Trafik Cezası
Trend

61/1-c trafik cezası

61/1-c trafik cezası Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere karayolları trafik kanunu gereğince 61/1-c trafik cezası tatbik edilir.

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-c maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

61 1c itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 61/1c yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 61-1c itiraz talebinizi yazın, 61-1c dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek, 61/1-c trafik cezası 108 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 61/1c maddesine 24 lira zam yapılarak 132 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

61/1-c trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 81 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 81 tl olarak ödeyebilirsiniz. 2020 yılında erken ödeme miktarı ise 99 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 61/1-c trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 61/1-c trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 10 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek, yani 61/1-c trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 61/1-c trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Ancak 61/1-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgesine el konulması gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgesine el konulabilir.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 61/1-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden 61-1-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 61/1-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 61/1-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

61/1-c trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 61/1-c trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

61/1-c trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 61/1-c trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

61/1-c trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek, 61/1-c trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 61/1-c trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 61/1-c trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 61/1-c trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

61/1-c trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 61/1-c trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 61-1-c maddesinden 108 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 27 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 81 TL olan kısmı 27 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

61/1-c Kusur Oranı

61/1c Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

61/1-c kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 61/1c
61/1-c kusur oranı

61/1c yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/61-1-c-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

61/1-c trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

61/1-c trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 61/1-c trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 61/1-c trafik cezası fotopokisi,
 • 61/1-c trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 61/1-c trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 61/1-c trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 61/1-c trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 61/1-c trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 61/1-c trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

61/1-c trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 61/1-c trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden uygulanan 61/1-c trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 61/1-c trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek, 61/1-c trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununPark etmenin yasak olduğu yerler ve haller” başlıklı 61. Maddesine istinaden uygulanan 61/1-c trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Ben aracım ile park yasagı olduğunu bildiğim normal caddeden gecerken kasımdan polis aracı geldi ve yaya yoluna geldiğiım İcin durakladım ama park etmedim yaya gecınce devam ettim. Durduğum sırada gorevlı polis memuru inip benim aracımın arkadan resmini cekıp ceza yazmıs. Ben haklı olduğum halde gelen 132 liralık cezaya itiraz ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim

  1. Merhaba Mehmet,

   Bu anlattığın sürecin böyle olduğuna dair araç içi kameran var mı? Yok ise cezanın yazıldığı yerde bahsetmiş olduğun süreci gösteren bir video kaydı temin etmen gerekmektedir. Aksi taktirde iptal olmaz.

   Kazasız günler dileriz.

   1. 61-1c itiraz talebi dilekçesini rica ederim. Size arabamın, ceza yazılma nedeni olarak gösterilen fotoğrafını gönderip, fikrinizi alabilir miyim? İtiraz dilekçesini postayla gönderebiliyor muyuz? Avukat tutmaya gerek var mı?

 2. Arabamı cadde üzerindeki bir kaportacıya tamponunun düzeltilmesi için bıraktım.Bir hafta sonra eve ceza geldi. İşgüzar bir fahri müfettiş oradan geçerken tamirdeki arabama 61/1-C den ceza yazmış. Çok sinirlendim. Ceza az ama haksızlığa ve keyfi bir uygulamaya dayanamıyorum. Tamirci de inanamadı. İlk defa karşılaşıyorum dedi. Bu müfettiş elinde kalem kağıt gezdiği yerlerde, gördüğü her şeyde nasıl ceza yazabiliyor?

  1. Ali bey, itiraz etmek istiyorsanız örnek dilekçe gönderilmiştir. Ayrıca bilgi edinme kanunu kapsamında merak ettiğiniz soruları trafik denetleme şube müdürlüğüne yazılı olarak başvuru yapmanız durumunda cevap verilmektedir.

 3. merhabalar 61/1-c trafik cezası geldi görüntü yok kendimden de çok eminim ordan geçerken bana yazılmıs bir ceza park cezası diyor o bölgede araçtan inmedim bile bana itiraz dilekçesi örneği verebilirmisiniz

 4. Ara sokakta aracımı park ettim,sadece ben değil herkes park ediyor .Ana cadde değil ara sokak her zamanki park ettiğim yer.132 TL ceza yedim gereğinin yapılmasını arz ederim.

 5. Herhangi bir trafik levhasının ve yol işaretlemesinin olmadığı geniş bir ara sokakta trafiğin akışını ve güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde 5 dakikalığına park ettiğim için ve polis uyardığı anda aracı kaldırmama rağmen polis, aracımın fotoğrafını çekip ceza yazdı bu cezaya itiraz etmek istiyorum.

  1. Yolun boş olması geçiş yolları üzerinde hatalı park etmeyi haklı kılmaz. Anlatmış olduğunuz durum cezanın hatalı yazıldığını kanıtlamamaktadır. Şifahi olarak söylem üzerine yapılan itirazlar olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Zira itiraz hakkınız var yine de itiraz edeceğim diyorsanız örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderdim.

   1. Geçiş yolunun tam olarak nereden başladığını gösteren yol çizgisi yok. Oldukça geniş bir alandan bahsediyorum. Park alanını ve geçiş yolunu ayıran herhangi bir yol çizgisi yok.

 6. aracı alalı 2 yıl oldu bir kere bile site dışına yola park etmemiş olmamıza rağmen aracımıza sanki site dışındaki yola park etmişiz gibi fahri müfettiş tarafından ceza yazılmış. Ödeme ve itirazla uğraşmak şu an gerçekten çok önemli zamanımı alıyor. Sadece itiraz etmek değil de haksız yere ceza yazan, yalan beyanda bulunan bu fahri müfettişe özellikle nasıl dava açabilirim? Şimdi cezayı ödedim ve itirazı için dilekçe yazacağım başka neler yapmam gerekiyor? Yalan beyanda bulunan bu fahri müfettişle yüzleşmek istiyorum nasıl böyle bi ceza yazar ve insanın hakkına girer. sadece para değil zamanımı çaldı. Araca ceza kesilen yere bakan site güvenlik kamerası kayıtlarını aldım sanırım cd ya da dvd ile itiraz etmem gerekiyor. Başka seçeneği var mı? ceza kesilen tarih ve saatte aracımın orda olmadığı gözüküyor. Gerekli dilekçeleri bana da mail atar mısınız ayrıca yapacağınız yönlendirmeleri dikkatle okuyaacağım.

  1. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıtlarınız ile birlikte, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itiraz konusunda başvurabilirsiniz. Trafik cezasına itiraz etmek farklı bir işlem, fahri trafik müfettişinden şikayetçi olmak farklı bir işlemdir. Fahri trafik müfettişi ile ilgili şikayette bulunmak istiyorsanız savcılığa müracaatta bulanabilirsiniz.

 7. Eski ankara asfalti caddesi özvatan caddesi kavsaginda arac plakama uygunsuz park halinde iken ceza yazilmis fakat nereye nasil park ettigim halinde hic bir bilgim yok ve o tarihler arasinda oyle bir yere park ettigimide hatirlamiyorum ve bu yuzden itiraz etmek istiyorum

 8. Merhaba , 24.02.2021 tarihinde saat 15.55 ‘de Paşabey mah. Katip Sok. Cumhuriyet ilkokulu önünde bulunan tek yönlü yolda seyirhalindeyken öndeki aracın durarak aracı kullanan bayan şoförün bana yönelerek okulda öğrencisi oldugunu 5 dakika bekleyebilirmisiniz demesi üzerine benim arkamdaki aracın şoförü bekleyemeyecegini söyleyerek bayan şoföre (benim önümde duran arac)yolu acmasını söyledi yolu acmassan aracının fotoğrafını cekip tanıdığım fahri trafik müfettişine gönderip ve aynı şahıs bana yönelerek onada sizede ceza yazdıracagım siz görürsüznüz vb tehditvari sözler söyledi. Daha sonra önümdeki aracın şoförü okuldan öğrencisini alarak olay yerinden uzaklaştı bende akabinde aracımı hareket ettirerek oradan uzaklaştım. Olay saat 15.55’de olurken ceza tutanagına 19.21’de olmuş gibi yazılmıştır. Ceza maddesi: 61/1-C Saygılar.

  1. Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek yasaktır dolayısıyla diğer araçların geçişini engellediyseniz yazılan ceza doğrudur.

 9. İyi günler sadece iki dakika ATM den para çekinceye kadar resmi araçlarin park ettiği yere park ettim ceza yazmışlar herhangi bir trafiğe engel teşkil etmemiştir

 10. Çorum merkezde daha önce yaya geçidi olup sonradan kapatılmış bir alana park ettim yaya geçidi mavi boya ile silinmiş bir işaret yok 61/1-C den 144 TL ceza geldi fotoğraflı deniyor fotoğrafı göstermiyorlar itiraz edince mahkemeye göndereceklermiş bilgilendirirseniz sevinirim Selamlar

 11. Bodrum Gümbet Halilim sokakta aracıma tutanak seri sıra no MA *** evrakı ile ceza yazılmış olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Halilim sokak dört senedir oturduğum sokak olup yaya geçidi olmadığı gibi evimin önüdür.Cezanın anlamsızlığı aşikar olup, silinmesi için gereğinin yapılması..

 12. İZMİR GAZİEMİR DE SOKAK İÇİNDE BİR ESNAFIM . MÜŞTERİLERİMİZ BAZEN YAN APARTYMANIN OTOPARK GİRİŞİNE TAŞIYOR VE KAPATIYOR. APARTMAN SAKİNLERİNDEN BİRİ ÖNCE HAKARET VVE TEHDİT EDİP SONRADA ARAÇ PLAKASININ FOTOFRAFINI ÇEKİP GİDİYOR. SONRASINDA BU ARAÇLARA 61/1-C KAPSAMINDA 144 TL CEZAKESİLİYOR. APARTMAN GİRİŞİNDE PARK YAPILMAZ VEYA DURAKLAMA YAPILMAZ İBARESİ YOK. KESİLEN CEZALARA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ. BU DURUMDA NASIL BİR TEDBİR ALABİLİRİZ.

  1. 61/1-c maddesi için bir levha bulunmaz, geçiş yolları üzerine park etmek yasaktır. İtiraz hakkınız var. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Anlatmış olduğunuz durum cezanın hatalı yazıldığını kanıtlamamaktadır.

 13. Ara sokakta aracımı park ettim,sadece ben değil herkes park ediyor . Ve surekli park ettigim bir yer park yapilamaz levhasi yok. Ana cadde değil ara sokak her zamanki park ettiğim yer.132 TL ceza yedim cezayı ödemek zorunda kaldım fakat gereğinin yapılmasını arz ederim.

 14. İzmir buca Seyfi Demirsoy hastanesine çocuklarımı götürdüm fakat hastane otoparkının kullanılmadığı söylenince mecbur çıkmak ve yakın mesafede uygun bir yere bırakmak zorunda kaldım(Şükür ki acil bir durum yoktu) fakat çok kısa sürmesine rağmen hemen aracım çekilmiş cezai işlem uygulanmış görevli polis memuru ile görüştüm yol üzerinde levha uyarı yok herhangi yol geçişini kapatmıyorum neden ceza uygulanıyor dediğimde engelli rampasını kapatmıştır o zaman diyo o kadar yüksek ve dik rampadan hangi engelli inebilir aceba ayrıca oranında kapanmadığından eminim. Aracı çekmeden önce bulunduğu yerin resmi çekiliyormuş ona ulaşıp itiraz etmek istiyorum.

 15. 61\1c den aracım otoparka çekilmiş. Cezayı yazar geçersin ona itirazım yok, kimsenin yolunu kapatmadık benim ki gibi yüz araç var yolun üstünde. Bu maddeden araç çekici ile çekilir mi?
  Çektikleri yer bile e devlette gözükmüyor!

 16. Market önüne park ettim ve alışveriş için markete girdim alışverişim bittikden sonra aracıma binerek uzaklaştım. Daha sonra evime yanlış parkdan dolayı ceza geldi marketin önü nasıl yanlış yer olur anlamıyorum itiraz etmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu