Trafik Cezası
Trend

61/1-e trafik cezası

61/1-e trafik cezası Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara iki yönden onbeş metrelik mesafe içinde park etmek, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere karayolları trafik kanunu gereğince 61/1-e trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-e maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

61 1e itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 61/1e yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 61-1e itiraz talebinizi yazın, 61-1e dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Kamu hizmeti yapan yolcu taşıarının duraklarını belirten levhalara iki yönden onbeş metrelik mesafe içinde park etmek, 61/1-e trafik cezası 108 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 61/1e maddesine 24 lira zam yapılarak 132 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

61/1-e trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 81 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 81 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 99 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 61/1-e trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 61/1-e trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 10 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Kamu hizmeti yapan yolcu taşıarının duraklarını belirten levhalara iki yönden onbeş metrelik mesafe içinde park etmek, yani 61/1-e trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 61/1-e trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-e maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 61/1-e trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-e maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 61/1-e trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-e maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 61/1-e trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 61/1-e trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

61/1-e trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 61/1-e trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

61/1-e trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 61/1-e trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

61/1-e trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Kamu hizmeti yapan yolcu taşıarının duraklarını belirten levhalara iki yönden onbeş metrelik mesafe içinde park etmek, 61/1-e trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 61/1-e trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 61/1-e trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 61/1-e trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

61/1-e trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 61/1-e trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 61-1-e maddesinden 108 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 27 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 81 TL olan kısmı 27 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

61/1-e kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 61/1e
61/1-e kusur oranı

61/1-e Kusur Oranı

61/1e Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

61/1e yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/61-1-e-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

61/1-e trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

61/1-e trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 61/1-e trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 61/1-e trafik cezası fotopokisi,
 • 61/1-e trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 61/1-e trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 61/1-e trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 61/1-e trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 61/1-e trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 61/1-e trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

61/1-e trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 61/1-e trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden uygulanan 61/1-e trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 61/1-e trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Kamu hizmeti yapan yolcu taşıarının duraklarını belirten levhalara iki yönden onbeş metrelik mesafe içinde park etmek, 61/1-e trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden uygulanan 61/1-e trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

46 Yorum

 1. otobüs durağı levhası vardı ama durak yoktu sadace direğin üzerinde otobüs durağı yazıyordu benim aracımın önünde ve arkasında da arabalar vardı polis sadece bana ceza yazmış nasıl iptal ettirebilirim bu cezayı dilekçeyi mail atarsanız sevinirim

  1. Merhaba Cengiz,

   Otobüs durağı olabilmesi için illa ki oturma alanı olan duraklar yapılmasına gerek yoktur. Sürücü olarak trafik işaret ve levhalarına dikkat etmek ve dikkate almak zorundayız bu 61/1-e ceza maddesini görevliler doğru bir şekilde uygulamışlar. Ayrıca bir başka araç/araçların ihlal yapması size de ihlal yapma imkanı tanımaz ve bu cezanın sadece size uygulandığı konusunda kişisel yorumdan ziyade somut bir dayanağınız var ise suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   İtiraz dilekçesi mail olarak gönderildi.

   Kazasız günler dileriz.

 2. 61/1-e maddesi uygulanarak aracıma cezai işlem uygulanmış aynı zamanda çekici tarafından oto parka. Çekilmiştir bu madden cezei işlem yapılıp aracım otoparka çekilebilir mi?

  1. Merhaba Mustafa,

   61/1e kısaca otobüs durağına park etmek olarak bilinmektedir. Eğer böyle bir alana aracınızı park etmişseniz görevliler aracı çekebilir.

   Kazasız günler dileriz.

 3. Merhabalar bana 61/1-e maddesinden ceza yazıldığını edevletime bakınca fark ettim. Aracımı durağın imzasında yaklaşık 5 metre gerisine cepe pakettim ve yaklaşık 5dk. sonra gelip aracımı oradan kaldırdım. Bu sırada da trafik polis arabası o bölgedeydi. Ben arabama bindim ve oradan ayrıldım bu sırada beni gördüler ve birşey demediler. Planlama yazdıklarını devletten fark ettim. Bana herhangi bir tebliğ yapılmadı. Kısa süre durakladım yaklaşık 5dk. İtiraz edebilirmiyim ne şekilde yapabilirim. İtiraz edebilirsem ne şekilde bir dilekçe yazmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Soner, aracınla durakladığın ya da park ettiğin mevkide kamera görüntüsü temin edebilir misin? Eğer hatalı park etme veya duraklama yapmadığını kanıtlayabilirsen cezan iptal olacaktır. Trafik polisinin sizi uyarma zorunluluğu yoktur. Eğer ihlal yapıyorsanız gerekli işlemi yapar. Ktk 116. madde doğrultusunda aracın plakasına işlem yapabilir.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Ben kocaelide ikamet ediyorum izmirden 61/1-e cezasi gondermisler ben hayatimda izmire hic gitmedim bile cezada 18 gun sonra geldi tamam itirazda buluncam ama itirazdada 2 3 gun sonra ancak bulunabilcem isim dolayisiyla yani 20 21 gun sonrasini ben nasil ispatlicam itiraz ettigimde nasil olucak onlarmi benim izmirde oldugumu ispatlamak zorunda ben mi kocaelide oldugumu ispatlamaliyim yada nasil ispatlayabilirim

    1. Merhaba Uğur, aracınızın o tarihte cezanın yazıldığı yerde olmadığını kanıtlamanız gerekiyor. Burada iki seçeneğiniz var.

     1- O tarihte aracınızın nerede olduğuna dair somut veri sunabilmeniz gerekiyor. Otopark fişi, tamir faturası gibi.

     2- Mahkemeden aracınızın o tarihte Kocaeli ilinde olduğunu PTS (plaka tanımlama sistemi) üzerinden kontrol edilmesini talep edebilirsiniz.

     İtiraz ile ilgili olarak size cezanın tebliğ edildiği gün 15 günlük süreniz başlar. Cezanın yazıldığı tarih değil, cezanın size tebliğ edildiği gün önemlidir.

     Kazasız günler dileriz.

 4. Günaydın, öncelikle sağlıklı günler dilerim. 3 kasım 2019 günü bir otelin önünde yol kenarındaki bir otel (izmir narlıdere viona otel) 61/1-E maddesinden ceza yazılmış. Ceza 1002 tl. olarak görünüyor. Bu güne kadar bana tebliğ edilmedi. Gecikme zammı ile 1200 tl olmuş. Söz konusu madde 132 tl olarak belirtilmiş. Bu rakam uyuşmazlığı nedir ? Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Şenol, belirttiğiniz gibi ceza tutarında uyuşmazlık var e-devlet üzerinden ceza detayı kısmını kontrol etmenizde fayda var. Muhtemelen farklı bir ceza maddesinden işlem yapılmıştır.

 5. merhaba
  17.06.2020 14:57 ‘de istanbul bayrampaşa da esenler caddesi üzerinde iett durağını geçince sağdaki fidan sokağın köşesi seyidoğlu pastanesi yanına arka tamponum ile köşe arasında en az 1.5 metre uzaklığında olacak şekilde ve hiçbir aracın yada yayanın geçişini engellemeyecek (resimleri mevcut) şekilde aracımı park ettim. adresi google maps e yazarsanız çok rahat anlarsınız. işim bitip döndüğümde aracımın çekildiğini gördüm. İSTMOP uygulamasından baktığımda aracımın çekilme nedeni olarak, yasaklı park – 61/1-E diyerek belirtilmiş ancak aracımı otoparktan aldığımda makbuzda yaya geçidi engeli diye çelişkili bir şeyler yazılmış. ancak orada ne park yasaktır nede yaya geçidi olduğunu belirten hiçbir tabela ve ibare yok. itiraz etmek istiyorum konumun resimlerini ve aracımın çekilirken olan resimleri elimde delil olarak mevcut. ceza ne zaman elimize ulaşır bilmiyorum. ve araç annemin adına kayıtlı itiraz başvurusunu nasıl yapabilirim. simdiden çok teşekkürler. iyi çalışmalar

 6. merhaba
  17.06.2020 14:57 ‘de istanbul bayrampaşa da esenler caddesi üzerinde iett durağını geçince sağdaki fidan sokağa girdim
  seyidoğlu pastanesi yanına arka tamponum ile köşe arasında en az 1.5 metre uzaklığında olacak şekilde ve hiçbir aracın yada yayanın geçişini engellemeyecek (resimleri mevcut) şekilde aracımı park ettim. adresi google maps e yazarsanız çok rahat anlarsınız. işim bitip döndüğümde aracımın çekildiğini gördüm. İSTMOP uygulamasından baktığımda aracımın çekilme nedeni olarak, yasaklı park – 61/1-E diyerek belirtilmiş ancak aracımı otoparktan aldığımda makbuzda yaya geçidi engeli diye çelişkili bir şeyler yazılmış. ancak orada ne park yasaktır nede yaya geçidi olduğunu belirten hiçbir tabela ve ibare yok. itiraz etmek istiyorum konumun resimlerini ve aracımın çekilirken olan resimleri elimde delil olarak mevcut. ceza ne zaman elimize ulaşır bilmiyorum. ve araç annemin adına kayıtlı itiraz başvurusunu nasıl yapabilirim. ilk yorumumda eksiklikliği tamamlayarak yazdım tekrardan simdiden çok teşekkürler. iyi çalışmalar

 7. merhaba 61/e 132 tl ceza kesilmiş rahatsız olduğumdan eczaneden ilaç almak için durdum itiraz etsem sonuç alabilirmiyim

 8. 61/1-e ceza yedim. durak tabelası var ama durak çizgileri yok. Durak yeni yapılmış. 7 yıldır kullandığımız yer.tatil dönüşü tabelayı fark etmedim. Itiraz etmek.istiyorum.

 9. Merhabalar. Ankara Bahçeli 7. caddede engelli park yerinin 3 metre gerisine park ettim. Engelli park edebilir belgem var. Ancak bu maddeden ceza yazılmış. Itiraz dilekçesi gönderebilir mısınız. Itirazim kabul edilir mi acaba.

 10. Merhabalar,

  Öncelikle anneannem üzerinden engelli aracı aldım. Ve Ayın 4’ü gibi zeytinburnu ermeni hastanesi önünde park olmadığı ve otopark alanında da yer olmadığı için arabayı otobüs durağına bırakmak durumunda kaldım.

  Çekilen otoparktaki arkadaşa durumu izah ettim lakin anlatamadım. (Keyfi bir durum değildi yani)

  Bunu için bir fikir söyleyebilir misiniz?

 11. Merhabalar. 61/1e den aracımızı otopark a cekmisler.merak ettiğim Duraklar icin 15m için yerde sarı bolge gostergesi olmak zorunda degilmi.

 12. Otobüs durağın 20mt ilerisinde park halindeki aracımı çekmiş polis 15 mt den fazla idi ölçüm yapmadan gelişi güzel çekmiş

 13. Daha önce bir çok kez park etmis olduğum alana tekrar park ettim…..yalniz levhadan 20 metre geriye park etmistim ve bu ilin ikametim disinda oturuyorum..itirazi ikametimin bulunduğu ile mi yapacam yoksa cezayi yedigim ildeki adliyeye mi gidecem???

  1. Eğer ceza bulunduğunuz ilden farklı bir il de yazılmış ise bulunduğunuz ildeki sulh ceza hakimliğine cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine sunulmak üzere şeklinde dilekçenizin başlığında belirterek başvuru yapabilirsiniz.

 14. Merhabalar dün 2 dakika bile sürmeyen duraklama yaptım ve bu cezayı yedim. Acaba itiraz etsem haklı bulunur muyum

 15. HER GÜN ARACIMI PARK ETTİĞİM VEDE DURAĞA BELLİ BİR MESAFE İLE ARALIK BIRAKARAK PARK ETTİĞİM ARACIMA BUGÜN CEZA YAZILDI. HAKSIZ OLARAK YAZILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM İTİRAZ İÇİN NE YAPABİLİRİM.

  1. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu