Trafik Cezası
Trend

48/8 trafik cezası

48/8 trafik cezası Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak, yasaktır.
Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu gereğince 48/8 trafik cezası tatbik edilir.2918 sayılı kara yolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden 48/8 maddesinden cezai işlem uygulanır.

Kısacası Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı ile ilgili karayolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu diyebiliriz.

48e 8 itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 48’e 8 yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 48e-8 itiraz talebinizi yazın, 48e-8 dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

trafik cezası
trafik cezası

Cezası ne kadar ?

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak, 48/8 trafik cezası 5167 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.

Erken ödeme indirimi var mı ?

48/8 trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 3.875,25 tl ödenmektedir.

“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halindedörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanarak 3.875,25 tl olarak ödeyebilirsiniz. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 48’e 8 maddesine 1166 lira zam yapılarak 6333 lira olmuştur.

Tekrar belirtmekte fayda var 48/8 trafik cezası erken ödeme süresi 15 iş günü değil 15 gündür.

Ceza puanı var mı ?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde 48/8 trafik cezası ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 20 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 20 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak, yani 48/8 trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

En yakın;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 48/8 trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek işlemler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

 • Tescilli araç sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Tescilli araç sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Gerçek Kişi)
 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama (Tüzel Kişi)
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge sorgulama
 • Sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama
 • Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
 • Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama

trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

48/8 trafik cezası‘ndan dolayı trafik zabıtalarınca el konulabilir. Trafik zabıtası trafik polisleri veya jandarma trafik timlerine karayolları trafik kanununda verilen genel isimdir.

48/8 trafik cezası ihlal edildiğinde 5 yıl sürücü belgesine el konulur.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden 48-8 maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 48/8 trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden 48-8 maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 48/8 trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 48/8 trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

48/8 trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Karayolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 48/8 trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı cezası tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

48/8 trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamasisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 48/8 trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

48/8 trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Karayolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak, 48/8 trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 48/8 trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 48/8 trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 48/8 trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

48/8 trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 48/8 trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Örneğin size 48-8 maddesinden 5167 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 1291,75 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
3.875,25 TL olan kısmı 1291,75 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

48/8 trafik cezasına nasıl itiraz edilir ?

48/8 trafik cezasına itiraz için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 48/8 trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 48/8 trafik cezası fotopokisi,
 • 48/8 trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 48/8 trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 48/8 trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 48/8 trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 48/8 trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 48/8 trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

48/8 trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 48/8 trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden uygulanan 48/8 trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 48/8 trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanmak, 48/8 trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanununAlkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı” başlıklı 48. Maddesine istinaden uygulanan 48/8 trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygalanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

2019 Trafik Cezaları Listesi

Merak Ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz 2019 trafik cezaları listesini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik tek tek açıklamalı ve detaylı bilgiler için linkimize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2019 trafik cezaları listesi
2019 trafik cezaları listesi

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

67 Yorum

 1. merhaba , 48/8 madde sebebiyle ehliyetime 5 yıl el konuldu ve 6333 tl para cezası aldım. idrar testim pozitif çıktı esrar maddesi kullanıyordum ama sürüş esnasında madde etkisi altında değildim , zaten kullandığım maddenin en fazla 1 saat etkisi var. olay günü madde kullanmıştım ama yola çıktığımda etkisinden eser yoktu. bildiğim kadarı ile yapılan testte 3 gün önce bile madde alınsa yinede idrar testinde pozitif çıkıyor . yolculuğum boyunca herhangi bir kural ihlali vs. yapmadım ve testten sonra kendi aracım ile yola devam ettim o esnada ehliyetim alınmadı daha sonra adresime ceza teblig edildi. cezaya itiraz edersem ehliyetimi geri alma şansım varmıdır? teşekkürler

  1. Merhaba Sinan,

   48/8 uyuşturucu madde kullanma cezası, alkollü araç kullanma cezasından farklıdır. Çünkü alkolde yasal limitler dahilinde izin verilen promil seviyesi var. Ancak uyuşturucu madde de böyle bir durum söz konusu değil sonucun pozitif çıkması durumunda yasal olarak ehliyetinize el konuluyor. Etkisinin ne kadar süreceği ve ne kadar süre boyunca testte pozitif çıkacağı ile ilgili olarak adli tıp veya labaratuvar çalışanlarından detaylı bilgi almanı tavsiye ederim. Eğer bu yönde sana uzman görüşü veriyorlarsa itiraz etmende fayda var. Ancak somut bir bulgu sunamazsan mahkeme talebini reddecektir.

   Kazasız günler dileriz.

   1. 04 02 2020 Merhaba ben eyüp 48/8 madesinde ceza yedim 5 yl ehliytime elkoyuldu 6333 tl para yazdilar ödedim ben diyarbakir viranşehi istikametinde gitmekteydik saba benle arkadaşim esrar madesi içmiştik ihpar uzeninden asayiş bizi durdurdurdu üstümüzü aradi bir icimlik vardi bizde sonra merkeze götürdürdüler asayiş olayyerinedegilde bana cecza yazmadi tirafik polis merkez cagirp bana bucezayi yazdi ben budurumda cok madurum ben evliyim ve beş cocukum var ve ben köydeyaşiyorum ben gecimi tr şöförlük yapar sagliyorum iki aydir evde kaliyorum aylemle huzurszlukla geciyor onlarda hakli anem iki kardeşimede bakmaktayim toplam 10 kişiye bakiyorum ben birhata yaptim benim aylem perişan haldedir benim calşacak kardeşimdeyok kirsal bir koydeyiz allah rizasi için bana yardimç olun benim tek gecimim buehliyetimdir bunu devlet büyük lerinden rica ediyorum sayğiar

    1. Merhaba Eyüp, karayolları trafik kanunu hükümlerinde uyuşturucu madde kullanıp araç kullanan kişilere uygulanan cezanın karşılığı budur. Ne yazık ki bu durumda yapabileceğiniz bir şey yok. 5 yıl sonra ehliyetinizi tekrar alabilirsiniz.

 2. Merhaba, yaklaşık 3 yıl önce polis çevirme noktasından alkollü olduğum için, kaçtım, arkamdan sivil polisler, ve dg. polis arkadaşlar, takip etti, fazla da kaçamadan yakalandım zaten, kaçtığım için çok sınırlı olucaklar araçtan indirir indirmez tekme tokat dövmeye başladılar, kafam gözüm morluklar içindeydi yani, herneyse hastaneye götürdüler, kan tahlili ve idrar tahlili yaptılar, bi kaç gün önceden (hap ) tarzi uyusturucu ve alkol oldugu tespit edildi, bunu ortaya çıkaran polis de senle uğraşıcam diye tehditler edip durdu ! benle uğraştığını nerden anladığımı sorucak olursanız, ertesi gün ohal olduğu için, nöbetçi mahkeme tutukladı beni, ordan cezaevine gittim, kapıda sağlim raporumda, vücudumun bi çok yerinde jop, gozde morluk olmasına rağmen, sağlam raporu düzenlenmiş cezaevi ikinci müdürü beni o şekilde kabul etmeyeceğini, yeniden katı rapor alınması gerektiğini söyleyip, hastaneye götürdüler, birgün arayla gerçek olan raporları aldık ! jandarma eşliğinde, olay mahkemelik ben usulsüzlük var diyerek avukat tuttum ve davacıyım hepsinden, tabi abartılmış suçlarım olduğu için ehliyetim 5 yıl alındı, ne yapmam gerek, ehliyetimi en kısa zamanda almak için?yardımcı olursanız çok mutlu olurum saygilar

  1. Merhaba Salim, sana karşı darp uygulanması cezanın iptal olacağı anlamı taşımıyor. Adli ve idari süreçler birbirinden farklıdır. Tavsiyemiz 2 yıl daha beklemen olacaktır.

 3. Peki söz cukte insan hakları diye bişey var biranda insan özgürlüğün kizit lama doğru bişeymi mahkeme yoluyla almak şanisimz varmi

  1. Elbette insan hakları var ancak karayolları trafik kanunu hükümlerine göre uygulanan işlem bu yönde. İtiraz edip dava açabilirsiniz ancak olumlu sonuçlanacağını ön göremiyoruz.

 4. Cümleten selâmlar arkadaşlar ben hayatimda böyle bi ceza görmedim de duymadım taa ki e devletimi acana dek.
  Yav kardeşim benim böyle bir ceza yemem imkansız çünkü ceza yazıldığına dair hiçbir şey söylenmedi bana ayrıca araç içerisinde ki arkadaşım içiyordu onu aldılar zaten ama ben ne alaka yani anlamadım birde ceza tutarı 6333,00 bu ne dir Allah Aşkına ya wala matematiğim yetmedi kardesm lütfen böyle bir durumla karşılaşan veya ne yapmam gerektiğini bilen bir arkadaş bana yardım etsin çünkü ilk defa bn böyle habersiz bir ceza yiyorum ya olabilir mi böyle birşey

   1. Evet konulmadi ve bana ceza ile ilgili hic birşey de söylenmedi bir kaç kağıt imzalatıp bunlar senin eşşalarini eksiksiz olarak aldığına dair dediler bende zaten olayin sokundayim imzaladim okumadan hızlıca

    1. Merhaba Kubilay, uyuşturucu maddenin tespiti için hastanede teste tabi tutulmalısın. Örneğin kan veya idrar testi. Hastanede vermiş olduğunuz kan veya idrar testinin sonucu pozitif mi? Eğer test pozitif ise yapılan cezai işlem karayolları trafik kanunu hükümlerince doğrudur. İtiraz etseniz de sonuç değişmeyecektir.

 5. Merhaba uyuşturucu madde kullandığım için ehliyetime 5 yıl el konuldu!, Bundan 4.5 ay sonra alkolu olarak yakalandım ve bu son 5 sene içinde 2 ci kez alkolden yakalanışım yani 2 sene gitmiş oldu, ama ehliyetim zaten uyuşturucudan alındığı için alkollü araç kullanmak ve Ehliyetsiz kullanmakdan 2 ceza yedim. Acaba ehliyetim iptalmi olacak Bi bilgi alabilirmiyim?

 6. Merhabalar benim ehliyetimde 48/8 maddesi gereğince 5yıl süreyle el konulmuştu.
  Tabiki yazılan para cezasını da ödedim … 5yıl süreyide doldurdum…
  Ehliyetimi almak için başvurduğumda benden herhangi bir talepleri olacakmı yoksa gidip direk alabilirmiyim ehliyetimi?

  1. Ödeme yaptığınıza dair dekontun yanınızda bulunmasında fayda var. Herhangi bir belge ihtiyacınız yok ancak ehliyetinizi almaya gitmeden önce ilgili trafik denetleme şube müdürlüğü ile görüşmenizde yarar var.

     1. Ben kullanmadığım halde test pozitif çıktı çok ilginç bir şekilde kabul etmedim araştırdım ve testlerin yanılma payı varmış hatta en çok hata payı idrar tahlili testiymiş test tekrarı istedim emniyette kabul etmediler ama araştırdım test tekrarı hakkı varmış test tekrarı için nereye nasıl başvuru yapacağım itiraz sürecini bilmiyorum bu süreçte avukat tutmamın ne kadar faydası olur

     2. İtiraz hakkınız var ancak ceza yazılan tarih ve saat üzerinde zaman geçtiği için şuan alacağınız test sonucu sizi haklı çıkartmak için yeterli değildir. Bu durumda itirazınız olumlu sonuçlanmayabilir. Sonuç olarak yapılan itiraz sulh ceza hakimliğine yapılacak hukuki bir başvuru ile mümkündür dolayısıyla elbette bir avukatın bu süreci yönetmesi usul ve esas yönünden daha sağlıklı olacaktır.

 7. 23.12.2019 da 48/8 maddesinden ehliyetime el konuldu.Hastanede idrar testimin pozitif cıktığını narkotik polisi söyledi.Aracımda bulunan lardan biri torbacıydı, bende o gün tedavi gören 20 gündür evde kapalı ağır psikiyatrik yeşil reçeteli (Rivotril, Nervium, lustural, Gyrex ) ilaçların buhranıyla evden firar etmiştim.Ama kristal uyusturucu içmemiştim, temizdim.(fırsat bulamadan yakalandık).Devamında , Haziran Ayında Denetim Serbeslik uygulaması ile idrar vermeye başladım son testimin pozitif ciktigi bildirildi ama maddenin benzodiazemin oldugu reçetem varsa istediler. Son Reçetem Nisan ayı olduğu icin uyarı alıp tekrar Denetim programi bastan başladı.( Nisan Ayında Diyabet rahasızlığı sebebi insülin tedavisi başladı)Ehliyetim alındığında Yesil reçeteli ispatı var Rivotril ve Nervium ilaclarinda benzodiazem bulunmaktaymıs.iki haftadır Devlet hastanesinden 23.12.2019 tarihli idrar tahlil sonuçlarımı alamıyorum adli vaka olduğu için veremiyorlar.Başhekim yardımcısı, yardımcı olacağını söyledi bir gün sonra bağırarak işi yokuşa sürdü,yoğunmuş “öğrendiğimde arıcam gelip durma” dedi.Ehliyetimi nasıl geri alabilirim.

  1. Öncelikle belirttiğinizde tarihte cezai işlem gördüyseniz, zamanaşımı gerçekleşmiştir. Dolayısıyla yapılan işlem kesinleşmiş olup, sürücü belgesi geri alma tutanağında belirtilen tarihe kadar sürücü belgenizi alamazsınız.

 8. 05 08 2020 tarihinde 48 8 cezai işlem uygulandı ben uyuşturucu niteliğinde uyarıcı madde kullanmadım ama bayan arkadaşımın ısrarıyla cinsel güç artırıcı hap kullanmıştım ve testimde pozitif cıkıyor bu konuda ne yapmam gerekiyor

  1. Geçerli hastane raporunda uyuşturucu durumu pozitif ise yapılan cezai işlem doğrudur. Ancak hastaneden söz konusu testin uyuşturucu değil de farklı madde olduğunu belirtilen bir rapor alarak itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz.

 9. Ben şirket aracı kullanmaktayım. 10.09.2020 tarihinde sabah saat 07:06 da sürekli işe gitmekte olduğum yolda fahri müfettiş tarafından bana 47/1c maddesinden 12.10.2020 tarihinde muhtara yapılan tebligattan haberim oldu. Ben kurallara riayet eden bir sürücüyüm. Muhtardan 14.10.2020 tarihinde tebligatı teslim aldım. Bu konuda bana itiraz dilekçesi yollamanızı rica ederim.

 10. merhaba 48/8 e itiraz dilekçesi yazmam gerekiyor acaba buna ilişkin ileri sürülebilecek itiraz sebepleri ve dilekçe örneğini paylaşabilir misiniz ?

 11. Merhaba. 48/8 den ehliyetime 4.5 yıl önce el konulmuştu. Bu süre bitiyor. Ehliyetimi geri almak için ne yapmam gerek ve benden ne gibi evrak yada test isteyecekler . Trafik cezalarımı ödeyip makbuzuyla direk gidip ehliyetimi alabilirmiyim

  1. Borcu yoktur kağıdı alarak, trafik denetleme şube müdürlüğünden ehliyetinizi alabilirsiniz ancak farklı bir durumla karşılaşmamak için trafik denetleme şube müdürlüğüyle görüşmenizde fayda var.

 12. Merhaba 47-1a dan ceza yemişim ama ben polislerin herzaman el kol hareketlerine uyar dur derlerse dururum neden bana böyle bir ceza gelmiş bu haksızlık hiçbir polisin ihtarına uymamazlik yapmadım itiraz etmek istiyorum dilekçe verirmisjniz nasıl yapmalıyız aciklarmisiniz sonuç ne olur

  1. Örnek dilekçe gönderilmiştir. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz.

 13. merhaba,

  bir trafik fahri müfettişi 47/1-A konulu maddeden tarafıma yapmadığım halde ceza yazmış. İtiraz dilekçesi konusunda yardım eder misiniz?

 14. 48/8 madde ile trafik cezasi yazildi sadece uyusturucu madde ile yakalandik yakaltigimiz madde idrarda ve kanda hic bi sekikde cikmiyo selvi maddesi yakalattik 7 bin tl ceza kesildi sahitlerimizde var bi yardimci olurmusuzun

 15. Merhabalar. Ben ticari taksi şöförüyüm. Bulunduğum şehirde araçta 2 müşteri taşımaktaydım. Müşterilerden 1 tanesini evine bırakıp diğer müşteriyi evine bırakacakken Sürüş esnasında yolda narkotik şube uygulamasınca durdurulduk. Yapılan üst aramasında müşterinin üzerinde 2 adet farklı uyuşturucu bulundu. Sanırım biri bonzai denilen diğerisi ise katkı maddeli toz kubar bulundu… Benim aracımda ve üzerimde hiçbir şekilde bir uyuşturucu madde bulunmadı ! İfade almak üzeri bizi emniyete getirdiler. İfademde belirttiğim gibi ben sadece taksici olup müşteriyi bulunduğu yerden alıp evine bıraktığımı belirttim. Müşterininde ifadesi benim ifademi doğrulamakta. Suçunu kabul edip maddelerin kendisine ait olduğunu taksici arkadaşın yani benim olayla bir ilgim alakam olmadığını doğrulamakta. Yanlız onunla birlikte benden de kan idrar istediler. Verdiğim idrar testinde sadece THC yani esrar maddesi pozitif çıkmıştır. (değer 100*) müşterinin üzerinde bulunan maddeyle benim idrarımda çıkan maddenin farklı olması olayla yada kişinin kendisiyle alakamın olmadığını belirtmektedir. Olaydan 10 gün sonra e-devlettimi kontrol ettiğimde 6909 TL trafik cezası yazıldığını gördüm. Emniyete bilgi için gittiğimde narkotik şubeden , trafik şubeye yazılan genelgeyle ehliyetime 5 Yıl süreyle el konulduğu öğrendim. Araç kullandığım esnada madde etkisi altında değildim. Olaydan 2 gün önce esrar maddesi kullandığım doğrudur. Araç kullanırken esrar maddesinin tesiri altında olmadığımı ne yönde ıspatlayabilirim. Kan sonuçları henüz çıkmadı kan sonuçları bunu doğrularsa ehliyetimi idarimahkemesince geri alabilirmiyim.

   1. Teşekkür ederim. Peki kan testim temiz çıkarsa ehliyetimi geri alabilmem mümkünmü ?

 16. Bende ondan bahsediyorum. Olay anında alınan kan sonucum temiz çıkarsa. Buna ilişkin itiraz edip ehliyetimi geri almam mümkünmü. ?

   1. Kolay gelsin ben geçen gün ehliyetimi kaptırdım 48/8 ceza kesildi 5 yıl ehliyetimi el konuldu 6909 TL para cezası kesildi idrarda kannabinodler tek pozitif referans aralığı negatif kan tahlilleri temiz çıkmış itiraz etsem geri alabilirmiyim acaba

    1. İlgili madde kapsamındaki belirttiğiniz tıbbi terimlerin karşılığını ne yazık ki bilmiyoruz. Ancak belirtilen değerler uyuşturucu kullanıldığını doğruluyorsa ceza iptal olmayacaktır.

 17. Selamu aleyküm arkadaşlar ben geçenler ehliyetimi kaptırdım uyuşturucu testi idrarda pozitif ama kan tahlillerde nefatif çıktı araç sürdüğüm gün hiç bişi kulan mamıştım kan tahlillerimle ehliyetimi geri ala bilirmiyim uyuşturucu çıkma sebebi de ondan önceki günlerde kulan mıştım

 18. Selamu aleyküm arkadaşlar ben geçenler ehliyetimi kaptırdım 5 yıl el konuldu uyuşturucu testi idrarda pozitif ama kan tahlillerde nefatif çıktı araç sürdüğüm gün hiç bişi kulan mamıştım kan tahlillerimle ehliyetimi geri ala bilirmiyim idrarda uyuşturucu çıkma sebebi de ondan önceki günlerde kulan mıştım

 19. Selam aleyküm ben geçen gün Diyarbakır’a yolculuk yaparken trafik polisleri durdurdu ondan 2 gün önce esrar içmiştim idararda uyuşturucu pozitif çıkmış ama kan tahlilleri temiz çıktı 48/8 ceza yazdı 6909 para cezası bide 5 yıl ehliyetimi aldı bununla ilgili yardımcı olurmusunuz o gün içinde uyuşturucu kulan mamıştım i

  1. Aleyküm selam, o gün kullanmamış olmanız cezanın hatalı yazıldığı anlamı taşımaz. Uyuşturucunun etkisi altında olunduğu test ile tespit edildi ise yapılan işlem doğru.

 20. merhabalar, 01.01.2022 trafik kazası geçirdim. aracımı kaskodan yaptırmak için olay yerine trafik ekibi çağırdım(gsm kaydım da var). prosedür gereği alkol ve uyuşturucu testi yapıldı. alkol 0.00 fakat utc testinde 3 madde pozitif çıktı. utc cihazının yaptırımı olmadığını söyleyen polis memuru beni idrara gönderdi. idrar sonucumu adli tıptan almak istedim fakat adli vaka olduğu için bunu veremeyeceklerini sonuçlara da e nabızdan ulaşabileceğimi söylediler. e nabızda sonuçlar var fakat negatif veya pozitif şeklinde değil bir doktorla görüştüm testimin negatif olduğunu söyledi. fakat bu gün e devletten gördüm ki ehliyetim 5 yıl süre ile iptal olmuş ve tarafıma 9410 tl ceza kesilmiş idrar sonucum negatif ise ehliyetim neden iptal oldu. nasıl bir yol izleyeyim madde etkisi altında olsam polisi olay yerine neden çağırayım.

  1. Net olarak bilgi almak isterseniz, trafik denetleme şube müdürlüğüne başvurabilirsiniz. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden görünen cezalar tebliğ niteliği taşımaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu