Trafik Cezası

Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 74/b maddesi yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 74/b trafik cezası yazılır.

Kısaca 74/b: yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 74/b nedir? 74/b trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 74/b trafik cezası ne kadar? 74/b itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 74/b ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

74/b Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 74. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçierine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek,
 • 74/b sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 74/b ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası 598 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasını 448,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 74/b trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 74/b trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 74/b ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

74/b kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. cep telefonu ile konuşma cezasına itiraz edebilir miyim bununla ilgili bir dilekçe örneği var mıdır?

 2. Cep tel elime almışım diye ceza gelmiş , herhangi bir fotoğraf vs delil yok , benim yanımda eşim ve başka bir arkadaşım vardı o kullanmadığıma şahit , şahitliklerini talep edebilir miyim , delili yetersizliğinden iptal isteyebilir miyim ?

  1. Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. İtiraz sebebiniz bu ise gerekçenizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

 3. cep telefonu ile konuşma cezasına itiraz edebilir miyim bununla ilgili bir dilekçe örneği var mıdır?

 4. Arac kullanırken 73/c bendine göre trafik cezası yemişim ancak araç kullanırken telefonla görüşme yapmıyorum. kaldı ki ne görüntü ne fotograf ne de video mevcut bu halde ortada kanıt yokken trafik cezası erken ödeyip sonra itiraz etmem mi mantıklıdır? eğer tarafıma örnek itiraz dilekçesi gönderirseniz çok sevinirim. teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu