Trafik Cezası
Trend

48/9 trafik cezası

48/9 trafik cezası Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 48/9 trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden 48/9 maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

48e 9 itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 48’e 9 yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 48e-9 itiraz talebinizi yazın, 48e-9 dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, 48/9 trafik cezası 2869 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 48’e 9 maddesine 647 lira zam yapılarak 3516 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

48/9 trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 2.151,75 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 2.151,75 tl olarak ödeyebilirsiniz.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 2637 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 48/9 trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 48/9 trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yani 48/9 trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 48/9 trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

48/9 trafik cezası‘ndan dolayı trafik zabıtalarınca el konulabilir. Trafik zabıtası trafik polisleri veya jandarma trafik timlerine karayolları trafik kanununda verilen genel isimdir.

48/9 trafik cezası ihlal edildiğinde 2 yıl sürücü belgesine el konulur.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden 48-9 maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 48/9 trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden 48-9 maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 48/9 trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan sürücüler trafikten men edilir.

48/9 trafik cezası ihlalinden dolayı, sürücü trafikten men edilir.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

48/9 trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 48/9 trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

48/9 trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 48/9 trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

48/9 trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, 48/9 trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 48/9 trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 48/9 trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 48/9 trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

48/9 trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 48/9 trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 48-9 maddesinden 2869 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 717,25 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
2.151,75 TL olan kısmı 717,25 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

48/9 trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

48/9 trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 48/9 trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 48/9 trafik cezası fotopokisi,
 • 48/9 trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 48/9 trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 48/9 trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 48/9 trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 48/9 trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 48/9 trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

48/9 trafik cezasısı iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 48/9 trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden uygulanan 48/9 trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 48/9 trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, 48/9 trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden uygulanan 48/9 trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

54 Yorum

 1. 48/9 dün aksam saatlerinde asayiş polisi evimizin önünde arabayı kontrol etmiş alkollü olduğumu anlamış trafik ekibi çağırmıştır akabinde gelen trafik memurunun maskesi olmadığından kendime yaklasmaması gerektiğini söylemişimdir bu vesileylede alkol metreyi üflemeyi reddettim pılis aracında oturan kişi işlem yapmış ve akabinde 34 48/9 44/1-b işlem yapmış 34 madde muayene olmaması aracımın muaynesi mevcuttur 44/1-b ise belge olmaması diye geçiyo ben ruhsatı polise verdim bu cezalarla ilgili yardımcı olurmusunuz ayrıca üflemeyi reddettim polise hastaneye gidebiliriz dedim

 2. şimdi elbette video var maskesi ve eldiveni olmasına dair ben hepsini kameraya alıyodum tf vurdu tehtit etti şansını zorlama diye tf yere düştü yani maskesiz ve eldivensiz oluşunun videosu var tf vurduktan sonra ben görüntü alamadım ama ses kaydı açıktı hatta en son giderken sokarım maskesine dedi sonra tartıştık zaten amcam kavga etmeye basladı polisle sen nasıl konuşuyon diye bu kayıtlarda mevcut

   1. Ayni olay benim basima geldi 3 gun once arkadsm arabayi kullaniyordu 2 dk lik evine cikcakti bende o sira direksiyona gectm polis geldi silah cekerek arabanin onune atladi bende arabayi kullanmadigimi idda ettm ve kullanmiyordum kamera kayitlarini cadde uzerindeki dukkanlardan istedim bana veremeyeceklerini solediler mobeselerin onunde gecerken benim kullanmadigimi goren mobeseler olabilir nasil bir yol izlemeliyim

     1. Dün gece oturuyordum oturduğum yerin 300 m ilerisine uygulama kuruldu bende arabaya oturup camları açayım dedim o sırada kontağı açıp camı açtım farlar yanıp söndüğü için uygulamadan hemen bir polis geldi bana arabayı uygulama noktasına getirmemi istedi alkolluyum gelmem dedim abimi aradım o geldi ama o polis başka ekip çağırdı 48/A9 bana ceza yazdı ufle dedi yaw ben burda durmuşum alkol alıyorum üflemem dedim üflemedim ceza yazıp gittiler itiraz etsem sonuç ne olur

 3. Merhaba 2 yıl önce ehliyetimi 48/9 maddesinden aldılar şimdi günüm doldu ehliyeti tekrar geri almak için neler istiyorlar pisikoteknik ve eğitim istiyorlarmı bilgileeiniz için şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Yücel, sadece trafik cezası borcunuzu ödemeniz yeterlidir. Ayrıca en yakın trafik denetleme şube müdürlüğü ile iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.

 4. Merhaba , 48/9 maddeden cezai işlem gördüm. Size sormak istediğim ceza tutanağında düzenleyen bölümünde sadece 1 memurun ismi ve imzası var 2.nci memurun da olması gerekmiyor mu? Bir diğer hususta bağlı olduğu birimin de ceza kağıdı üzerinde damga ve ya kaşe olması gerekmiyor mu? Böyle bir resmi gazetede madde var çünkü ceza kağıdı üzerinde düzenleyen bölümünde iki yetkili ve kaşe veya damga olması diyor size de sormak istedim teşekkürler.

  1. Merhaba Anıl, “TRAFİK İDARİ PARA CEZASI KARAR TUTANAKLARININ DÜZENLENMESİNDE, TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK” var. Gerek resmi gazete üzerinden gerekse de resmi mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz. Ancak söylemiş olduğunuz hüküm bulunmuyor.

 5. merhaba 15 temmuzda izmir bölge trafik cevitmesine denk geldim alkolmetreyi uzatark üflemem gerektiğini ve aracın ticari oldugunu 20 promilden fazla olmaması gerektıgını soyledı bende olaydan yaklasık 1 bucuk saat once bir adet bira içmiştim ve riske atmak istemedim birazdan üfliyeyim diyerek 10-15dk gecırdım ama her seferınde uflıyecegımı beyan ettım polıs memuru uflemessem 2 yıl ehlıyetımın gıdecegını soyledı ve cezayı yazdı bende gıdıp alkol testı aldım bunun sonucunda dava acıcam nasıl bir sürec bizi bekliyor. Ayrıca aracım ruhsatta hususi olarak geçiyor.şimdiden teşekkür ederim.

 6. Merhaba 48/9 dan işlem gördüm arkadaşım park yerine yanaşamadığı için ben yanaştım yaptığım sadece park etmek evimin önüne polisler beni park ederken gördü ve tf alkolmetre uzattı bende 10-15 dakika boyunca laf anlattım üfle üfle diye ısrar ettiler üflemedim başta sonra red vermişler konuşma arasında bende o sıra üflemek istediğimi beyan ettim video kaydı var üfleyeceğim dedim üfletmiyor sun diye onların elinde bir kamera kaydı yok ne yapmam lazım itiraz etsem kurtarma şansım varmı

 7. Merhaba 48/9 işlem gördüm. Ehliyetime 6ay+2 yıl el konuldu.Islem görme sebebim derin nefes alıp veremedigimi söyledigim halde 3 kere cihazi üfledim.red yazdılar .avukat araciligya itiraz ettim.devlet hastanesinden orta şiddet nefes üfleme raporu sundum.benim itirazim 2 yili iptal ettirmek.tamam alkol vardi itiraz etmedik. Kolluk kuvvetlerine karşı gelmede yok.ne gibi sonuç gelir.teşekkürler

 8. 48/9 maddesinden ceza yazılanlar 48/5 gibi mahkemeye sevk ediliyormu hastaneye sevk edilmedim sadece üflemesinin için ceza yazıldı denetimli serbestlikten faydalandığım için ona bir etkisi olurmu tşkler.

 9. Merhabalar 17.11.2021 de üzerime kayıtlı olmayan ,park halindeki kapıları kilitli,üzerinde anahtar olmayan,motor çalışmayan arkadaşımın arabasının yanında ayakta dururken trafik polisleri aracın kimin oldugunu sordular arkadaşımın dedim.oda orada yoktu.sen alkollumusun dedi evet dedim .kimlik istediler verdim sonradan öğrendim bana 36/3.b ve 48/9 ceza yazmışlar ne yapabilirim.kayıt altına almaya çalıştım kaydı sildiler.hukuksuz işlem yaptilar

 10. MRB ONCELIKLE gece saat 23;00 da trafige ciktim akabinde uygulamaya girmis bulundum. ve polis ehliyetimi istedi ve gosterdim ehliyet numarasini aldi ve izin belgemi sordu ve alkol muayene sine sokacakti tabiki de alkol yoktu ama SOKAGA CIKMA yasagi cezasi panigiyle uygulama esnasinda alkometrenin piposunun posetini sokerken bosluktan istifade kactim ama sabahleyin e devlet uzerinden cezalara bakarken 44/1b 48/9 47/1a ceza maddelerinden ikiyil sure ile ehliyetime geri alma tutanagi duzenlenmis nasil bir yol izlerim iptali icin

 11. Merhaba,

  Bir trafik fahri müfettişi tarafından 17.06.2021 tarihinde 47/1-A madden yapmadığım halde tarafıma ceza yazılmış örnek dilekçe konusunda yardımcı olur musunuz?

  Teşekkürler

 12. Ben 29.06.2021 tarihinde aracım park halindeykene kendim yaya olarak sivil jandarma ekipleri tarafından şübeli olarak durduruldum ve hem üzerim arandı vede aracım park halindeykene arama yapıldı aracımda az bı miktar uyuşturucu bulundu bu yüzden 48/8maddesi uygulandı ehliyetime el konuldu ve 6909 TL para cezası uygulandı aracı kullanmıyorudum yaya olarak bı cezayı yedim

 13. 48/9 dan ceza yedim ilerleyen zamanlarda ehliyetime alkoldenmi el konulmuş yoksa başka bir sebetenmi el konulmuş olarak karşıma çıkar

 14. Merhabalar aracımla Yüksel sesli müzik açarak kalkış yaptım 2-3 araba arkamda trafik polisi varmış görmedim arkamdan birtane memur inip koşmuş hatta fakat ben farketmedim farkettiğimde de zten durdum ekip aracıda arkamda kaldı önüm boş kaçma gibi bir eylemim olsa zten kaçabilecek imkanım vardı önüm boştu fakat polis memuru yüksek sesli müzik dinlediğin için işlem yapılan dedi sonrasında 47/1-a maddesi ve 72 maddeden ceza kestiğini farkettim neyden yazdığını sorduğumda ise dur ihtarına uymamak ve yüksek sesli müzik dedi ve cezayı kesmiş bulundu bende imzala e devletine gidicek uğraştırma dedi imzaladım fakat dur ihtarına uymama gibi bir durum yokki farketmedim farkettiğimde durdum dememe rağmen memur bey 47/1-a dan da yazmış bulundu duymazsın tabi yüksek sesle müzik dinlersen ben arkandan bağırdım dedi de burdan durum sizce doğru mu ceza iptali için başvuru yapmalımıyım dur ihtarına uymama durumu yok çünkü polis aracının 2-3 araba önünde ve tek şeritli bir yolda yaşandı bu olay kaçma gibi bir eylemim olmadı farketmedim ettiğimde de durdum zten sirenleri yanmıyordu farkediym diye sonradan yakmış bende farkedip durdum ekip aracıda arkamda kaldı zten yardımcı olabilirseniz çok sevinirim nasıl bir yol izlemem gerekir ve bu ihtara uymama durumu ilerleyen zamanlarda başıma dert olabilir mi ceza puanı silinmiyor diye bir yazı gördüm doğruluğu nedir dur ihtarına uymama durumu olmamasına rağmen böyle bir sicil oluşur mu oluşturulmasını istemiyorum çünkü şimdiden teşekkürler

 15. Merhabalar
  Sahibi olduğum şirket aracına 47/1-A ve 60/1-A maddelerinden ceza yazılmıştır. Nişantaşı gibi bir yerde yolcu indirmek için durakladım ve dur ihtarı olmamasına rağmen böyle bir ceza yazıldı. itiraz etmek istiyorum. Ne yapabilirim.
  Teşekkürler

   1. Merhaba bnm ehliyetime 2 yıl el konuldu sebebsiz yere ne yapmayılım ? Şoför koltuyunda bn olmadıma rağmen yazıldı

 16. merhaba ehliyetsizlikden ve alkolmetreye uflememekden 48/9 ve 36/3b maddelerinden islem yapıldı bunun oncesinde 2 kez alkollu arac kullanmakdan ehliyetime el konulmuştu ve mahkeme .seferde 4 aydan 2 ay hapis cezasina inerek denetim verdi 3.kez bu olayla ilgili mahkemeye cikarmiyim cikarsam hapse girermiyim bilgilendirirseniz memnun olurum

 17. Merhaba,

  Tarafıma 48/9 maddeden işlem yapıldı, ehliyetim 2 yıl iptal edildi. Yalnız Ehliyeti Polis memuruna vermedim, Ehliyetim bende yani. Yazılan para cezasını da ödedim, 2 Yıl ceza sürem bitti fakat E devlette Belge Teslim Durumu TESLİM EDİLMEDİ olarak görünüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim.

  Teşekkürler,

 18. Merhaba. Ben önce 0.55 promilden 6 ay ehliyetimi aldırdım. 2 hafta sonrada alkolmetre üflememekten 2 yol ehliyetimi aldırdım. Toplam 2 yıl 6 altı ay. Şimdi süre doluyor. Ne yapmam gerek. Sadece cezamı ödeyeceğim yoksa pisiko kursuna gidecekmiyim. ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu