direksiyona geçtim yokuşu çıktık ve ara sokak gibi olan yerde çevirmeye denk geldik. Durumu ne kadar anlatsam da yardımcı olmadılar üstüne asayiş ekiplerini çağırdılar gereksiz bir tartışma çıktı biber gazları ile eşlerimizin yanında beni karakola götürdüler bende 155 aradım fazla müdahale edildiğini mağdur olduğumuzu söyledim onlarda yardımcı olamadılar. Daha sonra alkol testi yaptırmak istedim baya oyaladılar artık bir önemin kalmadığını başta üfleyecektin dediler ben ısrarla olaydan taam 2 saat sonra karakoldan çıkıp alkol testi yaptırdım 0.44 promil alkol çıktı. 2 sene ehliyetim gitti daha önce hiç alkolden ehliyetimi kaptırmadım. Bu durumu en azından 6 ay gibi bir süreye çevirme şansımız var mıdır olay pazar günü 01.08.21 de oldu

   1. Merhaba, alkolmetreye üflemeyi
    covid 19 nedeniyle sağlıklı bulamadığım için reddettiğim ancak kan testi olmak istediğimi kabul ettiğim halde teste götürmeyip para cezası ve 2 yıl ehliyetime el koyma işlemi uygulandı bu duruma itiraz dilekçesi gönderir misiniz teşekkür ederim

 10. Merhaba 4 sene önce alkolden ehliyetim 6 ay alındı ve yakın zamanda uygulamada alkolmetreye üflemedim okuduğum kadarıyla 2 sene alınıyormuş daha önce 6 ay verdiğim için bu 2 yılda bi değişiklik oluyormu yoksa yine 2 yılmı alınacak ehliyetim

 11. Alkolmetre üflemeyi kabul etmeyip ehliyete 2 yıl el konulmasına itiraz için dilekçe örneği gonderirmisiz

 12. Merhaba alkolmetreye üflemedim ve henüz tarafıma herhangi bir ceza veya kısıtlama gelmedi cezanın kaç içinde gelme hakkı var

 13. Merhabalar iyi çalışmalar,
  Promil limiti 0.21 olan Kamyonet tipi aracımla alkol denetimine tabi tutuldum.
  Yapılan ölçümde 0.31 Promil alkollü çıktım. Memura bir hata olduğunu alkollü olmadığımı tekrar ölçüm yaptırmak istediğimi soyledim.
  Memur bey de bana yakındaki devlet Hastanesi’ne git muayene ol dedi.
  Bende otostop ile devlet Hastanesi’ne gittim.
  Acildeki bulunan başka bir polis memuruna durumu anlattım.o da rutin muayene girişi yaptirip acil doktoru ile tekrar alkolmetreye ufletti. Ve 0.00 Promil ile alkolsüz çıktım.( 2 ölçüm arası 72 dakika)
  Bugün bölge trafik itirazımin reddini istemiş.
  Gerekçesi özetle;
  – 2. Ölçümün kan ile yapılması gerektigini
  – cihazın kalibrasyonun güncel olduğunu
  – hastanede ki cihazların bazen kalibre edilmemiş olma ihtimalini
  – ve benim bundan önce de alkollü araç kullanmaktan 6 ay ehliyetimi aldirdigimi
  İtirazına eklemiş ve davanin reddini istemiş.
  Sizce ben emniyetin bu hamlesine karşılık
  Nasıl bir şey ekleyebilirim.
  Bana hastanedeki polis kan tahlili yaptıracağız dese de tamam yaptıralım derdim. Ama beni Alkolmetre ölçümüne yönlendirdi.
  Cevabimda kesinlikle hastahane cihazının kalibrasyonunun araştırılmasını isteyeceğim.
  Ve hemşire olduğumu pandemi süresince arabamda bulunan dezenfaktani sık kullandigimi
  Emniyetin cihazın kullandığım dezenfektandan dolayı böyle bir ölçüm yaptığını yazmayı planlıyorum.
  Hastaneye gittiğimde böyle bir durumdan dolayı olduğunu dusundugum için yüzümü yıkayıp sonra ölçüm yaptırdığımı yazacağım.
  Sizce eklemem gereken yada dikkat etmem gerekenler nelerdir?

 14. Alkolmetreye Red den 2 yıl Ehliyetime el konuldu bu zaman zarfında ehliyetimi büyütüp gunu geldiğinde alabilirlimiyim

 15. Merhaba, seyir halindeyken ihtiyaç molası için bir noktada durduk ve 150 metre sonra çevirme vardı. Devam ettiğimizde çevirmede durduk aracı ben kullanmama rağmen memurlar hem benim hem ede eşimin ehliyetini istediler. Ve şoför koltuğunda ben olmama rağmen ihtiyaç molası için durduğumuzda bizi farkettigini bizden suphelendigini soyledi ve Aracı esimin kullandığını yer değiştirdiğini düşündüğünü söylerek eşimden alkolmetreye uflemesini istediler. Bizde duruma itiraz ettik eşim uflemedi. Çünkü bizi çevirdiğinde direksiyonda ben vardım bana ufletmeleri gerektiğini nazik bir dille dile getirdik. Uzun yoldan geldiğimiz için arada değişiyorduk. mobese görüntüsünü istedi ilçeye giriş yaparken eşimin kullandığına dair resimleri bize gösterdi. Ama çevirme sırasından önce benim kullandığımı gördüğü halde ve çevirdiğinde direksiyonda ben olmama rağmen benden üfleme istemedi esimden istedive eşim itiraz ettiği için 2 yıl ehliyetine el konuldu ayrıca 5.000 lira ceza yazdı. Bu durumda itiraz hakkımızı kullansak sonuç değişebilir mi?

 16. İlk etapta az miktarda ama yeni alkol aldığım için üflememek istemememe rağmen daha sonra 2 yıl ceza yememek için defalarca dile getirmeme rağmen üflememe izin vermediler ve cezayı çoktan kestik dediler. Bu cezanın alkollü araç kullanımına çevirilmesi/iptali mümkün müdür itiraz edersem?

 17. Üflememe cezasını bitirdikten sonra sadece üflememe cezasınımı ödeyecez yoksa üzerimize geçmiş dönemlerde yazılan tüm trafik cezalarınımk ödeyeceğiz ehliyeti almak için?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu