Trafik Cezası

Kamunun Faydalandığı Alanların Giriş Çıkışına Park Etme Cezası

Karayolları trafik kanunun 61/1-j maddesi kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezası olarak tanımlanmaktadır. Başka bir ifadeyle hurdaya çıkarılan aracın işlemlerini yapmama halinde 61/1-j trafik cezası yazılır.

Kısaca 61/1-j: kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezası denir.

Bu yazımızda sizlere 61/1-j nedir? 61/1-j trafik cezasına nasıl itiraz edilir? 61/1-j trafik cezası ne kadar? 61/1-j itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız.

Örnek kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezası itiraz dilekçesi indirmek için yazımızın alt kısımda bulunan yorum bölümüne 61/1-j ile ilgili itiraz talebinizi belirtin ücretiz olarak gönderim sağlanacaktır.

61/1-j Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Yukarıda özetle kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezası olduğundan bahsetmiştik. 2918 sayılı karayolları trafik kanunun da bulunan 61. Maddesinde bu kural düzenlenmiştir.

Nitekim Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller olarak düzenlenen kurallar içerisinde tam açıklamasını merak ederseniz;

  • Taşıt yolu üzerinde kamunun faydalandığı ve Yönetmelikte belirtilen yerlerin giriş ve çıkış kapılarının her iki yönde beş metrelik mesafe içinde park etmek,
  • 61/1-j tali kusur sayılır. 61/1-j kısacası %25 trafik kazasının oluşumunda kusurlu sayılır.

Şeklinde tanımlanmıştır.

Kamunun Faydalandığı Alanların Giriş Çıkışına Park Etme Cezası Ne Kadar?

Son dönemde sosyal medya da çok fazla maniple edilen bir konu olduğunu başta söylemekte fayda var. 61/1-j ceza maddesine yılda bir kez zam yapıldığını unutmayın.

2020 yılında kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezası 132 Türk Lirasıdır. Ancak ceza size yazıldıktan sonra on beş gün içerisinde öderseniz kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezasını 99 Türk Lirası olarak ödeyebileceğinizi unutmayın.

Detaylı bilgi için 61/1-j trafik cezası detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Kamunun Faydalandığı Alanların Giriş Çıkışına Park Etme Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Klişe bir söz olacak ancak 61/1-j trafik cezasını iptal etmeye sulh ceza hâkimliği yetkilidir. Tek yapmanız gereken kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezası ihlaline karşılık itiraz dilekçesi yazmanız olacaktır.

  • Ceza tutanağı
  • Ehliyet veya Kimlik Fotokopisi

Gibi resmi bir kaç evrak eklemeniz gerekmektedir.

Aslında itiraz etmek kolay önemli olan 61/1-j ceza maddesinin sulh ceza hâkimliği tarafından iptal edilip edilmeyeceğidir. Elbette iyi bir dilekçe sizin başvurunuzu güçlendirecektir. Ancak kanunen böyle bir ihlal yapmadığını kanıtlamanız gerekiyor.

kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezasına itiraz dilekçesi nasıl yazılır dediğiniz duyar gibiyiz. Hızlıca geçelim.

Kamunun Faydalandığı Alanların Giriş Çıkışına Park Etme Cezasına İtiraz Dilekçesi

Genel olarak sulh ceza hâkimlikleri kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme cezasını iptal etmek için başvurucunun “kamunun faydalandığı alanların giriş çıkışına park etme” gibi bir ihlal yapıp yapmadığını kontrol ederler. Dolayısıyla sadece dilekçe yeterli değildir.

61/1-j kanunu ve diğer trafik cezaları da aynı şekilde değerlendirilir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yorum kısmından talebinizi iletin yazı içi başlık itiraz dilekçesi örneğini size mail olarak göndereceğiz.

  • Araç Değer Kaybı Başvurusu
  • Kusur Oranı İtirazı
  • Ayıplı Araç Onarımı
  • Araç Pert Bedeli İtirazı

Hizmetlerimiz için bizlere bir tıkla ulaşabilirsiniz.

trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85
trafik sözlük trafik kazası danışma whatsapp iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri
trafik sözlük trafik kazası danışma iletişim hattı 0532 176 95 85 trafik kazası kusur oranı itiraz hizmetleri

Trafik Sözlük

Trafik kazalarında, trafik cezalarında ve sigorta hukuku alanında haklarınızı öğrenebileceğiniz ücretli hukuki danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra sizler için en uygun trafik sigortası ve trafik kaskosu yaptırmanıza yarayacak indirim imkanı sunmaktadır. İster 0532 176 95 85 numaralı iletişim hattımızdan ister destek@trafiksozluk.com mail adresimizden istersenizde 0532 1 SÖZLÜK whatsapp hattımızdan bizlere ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Size bir tık kadar yakınız !

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu