Trafik Levhaları ve Anlamları

Öndeki Taşıtı Geçmek Yasak Levhası TT-27

Öndeki Taşıtı Geçmek Yasak Levhası TT-27
Trafik Tanzim İşaretleri

Öndeki Taşıtı Geçmek Yasak Levhası, iki tekerlekli mopedler (motorlu bisikletler) ve yanında sepeti olmayan iki tekerlekli motosikletler ile bisikletlerin dışındaki taşıtların geçilmesinin yasak olduğunu bildirmek için kullanılır.

Öndeki Taşıtı Geçmek Yasak Levhası, öndeki aracı geçmenin özellikle tehlikeli olduğu yerlerde, söz gelişi görüşün kapalı olduğu düşey veya yatay kurplarda, geçme yapılmasını engellemek amacıyla, bütün yollarda yolun her iki tarafında da kullanılmalıdır.

Öndeki Taşıtı Geçmek Yasak Levhası ile yasağın uygulanacağı diğer yerler Karayolları Trafik Kanunun 54. maddesinde belirtilmiştir.

Ancak, Karayolları Trafik Kanunu’nda geçmenin yasak olarak belirtildiği yerlerden kavşak ve okul-yaya geçidi yaklaşımlarında, kavşak ve okul-yaya geçidi işaret levhaları ile birlikte ayrıca TT-27 nolu Öndeki Taşıtı Geçmek Yasak Levhası kullanımına gerek bulunmamaktadır.

Öndeki Taşıtı Geçmek Yasak Levhası Nerede Kullanılır ?

Öndeki Taşıtı Geçmek Yasak Levhasının montaj yeri, görüşün kapalı olduğu kesimlerde, Bölüm 8.8 Kurbların İşaretlenmesi bölümünde belirtilen proje hızlarına bağlı olarak belirtilen Görüş mesafelerinde (Gm) olacak ve geçme yasağı çizgisi de aynı noktada başlayacaktır. Görüşün açık olduğu ve iki yönlü trafiğin kullandığı köprü yaklaşımları ile hemzemin geçit yaklaşımlarında, köprü ve hemzemin geçitlere 150 metre mesafede kullanılmalıdır.

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu