Trafik Cezası

Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezası

Karayolları trafik kanunun 74/b maddesi yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 74/b trafik cezası yazılır.

Kısaca 74/b: yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 74/b nedir? 74/b trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 74/b trafik cezası ne kadar? 74/b itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 74/b ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

74/b Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 74. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçierine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek,
 • 74/b sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 74/b ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası 598 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasını 448,5 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 74/b trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 74/b trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 74/b ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme cezasını iptal etmek için başvurucunun “yaya geçitlerinde yayayalara ilk geçiş hakkını vermeme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

74/b kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

68 Yorum

 1. cep telefonu ile konuşma cezasına itiraz edebilir miyim bununla ilgili bir dilekçe örneği var mıdır?

 2. Cep tel elime almışım diye ceza gelmiş , herhangi bir fotoğraf vs delil yok , benim yanımda eşim ve başka bir arkadaşım vardı o kullanmadığıma şahit , şahitliklerini talep edebilir miyim , delili yetersizliğinden iptal isteyebilir miyim ?

  1. Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. İtiraz sebebiniz bu ise gerekçenizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

 3. cep telefonu ile konuşma cezasına itiraz edebilir miyim bununla ilgili bir dilekçe örneği var mıdır?

 4. Arac kullanırken 73/c bendine göre trafik cezası yemişim ancak araç kullanırken telefonla görüşme yapmıyorum. kaldı ki ne görüntü ne fotograf ne de video mevcut bu halde ortada kanıt yokken trafik cezası erken ödeyip sonra itiraz etmem mi mantıklıdır? eğer tarafıma örnek itiraz dilekçesi gönderirseniz çok sevinirim. teşekkürler…

 5. Araçla cep telefonu işe konuşma cezası 73/C dilekce örneği atarmısınız rica etsem

 6. TARAFIMA FAHRİ MÜFETTİŞ TARAFINDA 74/B MADDESİ GEREĞİ YAZILMIŞ OLAN TRAFİK CEZASI VAR GÖRÜNTÜ FOTOĞRAF VB. YOK BUNA İLİŞKİN İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ ATABİLİRMNİSİNİZ.

 7. 74/b için itiraz dilekçesi isteyecektim.Ellerinde görüntü olduğunu söylediler yine de itiraz edeyim mi

 8. 74/B TRAFİK CEZASI yazılmış-itiraz edeceğiz.
  Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi gönderebilirmisiniz

 9. Merhabalar eşime acile giderken 74a kodlu trafik cezası verildi. İtiraz dilekçesi örneği rica edebilir miyim? Bİr de araç benim adıma ama araçta ben yoktum eşim kullanıyordu. Dilekçeyi o mu yazmalı ben kendi adıma onun kullandığını belirterek mi yazmalıyım? Son olarak UYAP üzerinden yapılan itirazlarda mahkeme masrafı çıkar mı acaba ?
  Çok teşekkürler.

 10. cep telefonu ile konuşmaktan 73/C maddesinden 427 TL plakaya ceza yazılmış,herhangisir fotoğraflama ve video yok,ayrıca trafik caz tutanaında da 1 Polis Memurunun imzası var örnek dilekçe varmı acaba

 11. 74/b maddesinden cwza yazıl cafe önü diyor yaya geçidi 10-15 m -etre geride var orda değil bana yazılan cafe önü diye belirtilmiş itiraz dilekçe örneği gönderebilirmisiniz teşekkürler

 12. Bu gün arkamda polis aracı vardı 3 şeritlik yolda yayalar sağ tarafta beklerken en sol şeritten devam ettim bana yardımcı olabilir misiniz

 13. yaya geçitine yaklaşırken yavaşlamamak maddesinden drone uygulaması ile ceza yazılmış itiraz örneği gönderebilir misiniz.

 14. mail adresime bir şey gelmedi. 74/B maddesinden örnek itiraz dilkçesini tekrar yollar mısınız

 15. Cep telefonu ile konuştuğum gerekçesi ile ceza yazılmış. Bu cezaya itiraz etmek istiyorum.

 16. iyi çalışmalar fahri trafik müfettişi yayalara ilk geçiş hakkını vermeme maddesinden ceza yazmış itiraz örneği gönderebilir misiniz?

 17. Merhaba 74 B trafik cezası tarafıma tebliğ edildi. aynı yerde ceza kesilen başka kişilerde görüntü foto var ama bana gelen cza tutanağına yok. 74 B cezasıa itiraz dilekçes alabilir miyim. mehmetersindonmez@gmail.com mail adresim. iyi çalışmalar

 18. zekidogan10@gmail.com

  07/06/2022 tarihinde Balıkesirde oldukça yoğun ve akan yolda aracımla yaya geçidinin üzerinde seyir halindeyken vatandaş bir ayağını yaya geçidine attı diye KGYS KAMERA TESPİTİYLE 888.00 TL ceza kesilmiş ve evime posta ile gönderilmiştir. Emniyete gidip kamera görüntüsünü istedim. Veremeyiz yasak dediler. Mahkemeye verirsen görüntüyü mahkemeye göndeririz dediler. Israrla görüntüyü istedim. Daha sonra içeriye gitti ve görüntüyü cep telefonundan bana gösterdi. Kesinlikle haklıyım. İvedi olarak itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu