Trafik Cezası

Polisin Dur İhtarına Uymama Cezası

Karayolları trafik kanunun 47/1-a maddesi polisin dur ihtarına uymama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 47/1-a trafik cezası yazılır.

Kısaca 47/1-a: polisin dur ihtarına uymama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 47/1-a nedir? 47/1-a trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 47/1-a trafik cezası ne kadar? 47/1-a itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek polisin dur ihtarına uymama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 47/1-a ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

47/1-a Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle polisin dur ihtarına uymama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 47. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafei ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işareerine uymamak,
 • 47/1-a asli kusur sayılır. 47/1-a kısacası %75 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Polisin Dur İhtarına Uymama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 47/1-a ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında polisin dur ihtarına uymama cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz polisin dur ihtarına uymama cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 47/1-a trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Polisin Dur İhtarına Uymama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 47/1-a trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken polisin dur ihtarına uymama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 47/1-a ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

polisin dur ihtarına uymama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Polisin Dur İhtarına Uymama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri polisin dur ihtarına uymama cezasını iptal etmek için başvurucunun “polisin dur ihtarına uymama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

47/1-a kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba,
  Ardı Ardına Tehlikeli Şerit Değiştirme Cezası (Makas Atmak)na İtiraz Dilekçesi gönderebilir misiniz?
  Dilekçe ruhsat sahibi tarafından mi işleme konulmalı?
  Teşekkürler.

 2. Merhaba,
  Ardı Ardına Tehlikeli Şerit Değiştirme Cezası (Makas Atmak)na İtiraz Dilekçesi gönderebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu