Trafik Levhaları ve Anlamları

Yatay trafik işaretleri ve anlamları

Yatay trafik işaretleri ve anlamları, trafiğin düzenlenmesi için asfalt, beton, parke taşı gibi yol kaplamaları üzerine yol kullanıcılarına yönelik yasaklama, kısıtlama veya rehberlik edilebilmesi için kaplamanın üzerine sarı veya beyaz renkte çizilen çizgi, yazı ve figürlerden oluşan işaretlere yatay trafik işaretleri ve anlamları denir.

Diğer düşey trafik işaret ve levhalarında olduğu gibi yatay işaretlerde de, sürücülerin daha dikkatli olmalarını, belirtilen kısıtlamalara, yasaklara ve uyarılara uymalarını gerektiğini bildirir.

Yatay İşaretlemelerin Görünüşü Nasıldır ?

kesikli çizgi yol işareti yatay işaretleri
kesikli çizgi yol işareti yatay işaretleri

Örneğimizde gidiş ve gelişe ayrılmış birer şeridin bulunduğu iki yönlü asfalt kaplamalı kara yolu üzerinde beyaz renkli boyuna kesik çizgilerle sürücülere öndeki taşıtı geçmelerine imkan sağlamaktadır.

Yolun fiziki yapısı göz önünde bulundurularak karayolu trafik mevzuatlarında belirtilen ölçü ve renklerde kullanılabilir.

Yatay İşaretlemelerin Grubu Nedir ?

Yatay trafik işaretlerinin grubu yoktur. Çünkü yatay işaretler kendi içinde ayrı bir bölünmeye gitmemiştir yeknesak bir yapıdadır.

Yatay İşaretlemeler Nerelerde Kullanılır ?

Yatay trafik işaretleri, trafiğin tanzimi hakkında kısıtlama veya yasaklama, yol ve trafik durumu hakkında bilgilendirme, trafik güvenliğinin gerekliliği bakımında ihtiyaç duyulan her alanda kullanılmaktadır. Bu sebeple de yol kullanıcılarına yönelik kısıtlama veya yasaklamaları bildirdiği için özellikle sürücülerin gerekli tedbirleri alabilmeleri için yeterli mesafelerde konumlanmalıdır.

Yatay trafik işaretleri ve anlamları

Yatay trafik işaretleri, karayolları genel müdürlüğü resmi web sayfasında trafik işaretleri kategorisi  içinde bulunan yatay işaretlemeler kısmında tamamı sergilenmiştir.

Yatay trafik işaretleri ve anlamları
Yatay trafik işaretleri ve anlamları

Yatay trafik işaretleri ve anlamları merak ettiklerinizi yatay trafik işaretleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu