Trafik Cezası
Trend

51/2-a Trafik Cezası Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

51/2-a trafik cezası nedir? Nasıl itiraz edilir? gibi konular için detaylı rehber hazırladık. Hız sınırlarına uyma zorunluluğu ile ilgili kara yolları trafik kanununda belirtilen trafik suçu yani trafik radar cezası diyebiliriz. Bu ceza son günlerde en çok uygulanan trafik cezaları arasında yer almaktadır.

51 2a itiraz dilekçesine mi ihtiyacınız var? Yazımızın sonunda 51/2a yorum bölümünde bulunan “Bir cevap yazın” kısmına 51-2a itiraz talebinizi yazın, 51-2a dilekçenizi mail olarak size gönderelim!

51/2-a cezası ne kadar?

trafik cezası
trafik cezası

51/2-a trafik radar cezası 235 Türk Lirasıdır. 2019 yılında bu ceza ne kadar olduğundan bahsedecek olursak 235, 488 ve 1002 TL olmak üzere üç ayrı radar cezası uygulanmaktadır. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ktk 51/2a maddesine 53 lira zam yapılarak 288 lira olmuştur.

Bu ceza nasıl uygulanmaktadır?

Bu ceza 3 farklı şekilde uygulanmaktadır.

 • 51/2a yani A bendinde %10 ile %30 arası hız sınırını aşmak
 • 51/2-b yani B bendinde %30 ile %50 arasında hız sınırını aşmak
 • 51/2-c yani C bendi ise %50 ve fazlasında hız sınırını aşmaktadır.

Bu kurala uymayan Sürücülere kara yolları trafik kanunu 51 2a trafik ceza maddesi tatbik edilir.

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden trafik ceza maddesi 51/2-a ceza işlemi uygulanır.

51/2-a radar cezası erken ödeme

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, trafik cezası 51/2-a  235 tl idari trafik para cezası ile cezalandırılmaktadır. Elbette aklınıza gelen ilk soru erken ödeme indirimi var mı ? Hemen açıklayalım.  2020 yılında erken ödeme miktarı ise 216 Türk Lirasıdır.

2020 Hız sınırı aşma ceza miktarı:

Ceza miktarı%25 indirimCeza puanı
Ceza Kodu: 51/2-a %10-%30 arası 288 TL216 TL10 ceza puanıdır

51/2-a trafik cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumun da %25 indirim ile 176,25 TL ödenmektedir.

Ehliyet ceza puanı nedir?

Emniyet genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberinde ceza maddeleri 51/2-a  ceza puanı sürücüye tanzim (yazıldığı) edilmesi durumunda 10 ceza puanı sürücünün sürücü belgesine işlenir. Peki bu 10 ceza puanı ne zaman silinir dediğinizi duyar gibiyiz hemen açıklayalım.

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmez !

Ancak “Ceza puanı uygulaması, puanlama ve trafik kazası nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması” başlıklı karayolları trafik kanunu’nun 118. maddesi “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar” denilmektedir.

Trafik cezasının tanzim (yazıldığı) edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.

Ancak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını aşmaz sanız hiç bir problem olmayacaktır. Kısacası ceza puanı silinmez ama bir yıl sonrasında artık hesaplamaya dahil değildir.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, yani 51/2-a trafik cezası veya farklı trafik kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi olmuş olabilirsiniz ve sürücü belgenize bir yıl içerisinde birden fazla trafik cezası yazıldı ehliyet ceza puanınızı merak ediyorsunuz ne yapmalısınız ?

Ehliyet Ceza Puanını Sorgulamak için;

 • Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine
 • Trafik Denetleme Büro Amirliklerine
 • Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına

Şahsen müracaatta bulunarak bilgi alabilirsiniz. Gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmak ister misiniz ? Hiç bir yere gitmeden de sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama
sürücü belgesi e-devlet ceza puanı sorgulama

Bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz resmi web siteleri haricinde sorgulama yapmayın !

Trafik Sözlük

Trafik cezası nasıl sorgulanır ?

Tabi ki hiç bir sürücü, yolcu veya yaya trafiğe kural ihlali yapmak için çıkmaz. Elbette ki insanız farkında olmadan hata yapabiliriz. Trafikte zaman zaman acaba dediğimiz anlar vardır işte o anlarla alakalı olarak aklınıza takılanları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yol göstereceğiz.

Trafik cezası nasıl sorgulanır ? En bilindik yöntem en yakın emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıklarına şahsen başvuru yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz zahmetli ama en doğru yöntem budur.

Tabi bu işlemleri online olarak da yapabilirsiniz bunlardan birincisi E-devlet sistemi üzerinden gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak adınıza veya firmanıza şirketinize kayıtlı 51/2-a trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz. Sizler için radar cezası sorgulama 2019 resimli anlatım hazırladık.

trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik işlemleri e-devlet sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama
trafik cezası e devlet detaylı sorgulama

İkinci yöntem ise yine online olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün bizlere sunmuş olduğu trafik cezası ve otopark sorgulama sistemidir.

trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü
trafik cezası sorgulama emniyet genel müdürlüğü

Peki Emniyet Genel Müdürlüğünün sunmuş olduğu bu online trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden hangi bilgileri öğrenebilirsiniz;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
 • Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama
 • Tüzel kişi ceza sorgulama
 • Otoparka çekilen araç sorgulama

Sizleri tekrar uyarmak istiyoruz kişisel bilgilerinizi resmi web siteleri haricinde sorgulamak için kullanmayınız !

Sürücü belgesine el konulur mu ?

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51 2a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgelerine el konulmaz.

Sürücü belgesi mahkemelerce iptal edilir mi ?

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51 2a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilmez.

Ancak 51/2-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücü belgelerinin mahkemelerce iptal edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle sürücü belgeleri mahkemelerce iptal edilir.

Araç trafikten men edilir mi ?

2918 sayılı karay olları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden 51/2a maddesinden cezai işlem uygulanan kişilerin kullandığı araçlar trafikten men edilmez.

Ancak 51/2-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin araçlarını trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle araç trafikten men edilir.

Sürücü araç kullanmaktan men edebilir mi ?

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanan kişiler trafikten men edilmez.

Ancak 51/2-a trafik cezası ihlalinin yanında, sürücülerin trafikten men edilmesini gerektiren başka bir kural ihlali sebebiyle trafikten men edilirler.

Ceza tebliğ tarihi ne zamandır ?

51/2-a trafik cezası sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan idari yaptırımlardır. Trafik ihlalinin tespiti halinde jandarma trafik timleri veya trafik polislerince durdurularak cezai işlem yapılmaktadır.

Trafik polisi veya jandarma trafik görevlilerince durdurularak trafik cezası tanzim (yazıldığı) edildiğinde tebliğ tarihi cezanın uygulandığı tarih ve saattir. Ayrıca bir tebliğ gerektirmez !

“Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi” başlıklı Kara yolları Trafik Kanunu 116. madde hükümlerince aracın tescil plakasına cezai işlem uygulanabilir. Trafik zabıtaları yani trafik polisleri veya jandarma trafik timleri aracı durdurmak zorunda değildir. Durdurulmadan araç plakasına 51/2-a trafik cezası düzenleyebilir. Kanunen bir engel yoktur !

7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince adresinde tespit edilemeyen veya bulunmayan kişilerin mernis adresinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara verilir.

Bu durumundan dolayı trafik ceza maddesi 51/2a tebligatı adrese getirilmeden muhtarlıklara verilebilmektedir.

51/2a trafik cezası muhtarlığa verildiği gün tebliğ edildi sayılır.

trafik cezası tebligatı
trafik cezası tebligatı

Zaman zaman e-devlet sistemi üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sisteminden trafik cezanızı kontrol etmeniz ve ceza var ise muhtarınızla görüşerek adınıza trafik cezası tebligatı gelmesi durumunda sizlere bilgi vermesini isteyin !

Çok önemli bir uyarıda bulunmakta fayda var E-devlet sistemi üzerinden mail, sms veya bildirimler tebliğ değildir.

Sadece sizleri bilgilendirme amaçlıdır 51/2-a trafik cezası tebligatı sizlere yukarıda da açıkladığımız gibi 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerince yapılır.

51/2-a Kusur Oranı

51/2a Tali kusur maddesidir. Kısaca açıklamak gerekirse kazanın meydana gelmesindeki ikinci etkendir. İtiraz hakkınız olduğunu unutmayın.

51/2-a kusur oranı açıklaması ve itiraz ktk 51/2a
51/2-a kusur oranı

51/2a yüzde oranı hakkında daha detaylı bilgi ve itiraz işlemleri için trafiksozluk.com/51-2-a-kusur-orani-nedir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

51/2-a trafik cezasını ödeme, “Trafik cezalarının ödemek şekli” başlıklı Kara yolları trafik yönetmeliğinin 164. Maddesinde belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı) ve bankalara ödenebilmektedir.

trafik cezası vergi dairesi ödemesi
trafik cezası vergi dairesi ödemesi

Ödeme Yapabileceğiniz Kurum veya Kuruluşlar

interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi
interaktif vergi dairesi trafik cezası ödemesi

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, 51/2-a trafik cezanızı ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile nasıl ödenir ?

Yukarıdaki bahsettiğimiz trafik yönetmeliğinin 164. maddesine 2015 yılında eklenen ek fıkrada Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir” ibaresi eklenerek 51/2-a trafik cezasını kredi kartı ile ödeme imkanı getirilmiştir.

kredi kartıyla trafik cezası ödemesi
kredi kartıyla trafik cezası ödemesi

Anlaşmalı bankalarda ve anlaşmalı ptt şubelerinden kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca günümüzün gelişen teknolojisi ile bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden 51/2-a trafik cezası ödeme imkanı vardır.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayına sokulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması ile online olarak 51/2-a trafik cezası ödeme imkanı sunulmuştur.

Taksitle nasıl ödenir ?

51/2-a trafik cezası taksitle ödenebilir !

Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım 51/2-a trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak, 51/2-a trafik cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde 2918 sayılı karayolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden uygulanan 51/2-a trafik cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.

Uygulanacak faiz trafik cezası tutarının 2 katından fazla olamaz !

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

Trafik cezası 51/2-a itiraz

Örneğin size 51-2-a maddesinden 235 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 58,75 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan
176,25 TL olan kısmı 58,75 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.

51/2-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? İtiraz etmek için trafik cezasının tatbik edildiği yerin bağlı olduğu sulh ceza hakimliklerine şahsen müracaat etmeniz gereklidir.

trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi
trafik cezasına örnek itiraz dilekçesi

Dava için evraklar;

 • 51/2-a trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten Sulh Ceza Hakimliklerine sunulmak üzere dilekçe,
 • 51/2-a trafik cezası fotopokisi,
 • 51/2-a trafik cezası tebligatı fotopokisi,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet fotokopisi,
 • Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delilinizi gösteren ek dökümanlar,

yukarıda belirttiğimiz evraklarla beraber 51/2-a trafik cezasının yazılmış olduğu ilin Sulh Ceza Hakimliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Burası önemli eğer ki ceza sürücüye durdurularak yazılmış ise 51/2-a trafik idari para cezası karar tutanağı aynı zamanda tebliğ sayılır ayrıca bir tebligat yapılmaz bu durumda sadece ceza tutanağının fotokopisi yeterli olacaktır.

İkinci önemli husus ise eğer trafik zabıtası cezayı araç plakasına değilde durdurarak ehliyetinize yazdıysa ehliyet fotokopisi eğer araç plakanıza cezai işlem uygulanmışsa araç sahibinin kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.

İtiraz Dilekçe Örneği

Her hukuk konusun da olduğu gibi trafik cezaları da kendi içinde değerlendirilir. Yani her zaman her yerde 51/2-a trafik cezası aynı şekilde ve aynı şartlarda uygulanamaz. Bu durumdan dolayı hazır matbu 51/2-a trafik cezası itiraz dilekçesi kullanmak yerine kendi talebiniz anlatan dilekçe hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dilerseniz örnek 51/2-a trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlama ve ücretli hukuki danışmanlık için; 0532 176 95 85 numaralı Trafik Sözlük Yardım Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

51/2-a trafik cezası iptal olur mu ?

Tabi ki bütün trafik cezaları iptal olur demek yanlış olur. Sonuçta trafik cezasını uygulayanlar da bizler gibi bir insan ve hata yapabilir. 51/2-a trafik cezası iptal ettirdiğimiz örnek karar elbette var ancak iptal gerekçeleri şahsi bilgiler içerdiği için paylaşamıyoruz.

Trafik Sözlük iletişim hattımızdan bizlere ulaşan ve cezasını iptal ettirmek isteyen yüzlerce okurlarımız ve takipçilerimiz var ama şunu açıkça söylemekte fayda olacağını düşünüyoruz özellikle biz trafik sözlük ailesi olarak trafik cezasını iptal ettirmek için değil var ise hatalı işlem sonucu oluşan mağduriyetleri gidermek için varız. Sadece 2918 sayılı karayolları trafik kanunun “Hız sınırlarına uyma zorunluluğu” başlıklı 51. Maddesine istinaden uygulanan 51/2-a trafik cezası için değil, trafik kazası, sigorta uyuşmazlıkları ve trafik sigortası ve trafik kaskosu konusunda gönül rahatlığıyla bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer sizlere uygulanan 51/2-a trafik cezasının hatalı ve haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız bizlere ulaşın yardımcı olmaktan onur duyacağımız dan emin olabilirsiniz.

Her ne kadar hukuki olarak bu konuya hakim olsak da dava süreci başladığında “hakimin taktir yetkisi” olduğunu unutmamalıyız.

Yazımızı Değerlendirmek İster misiniz?

Anlaşılırlık
Yeterlilik
Bilgi

Ortalama Puan

Bu yazımızda trafik radar cezası hakkında detaylı bilgi hazırladık ve nasıl itiraz edebileceğinizi belirttik.

iletişime geçmek için tıklayın
User Rating: 4.2 ( 5 votes)

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

87 Yorum

 1. bana 19.12.2019 tarihinde 58 kilometrelik hızla radar cezası yazmışlar e devlette 235 lira borç gözüküyor ama 2020 yılında zam gelmiş 288 lira olmuş ben 235 mi yoksa 288 tl mi ödeyeceğim ? birde mail adresimi yazdım itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

  1. Merhaba Emre,

   Önemli olan radar cezasının yazıldığı tarihtir. Size 2019 yılı içerisinde 51-2a cezası yazılmış ise 235 lira ödeme yapacaksınız. 51/2a itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

   Kazasız günler dileriz.

 2. Merhaba hiç hızlı araba kullanmama rağmen aracımla her zaman ki kullandığım yolda radar cezası yemişim henüz evime tebliğ gelmedi ama e devlette 51/2-a trafik cezası olarak görünüyor nasıl itiraz edebilirim teşekkürler

  1. Merhaba Mehtap,

   Önemli olan aracı hızlı veya yavaş kullanmak değildir! Bulunduğunuz yolda yasal hız limitleri dahilinde aracınızı kullanmanız gerekir. Örneğin yasal hız limiti 30 km/h olan bir yolda 34 km/h yapılması durumunda 51/2-a ceza maddesinden işlem uygulanır.

   E-devlet sistemleri üzerinden gelen bildirimler tebliğ niteliği taşımaz bilgi vermek için kullanılmaktadır. İtiraz ve erken ödeme indiriminden faydalanabilmeniz için tebligat kanunu hükümlerince size tebliğ edilmesini beklemelisiniz.

   İtiraz dilekçeniz mail olarak gönderildi.

   Kazasız günler dileriz.

 3. iyi günler 08.09.2019 tarihte 235 lira radar cezası gelmiş trafik cezası gözüküyo e devlet sisteminde tebliğ edilmedi sürekli kontrol ettiğim halde bugün karşıma çıktı 51/2-a 235 tl trafik cezası ne yapmam gerekiyor itiraz edebilirmiyim. üzerinden 4 ay geçmiş ödeme yükümlüğüm varmıdır.Çünkü üzerinden uzun süre geçmiş ne yapmam gerekir bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim.

  1. Merhaba Burak,

   51/2a radar cezası yani hız tespitinin teknik cihazlarla ölçülmesi sonucu bu işlem yapılmaktadır. Olaki hiç bulunmadığınız bir yolda-mevkii de sehven yazılmış olabilir aracınızın orada olmadığını kanıtlayabilirseniz iptal olur elbette aksi taktirde sadece hızlı geçmedim şeklinde soyut iddalarla iptal edilmez.

   51/2a tebliğ süresi ile ilgili herhangi bir sorun yok cezanın yazıldığı tarihle tebliğ edildiği tarih arasında kısıtlama konulmamıştır. Gerek erken ödeme gerekse de itiraz süresi tebliğ tarihinden itibaren başlıyor.

   51/2a itiraz dilekçesi mail adresinize gönderildi.

   Kazasız günler dileriz.

  1. Merhaba Remzi,

   51/2a radar cezasıdır. Siz o gün çalışıyor olmanız aracınızın hareket etmediğini kanıtlamaz. Eğer aracınızın radar cezasının yazıldığı yerde olmadığını kanıtlarsanız başvurunuz kabul edilir ve cezalar iptal olur.

   Kazasız günler dileriz.

 4. Iyi günler, Bana 12.02.2020 tarihli tebligat aldım. Hız limiti 70 km iken 78 km ile 288TL para cezası geldi Elektronik ortamdan. %10 – 30 aşmadığımı düşünüyorum. Bununla ilgili nasıl bir dilekçe yazabilirim. Bana yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba Lilianna,

   Azami hız sınırının 70 km/h olduğu bir yolda 78 km/h ile geçişiniz tespit edilmiş ise %10 ile %30 arasında hız ihlali yapmış olursunuz. Ancak karayolları genel müdürlüğünün nisan 2004 yılında yayınlamış olduğu hız sınırları ile ilgili kitapta havanın sıcaklığı, nem, rüzgar gibi etkenlerden dolayı hız tespitlerinde %1 sapma payı olabileceğinden bahsedilmiştir.

   Bu durumu gerekçe göstererek itiraz edebilirsiniz. Ancak sizin uymakla zorunlu olduğunuz hız limiti 70 km/saattir. Zaman zaman sulh ceza hakimlikleri bu gerekçeyle başvuruyu kabul etmemektedir. Tavsiyemiz 51/2-a trafik cezanızı ödedikten sonra itiraz etmeniz yönündedir.

   Kazasız günler dileriz.

   1. Bu durumla ilgili nasıl bir dilekçe yazmak gerekir? Bende 80 km sınırda 89 km ile ceza almışım

 5. stajer ehliyet sahipleri bu 51-2a cezasını üst üste 3 defa işlerse ehliyetleri geri mi alınıyor ? iptale mi giriyor ehliyet leri ve eğer böyle durum varsa nasıl yol izlenmleli ?

  1. Merhaba Fatih,

   Stajyer sürücü belgesi sahipler stajyer ehliyet sahibi oldukları süre içerisinde 3 defa 51/2-a maddesini ihlal etmeleri durumunda ehliyetleri iptal edilir. Cezanın iptal olması için itiraz etmek ayrı bir konu, ehliyetin iptal edilmesine itiraz etmek ayrı bir konu itiraz sebebiniz nedir?

   Kazasız günler dileriz.

 6. 70 km hız sınırı olan yolda Basra-adliye mevkiinde arkadan gelen ambulans a yol vermek amacı ile hız sınırını aştım.gaziantep/Şehitkamil

  1. Merhaba Yunus, radar cihazlarının görüntüleri 3 ay boyunca saklanmaktadır. Hızlıca itiraz edip mahkemeden görüntülerin incelenmesini istemelesin. Eğer dediğin gibiyse hakimin inisiyatifinde cezan iptal olabilir.

 7. 04.03.2020 tarihinde 51/2-a maddesinden radara yakalanmışım. Ancak henüz tarafıma bir zarf gelmedi. Neyse, hız limiti 80 km olan karayolunda radar ekiplerini gördükten hemen sonra hızımın 85 civarlarında olduğunu gördüm ama farkettiğimde çoktan o radarı geçmiştim. Şimdi bu durumda benim ceza yemem haksızlık değil mi ? Yüzde 10 – 30 arası aşılmışsa diye bi şey vardı..

  1. Merhaba Selim, kullanmış olduğun araç sınıfına göre ceza yazılan yolu tekrar kontrol etmende fayda var. Çünkü kamyonet kullanıyorsan ve hususi otomobiller için 80 km/h azami hız levhası var ise bu ceza uygulanabilir.

 8. Merhaba bu günlerde korona virüs salgını var ve Adana otobaninda pusuya yatmış trafik ekipleri iki defa üst üste bana hız cezası yazmışlar bir an önce istanbula varmak giriş çıkış ların kapanacagi endişesiyle biraz hız limitini aşmış olabilirim ancak ülkemizde şu günlerde Corona virüs sebebiyle olağanüstü bir durum mevcut bu haksızlık değil mi hem otobanda herhangi bir uyarı mevcut değilken virajda kamufle olmuş trafik ekibi yasal midir

  1. Merhaba Mehmet, her ne kadar covid 19 namı değer corona virusü sebebiyle de olsa karayolları trafik kanununu yasal hız limitlerinin ihlaline ne yazık ki izin vermiyor. Hatta Adana otobanını kullanan herkes çok iyi bilir ki gişelere yaklaşırken orta refüjde muhakkak radar aracı vardır. Belki de son günlerde en çok cezayı yazan radar ekibidir diyebiliriz. Elbette itiraz hakkınız var, örnek radar cezası itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

 9. merhaba 08 03 2020 de trafik ekipleri manisa turgutlu yolunda hız sınırını aştığım gerekçesiyle durdurdu 141 km hız yaptığımı söylediler böyle bir hız yapmadığımı aracımda takip cihazı olduğunu oradanda kontrol edebileceğimi söyledim sizinki karışıklık olmuş devam edebilirsiniz herhangi bir caza yok dediler 24 03 2020 tarihinde 288 tl para cezası geldi beni gönderip cezayı kesmiş neyapabilirim iptal ettirebilirmiyim

  1. Merhaba Erkan, bizlere anlattığın şekilde dilekçende de yaşadığın olayı anlatmalasın. Ayrıca araç takip cihazından log kayıtları veya geçmişe yönelik hızı gösteren kayıtlar var ise muhakkak dilekçende ek olarak Sulh Ceza Hakimliğine sunmalasın. Cezanız iptal olacaktır.

   1. Merhaba herzaman kullandığım yolda sivil radar aracından 51/2a maddesine göre ceza yemişim..gördüğüm anda 80 km Altına düşürdüm hızı..normal mi..ve itiraz etmek istiyorum.teşekkür ederim.

    1. Merhaba Ersin, hızın 60 veya 80 olması önemli değil bulunduğun yoldaki hız sınırı önemli. Örnek dilekçe gönderimi sağlanmıştır ancak itiraz edilmeden önce yoldaki hız sınırını ve size yazılan ceza da belirtilen hızınızı karşılaştırmanızı tavsiye ederiz.

  1. Merhaba. Hız limiti 70 olan yerde 80 ile eds 52/2-a maddesinden 288 TL ceza yazmış. İtiraz için ne gibi mazeret olabilir ve itiraz etsek bile sonuç bize ne kadar pozitif olur. 15 saatlik bir yolda yerleşim olmayan bir bölgede 80 km ile gitmenin ne gibi bir tehlikesi olabilir.

   1. Merhaba Erkan, yolda belirlenen hız sınırının yanlış olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu kurala uymak zorundasınız. Size yazılan ceza tehlike olduğu için değil belirlenen hız sınırını ihlal ettiğiniz içindir. Bu şartlarda itiraz etseniz de cezanız iptal olmayacaktır. Nitekim itiraz etmek isterseniz örnek itiraz dilekçesini e-posta adresinize gönderilmiştir.

 10. Merhabalar, öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Yolda radar ikaz levhasının olmaması ceza iptali için geçerli bir neden midir?

  1. Merhaba Veli, her ne kadar radar uyarısı olmamış olsa da araç sürücüsü olarak yasal hız limitlerine uymak zorundayız. Şöyle bir örnek vermek isteriz, ışıklı sinyalizasyon bulunan kavşaklarda kırmızı da geçmenin yasak olduğunu belirten bir levha bulunmaz ancak sürücü olarak bu kurala uymamız gerekir. Özetlemek gerekirse radar levhasının olmaması cezanın iptal sebebi sayılmamaktadır.

 11. Antalya Serik karayolunda bana bir ceza gelmiş, bu ceza hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.

  1. Merhaba Nurattin, 51/2-a ceza maddesi kısaca radar cezasıdır. Yasal hız limitini yüzde on ile yüzde otuz arasında aşılması halinde uygulanan trafik ceza maddesidir.

 12. Cezaya itiraz etmek istiyorum, Radar uyarı tabelası görmemekle birlikte Hız sınırlarında haksızlık ve Aldatmaca yapıldığını düşünüyorum,

 13. İyi günler 16.01.2020 tarihte 288 TL radar cezası gelmiş trafik cezası gözüküyor, e devlet sisteminde tebliğ edilmiş ve ödedim. Lakin bu cezanın yazıldığı tarih ve saatte Öğretmen olarak görev yaptığım köyde görevdeydim. Eşim ise bu saatlerde kursta görevde ve görev yeri bu istikamette değildir. Üzerinden 3 ay geçmiş itiraz edebilir miyim? Ne yapmam gerekir bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim.

  Aracın Plakası
  *
  Tutanak Seri Sıra No
  MA-*
  Ceza Tutarı (TL)
  288,00
  Cezanın Düzenlendiği İl
  KAYSERİ
  Cezanın Düzenlendiği İlçe

  Cezanın Düzenlendiği Yer
  H.Tahsin Bulvarı Belsin İstikametine
  Ceza Tarihi
  16.01.2020
  Ceza Saati
  13:49
  Ceza Maddeleri
  51/2-A

  1. Merhaba Ebubekir, öncelikle sizin nerede olduğunuz değil aracınız nerede olduğu önemlidir. Elbette aracı sizden ve eşinizden başka biri kullanmayabilir ama bu durumu kanıtlamak gerekiyor. Ancak bu durum cezanın kesinlikle hatalı yazılmadığını göstermemektedir sadece sulh ceza hakimine somut olarak bir dayanak göstererek cezanın iptal olmasını sağlamak içindir.

   Ayrıca cezanın yazıldığı tarih değil size tebliğ edildiği tarih itiraz için esas alınır. İtiraz için cezanın size tebliğ edildiği ilk 15 gün içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer somut bir delil sunamıyorsanız size göndermiş olduğumuz örnek 51/2-a itiraz dilekçesinde mobesse kameralarının ve radar cihazının kontrol edilmesini talep etmenizde fayda var.

 14. Radar hız limitımi ve varsa çekilen fotoğrafı görmem mümkünmu acaba çünkü cezayı yediğim yolda hep hız limitine dikkat ederim veya nasıl görebilirim bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba Adem, eğer görüntü var ise ceza ile birlikte gönderiliyor. Nitekim cezaya dair görüntü gönderme zorunluluğu yoktur ancak size gönderdiğimiz örnek itiraz dilekçesinde var ise görüntü kayıtlarının mahkemece incelenmesini talep edebilirsiniz.

 15. MERHABA
  6 NİSANDA 51/2A CEZA YEDİĞİMİ E-DEVLETTEN GÖRÜYORUM AMA ÖDEMEK İSTEDİĞİMDE HİÇ BİR YERDE ÇIKMIYOR,BİR TEBLİGAT DA GELMEDİ.YARICA İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM , ÇÜNKÜ CEZA KESİLEN YERDE HIZ SINIRINI AŞMADIM , ZATEN NE KADAR İLE AŞTIĞIMI BİLE GÖREMİYORUM , İLK DEFA BAŞIMA GELDİ NE YAPMAM GEREKİR ACABA?
  ÇOK TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba Hande, Beyanlı trafik cezası ödeme Nasıl Yapılır? yazımızda online olarak nasıl ödeme yapacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. E-devlet üzerinden bilgi amaçlı genel bilgiler görülmektedir trafik cezalarına dair. Trafik denetleme şube müdürlüklerinden cezaya dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Tavsiyemiz zor günlerden geçtiğimiz şu dönemde sabırla tebligatın size gelmesini beklemeniz olacaktır. Çünkü size tebliğe edilecek olan trafik cezası karar tutanağında detaylı bilgiler yer almaktadır.

 16. Sayn yetkili,
  Radar hız kontrolü uyarı levhası konulmamadan gizli olarak hergeçene Izmir mithatpaşa sahil yolunda ceza kesilmiştir. covid19 salgını dolayısıyla vatandaşların tüm gelirlerinin kesildiği bu zamanda, insanların borçlarını ödeyemediği ve biranda devletin tamamen vatandaşları üzerinde bu tür vergilerle ve cezalar ile insanlara bu şekilde baskıcı ve elzem bir ceza ile daha da baskıcı olarak ve insanların zaten olmayan gelirlerini, geçim sıkıntısı içindeki paralarını adeta zora sokarak alması hiçte adeletli bir ölçü çerçevesi içinde olmadığını göstermektedir.
  itiraz dilekçesi almak isterim. teşekkürler.

 17. İyi günler 30 nisan aksam 20:30 da Merzifon istikametinde 288 tl radar cezasi e devletime düşmüş hiz sinirina dikkat etmiştim tebligat gelmedi henuz tebligatta fotoğraf yoksa ve istikamet adresimden itiraz edebilir miyim? Merzifon yol üzeri geçtiğim bi yer illa ordan mi basvurmaliyim? Teşekkür ederim

  1. Merhaba Ufuk, fotoğraf olmaması iptal sebebi değildir. Usul olarak itiraz süresi ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gündür cezanın size tebliğ edilmesini bekleyebilirsiniz. Farklı bir ilde ikamet ediyorsanız ikamet ettiğiniz ilin nöbetçi sulh ceza hakimliğine başvurarak, itiraz dilekçenizin 51/2-a cezasının yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine sunulmasını talep etmeniz gerekir.

 18. Merhaba e devlette ceza yediğimi gördüm 51/2-a dan Gerede bakım evi hizası d 100 karayolu üzeri diyor ancak bu imkansız zira o noktada polis kontrolü var ve Gerede içine oradan giriyor, Ataturk bulvarına devam ediyorsunuz bende geredeyi oradan geçmedim kavşağa gelip ışıklarda bekledim ve Atatürk bulvarına girdim hız yapmış olmam mümkün değil zaten bildiğim bir nokta ışıklara 5 metre kala kavşakta polis gozu önünde olacak iş değil ,ceza bana tebliğ edilmedi şimdi hemen itiraz edebilir miyim yardımcı olur musunuz orada duran minibüs içindeki bir polis bana dikkatli bakmıştı beklerken bence kafadan yazdı tutanağı 288 TL olması mümkün değil ,kamera kayıtları acaba beklerken silinir mi ?
  Yardımlarınız için teşekkürler

  1. Merhaba Çetin, tavsiyemiz trafik denetleme şube müdürlüğünden trafik cezası detay belgesi almanızdır. Çünkü radar cezası kişisel bir yoruma bağlı değildir teknik bir cihazla aracın hızının ölçülmesi gerekir. Ulaştığınız bilgiler doğrultusunda bizlerle tekrar iletişime geçebilirsiniz.

 19. Merhaba
  Cezaya itiraz etmek istiyorum, Radar uyarı tabelası görmemekle birlikte Hız sınırlarında haksızlık ve Aldatmaca yapıldığını düşünüyorum,itiraz dilekçesi gönderebilirsiniz

 20. Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Bugün e devlet üzerinden baktığımda bölünmüş karayolunda 51/2a maddesi gereği radar cezası yazıldığını fark ettim. Yediğim cezada aracın rampa aşağı giderken belki ani bir hızlanması ile radara girme durumu olduğu olabilir. Hız cezasının yazıldığı rakamı henüz bilmemekteyim ancak 110 sınırında yüzde onu 120 yi geçmiş olduğumu tahmin etmemekteyim çünkü ben asla 120 den hızlı olacak şekilde aracımı kullanmam. Acaba radar cezasına nasıl itiraz edebilirim. Örnek dilekçeniz varsa yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar

 21. 18.09.2020 tarihinde İzmir Karaburundan Seferihisar ilcesine 13.44 giderken Urla’ya vermadan 505-01 dky km:49 da radara yakalanmışım.bu radarlar resmen bizleri soyuyor ve hakkımı helal etmiyorum.lütfen dikkatli gidelim ve radar rezilligine yakalanmayalım.pazartesi ödeme yapacağim Haram olsun.ve sebep olanları fa hakkim haram olsun

 22. Madde 51/2-C ye göre yüzde 50 aşmak suçundan ceza yedim. Ama 101 madde İki yönlü karayolunda geçme sırasında, geçme kuralının mecbur kıldığı şartlar dolayısıyla, bu Yönetmeliğin aynı cins taşıtlar için tayin ettiği hız sınırlarını aşan taşıt sürücülerine 2918 sayılı Kanunun 51. Maddesine göre işlem yapılmaz diyo. Ki benim ceza yediğim yer tam sollama yaparken yazılmış, fotoları var.Ne yapmam lazım? İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz mailime?

 23. ben aracımın yan koltuğundayken alkollü arkadaş kendi mahallemize kadar getirip evimin kapısına 50m mesafede aldım kapıma park ettim evime girerken beni çevirip evraklarımı istedi sadece park ettiğimi söylememe rağmen dinlemedi yalvardım yakardım ama umurunda olmadı alkolmetreyi uzattı münakaşa arasında ağzımdan beni dinlemeyip kale almamalarını görünce üflemiyorum kelimesi çıktı kamerayı kapattılar sonra 1-2dakika sonra üflemek istediğimi söyledim yapmayın etmeyin abi sinirle çıktı ağzımdan diye dinlemediler o sıra abim bizi kayda alıyordu üflemek istediğimi beyan ediyorum ama üfletmiyorlar bizi hastaneye gönerdiler hastanede hastane polis memurunun yemeğe gitmesinden dolayı bize bir işlem yapmadılar beklememizi söylediler polis geldikten sonra ben kafama göre tahlil yapamam bana evrak getirin polis merkezinden dedi biz bunun üzerine karakola gittik ordada amirlerin meşgul olmasından dolayı bi 20 dakika bekledik bize sonrasında biz hayatımız boyunca böyle bir evrak vermedik siz gidin sultançifliğinde özel bir hastane var ordan alın raporu ismi ney dedik bilmiyoruz dedi raporun heralde 1 veya 1.5 saat sonra verilmesi lazımmış bizim süremiz zaten buralarda bitti gidip gelsek 2 saaat daha geçecekti hastane ve karakoldaki kameraları kontrol edebiliriz bundan bir çıkar yolum varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Alkolmetreye üflememe cezası alkollü olduğunuz için yazılmaz. Eğer hastaneden alkolsüz olduğunuza dair rapor almış olsaydınız dahi cezanın iptal gerekçesi değildir. Alkolmetreye üflediğinize dair video görüntüsü bulabiliyorsanız cezanız iptal olur.

 24. merhaba şehir içinde bölünmüş yolda 85 ile radar a düştüm. hız limitinin 82 olduğu yerde bu cezayı aldım itiraz etmek istiyorum

 25. Merhaba Ben 51-/2-A hız ihlali trafik kanuna göre 80 km hız sınırı bulunan koridor tespiti yapılan bölgede 89 km/s ile ceza almışım. Bu hız sınırını %10 tolerans hakkım olduğunu düşünerek itiraz hakkımı değerlendiriyorum. Verdikleri hesaplama ile “88.72”yaklaşık eşit işareti(≌) koyarak “89” hesaplamışlar. Bu %1 bile hesaplanamayan değer itiraz hakkımı haklı kılar mı? Bu durumla ilgili dilekçe nasıl yazılmalıdır? Mevcut bir site kaynak mevcut mudur? Elle mi yazılmalıdır yoksa çıktı şeklinde daha sonra ıslak imza kabul olur mu? Ne gibi koyulması gereken kısımlar mevcuttur? Teşekkür ederim. İyi ve sağlıklı günler dilerim.

  1. Öncelikle sizin ihlaliniz %1 hız limiti aşımı değil. Yasal hız limiti 80 km/h olan bir yolda 89 km/h hızla seyretmek. Eğer hukuki süreçlere dair hiç bir bilginiz yoksa hukuki(avukat) yardım almanızda fayda var.

 26. tutanak seri no:*
  ceza :İstanbul/silivri
  çerkezköy silivri çeltik önü
  ceza tarihi * madde 51/2-A
  e devlete girdim bugün MTV borcum varmı diye bi baktım bu ceza 8-ocakta çerkezköyden dönüyordum , ben kocaeli de oturuyorum bana tebligat gelecekmi bunu gördüm şimdi sistemede girmişler 100 km de fazla geçmem ama tam eminde degilim hafif bir rampadan çıktım yol düzlendi hop radar aracı vardı büyük ihtimal bu radar herhalde beklemek gerekirmi tebligat yoksam bu tarihi gördüm illa bu ceza ödenecekse 15 gün indirimi kaçırmayımmı bedavadan yemişiz cezayı …

  1. Yoldaki azami hız sınırına bakmak gerekli. 50 km/h hız sınırı olan bir yolda 56 km/h ile seyir ederseniz aynı maddeden işlem yapılır. İtiraz hakkınız var ama cezanın iptal edilmesi için kanıt sunmak gerekir. Beyanlı trafik cezası ödeme seçeneğiyle e-devlet üzerinden tebligat beklemeden ödeme yapabilirsiniz.

 27. Merhaba
  Cezaya itiraz etmek istiyorum, Radar uyarı tabelası görmemekle birlikte Hız sınırlarında haksızlık ve Aldatmaca yapıldığını düşünüyorum,itiraz dilekçesi gönderebilirsiniz

 28. Merhaba
  19.06.2021 tarihi itibariyle evime gelirken d400 kara yolunda herhangi bir uygulama çevirme olmadan sanırım arkamdaki polis otosu arkamdan gelirken bana 51/2a 341 TL ceza yazmıs gectiğim güzergahta kamera mevcut olup buna ne şekilde itiraz edilebilir

  1. Ceza yazılırken araç durdurulma zorunluluğu yoktur. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur. Şifahi olarak söylem üzerine yapılan itirazlar olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Zira itiraz hakkınız var yine de itiraz edeceğim diyorsanız örnek itiraz dilekçesi mail adresinize gönderilmiştir.

 29. 17/06/2021 tarihinde 15.15 te trafik cezası 51/2-A dan 341 tl ceza yazmışlar. Mail adresime aynı gün 1 saat sonra geldi.
  E-5 karayolu istanbul yönü 40+500 mevkii yazıyor. Köroğlu trafik denetleme istasyonundan 4 km sonra sağda beyaz özel bir araçtzn yazıldığını sanıyorum. Hız limiti 110 km idi ve ben gps ve yandex ikisini birden kullanıyorum sürekli yandex hız limiti aşımı ikazı var. Asla limitleri aşmıyorum. Aracı 2 kö önce gördüm her ihtimale karşı hızımı 70 km ye düşürerek yoka devam ettim. Bu cezanın kasti yazıldığını düşünüyorum. 76 yaşındayım emekli doktorum.

 30. İyi günler. E devlet uygulamasında tarafıma. 51/2-A uyarınca trafik cezası yazıldığını gördüm. Ceza saati 21:32. Havanın karanlık olmasından dolayı ne hız kontrol tabelası nede hız kontrolü yapan cihazi/aracı görmedim. Nasıl itiraz edebilirim.

 31. İYİ GÜNLER 21-07-2021 TARİHİNDE TATİL DÖNÜŞÜNDE 51/2-A CEZASI YEDİĞİMİ E-DEVLET KAPISINDAN 02-08-2021 TARİHİNDE MESAJLA ÖĞRENDİM. 1 Sİ HANGİ HIZLA MHANGİ HIZ LİMİTİNE TAKILDIĞIMI CEZA DETAYINDA GÖREMİYORUM. BU YÜZDEN CEZANIN TEBLİĞİNİ BEKLEYECEĞİM HERALDE
  DİĞER BİR KONU CEZAYA İTİRAZ NASIL YAPILIR. KANITMI SUNULMALI SUNULACAK KANIT NASIL OLMALI
  BİRDE İTİRAZ DİLEKÇESİ GÖNDEREBİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

 32. HENÜZ AYRINTISINI BİLEMEDİĞİM BİR 51/2-A CEZASI GÖRDÜM. TEBLİĞ EDİLMEMİŞ, İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ GÖNDERİRMİSİNİZ?

 33. Merhaba. İstanbul’da ikamet ediyorum. E-Devlet üzerinden aracıma Sakarya ilinde 51/2-A cezası yazıldığını gördüm.
  Ceza bana henüz tebliğ edilmedi lakin cezanın yazıldığı tarih ve saatte ben evimdeydim, aracım da evimin önünde park halinde idi. Hayatımda Sakarya’ya hiç gitmedim bile.

  Demişsiniz ki itiraz ederken, cezanın yazıldığı ildeki Sulh ceza hakimliğine müracaat edilir. Ben şimdi itiraz etmek için Sakarya’ya mı gitmeliyim? İstanbul’daki Sulh ceza hakimliğinden itiraz edemez miyim?

  Teşekkürler.

  1. Eğer ceza bulunduğunuz ilden farklı bir il de yazılmış ise bulunduğunuz ildeki sulh ceza hakimliğine cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine sunulmak üzere şeklinde dilekçenizin başlığında belirterek başvuru yapabilirsiniz.

 34. 47/1D plakama yazılmış aracımı başkası kullanmış itiraz edebilir iyim? nereye ve örnek için dilekce lazim. Teşekkür ederim

  1. İtiraz hakkınız var. Ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilin sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın hatalı yazıldığına dair kanıt sunarsanız cezanız iptal olur.

 35. iyi günler 21.04.2022 saat 19.00 tarihinde trafikte tartışma sonucu karakolluk oldum. karakolun 50 m yakınına kadar aracımla gittim.karakolda gece 01.00 gibi alkol muayenesi yaptılar ve 65 promil alkol var deyip ehliyetimi aldılar ceza yazdılar. araç kullanırken çevirme falan söz konusu değil. cezaya itiraz edebilirmiyi.?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu