Trafik Cezası

Özel İşaret Taşıyan Kişilerin Geçişini Kolaylaştırmama Cezası

Karayolları trafik kanunun 77/1-b maddesi özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 77/1-b trafik cezası yazılır.

Kısaca 77/1-b: özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 77/1-b nedir? 77/1-b trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 77/1-b trafik cezası ne kadar? 77/1-b itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 77/1-b ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

77/1-b Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 77. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Çocuk, hasta ve engelli taşıtları, gözleri görmeyen yayalar, yürüyüş kolları olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

 • Gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları,
 • 77/1-b sadece bir ihlal maddesidir yüzde olarak kusurlu sayılmaz

Şeklinde tanımlanmıştır.

Özel İşaret Taşıyan Kişilerin Geçişini Kolaylaştırmama Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 77/1-b ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezası 288 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezasını 216 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 77/1-b trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Özel İşaret Taşıyan Kişilerin Geçişini Kolaylaştırmama Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 77/1-b trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

 • Ceza tutanağı
 • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 77/1-b ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Özel İşaret Taşıyan Kişilerin Geçişini Kolaylaştırmama Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama cezasını iptal etmek için başvurucunun “özel işaret taşıyan kişilerin geçişini kolaylaştırmama” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

77/1-b kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

 • Araç Değer Kaybı Başvurusu
 • Kusur Oranı İtirazı
 • Ayıplı Araç Onarımı
 • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Işıklarda dururken telefonla konuşmadığım halde ceza yazılmış .Cep telefonu ile konuşma cezasına itiraz etmek istiyorum.

 2. 74/b maddesinden aracima ceza yazilmis fahri mufettislerce. itiraz etmek istyrm. adresime tutanak gelmedi, e devlette gordum. tebligat icin adrese gelmesi mi yeterli?

 3. Cep telefonu ile konuşma cezasına itiraz etmek istiyorum, araç park halindeydi. örnek itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

 4. Cep telefonu ile konuşma cezasına itiraz etmek istiyorum, aracı sağa çekerek görüşme yaptım. örnek itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

 5. 74/B TRAFİK CEZASI yazılmış-itiraz edeceğiz.
  Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi gönderebilirmisiniz

 6. 74/B TRAFİK CEZASI yazılmış-itiraz edeceğiz.
  Yaya Geçitlerinde Yayayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi gönderebilirmisiniz

 7. 74/B TRAFİK CEZASI FAHRİ MÜFETTİŞ TARAFINDAN yazılmış
  Yaya Geçitlerinde Yayalara İlk Geçiş Hakkını Vermeme Cezasına İtiraz Dilekçesi gönderebilirmisiniz?

 8. iyi çalışmalar fahri trafik müfettişi yayalara ilk geçiş hakkını vermeme maddesinden ceza yazmış itiraz örneği gönderebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu