Trafik Cezası
Trend

51/2-c trafik cezası

51/2-c trafik cezası Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 51/2-c trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51/2-c maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Hız sınırlarına uyma zorunluluğu ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

51 2c itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 51/2c yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 51-2c itiraz talebinizi yazın, 51-2c dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak, 51/2-c trafik cezası 1002 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 51/2c maddesine 226 lira zam yapılarak 1228 lira olmuştur. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

51/2-c trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 751,50 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 751,50 tl olarak ödeyebilirsiniz.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 921 Türk Lirasıdır.

Tekrar belirtmekte fayda var 51/2-c trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 51/2-c trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 15 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 15 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak, yani 51/2-c trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 51/2-c trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

51/2-c trafik cezası‘ndan dolayı trafik zabıtalarınca el konulabilir. Trafik zabıtası trafik polisleri veya jandarma trafik timlerine karayolları trafik kanununda verilen genel isimdir.

51/2-c trafik cezası ihlal edildiğinde Geriye doğru 1 yıl içinde toplamda 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile sürücü belgesine el konulur.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51-2-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 51/2-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51-2-c maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 51/2-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 51/2-c trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

51/2-c trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 51/2-c trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

51/2-c trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 51/2-c trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

51/2-c trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak, 51/2-c trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 51/2-c trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 51/2-c trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 51/2-c trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

51/2-c trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 51/2-c trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 51-2-c maddesinden 1002 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 250,5 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
751,50 TL olan kısmı 250,5 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

51/2-c Kusur Oranı

51/2c Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

51/2-c kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 51/2c
51/2-c kusur oranı

51/2c yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/51-2-c-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

51/2-c trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

51/2-c trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 51/2-c trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 51/2-c trafik cezası fotopokisi,
 • 51/2-c trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 51/2-c trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 51/2-c trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 51/2-c trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 51/2-c trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 51/2-c trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

51/2-c trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 51/2-c trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden uygulanan 51/2-c trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 51/2-c trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmak, 51/2-c trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununHız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden uygulanan 51/2-c trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

56 Yorum

   1. Merhabalar,
    51/2-c den den 1002 tl radar kontrolüne takılarak ceza yedim
    bu duruma itiraz etmek istiyorum
    sebep olarak radarla kontrol edilip ceza yediğim alanda yol kenarında radarla kontrol yapılacağını belirten trafik levhası nizami şekilde üçgen trafik levhası olmayıp üzerindeki radarla kontrol yapıldığını belirten yazıların okunması çok güç bir durumda ( hem levha yolun sağında gidiş-geliş bisiklet yolundan sonra sağda dikdörtgen bir levhada silik-belirsiz ) bulunması nedeniyle sürücü olarak tarafıma o güzergahta uygulanan “radarla kontrol” bilgisinin tarafımdan tam olarak görülmesiyle uyarılmış olmadığımdan dolayı yapılanın sürücülerin uyarılarak suç işlemeleri engellenmeleri asıl hedef olması gerekirken söz konusu uygulama tarafıma sadece “ağır bir ceza” vermeye dönüşmüştür. Yani uyarı levhasının gayri nizami şekle sahip olup yolun sağındaki iki yönlü bisiklet yolunun en sağında olması nedeniyle kara yolunda otomobille ilerlerken söz konusu “radarla kontrol yapıldığını” bildiren bilgi levhasının görülür ve okunulur durumda olmaması nedeniyle kesilen cezanın hukuksuz olduğundan kaldırılmasının gerektiğine inanmaktayım.

    1. Merhaba İsmail,

     Söz konusu seyir halinde olduğunuz yolda sizleri herhangi bir radar uygulaması olduğu ile ilgili olarak levha veya işaretle uyarma zorunluluğu yoktur. Örnek vermek gerekirse trafik ışıklı işaretlerinden kırmızı ışık yandığında geçerseniz ceza yazılacaktır şeklinde bir uyarı levhası yoktur. Nitekim sürücü belgesi bulanan bir araç sürücüsü temel olarak bu kuralları biliyor kabul ediliyor.

     Bu durumla ilgili olarak uyarıcı levhanın veya işaretin olup olmamasına bakmaksızın sürücü olarak yasal hız limitleri dahilinde seyrinize devam ediyor olsaydınız bu işlem yapılmazdı. Ancak itiraz etmek sizin en doğal hakkınız, 51/2-c itiraz dilekçesi örneği mail olarak tarafınıza gönderilmiştir.

     Kazasız günler dileriz.

     1. %50 asan cezanin 1228 TL olması lazimken 1339TL yazılmis neden Fazla yazılmis? bunu öğrenmek istiyorum

 1. kardesım 50 km hız la 51/2-c den 1228 tl ceza yazılmıs surdugum arac kamyon mahkemeye ıtıraz edecem bolunmus yolda 30 km ıle gıtmem gerekıyormus

  1. Merhaba Mustafa, sürücü olarak trafik işaret ve levhalarına uymak zorundayız. Eğer yolda 30 km/h azami hız sınırı levhası var ise evet bölünmüş yolda 30 km/h süratin üzerine çıkmanız durumunda cezai işlem uygulanır.

   İtiraz dilekçeniz gönderildi ancak muhakkak yolu kontrol edin, levha var ise itiraz etmeniz sonucu değiştirmeyecektir.

   Kazasız günler dileriz.

 2. 15.03.2020 tarihinde saat :15:30 da Cengiz Aytmatov Cad.1868 sakak çıkışı SGK yyanı (5596) 51/2-c den trafik cezası yazılmıştır.
  plaka 06***

  1. Merhaba Vural, kişisel verilerini bizimle paylaşmana gerek yoktur. Çünkü biz sizin bilgilerinizi sorgulamaya yetkili değiliz. Ayrıca itirazınız ile ilgili olarak örnek radar cezası itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

 3. İyi günler itiraz edilmesi halinde. Suçlu çıkarsak ne kadar mahmekeme ücreti öderiz?

  1. Merhaba Adnan, yargılama giderlerini ödemeniz gerekir. Yargılamada masrafa konu olacak işlemler değişiklik gösterebilir ortalama olarak 50 lira civarında gideriniz olacaktır.

 4. Merhabalar 51/2-C trafik cezasına itiraz etmek istiyorum. örnek dilekçe gönderirseniz sevinirim.
  Mahkeme için ödemem gereken tutar nedir?
  Ayrıca sormak istiyorum bu cezanın eds kameralarıyla mı araçtaki cihazla mı çekildiğini öğrenebilir miyim, yediğim ceza 00.18 civarı gece araç ile radar kontrol yapılıyor mu? Teşekkürler

  1. Mahkeme için peşinen bir ücret ödemezsiniz ancak davaya kaybederseniz yargılama giderlerini ödemek zorunda kalırsınız. Ceza ile ilgili merak ettikleriniz için cezanın yazıldığı ilin trafik denetleme şube müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir.

 5. şehir içinde 51/2-c den ceza yazmışlar bu konuda yazılmış bir dilekçe örneği göndermeniz mümkün mü? yardımınız için şimdiden çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

 6. Merhaba İsmim Mustafa, 25.06.20 ‘ de Ankara Yozgat Bulvarı ÇEVRE YOLU’nda hızım 95 iken 1228 TL ceza yedim itiraz etmek istiyorum dilekçe örneği gönderirmisiniz ?

 7. Merhaba kolay gelsin bi konu hakkında size danışmak istiyorum ben aday sürücüydüm ve uyuşturucu etkisinde araç kullanmaktan bana işlem yapıldı ve ehliyetim İptal edildi tekrarda sürücü kursuna yazılıp geri almak için 5 yıl bekliyecekmiyim yoksa tekrar sürücü kursuna gidip tekrardan alabiliryormuyum

  1. Sürücü belgeniz iptal edilmiş ise yeni sürücü belgesi almanız gerekir. Ancak 5 yıllık süre dolmadan tekrar sürücü belgesi alsanız dahi kısıtlı olacaktır. Detaylı bilgi için trafik denetleme şube müdürlüğü ile görüşmenizde fayda var.

 8. İyi günler otoban da yüzde 50 hız sınırı ihlali görünüyor ki hız yaptigimi düşünmüyorum itiraz dilekçesi yollarsanız teşekürler

 9. Gectigim caddede marketde alışveriş yapmak için Park etdim marketden ciktigimda polis ekibi gelmiş araçımdan biraz geride kontrol yapıyor du herhangi bir uyarı yapılmadan Hız limitini yüzde 50 asmaktan ceza yazılmış 51/2 c den.
  itiraz dilekçesi örneği iletebilirmisiniz

 10. merhaba 51/2-A ye itiraz etmenin maliyeti ne kadar acaba. 300 lira ise zaten gerek yok

  1. İtiraz etmenin bir maliyeti yoktur ancak ceza iptal olmazsa yargılama giderlerini ödemeniz gerekir. Güncel bilgi için adliyeden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 11. 01 AGL 867 motorsikletimle iş çıkışı gece 00:15 de 51/2-C maddesinden 1340 TL ceza yemişim ihtiras dilekçe formu gönderirmisin

 12. Hayırlı günler . Bursa Mudanya dan merkeze giderken .İki tane radar var Hiz limitini geçtik . Dilekçe örneği yollarmisiniz.

 13. Hız sınırının 70 km olduğu yerde 78 km hızdan dolayı idari para cezası gelmiş. İtiraz etsem iptal olur mu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu