Trafik Cezası

Ters Yönde Araç Kullanma Cezası

Karayolları trafik kanunun 46/2-h maddesi ters yönde araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 46/2-h trafik cezası yazılır.

Kısaca 46/2-h: ters yönde araç kullanma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 46/2-h nedir? 46/2-h trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 46/2-h trafik cezası ne kadar? 46/2-h itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek ters yönde araç kullanma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 46/2-h ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

46/2-h Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle ters yönde araç kullanma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 46. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Karayollarında trafiğin akışı olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi,
 • 46/2-h asli kusur sayılır. 46/2-h kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Ters Yönde Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 46/2-h ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında ters yönde araç kullanma cezası 1228 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz ters yönde araç kullanma cezasını 921 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 46/2-h trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Ters Yönde Araç Kullanma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 46/2-h trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken ters yönde araç kullanma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 46/2-h ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

ters yönde araç kullanma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Ters Yönde Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri ters yönde araç kullanma cezasını iptal etmek için başvurucunun “ters yönde araç kullanma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

46/2-h kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. İyi çalışmalar, sizden rica etsem 46/2-h itiraz dilekçe örneğini mail adresime gönderebilir misiniz?

 2. elazıg ilinde ikamet etmekteyim elazıg kovancılar ilçesine taziyemize gitmek üzere vardıgımda bana yol tarifi sola dönüş bilgi olarak verildi bende yabancısı oldugum kovancılar sonradan ögrendiğim ilhami ertem caddesine girdim .ilk işyerine sormamla karşı taraf oldugunu bilğisi verilince zaten pazar trafik akışı olmadıgında bende 10 metre gitmeden geldiğim yoldan geri döndüm ne bir trafik kazasına karışma ne araçla karşılaşma yaşamadan geri döndüm mobeseden e devletten 1339 tl ceza yazıldıgını ögrendim emekli aylıgım 2300 tl böyle büyük bir cezanın ödeme zorlugunu yaşayacagımızı takdir edersiniz. yüce mahkemenizden yazılan cezanın iptalini saygılarıma arz ederim selami bayrak

 3. Ardı Ardına Tehlikeli Şerit Değiştirme Cezası (Makas Atmak)na İtiraz Dilekçesi Gönderebilir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu