Trafik Cezası
Trend

51/2-a Trafik Cezası Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

51/2-a trafik cezası nedir? Nasıl itiraz edilir? gibi konular için detaylı rehber hazırladık. Hız sınırlarına uyma zorunluluğu ile ilgili kara yolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu yani trafik radar cezası diyebiliriz. Bu ceza son günlerde en çok uygulanan trafik cezaları arasında yer almaktadır.

51 2a itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 51/2a yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 51-2a itiraz talebinizi yazın, 51-2a dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

51/2-a cezası ne kadar?

trafik cezası
trafik cezası

51/2-a trafik radar cezası 235 Türk Lirasıdır. 2019 yılında bu ceza ne kadar olduğundan bahsedecek olursak 235, 488 ve 1002 TL olmak üzere üç ayrı radar cezası uygulanmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 51/2a maddesine 53 lira zam yapılarak 288 lira olmuştur.

Bu ceza nasıl uygulanmaktadır?

Bu ceza 3 farklı şekilde uygulanmaktadır.

 • 51/2a yani A bendinde %10 ile %30 arası hız sınırını aşmak
 • 51/2-b yani B bendinde %30 ile %50 arasında hız sınırını aşmak
 • 51/2-c yani C bendi ise %50 ve fazlasında hız sınırını aşmaktadır.

Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu 51 2a trafik ceza maddesi tatbik edilir.

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden trafik ceza maddesi 51/2-a ceza işlemi uygulanır.

51/2-a radar cezası erken ödeme

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, trafik cezası 51/2-a  235 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 216 Türk Lirasıdır.

2020 Hız sınırı aşma ceza miktarı:

Ceza miktarı%25 indirimCeza puanı
Ceza Kodu: 51/2-a %10-%30 arası 288 TL216 TL10 ceza puanıdır

51/2-a trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 176,25 TL ödenmektedir.

Ehliyet ceza puanı nedir?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde ceza maddeleri 51/2-a  ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 10 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, yani 51/2-a trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

Ehliyet Ceza Puanını Sorgulamak için;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik Sözlük

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 51/2-a trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz. Sizler için radar cezası sorgulama 2019 resimli anlatım hazırladık.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51 2a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51 2a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 51/2-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karay olları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51/2a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 51/2-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 51/2-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

51/2-a trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Kara yolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 51/2-a trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı trafik ceza maddesi 51/2a tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

51/2a trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 51/2-a trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

51/2-a Kusur Oranı

51/2a Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

51/2-a kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 51/2a
51/2-a kusur oranı

51/2a yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/51-2-a-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

51/2-a trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Kara yolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, 51/2-a trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 51/2-a trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 51/2-a trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 51/2-a trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

51/2-a trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 51/2-a trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, 51/2-a trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden uygulanan 51/2-a trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygulanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

Trafik cezası 51/2-a itiraz

Örneğin size 51-2-a maddesinden 235 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 58,75 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
176,25 TL olan kısmı 58,75 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

51/2-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? İtiraz etmek için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 51/2-a trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 51/2-a trafik cezası fotopokisi,
 • 51/2-a trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 51/2-a trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 51/2-a trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 51/2-a trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 51/2-a trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 51/2-a trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretsiz hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

51/2-a trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 51/2-a trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden uygulanan 51/2-a trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 51/2-a trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Yazımızı Değerlendirmek İster misiniz?

Anlaşılırlık
Yeterlilik
Bilgi

Ortalama Puan

Bu yazımızda trafik radar cezası hakkında detaylı bilgi hazırladık ve nasıl itiraz edebileceğinizi belirttik.

iletişime geçmek için tıklayın
User Rating: 4.34 ( 17 votes)

Etiketler

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. bana 19.12.2019 tarihinde 58 kilometrelik hızla radar cezası yazmışlar e devlette 235 lira borç gözüküyor ama 2020 yılında zam gelmiş 288 lira olmuş ben 235 mi yoksa 288 tl mi ödeyeceğim ? birde mail adresimi yazdım itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

  1. Merhaba Emre,

   Önemli olan radar cezasının yazıldığı tarihtir. Size 2019 yılı içerisinde 51-2a cezası yazılmış ise 235 lira ödeme yapacaksınız. 51/2a itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

   Kazasız günler dileriz.

 2. Merhaba hiç hızlı araba kullanmama rağmen aracımla her zaman ki kullandığım yolda radar cezası yemişim henüz evime tebliğ gelmedi ama e devlette 51/2-a trafik cezası olarak görünüyor nasıl itiraz edebilirim teşekkürler

  1. Merhaba Mehtap,

   Önemli olan aracı hızlı veya yavaş kullanmak değildir! Bulunduğunuz yolda yasal hız limitleri dahilinde aracınızı kullanmanız gerekir. Örneğin yasal hız limiti 30 km/h olan bir yolda 34 km/h yapılması durumunda 51/2-a ceza maddesinden işlem uygulanır.

   E-devlet sistemleri üzerinden gelen bildirimler tebliğ niteliği taşımaz bilgi vermek için kullanılmaktadır. İtiraz ve erken ödeme indiriminden faydalanabilmeniz için tebligat kanunu hükümlerince size tebliğ edilmesini beklemelisiniz.

   İtiraz dilekçeniz mail olarak gönderildi.

   Kazasız günler dileriz.

 3. iyi günler 08.09.2019 tarihte 235 lira radar cezası gelmiş trafik cezası gözüküyo e devlet sisteminde tebliğ edilmedi sürekli kontrol ettiğim halde bugün karşıma çıktı 51/2-a 235 tl trafik cezası ne yapmam gerekiyor itiraz edebilirmiyim. üzerinden 4 ay geçmiş ödeme yükümlüğüm varmıdır.Çünkü üzerinden uzun süre geçmiş ne yapmam gerekir bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim.

  1. Merhaba Burak,

   51/2a radar cezası yani hız tespitinin teknik cihazlarla ölçülmesi sonucu bu işlem yapılmaktadır. Olaki hiç bulunmadığınız bir yolda-mevkii de sehven yazılmış olabilir aracınızın orada olmadığını kanıtlayabilirseniz iptal olur elbette aksi taktirde sadece hızlı geçmedim şeklinde soyut iddalarla iptal edilmez.

   51/2a tebliğ süresi ile ilgili herhangi bir sorun yok cezanın yazıldığı tarihle tebliğ edildiği tarih arasında kısıtlama konulmamıştır. Gerek erken ödeme gerekse de itiraz süresi tebliğ tarihinden itibaren başlıyor.

   51/2a itiraz dilekçesi mail adresinize gönderildi.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Remzi,

   51/2a radar cezasıdır. Siz o gün çalışıyor olmanız aracınızın hareket etmediğini kanıtlamaz. Eğer aracınızın radar cezasının yazıldığı yerde olmadığını kanıtlarsanız başvurunuz kabul edilir ve cezalar iptal olur.

   Kazasız günler dileriz.

 4. Iyi günler, Bana 12.02.2020 tarihli tebligat aldım. Hız limiti 70 km iken 78 km ile 288TL para cezası geldi Elektronik ortamdan. %10 – 30 aşmadığımı düşünüyorum. Bununla ilgili nasıl bir dilekçe yazabilirim. Bana yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba Lilianna,

   Azami hız sınırının 70 km/h olduğu bir yolda 78 km/h ile geçişiniz tespit edilmiş ise %10 ile %30 arasında hız ihlali yapmış olursunuz. Ancak karayolları genel müdürlüğünün nisan 2004 yılında yayınlamış olduğu hız sınırları ile ilgili kitapta havanın sıcaklığı, nem, rüzgar gibi etkenlerden dolayı hız tespitlerinde %1 sapma payı olabileceğinden bahsedilmiştir.

   Bu durumu gerekçe göstererek itiraz edebilirsiniz. Ancak sizin uymakla zorunlu olduğunuz hız limiti 70 km/saattir. Zaman zaman sulh ceza hakimlikleri bu gerekçeyle başvuruyu kabul etmemektedir. Tavsiyemiz 51/2-a trafik cezanızı ödedikten sonra itiraz etmeniz yönündedir.

   Kazasız günler dileriz.

 5. stajer ehliyet sahipleri bu 51-2a cezasını üst üste 3 defa işlerse ehliyetleri geri mi alınıyor ? iptale mi giriyor ehliyet leri ve eğer böyle durum varsa nasıl yol izlenmleli ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı