Trafik Cezası

Sürücü Sertifakasını Ehliyete Dönüştürmeden Araç Kullanma Cezası

Karayolları trafik kanunun 42/11 maddesi sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 42/11 trafik cezası yazılır.

Kısaca 42/11: sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 42/11 nedir? 42/11 trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 42/11 trafik cezası ne kadar? 42/11 itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 42/11 ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

42/11 Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 42. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Sürücü adaylarının sınavları ile sürücü belgelerinin verilmesi esasları olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Sürücü sertifikasını sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden karayolunda araç kullanmak,
  • 42/11 sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Sürücü Sertifakasını Ehliyete Dönüştürmeden Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 42/11 ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezası 1228 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezasını 921 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 42/11 trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Sürücü Sertifakasını Ehliyete Dönüştürmeden Araç Kullanma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 42/11 trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 42/11 ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Sürücü Sertifakasını Ehliyete Dönüştürmeden Araç Kullanma Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma cezasını iptal etmek için başvurucunun “sürücü sertifakasını ehliyete dönüştürmeden araç kullanma” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

42/11 kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. 42/11 itiraz dilekçesi örneği alabilir miyim? Ayrıca bir sorum olacak. Ben bu cezayı ehliyetimi almaya kaymakamlığa giderken yedim acaba itiraz sonucuna etki eder mi?

  2. selamun aleyküm acil bir durumdan dolayı ve ehliyetsiz motor kullandığım için hem bana hemde babama ceza kesildi o tarihte babam yurdışındaydı babam adına yazılacak dilekçe örneği varmı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu