Trafik Cezası

Tehlikeli Şekilde Şerit Değiştirme Cezası

Karayolları trafik kanunun 46/2-c maddesi tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 46/2-c trafik cezası yazılır.

Kısaca 46/2-c: tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 46/2-c nedir? 46/2-c trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 46/2-c trafik cezası ne kadar? 46/2-c itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 46/2-c ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

46/2-c Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 46. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Karayollarında trafiğin akışı olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek,
 • 46/2-c asli kusur sayılır. 46/2-c kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Tehlikeli Şekilde Şerit Değiştirme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 46/2-c ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 46/2-c trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Tehlikeli Şekilde Şerit Değiştirme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 46/2-c trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 46/2-c ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Tehlikeli Şekilde Şerit Değiştirme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri tehlikeli şekilde şerit değiştirme cezasını iptal etmek için başvurucunun “tehlikeli şekilde şerit değiştirme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

46/2-c kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. 46/2C (Aksi bulunmadıkça trafiği aksatacak şekilde şerit değiştirmek) itiraz dilekçesi örneği lütfen istiyorum.

 2. 46/2C (Aksi bulunmadıkça trafiği aksatacak şekilde şerit değiştirmek) itiraz dilekçesi örneği lütfen istiyorum.

 3. Merhabalar, trafiğin yoğun olduğu bir saatte yani duran-hafif akan trafikte FTM tarafından 46/2 c kodu ile ceza yedim, ancak FTM’nin keyfi yazdığı bir ceza olduğunu düşünüyorum. söz konusu konumda ve trafik yoğunluğunda yazılan koda istinaden bir sürüş geçekleştirmem mümkün değil. Ayrıca Söz konusu konumda herhangi bir kamera vb. bulunmamakta acaba itiraz etsem nasıl bir sonuç alırım?

  1. Trafik cezaları düzenlenirken, fotoğraf veya video kaydı gösterilmesi veyahut kanıt sunulması gibi kanuni zorunluluk bulunmamaktadır. İtiraz sebebiniz bu ise gerekçenizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Soyut itirazlar olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.

 4. 46/2C (Aksi bulunmadıkça trafiği aksatacak şekilde şerit değiştirmek) itiraz dilekçesi örneği lütfen istiyorum.

 5. 46/2C (Aksi bulunmadıkça trafiği aksatacak şekilde şerit değiştirmek) itiraz dilekçesi örneği lütfen istiyorum.

 6. Ornek dilekce alabilirmiyim bn de? Kesinlikle sacma keyfi bi uygulama yapildigini dusunuorum bunun somut dilekcesi nasil olur ki?

 7. İyi günler 46/2C (Aksi bulunmadıkça trafiği aksatacak şekilde şerit değiştirmek) itiraz dilekçesi örneği lütfen istiyorum. Lütfen gönderir misiniz?

 8. İyi günler 46/2C (Aksi bulunmadıkça trafiği aksatacak şekilde şerit değiştirmek) itiraz dilekçesi örneği lütfen istiyorum. Lütfen gönderir misiniz?

 9. İyi günler 46/2C (Aksi bulunmadıkça trafiği aksatacak şekilde şerit değiştirmek) itiraz dilekçesi örneği lütfen istiyorum. Lütfen gönderir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu