Trafik Cezası
Trend

61/1-g trafik cezası

61/1-g trafik cezası Taşıt yolu üzerinde kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere karayolları trafik kanunu gereğince 61/1-g trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-g maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

61 1g itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 61/1g yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 61-1g itiraz talebinizi yazın, 61-1g dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Taşıt yolu üzerinde kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek, 61/1-g trafik cezası 108 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 61/1g maddesine 24 lira zam yapılarak 132 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

61/1-g trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 81 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 81 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 99 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 61/1-g trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 61/1-g trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 10 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Taşıt yolu üzerinde kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek, yani 61/1-g trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 61/1-g trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-g maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 61/1-g trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-g maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 61/1-g trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-g maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 61/1-g trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 61/1-g trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

61/1-g trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 61/1-g trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

61/1-g trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 61/1-g trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

61/1-g trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Taşıt yolu üzerinde kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek, 61/1-g trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 61/1-g trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 61/1-g trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 61/1-g trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

61/1-g trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 61/1-g trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 61-1-g maddesinden 108 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 27 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 81 TL olan kısmı 27 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

61/1-g kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 61/1g
61/1-g kusur oranı

61/1-g Kusur Oranı

61/1g Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

61/1g yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/61-1-g-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

61/1-g trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

61/1-g trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 61/1-g trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 61/1-g trafik cezası fotopokisi,
 • 61/1-g trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 61/1-g trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 61/1-g trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 61/1-g trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 61/1-g trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 61/1-g trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

61/1-g trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 61/1-g trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden uygulanan 61/1-g trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 61/1-g trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Taşıt yolu üzerinde kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek, 61/1-g trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden uygulanan 61/1-g trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

39 Yorum

  1. Merhaba Hilmi, mail adresinize göndermiş olduğumu örnek itiraz dilekçesini doldurarak, itiraz için cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine başvura bilirsiniz.

   1. marketin otoparkında aracın içinde çocuklarım ve eşim varken araç çalışır vaziyetteyken fahri müfetiş ceza yazmış lütfen maile dilekçe atarmıısınız.

 1. Merhabalar kaldırıma park eden bir aracın yanında durduğum için ve hatta bu hatalı parkı yapan kişi nin giderken ben fahri müfettişim sana yapacağımı bilirim diyen birisi tarafından plakama ceza yazılmış itiraz etmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba Uğur, ikinci sırada park ettiyseniz bu ceza maddesi doğrudur. Başka bir kişinin hatalı park etmiş olması size de hatalı park etme imkanı tanımamaktadır. İtiraz etmek istiyorsanız mail adresinize örnek dilekçe gönderilmiştir. Ancak sizleri uyarmak istiyoruz, anlatmış olduğunuz sebeple bu ceza yazıldıysa cezanız iptal olmayacaktır.

 2. 61/1-G den fahri trafik müfettişi tarafından ceza yazılmış düzenlendiği il ilçe antalya yazmış ama düzenlendiği yere van/ ipekyolu yazmış ben vanda ikamet etmekteyim biri gıcıklığına yazdığını düşünüyorum itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz araç eşimin adına kullanıcı bendim kimin adına başvuracağım

 3. Usulune uygun olarak park edilmis aracin cikisini engelleyecek sekikde park cezasi uazilmistir peki usulune uygun park eden aracin alternatif cikis noktasi var ise ceza usulune uygunmudur acaba

  1. 61/1-g trafik ceza maddesi ikinci sırada araç park etmenin yasak olduğunu tanımlamıştır. Her ne kadar birinci sıradaki aracın çıkışını engellemese de ikinci sırada park halinde olan araca ceza yazılması usulen uygundur.

 4. Merhaba, sürücü aracın içinde bulunurken ve dörtlülerini yakmışken 61/1-g trafik cezası gelmiş. Cezayla ilgili fotoğraflı delil bulunmuyor. Bu şekilde beklenilmesinin sebebi ise belediye bölgesinde yeterli kapasitede park alanı bulunmaması. İtiraz dilekçesi iletebilir misiniz

 5. Iyi aksamlar mermur geldiğinde aracim çalisir vaziyette ve aracimin başinda idim cezayı hak ettigimi düşünmüyorum

  1. Aracın çalışır vaziyette olması veya araç başında olmanız park etme amacını değiştirmiyor. Zira itiraz hakkınız var yine de itiraz edeceğim diyorsanız örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

 6. İtiraz için örnek dilekçe gönderebilir misiniz.
  Her gün Park ettiğim arabamı Evimin önünden çektiler

 7. Ben gorme englliyim. Aracim engelli araci. Araci eşim kullaniyor. Iki yildir hergun ayni yerde cocugumuzu okula bırakıyoruz. Iki gun once fahri müfettiş tarafindan araca 61/ g cezasi kesilmis. Belge foto da yok. Okulun önünde çocuğu indirdik ve yolumuza devam ettik. Herkes öyle yapıyor yapmak zorunda çünkü araba parkedecek yer yok. Itiraz etmek istiyorum. Itiraz dilekcesi gonderirseniz sevinirim.

 8. Merhaba, sürücü aracın içinde, motor çalışır halde ve dörtlülerini yakmışken 61/1-g trafik cezası gelmiş. Ceza bilgisi CİMER den öğrenildi. Tebligat ulaşmadı. Cezayla ilgili fotoğraflı delil CİMER üzerinde bulunmuyor. Cezanın kesildiği bölgede yeterli park alanı bulunmuyor ve ilgili noktada pazar kurulu halde. Bekleme yapmamın sebebi ise, hastane önünde randevulu doktor muayenesinde bulunan 65+ yaş annemi almaya gelmemdi. İtiraz dilekçesi iletebilir misiniz

 9. Ben işteyken saat 16.00 işteyken saat 17.12 de bana 61/1-G cezası gelmiş böle bişey olabilir mi? aracım o gün ya evimin önünde ya da işyerinin otoparkindaydi

 10. Merhaba cıkmaz sokakta baska aracın çıkışını engelleyecek şekilde park diye ceza yazılmış ve cıkıcak olan araç sahibi aradığında aracımı çektim. benim aracın oradaki park süresi 13 dk yardımçı olursanız sevinirim.

 11. Onumdeki ticari arac yolcu indirmek icin durdu bndr Arabanın icinde oturur haldeyken bana anons edildi onumdeki arac gitmedigi icin bende hareket edemedim hem 61-1-g hemde dur ihtarina uymamaktan ceza yazılmış iptal icin mail atar mısınız

 12. 61-1g’den trafik cezası yemiş bulunmaktayım. Örnek dilekçeyi tarafıma iletebilir misiniz?

 13. Belediyenin umuma açık park yasağı olmayan bölgede ikinci park yaptım.Diger araç diğer yönden çıkabiliyordu ve çıktıda.Aracı almama ve başında olmama rağmen polis ikinci park cezası yazmış.İtiraz durumunda hakkım olabilirmi?Yer trafiğe açık alan değil açıklık bir park alanı.

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.
   Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 14. Merhabalar aracımın dörtlüleri yanık halde sadece 3 dakika park edili araçların yanında duraklama yaptım ama yinede 61/1-g cezası gelmiş nasıl itiraz edebilirim

   1. 61-1g itiraz dilekçesi rica ediyorum aracımın başındayken 61-1g den ceza yedim trafik anons ettiğinde hemen çıkıyorum dedim ama resmini çekmiş itiraz etsem olumlu geri dönüş alabilir miyim ?

 15. Merhaba, 61/1-g maddesinden fahri trafik müfettişi tarafından ceza yazıldı. Ceza yazılan yere 2 dk lık bir park yaptım ve sağlık ocağı önüydü bende eczaneden ilaç aldım çıktım ver aracı görür pozisyondaydım. Araç engelli aracı ve engelli tescil ruhsatlı. İtiraz etme şansımız varmı acaba? Teşekkürler.

 16. Merhaba,
  Bana da 61/1-g maddesi gerekçesiyle cezası yazıldı.
  Cezanın kesildiği bölgede yeterli park alanı bulunmuyor ve ön cama telefon numaramı koyarak 5 dakikadan az bir süre için çift park ettim.
  Bekleme yapmamın sebebi, aşı vurulmaya götürdüğüm 65+ yaş babaannemi almaktı.
  İtiraz dilekçesi iletebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu