Trafik Cezası
Trend

73/a trafik cezası

73/a trafik cezası Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, yasaktır.
Bu kurala Uymayanlara karayolları trafik kanunu gereğince 73/a trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden 73-a maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Tedbirsiz ve saygısız araç sürme ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

73 a itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 73/a yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 73-a itiraz talebinizi yazın, 73-a dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, 73/a trafik cezası 108 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 73/a maddesine 24 lira zam yapılarak 132 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

73/a trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 81 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 81 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 99 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 73/a trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 73/a trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 10 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, yani 73/a trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 73/a trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden 73-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 73/a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden 73-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 73/a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden 73-a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 73/a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 73/a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

73/a trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 73/a trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

73/a trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 73/a trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

73/a trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, 73/a trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 73/a trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 73/a trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 73/a trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

73/a trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 73/a trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 73-a maddesinden 108 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 27 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 81 TL olan kısmı 27 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

73/a trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

73/a trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 73/a trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 73/a trafik cezası fotopokisi,
 • 73/a trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 73/a trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 73/a trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 73/a trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 73/a trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 73/a trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

73/a trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 73/a trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden uygulanan 73/a trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 73/a trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, 73/a trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununTedbirsiz ve saygısız araç sürme” başlıklı 73. Maddesine istinaden uygulanan 73/a trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. Merhaba , öncelikle sayfanız için teşekkür ederim gayet başarılı bir kaynak olusturmussunuz. Bugün postacının kapıya yapistirdigi notla ceza yazıldığını öğrendim 73/a maddesinden yazmışlar sayfanızda baktığımda tedbirsiz ve saygısız araç sürme nedeniyle olduğunu öğrendim. Cezanın yazıldığı yer muhtemelen sokak arası gibi bir yer yarın muhtardan direk ihbarnameyi alacağım ama muhtemelen beni tatmin eden bir bilgi olmayacak itiraz ile ilgili dilekçe ve itiraz süreciyle ilgili bilgi alabilir miyim?

  1. Merhaba Ali,

   73/a trafik cezası açıklamasından da anlaşılacağı üzere tamamiyle kanaate dayalı bir ceza. Çünkü trafikte saygısızca araç kullanma kişiden kişiye göre değişecek bir kavram. Kimisine göre yol vermeyen aracı geçerken ters ters bakmak kimisine göre seyir halinde giderken bir aracı geçerken (sollarken) uzun uzun kornaya basmak saygısızlık olarak değerlendirilebilir. Bu sebeple somut bir dayanağı olmayacağı gibi sizin bu durumun aksini kanıtlama imkanınız da çok çok zor.

   Elbette itiraz hakkınız var. Ancak yapmış olduğunuz hangi fiilden kaynaklı bu işlem yapılmış bunu bilmeden nasıl aksini kanıtlaya bileceksiniz? Biz yine de size 73/a trafik cezası itiraz dilekçesi örneği sizlere mail olarak gönderdik ancak itiraz etseniz dahi hakimin taktir yetkisini kullanarak iptal etmediği sürece başarı sağlamak mucize.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Merhaba,
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ceza yazanın sebebiyle birlikte yazması gerekmez mi sebebin yazılmasına dair bir zorunluluk yok mu? Eğer öyleyse anlamadığım bu dediğiniz gibi her önüne gelen yan baktı, beni solladı diye ceza yazabilecek durumda bu şartlarda. Bahsi geçen cadde ailemden evime geçerken kullandığım bir sokak ve o günde akşam saatinde muhtemelen ailemde yanımdaydı ve herhangi bir tersleşme vs de hatırlamıyorum. Ama tabi ki benim bunları kanıtlama şansım yok.

    1. Merhaba Ali,

     Teknolojinin gelişmesi bir çok iş ve işlemi tablet ve mobil cihazlardan yapma imkanı sağladı buna trafik cezaları da dahil. Trafik polisleri tablet bilgisayarlardan, fahri trafik müfettişleri ise mobil uygulamalar üzerinden ceza yazmaktadırlar. Araç bilgisi yani plaka, ihlalinin mevkisi, ihlal maddesi, ihlalin tarihi ve saati gibi temel değerler seçilmekte kısa sürede cezai işlem uygulanmaktadır. Örneğin 73/a maddesi seçildiğinde “Tedbirsiz ve saygısızca araç kullanma” şeklinde kısa tanımlar otomatik olarak ceza açıklaması kısmına ekleniyor. Kısacası ekstra olarak detaylı bir açıklama yazılmıyor.

     Bir önceki cevabımızda da örnek vermek amacıyla tanımlamalarda bulunduk kesinlikle bu sebepten ceza yazıldı demek doğru değil. Seyir halinde olduğunuz yolun cadde, sokak gibi sınıflandırmanın bir önemi yok sonuç olarak karayolu üzerinde araç kullanırken Karayolları Trafik Kanunu hükümleri uygulanır.

     Trafikte saygısızlık nedir? Bir çok hata ve ihlali saygısızlık olarak değerlendirmek mümkün ancak tamamiyle kişisel yoruma dayanıyor. Size tavsiyemiz tebliğ tarihinden itibaren 15 gün geçerli olan %25 indirimden faydalanarak bu cezayı ödemeniz olacaktır. E-devlet sistemi sayesinde online olarak %25 indirimli olarak 73/c beyanla trafik cezası ödeme imkanınız var nasıl ödeme yapacağınızı bilmiyorsanız https://www.trafiksozluk.com/beyanli-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

     Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Ghaith,

   Öncelikle Trafik Sözlük ekibi olarak sizlere yardımcı olmak istiyoruz ancak itirazlar bize değil cezanın yazıldığı il de bulunan Sulh Ceza Hakimliğine yapılması gerekmektedir. Cezanın yazıldığı tarihte sizin değil aracınızın orada olmadığını kanıtlayacak somut bir veriniz var ise başvuru dilekçesinde bu durumu belirtin 73/a cezası iptal olacaktır.

   Kazasız günler dileriz.

 2. selamlar… Tarafıma 73/a maddesinden ceza yazıldığını öğrendim. maddeyi okuduğumda o tarih ve saatte sözü edilen mevkide kimseye saygısızca araç kullanmadım kimseye saygısızlık etmedim.. yazılan cezaya itiraz etmek istiyorum,

  1. Merhaba Hüseyin,

   Sadece beyanla yapmadım demen iptali sağlamıyor ne yazık ki. Cezanın yazıldığı yerden aracınla geçişinin nizami ve kurallara uygun olarak geçtiğini kanıtlayacak bir video kaydı temin etmen gerekiyor.

   Kazasız günler dileriz.

 3. 6 dakika arayla fahri müfettiş 73a maddesinsen ceza yazmış nasıl itiraz edebilirim

 4. Merhabalar
  Bu ceza bana da geldi. Göndermiş oldukları ceza evrakı da ki resimde ne sağımda ne solumda ne arkamda nede önümde araç bulunmamakta. Nasıl olursa bu ceza gelir. Ben bu işi çözemedim

 5. Merhabalar,
  73/a cezası bugün bana da geldi. Trafik ışıklarından yeşil yanarken geçiyorum. Sağımda ve solumda herhangi bir araç bulunmamaktadır. Neden bu ceza geldiğini bulamadım. Bu cezaya itiraz etmek istiyorum dilekçe konusunda bana yardımcı olmanızda desteğinizi rica ederim.

   1. Lütfen aynı dilekçeyi banada gönderirmisiniz. Aynı cezayı banada yazdılar ceza metninde bir farklılık var su çamur vb. sıçratmak suretiyle saygısızca araç sürmek yazılmış. Ancak cezanın yazıldığı tarihlerde bu bölgede yağış vb. görünmüyor. Bunu meteoroloji raporları ile ispat edebilirim. Ama elimde herhangi bir video kaydı yok.

 6. Merhabalar 73/a cezasını 08.09.2020 tarihinde plakama işlenmiş fakat bugünün tarihi 26.09.2020 olmasına rağmen bana bir tebligat gelmedi ben şans eseri e devlet üzerinden gördüm. Saygısız bir araç kullanma durumum olmaz trafikte her zaman yaya öncelikli araç sürerim. Cezanın yazıldığı yer tek şerit ve dümdüz gidilen bir yol. İtiraz dilekçesine ihtiyacım var yardımcı olur musunuz.

 7. Aracımla seyir halinde giderken karşı yoldaki sol cepten u dönüşü yapmak isteyen araç sahibi herhangi bir şekilde sağına bakmadan yola atıldı. Kaza yapmamak için ani manevra ve korna,frenle durdum. Karşıdaki kişi araç içerisinde söylenirken camı açarak herhangi bir hakaret veya küfürde bulunmadan Abi sağa baktın mı ? dedim. Kendisi baktığını ve bana sana ceza yazacağım söylemide bulundu.Bende hiç aldırmayarak yoluma devam ettim.Bu zat kendine yakışanı yaparak ceza tehditi üzerine 73/a maddesinden ceza yazmış. Yanımda dedem ve babannem de vardı ne bir hakaretim ne bir küfür beyanım oldu. Kaldı ki kurallara göre suçlu olan da kendisi. Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz

 8. Merhaba bir sivil polis 2 şeritli yolda benim bulunduğum sağ seriti işgal etti fakat ben araçla kaza yapacaktım ve sol şeridim de doluydu . Polis memuru demeye bin şahit kişi hem suçlu hem bana ceza yazdı. İtiraz etmek istiyorum. Dilekçe örneğine ihtiyacım var . Teşekkür ederim

 9. Merhaba öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Trafik uygulamasında alkol ve ehliyet kontrolü yapılıp her hangi bir sıkıntı olmadığı anlaşıldıktan sonra trafik polisleri tarafından gönderildim. Ancak ben gittikten sonra plakaya 73/A maddesinden ceza yazıldığını E-devlet aracılığıyla öğrendim. Diğer araçları veya yayaları tehlikeye sokacak bir durum da yaşanmadı. Mahkemeye itiraz etmeyi düşünüyorum, nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim.

 10. Merhaba,
  Bilgiler için teşekkürlerimi iletiyorum. İtiraz dilekçesini mail yoluyla iletebilirseniz çok sevinirim.

 11. Merhaba araç eşimin üzerine fakat kızım işe giderken kullanıyor. Kızımı Mevlana Bulvarı üzerinde kaza yapacak şekilde araçla sıkıştırmışlar. O da kornaya basmış . Gerçektende çok korkmuş. 73 a cezası geldi. Mağdur olan kızım ,hem korkmuş ,hemde kaza riski yaşamış. Cezayı yazan Fahri Trafik Müfettişi. Mobesa kameralarından kontrol edilmesini istiyorum.

 12. Merhaba fahri trafik müfettişi tarafından aracıma 73/A maddesinden dolayı su çamur ve benzerlerini sicratmak suretiyle saygısızca araç sürmekten ceza yazılmış ancak söz konusu bölgenin kavşak olmasindan ve yol çalışması olmasından dolayı cok yavaş araç kullanıldığından böyle bir davranışın olmasının mümkün olmadığını, cezanın haksız uygulandığını düşünüyorum bununla ilgili itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu